آفات-و-بیماری-های-گیاهان-آپارتمانی

یکی از مسائلی که دارندگان گیاهان آپارتمانی باید به آن توجه کنند، آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی است. همه آفات مضراتشان به یک اندازه گیاهان را آزار میدهد. اما این آفات قابلیت رشد و تولید مثل بسیار بالایی دارند. دلیل آن هم، رشد در محیط ایده آل و خوش آب و هوای خانه است.

بنابر مطالب بالا، باید مدام به بررسی گیاهان خود بپردازید.  اگر متوجه علائم بیماری گیاه خود شدید، سریعا اقدام به بررسی عمیقتر گیاه بکنید. به احتمال زیاد رد آفتی که موجب بیماری شده است را پیدا خواهید کرد. اگر دیر بجنبید، بیماری به قسمتهای مختلف گیاه سرایت کرده و اگر به 50% گیاه نفوذ کند، دیگر حتی ارزش نجات دادن هم نخواهد داشت.

بهمین دلیل باید انواع و اقسام این آفات و بیماری ناشی از آن ها را بشناسید تا بتوانید با آنها مقابله کنید.

در ادامه توضیحاتی راجع به آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی یا خانگی داده ایم. با ما تا انتها همراه باشید.

بیشتر بخوانید:پسیل چیست | کنترل و دفع کامل آفت پسیل


انواع آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی

انواع-آفات-گیاهان-آپارتمانی
انواع-آفات-گیاهان-آپارتمانی

در ادامه به معرفی این آفات، علائم و جایی از گیاه که باید به دنبال آن ها بگردید پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید:بیماری پوسیدگی ریشه گیاهان

پسیل، شپشک یا شته در گیاهان آپارتمانی

پسیل-شپشک-یا-شته-در-گیاهان-آپارتمانی
پسیل-شپشک-یا-شته-در-گیاهان-آپارتمانی

یکی دیگر از آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی، پسیل، شته یا شپشک است. شته یا شپشک هم در گیاهان آپارتمانی و هم گیاهانی که خارج از خانه رشد میکنند، وجود دارد. این آفت عموما در خوشه ها و جوانه های تازه رشد کرده یافت میشوند. شپشک از نوع آفتهای مکنده است و شیره گیاه را میمکد و بعنوان غذا مصرف میکند.

بیشتر بخوانید:بهترین راه دفع آفات گیاهان آپارتمانی

شکل ظاهری آفت پسیل، شپشک یا شته | آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی

آفت شپشک یا شته ظاهری کوچک، بدنی نرم و شفاف دارند. بسته به نژادشان در رنگهای سبز، زرد، قهوه ای، قرمز یا سیاه یافت میشوند. عوما شپشکهای بالغ بال ندارند اما بعضی از آن ها ممکن است بال در آورند. این حالت در صورتی رخ میدهد که تعداد آفات بالا برود.

بیشتر بخوانید:وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها

پسیل اشتهای بسیار زیادی دارد و تا میتواند از شیره گیاه میمکد. اضافات غذایی خود را به صورت مایعی شفاف و لزج از خود خارج میکند. به این مایع شفاف عسلک نیز میگویند. این مایع لزج و چسبناک علاوه بر اینکه توجه بقیه حشرات را به گیاه جلب میکند موجب ایجاد بیماری قالچ سیاه در پیاه آپارتمانی و دیگر گیاهان میشود. بیماری قارچ سیاه بیماری خطرناکی برای گیاهان محسوب شده که باید سریعا به آن رسیدگی شود.

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

راه درمان آفت پسیل/شپشک برای گیاهان آپارتمانی

پسیل که جز آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی است، تقریبا 4000 نژاد آن در دنیا یافت شده است. اگر تعداد این آفات روی گیاه زیاد نباشد، عموما تاثیر مخربی روی رشد گیاه ندارند. در این صورت نیازی به اقدام خاصی نیست. هرچند اگر تعداد آنها زیاد شود موجب پیچ خوردگی در برگها، پژمردگی، زرد شدگی و عدم رشد گیاه شود.

بیشتر بخوانید:روش ارگانیک کنترل آفات با گیاهان تله

تاثیر عمده ی این آفت، ناتوان شدن و ضعیف شدن گیاه است. چند نژاد از این آفت وجود دارد که قابلیت انتقال بیماری ها را نیز دارند. این نوع آفات ویروسها را در هنگام غذا خوردن به قسمتهای دیگر گیاه منتقل میکنند.

از راه های درمان و دفع آفت پسیل یا شپشک برای گیاهان آپارتمانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • استفاده از کود گوگرد مایع
  • استفاده از تله حشرات (صفخه های زرد رنگ چسبنده)

آفت شپشک فلس دار در گیاهان آپارتمانی

یکی دیگر از آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی سپس فلس دار است. اولین بار شپشک فلس دار را روی ساقه های گل یاسم دیدم. ابتدا خود حشره قابل دیدن نبود و با تغییر ظاهر گیاه متوجه وجود مشکل شدم. زمانی که رنگ برگهای بوته یاس براق شدند و دچار یک چسبندگی خاصی شده بودند متوجه شدم که یک مشکلی وجود برای گیاه پیش آمده است.

با دقت بیشتر روی گیاه متوجه برآمدگی های قهوه ای رنگی روی ساقه و پشت برگها در نزدیکترین نقطه به رگبرگ ها شدم. این برآمدگی ها خود آفت شپشک فلسدار بودند.

برای یافتن این حشره نامحسوس از روشهای رایج نمیتوانید استفاده کنید. مگر اینکه نشانه های ظاهری آن را بدرستی بشناسید. به ادامه مقاله توجه کنید.

شکل ظاهری آفت شپشک فلس دار | آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی

شکل-ظاهری-آفت-شپشک-فلس-دار
شکل-ظاهری-آفت-شپشک-فلس-دار

آفت شپشک فلس دار نژادهای مختلفی دارد. رایجترین آن با نام Coccus hesperidum L دارای پوست نرم و قهوه ای رنگ است. این آفت بیضی شکل، و حدود 3 تا 4 میلیمتر طول و نصف این مقدار عرض دارد. این آفت در رنگهای زرد، کهربایی و حتی زیتونی نیز وجود دارد.

به دلیل ظاهری فلس و زره مانند روی گیاه، آن را شپشک فلس دار یا “Scales” مینامند.

اگر توده ی قهوه ای رنگی در امتداد ساقه مشاهده کردید به وجود این آفت شک کنید. این آفت با قسمت سیخ مانند دهان خود شیره گیاه را میمکد.

راه حل درمان و دفع آفت شپشک فلس دار از گیاهان آپارتمانی

به دلیل توانایی بسیار نادر و سریع در تولید مثل، تعداد شپشک های فلسدار در یک روز ممکن است بیست برابر از روز قبل باشد. فقط تصور کنید که اگر به موقع به داد گیاهتان نرسید چه فاجعه میتواند رخ دهد. این آفت در زمان تولد و جوانی خود قابلیت حرکت دارد. عموما روی ساقه و نزدیک به ریشه گیاه لانه میکند و تا زمانی که به دوره بزرگسالی خود برسد همانجا میماند.

خبر خوش درباره این آفت، همین بی تحرک بودن آن است. بنابراین این اگر به دیگر گیاهان شما سرایت نکرده باشند، میتوانید به راحتی تولید مثل آنها را کنترل کرده و در نهایت این آفت را ریشه کن کنید.

بیشتر بخوانید:محلول پاشی گوگرد کلسیم برای مبارزه با آفت پسیل

مراحل درمان آفت شپشک فلس دار

عموم مردم وقتی متوجه علائم وجود این آفت و عدم رشد گیاه خود میشوند، قطع امید کرده و از شر گیاه خود خلاص میشوند. دلیل آن هم عدم تاثیر گذاری مناسب آفت کشها بر این حشرات به دلیل همان ظاهر فلس دار آن ها است.

اما در مقابل ما به شما مراحل درمانی زیر را پیشنهاد میکنیم:

  1. با یک کیسه پلاستیکی سطح خاک گلدان را بپوشانید. بدین طریق از افتادن شپشک فلس دار روی خاک گلدان جلوگیری میکنید.
  2. یک صابون حشره کش بر پایه رزماری تهیه کرده و روی سطوح گیاه اعمال کنید. بدین طریق سطوح گیاه حسابی صابونی، و آفت کش به زیر فلس شپشک نفوذ خواهد کرد.
  3. سعی کنید با ناخن خود حشرات را وارونه کنید. طوری که روی فلس قرار گیرند و قسمت آسیب پذیرشان در معرض آفت کشها قرار گیرد. اگر دوست ندارید انگشتتان به حشره برخورد کند میتوانید از یک مسواک یا خلال دندان هم استفاده کنید. اما باید گفت که انجام این کار با انگشت و ناخن بسیار ساده تر است.

امکان دارد در روند انجام این کار تعدادی از حشرات روی سطح پلاستیکی بی افتند. سعی کنید از شر آن ها نیز خلاص شوید. اگر گیاهتان ساقه چوبی و رنگ تیره دارد، فریب نخورید. این حشره خود را در سایه های تیره رنگ پنهان میکند. یک ذره بین جیبی تهیه کنید و همه جای گیاه خود را نگاه کنید.

  1. بعد از انجام دقیق این مراحل، صابون آفتکش را به خوبی از روی گیاه بشویید. این آفتکش ها به دلیل ساختار شیمیاییشان میتواند روی رشد گیاه تاثیرگذار باشند. بنابراین یا از مواد ارگانیک (گوگرد مایع ارگانیک) استفاده کنید و یا حتما مواد شیمیایی را از روی سطوح گیاه پاک کنید.

بیشتر بخوانید: گوگرد مایع ارگانیک

در از بین بردن آفت ها و بیماری های گیاهان آپارتمانی سخت گیر باشید

یک مسئله حیاتی!

در ازبین بردن آفت ها و بیماری های گیاهان آپارتمانی سخت گیری کنید. تا سه روز سطح گیاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ شپشک فلس داری باقی نمانده باشد. این حشرات بصورت تکی نیز میتوانند تولید مثل کنند. اگر باز آثاری از این آفت مشاهده کردید مراحل 1 تا 4 را تکرار کنید. تا دو ماه هفته ای یک مرتبه گیاه را چک کنید.

هر سوالی داشتید میتوانید از طریق آیکون واتس اپ مستقیما از کارشناسانمان بپرسید. منتظر مقالات بعدی ما راجع به آفت ها و بیماری های گیاهان آپارتمانی باشید. در مقاله بعدی راجع به انواع بیماری هایی که در گیاهان آپارتمانی میبینید، صحبت خواهیم کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.