علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

ریزش گل انار یکی از مشکلاتی است که ممکن است باعث کاهش عملکرد درختان انار شود بهمین دلیل تصمیم گرفتیم راجع به علت ریزش گل انار و راه جلوگیری از این امر تحقیقات خود را با شما در میان بگذاریم.


کود مرغی برای درخت انار


علل ریزش گل انار

داشتن تعادل در عوامل تاثیر گذار در باغداری و کشاورزی مهم ترین چیز در بدست آوردن محصول و سود است. تعادل در آبیاری، تعادل در کود دهی، حفظ تعادل دمایی گیاهان و موارد دیگری که موارد دیگری که همگی می توانن علل ریزش گل انار باشند.

عدم تعادل آبی | یکی از علل ریزش گل انار و راه جلوگیری آن

عدم تعادل در رطوبت خاک می تواند به ریزش گل انار منجر شود. گیاه انار برای رشد به آب نیاز دارد، اما آب زیاد نیز می تواند باعث ریزش گل شود. بنابراین، تعادل در مصرف آب برای جلوگیری از ریزش گل انار بسیار مهم است.

کود دهی نامناسب | علت ریزش گل انار و راه جلوگیری آن

عدم تعادل در استفاده از کودها می تواند به ریزش گل انار منجر شود. این مسئله ممکن است به دلیل مصرف کودهای زیاد، کمبود کودهای اصلی یا تعادل نادرست بین کودهای نیتروژنی و فسفری باشد. بنابراین، استفاده صحیح از کودها به جلوگیری از ریزش گل انار کمک می کند.

شرایط آب و هوایی نامناسب موجب ریزش گل انار می گردد

شرایط آب و هوایی می تواند به ریزش گل انار منجر شود. برای مثال، دمای بسیار بالا یا بسیار پایین، باد شدید یا بارش باران شدید می تواند به ریزش گل انار منجر شود. این بدین معناست که تنش دمایی برای درخت خوب نیست

راه حل جلوگیری از ریزش گل انار

خب در بالا علت های عمده ریزش گل انار را توضیح دادیم، حال به سراغ راه جلوگیری آن می رویم. چندین کار می توانید انجام دهید که در ادامه این موارد را توضیح می دهیم.

اصلاح و مراقبت از خاک | راه جلوگیری از ریزش

بهتر است خاک را با استفاده از کودهای طبیعی و روش های اصلاح خاک که پیش از این توضیح دادیم، تقویت شود. تغذیه درست ریشه های گیاه نیز به جلوگیری از ریزش گل انار کمک می کند.

آبیاری درست برای جلوگیری از ریزش گل انار

کنترل میزان آبدهی و همچنین تعادل در مصرف آب، به جلوگیری از ریزش گل انار کمک می کند. باید به این نکته توجه کنید که اگر هوا خشک و گرم است، باید بیشتر آبیاری کنید و در صورتی که هوا خنک و مرطوب است، باید کمتر آبیاری کنید. همچنین، باید از آبیاری برگی هم پرهیز کرد زیرا این کار ممکن است به ریزش گل انار منجر شود.

کود دهی اصولی راه جلوگیری از ریزش گل انار

استفاده از کودهای مناسب و درست، به جلوگیری از ریزش گل انار کمک می کند. باید به تعادل در استفاده از کودهای نیتروژنی و فسفری توجه کرد و از مصرف کودهای زیاد پرهیز کرد. در اینباره در لینک زیر توضیحات مفصلتری داده ایم. 


بهترین کود برای درخت انار


برای جلوگیری از ریزش گل انار از چه کودی استفاده کنیم؟

استفاده از کودهایی که حاوی عناصر غذایی مورد نیاز برای درخت انار هستند، می‌تواند به جلوگیری از ریزش گل انار کمک کند. این کودها باید حاوی عناصری مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و سایر عناصر کمیاب مانند روی، مس، بور، منگنز و آهن باشند. همچنین افزودن کود ارگانیک مانند کود حیوانی یا کمپوست به خاک، می‌تواند برای بهبود ساختار خاک و افزایش مقاومت درخت به بیماری‌ها و شرایط نامساعد مفید باشد.

همچنین برای جلوگیری از ریزش گل انار، باید از کودهای حاوی هورمون‌های رشد مانند اسید گیبرلین استفاده کنید. این هورمون‌ها به افزایش تعداد گل‌های درخت انار کمک می‌کنند و برای رشد و تکامل آن‌ها مفید هستند. این کودها می‌توانند به صورت مایع یا پودر در دسترس باشند و برای استفاده به دقت روی دستورالعمل تولید کننده توجه شود.

همچنین، بهترین زمان برای استفاده از کودها و هورمون‌های رشد برای جلوگیری از ریزش گل انار در فصل بهار است، زیرا در این فصل درخت انار در حال رشد و تولید گل است و نیاز به تغذیه مناسب دارد.

حفظ شرایط آب و هوایی برای جلوگیری از ریزش گل انار

در شرایط آب و هوایی نامساعد، می توانید با استفاده از سایبان و برگ پوشان، گل های درخت انار را از تأثیرات مستقیم باد و باران محافظت کنید. همچنین، انتخاب نژاد مناسبی که با شرایط آب و هوایی منطقه شما سازگاری دارد، به جلوگیری از ریزش گل انار کمک می کند.

جلوگیری از ریزش گل با مراقبت دربرابر بیماری و حشرات

برای جلوگیری از ریزش گل انار، باید درخت را به طور منظم و با دقت بالا بررسی کرد و هرگونه علائم بیماری را به زودی شناسایی و درمان کرد. همچنین، باید درخت را از تأثیرات مخرب حشرات و پرندگان نیز محافظت کرد.

با اتخاذ روش های مناسب برای مراقبت از درخت انار، می توانید از ریزش گل انار جلوگیری کنید و عملکرد درخت را بهبود بخشید. در این مقاله، علت ریزش گل انار و راه حل های جلوگیری از این مشکل بررسی شدند. به طور کلی، باید به مراقبت مناسب از درخت انار، آبیاری منظم و درست، مراقبت مناسب از شرایط آب و هوایی، استفاده از کودهای مناسب و محافظت از درخت از تأثیرات مخرب پرندگان و حشرات توجه کرد. با اتخاذ این اقدامات، می توانید از ریزش گل انار جلوگیری کرده و عملکرد درخت انار را بهبود بخشید.

برگزیده ها
محلول-پاشی-چیست

محلول پاشی چیست؟

تاثیر-گوگرد-مایع-بر-سیب-زمینی

تاثیر گوگرد مایع بر سیب زمینی

کمبود گوگرد در سیب زمینی و بیماری اسکب

کمبود گوگرد در سیب زمینی و بیماری اسکب

تاثیر-گوگرد-مایع-بر-گوجه-فرنگی

تاثیر گوگرد مایع بر گوجه فرنگی

گوگرد مایع

رضایت مشتریان از گوگرد مایع رویش پارس خوزستان - آبادی باقر منطقه شوش

گوگرد مایع بنشت

گوگرد مایع چیست؟

کشت-یونجه

کشت یونجه

مقالات مرتبط

نمایش همه
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1402 فروردین 29
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1402 فروردین 29
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1402 فروردین 29
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1402 فروردین 29
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1402 فروردین 29
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1402 فروردین 29
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1402 فروردین 29
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1402 فروردین 29
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1402 فروردین 29
علل-بار-ندادن-درخت-پسته

علل بار ندادن درخت پسته

...

1402 فروردین 29

نظرات کاربران

 • سیامک
  24 تیر 1402

  با سلام به محضر شما سرور نازنین ام , چقدر جالب و کامل توضیح دادید واقعآ دست مریضاد , خسته نباشید ! با امید اینکه روزی تمام مهندسین , تحصیلکرده های این ایران عزیزم مانند شما دلسوزانه در جهت پیشرفت علم کشاورزی قدم بردارند , البته بی شک تمام جوانان این مرز و بوم زحمتکش و خاری به چشم دشمن اند ! تنتان سالم

 • علی
  05 تیر 1402

  سلام درصد پتاسیم و گوگرد شما چقدره؟

 • محمد نجف زاده
  18 تیر 1401

  ممنون میشم راهنماییم کنید سیب زمینی ها تازه یواش یواش بزرگ میشن ولی کلا بیماری اسکب داره چکار کنم سولفوری ک دادم روگل ضرر میکنه

  • newadmin
   19 تیر 1401

   با سلام خدمت جناب نجف زاده عزیز
   مقاله ای در این باره منتشر خواهد شد که می توانید مقدار سولفور برای سیب زمینی را از آنجا مطالعه کنید. توجه کنید که آیا مقدار سولفور را به اندازه استفاده می کنید یا نه؟ اگر بعد از این بازهم این مشکل برطرف نگردید می توانید با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

 • محمد نجف زاده
  18 تیر 1401

  سلام وقتتون بخیر سیب زمینی من با اینکه گوگرد زیاد دادم پارسال هیچی نداشت اما امسال کلا همون بیماری اسکب داره سیب زمینی رو گل هست بنده از سم سولفور دبلیو جی دادم آیا رو گل ضرر داره یا نه

 • عاشوری
  30 دی 1400

  گوگرد پتاس خیلی الی جواب دهی بسیار خوبی دارد

 • عبدالرضا
  25 آبان 1400

  به نظر من تناوب درکشت هر سه سال یکبار وتنوع درنوع سیب زمینی که میکاریم تا ۸۰درصد از این آفات جلوگیری می‌کند.

  • newadmin
   25 آبان 1400

   با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما عبدالرضا عزیز.
   البته که در زمینه رعایت کردن دوره سه ساله کاشت حق با شماست.
   لطف می کنید اگر این مقاله ای که تگ شده است را مطالعه بفرمایید. در این مقاله این مورد ذکر شده است.
   زرد شدن برگ سیب زمینی
   رعایت کردن تنوع نیز به این روند کمک می کند. اما مسئله اصلی غده یا دانه اصلی سیب زمینی هستش که می کارید. این غدد باید در سلامت کامل باشند. علاوه بر این گاهی ممکن است که گوگرد موجود در خاک یا هوا در منطقه ای که شما زراعت انجام می دهید به مقدار کافی در دسترس گیاه وجود داشته باشد. در این صورت محصول شما نیازی به گوگرد نخواهد داشت. اما مسئله اینجاست که کمبود گوگرد به خوبی در آنالیز خاک خودش را نشان نمی دهد و اگر این کمبود در خاک وجود داشته باشد شما زمانی می فهمید که یک دوره کاشت کامل با تمام زحمت و هزینه ها را از دست خواهید داد.
   دقت کنید که پیشگیری همیشه بهتر و راحت تر از درمان است.
   با تشکر از وقتی که گذاشتید و دیدگاه خودتان را با ما درمیان گذاشتید. ما دوست داریم حرف شما را بشنویم. در هرمورد دیگری نیز اگر سوالی بود من درختمتتان هستم.

ارسال نظر

پر فروش ترین ها

نمایش همه
هیومیک-اسید-پودری
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-آهن
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-تیوسولفات-پتاسیم
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
مایع-ماهی
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
گوگرد-مایع
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-مایع-مرغی
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
سیلیکات-پتاسیم
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-فروت-ست
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-فسفر-بالا
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید