تاثیر-گوگرد-مایع-بر-سیب-زمینی

تاثیر گوگرد مایع بر سیب زمینی چیست؟ آیا گوگرد مایع می تواند در کاهش بیماری های سیبزمینی مانند جرب معمولی مفید باشد؟ در این مقاله خواهیم دید گوگرد چه تاثیری بر بیماری های سیب زمینی دارد و چطور می تواند محصول با کیفیت تری به ما بدهد.

بیشتر بخوانید:علائم کمبود گوگرد در گیاهان


تاثیر گوگرد مایع بر سیب زمینی

مهم ترین تاثیر گوگرد مایع بر سیب زمینی عبارت است از:

 • نقش بسیار زیادی در تثبیت مواد نیتروژنی گیاه دارد
 • به تولید اسید آمینه مورد نیاز گیاه کمک می کند
 • به تولید پروتئین گیاهان کمک می کند

تاثیر گوگرد مایع بر بیماری جرب معمولی سیب زمینی

گوگرد در کاهش سطح جرب معمولی و پودری سیب زمینی بسیار موثر است. این اثر به دلیل کاهش pH خاک در محلی که از گوگرد اصلی استفاده می شود است.

گوگرد-و-جرب-معمولی-سیب-زمینی
گوگرد-و-جرب-معمولی-سیب-زمینی

اثر گوگرد بر جرب معمولی سیب زمینی بستگی به PH خاک دارد. گوگرد مایع می تواند جرب را کاهش دهد، اما فقط در صورتی که pH خاک غده های در حال رشد را به زیر حد مطلوب برای حمله جرب برساند ، یعنی 5/4 – 7/4.

گوگرد مایع در نقش یک قارچ کش 

یکی از مشکلات پرورش سیب زمینی قارچ زدن این محصول در فصل بهار می باشد. دلیل وجود این قارچ ها در این فصل آب و هوای معتدل و خنک و مرطوب است. این آب و هوا محیط رشد قارچ است. گوگرد مایع می تواند از سیب زمینی در برابر قارچ های مخرب موجود در خاک خنک و مرطوب در اوایل بهار محافظت می کند.

بیشتر بخوانید:بیماری ساق سیاه سیب زمینی

قارچ-سیب-زمینی
قارچ-سیب-زمینی

پیشگیری از بیماری های مختلف سیب زمینی

رعایت کردن تنوع و دوره کشت سه ساله به جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف در سیب زمینی کمک می کند. اما مسئله اصلی غده یا دانه اصلی سیب زمینی هستش که می کارید. این غدد باید در سلامت کامل باشند. علاوه بر این گاهی ممکن است که گوگرد موجود در خاک یا هوا در منطقه ای که شما زراعت انجام می دهید به مقدار کافی در دسترس گیاه وجود داشته باشد. در این صورت محصول شما نیازی به گوگرد نخواهد داشت. اما مسئله اینجاست که کمبود گوگرد به خوبی در آنالیز خاک خودش را نشان نمی دهد و اگر این کمبود در خاک وجود داشته باشد شما زمانی می فهمید که یک دوره کاشت کامل با تمام زحمت و هزینه ها را از دست خواهید داد.
دقت کنید که پیشگیری همیشه بهتر و راحت تر از درمان است.

کود NPK رویش پارس، بهترین کود برای افزایش رشد سیب زمینی

رشد سیب زمینی بین 3 تا 4 ماه بطول می انجامد. در طول دوره رشد باید از عناصر متنوعی برای رشد سیب زمینی استفاده کنید. برای مثال در ابتدای فصل رشد بهترین کود NPK 20 20 20 رویش پارس است. به مراتبی که سیب زمینی به ماه های آخر رشد خود نزدیک میشود از کود NPK که درصد فسفر و پتاسیم بیشتری دارد استفاده کنید

2 دیدگاه

 • به نظر من تناوب درکشت هر سه سال یکبار وتنوع درنوع سیب زمینی که میکاریم تا ۸۰درصد از این آفات جلوگیری می‌کند.

  • با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما عبدالرضا عزیز.
   البته که در زمینه رعایت کردن دوره سه ساله کاشت حق با شماست.
   لطف می کنید اگر این مقاله ای که تگ شده است را مطالعه بفرمایید. در این مقاله این مورد ذکر شده است.
   زرد شدن برگ سیب زمینی
   رعایت کردن تنوع نیز به این روند کمک می کند. اما مسئله اصلی غده یا دانه اصلی سیب زمینی هستش که می کارید. این غدد باید در سلامت کامل باشند. علاوه بر این گاهی ممکن است که گوگرد موجود در خاک یا هوا در منطقه ای که شما زراعت انجام می دهید به مقدار کافی در دسترس گیاه وجود داشته باشد. در این صورت محصول شما نیازی به گوگرد نخواهد داشت. اما مسئله اینجاست که کمبود گوگرد به خوبی در آنالیز خاک خودش را نشان نمی دهد و اگر این کمبود در خاک وجود داشته باشد شما زمانی می فهمید که یک دوره کاشت کامل با تمام زحمت و هزینه ها را از دست خواهید داد.
   دقت کنید که پیشگیری همیشه بهتر و راحت تر از درمان است.
   با تشکر از وقتی که گذاشتید و دیدگاه خودتان را با ما درمیان گذاشتید. ما دوست داریم حرف شما را بشنویم. در هرمورد دیگری نیز اگر سوالی بود من درختمتتان هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.