پسیل-گلابی

پسیل گلابی سالهای سال است که کشاورزان این میوه خوشمزه را آزاد میدهد. برای مثال پسیل گلابی برای کشاورزان فرانسوی یکی از آفت های بسیار رایج است. این آفت قدمت بالایی در کشاورزی محصول گلابی دارد.  شیوع شدید پسیل طبق مدارکی که ثبت شده به سال 1832 میرسد.

بیشتر بخوانید:کنترل پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان

موارد بسیاری ثبت شده که طی آن ها کشاورز دیگر نتوانسته آفت را کنترل کند. هنگامی که اندکی به دلایل شیوع طغیانی موارد ثبت شده نگاه میکنید متوجه میشوید که اکثرا شیوع طغیانی این آفت به دلیل استفاده نابهنگام از سموم شیمیایی است.

امروزه حمله های شدید این آفت کمتر اتفاق می افتد. این مورد هم برمی گردد به پیشرفت تکنولوژی کشاورزی و آگاهی بیشتر کشاورزان. وگرنه خود آفت از قبل مقاومت بیشتری پیدا کرده است.

آیا میدانید دلیل مقاوم شدن آفت پسیل نسبت به سموم شیمیایی چیست؟

بله! استفاده مکرر از سموم شیمیایی جهت دفع آفت. اگر از خود میپرسید که خب چه باید کرد؟ در ادامه بیشتر روی این موضوع تمرکز خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:پسیل چیست | کنترل و دفع کامل آفت پسیل


پسیل گلابی چیست؟

Psylla pyri که معمولاً به عنوان پسیل گلابی شناخته می شود، یک حشره از خانواده Psyllidae است. منشا آفت در اروپا و آسیا بوده و به آمریکای شمالی گسترش یافته است. این آفت شیره درخت را می مکد و به شاخ و برگ و گل و میوه آسیب می رساند و محصول را کم می کند.

پسیل بالغ بین 2 تا 3 میلی متر طول دارد. رنگ آن از نارنجی مایل به قرمز و سیاه متغیر میکند. قفسه سینه آن نوارهای طولی سفید رنگ زیادی دارد. بالهای این آفت شفاف، با رگه های تیره و گاهی اوقات هم ظاهری دودی دارد.

پسیل گلابی یکی از آفات درخت گلابی است که همیشه همراه این محصول بوده است. باغدارانی که به پرورش گلابی مشغولند، همیشه دغدغه این آفت را در ذهن خود دارند. باید بدانید که شما هر نژاد از درخت گلابی را استفاده کنید، بازهم درمقابل آفت مقاومت کامل ندارند. اما نژادهایی وجود دارند که حداقل حساسیت کمتری در مقابل پسیل دارند.

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

تاثیر پسیل بر گلابی

 

کپک-سیاه-گلابی

کپک-سیاه-گلابی

پسیل گلابی با مکیدن شیره گیاه به درختان گلابی آسیب می رساند. پسیل برگهای گلابی را زرد و دچار انحراف میکند. در ادامه این آفت جوانه های گل و میوه شروع به ریزش می کنند. عسلک اضافی حشرات، برگ ها و روزنه ها را می پوشاند. در این مرحله است که کپک دوده ای شیوع پیدا میکند.

پسیل همچنین می تواند مایکوپلاسما را در بزاق خود حمل کند. این آفت می تواند منجر به بیماری سلول های رسانا در آبکش درخت شود. این بیماری روی انتقال مواد غذایی در درخت تاثیر میگذارد. عدم انتقال مواد مغذی به سمت پایین می تواند باعث گرسنگی ریشه شود.

بدین ترتیب درختان ضعیف و از ریزش ناگهانی رنج می برند. درختانی که به پایه های Pyrus pyrifolia یا Pyrus ussuriensis پیوند زده شده اند نسبت به درختان Pyrus communis مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

بیشتر بخوانید:پسیل پسته چیست

کپک سیاه گلابی

تاثیر آفت پسیل گلابی بعد از مدتی، خود را به صورت کپک سیاه روی برگ ها نشان میدهد. این نوع بیماری به کپک سیاه یا قارچ دوده ای معروف است. این نوع کپک ناهنجاری شدیدی در رشد درخت گلابی ایجاد میکند. از طرفی پسیل موجب ریزش میوه های گلابی روی درخت میشود.

 پسیل گلابی اندازه میوه و درخت را کاهش میدهد. عسلک می تواند باعث تغییر رنگ میوه شود و منجر به کاهش کیفیت آن شود. هجوم‌های شدید می‌تواند منجر به “شوک پسیلایی” شود. شوک پسیلایی توسط سموم موجود در بزاق ایجاد و منجر به برگ‌زدایی یا ریزش میوه می‌شود.این بیماری اگر شدت پیدا کند محصولات سال بعد را هم تحت تاثیر خود قرار میدهد.

اگر به موقع کشاورزان اقدامات پیشگیرانه را انجام ندهند، این کپک شیوع کرده و تمام درختان را آلوده میکند.

چرخه زندگی

پسیل گلابی زمستان را در شکافهای پوسته گیاه سر میکند. سپس در بهار دوره دیاپوز (دیاپوز دوره ای شبیه خواب زمستانی برای حشرات است) را به پایان میرساند. پس از اتمام دیاپوز پسیل ماده شروع به تخم گذاری در اطراف پایه جوانه های تازه میکند.

در تابستان محل تخم گذاریها تغییر میکند و به برگ ها (روی دمبرگ) و شکوفه های گل گلابی میرسد. پسیلهای نوزاد پنج مرتبه پوست اندازی دارند. نحوه تغذیه پسیل نوزاد و بزرگسال شبیه هم است. نحوه تغذیه آن ها به صورتیست که اجزای داخلی دهان خود را وارد بافتهای آبرسان گیاه کرده و شیره آن را میمکند.

آفت پسیل اصلا موجود قانعی نیست و تغذیه بالایی دارد، آن عسلکی هم که بعد از خود به جا میگذارد همان مواد غذایی اضافی است که از گیاه مکیده است.

درمان پسیل گلابی

ابتدا پیش از درمان پسیل گلابی در مورد پیشگیری از شیوع آن توصیه هایی داریم. پیش از هرچیزی از نژاد گلابی حساس به این آفت سعی کنید استفاده نکنید. بعد از آن نژادی که استفاده میکند باید پس از کاشت از لحاظ بیماری و آفات بررسی شود. نژادهایی که تاییدیه سازمان کشاورزی را دارند، عموما کیفیت خوبی دارند.

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

درمورد درمان پسیل گلابی به زودی مقاله دیگری در سایت قرار میگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.