بنظرتان این پسیل چیست و کنترل و دفع کامل آفت پسیل چگونه است

تا به امروز پیش آمده که در باغ شاخ و برگ یک گیاه را تکان دهید و یک موجودات ریز حشره مانندی شروع به پریدن اطراف برگها بکنند؟ عموما این اتفاق یک هشداری برای باغبانان است. اکثر به اتفاق باغبانان نیز در اینجود مواقع به سراغ سموم شیمیایی میروند.

بیشتر بخوانید:کنترل پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان

پیش از اینکه به سراغ سموم بروید اندکی صبر بخرج دهید. این مقاله را بخوانید، شاید بعد از این مقاله متوجه شدید که فعلا نیازی به سمپاشی نیست. این نوع پسیل از آن انواع خطرناکش نمیباشد. شاید هم راه حل بهتری نست به سموم کشاورزی یاد گرفتید. راه حلی که هم درختانتان را قویتر کند و هم به راحتی از شر آفت پسیل رهایتان کند.

بیشتر بخوانید:پسیل گلابی


آفت پسیل چیست؟

حتما برایتان سوال شده که پسیل چیست و کنترل و دفع کامل آفت پسیل که مانند کابوسی برای باغبانان میماند؟

پسیل یا شپش گیاهی به حشرات ریز مکنده ای گفته میشود که رژیم غذایی متنوعی هم دارند. درواقع تغذیه آفت پسیل بسته به میزبان آن متغییر خواهد بود. بهمین دلیل است که پسیل به انواع درختان حمله میکند. انواع محصولاتی که آفت پسیل به آنها حمله میکند را در ادامه آورده ایم.

  • پسیل گلابی
  • آفت پسیل پسته
  • پسیل زیتون
  • آفت پسیل گردو
  • پسیل صنوبر حتی پسیل گز  . . .

در حدود 100 نوع آفت پسیل وجود دارد. بعضی از آن ها تنها به یک محصول حمله و از آن تغذیه میکنند. برخی از انواع پسیل نیز هستند که ممکن است سری بع غذای همنوع خود بزنند! یعنی از چند گیاه توانایی تغذیه داشته باشند.

پسیل به بافتهای از گیاه نفوذ میکند که حاوی مایعات مملو از مواد مغذی است. یعنی مانند دیگر حشرات مکنده، به بافتهای محل عبور مواد غذایی نفوذ میکند. ازین طریق پسیل از مواد مغذی و غذاهایی که باید به بخشهای مختلف گیاه برسد، تغذیه مینماید.

بیشتر بخوانید:پسیل پسته چیست

هنگام تغذیه، پسیل ها عسلک تولید می کنند. ماده ای شیرین و چسبنده که ممکن است مورچه ها یا کلونیهای کپک را بخود جذب کند. با حال هرآنچه که گفتیم را در نظر داشته باشید، اما بیشتر پسیل ها در تعداد متوسط برای گیاهان میزبان خود مضر نیستند.

بیشتر بخوانید:آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی

تاثیر پسیل بر گیاهان

آثار-پسیل-بر-گیاهان

آثار-پسیل-بر-گیاهان

تاثیر پسیل بر گیاهان بدین صورت است که گیاهان قدرت خود را از دست میدهند. رگه ها و مسیرهای انتقال مواد مغذی ممکن است مخدوش، تغییر رنگ یا حتی از بین بروند. تعداد کمی از گونه ها ممکن است باعث برگ زدایی یا تشکیل صفرا روی برگ ها و جوانه ها شوند. بیشتر هدف پسیلها شاخ و برگهای جوانتر و درحال رشد است.

برخی از جدی‌ترین مشکلات پسیل در گیاه گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید:وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها

درمان پسیل | کنترل و دفع کامل آفت پسیل

در بسیاری از موارد جهت درمان پسیل یا کنترل و دفع کامل آن، استفاده از سموم را توصیه میکنند. کافیست در شبکه های اجتماعی یا موتورهای جستجو، سموم دفع پسیل را جستجو کنید. انواع اقسام سموم شیمیایی وارداتی با ترکیبهای مختلف را به شما معرفی میکنند. تمامی این محصولات را هم به عنوان محصولات تضمینی به شما میفروشند.

اما به این فکر کرده اید که این راه حلها موقتی است. شما تنها خود را به صورت مقطعی از شر پسیل رها کرده اید. سال بعد دوباره با قدرت بیشتر و مقاومتر از پارسال خود برخواهد گشت. طوری که همان سم نیز درمقابل آن کارساز نخواهد بود. شاید بپرسید که چاره چیست؟

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

ببینید به طور کلی، شما میتوانید تا حدی، البته نه چندان زیاد، این آفت را نادیده بگیرید. اما به محض مشاهده آفت، باید به صورت مداوم روند افزایشی تولید مثل آن را زیر نظر داشته باشید. اگر به میزان کم یا حتی متوسط گیاهان دچار پسیل شده اند، سریع عکس العمل نشان ندهید. سریع به سراغ سمپاشی و افزودن مواد شیمیایی درون محصولات خود نروید.

با صبر و تامل میتوانید ابتدا رشد این آفت را کنترل و سپس با استفاده از گوگردپاشی آن را کاملا دفع نمایید.

خب حال کنترل رشد جمعیت پسیل چگونه است؟ پس با ما همراه باشید.

کنترل پسیل بدون سم پاشی

کنترل-پسیل-بدون-سمپاشی

کنترل-پسیل-بدون-سمپاشی

احتمالا تا به اینجا متوجه شده اید که پسیل چیست و کنترل و دفع کامل آفت پسیل چگونه است. حال به روش های مبارزه با آفت پسیل به صورت طبیعی میپردازیم. به مواردی که در زیر آورده شده دقت نمایید.

شخم زمستانه

با شخم زدن زمین در اواخر آذر یا اوایل اسفند می تواند از رشد این آفت در بهار جلوگیری نمود.

استفاده از تله حشرات

استفاده از تله حشرات باید اواخر اردیبهشت یا خرداد انجام شود. در این زمان حشرات هنوز اقدام به تخم ریزی نکرده اند.

استفاده از نژادهای مقاوم

از نژادی از محصولات خود استفاده کنید که بنیه قویتری درمقابل بیماری ها دارند.

کنترل پسیل با استفاده از حشرات

زنبور ها یکی از دشمنان آفت پسیل می باشند. البته برخی کفشدوزک ها نیز به کفشدوزک پسیل خوار معروفند و این گروه در زیر پوست تنه درخت زندگی می کنند و از حشرات پسیل تغذیه می کنند این روش نیز تا حدودی می تواند در از بین بردن این آفت موثر باشد.

بیشتر بخوانید:سم پسیل پسته

گوگردپاشی جهت دفع پسیل

استفاده از گوگرد، بهترین راه غیر شیمیایی برای از بین بردن پسیل است. روند گوگردپاشی محصولات را میتوانید از مقالات سایت مطالعه فرمایید. در غیر این صورت میتوانید به راحتی با یک کلیک بر آیکون واتس اپ، در پایین سمت راست صفحه نمایش خود، با متخصصان ما در این باره مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:محلول پاشی گوگرد کلسیم برای مبارزه با آفت پسیل

گوگرد مایع برای درمان پسیل

امروزه استفاده از گوگرد مایع برای پسیل یک رکن اساسی در بدست آوردن محصول با کیفیت شده است. بسیاری از باغداران از گوگرد برای کوددهی استفاده می کردند که مشکلات زیادی به همراه داشت. از جمله سوختن درخت بود که در صورت بی تجربگی باغدار ممکن بود محصولش از بین برود.

گوگرد مایع تمام این مشکلات را بر طرف کرد. به علاوه گوگرد مایع خاصیت قارچ کشی قوی دارد و مقرون به صرفه تر از گوگرد است.

مصرف گوگرد مایع می تواند به طعم، عطر، کیفیت محصول کمک کند و پسیل را از باغات دور نگه دارد. گوگرد مایع یک محصول فوق العاده برای پیشگیری و درمان پسیل است که نیاز شما به سموم را بر طرف خواهد کرد.

جهت خرید گوگرد مایع و مشاوره رایگان با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید:کود گوگرد مایع بجای سموم کشاورزی

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1400 آذر 05
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1400 آذر 05
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1400 آذر 05
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1400 آذر 05
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1400 آذر 05
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1400 آذر 05
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1400 آذر 05
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1400 آذر 05
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1400 آذر 05
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1400 آذر 05

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more