اگر سم پاشی کلی اولیه که برای تمامی آفات انجام می شود حاوی سم پسیل پسته نباشد، رشد آفت افزایش خواهد یافت. در صورتی که نوبت اول از سمومی استفاده شود که تخم ریزی را تحریک و طول دوره یک نسل را کوتاه تر کند، جمعیت پسیل پسته طغیان می کند.

بیشتر بخوانید:پسیل چیست | کنترل و دفع کامل آفت پسیل

حتما نحوه تجویز داروهای آنتی بیوتیک را به خاطر دارید. طی یک برهه زمانی این داروها که عوارض کمی هم ندارند به غایت جهت درمان هرگونه بیماری تجویز می شدند. اما بعد از چند سال محققان علم پزشکی متوجه مقاوم شدن عوامل بیماری زا در مقابل اینگونه داروها شدند. به مرور زمان شرکت های داروسازی اقدام به تولید آنتی بیوتیک های قوی تر کردند. اما با پیشرفت علم پزشکی همه متوجه شدند که قوی تر کردن دارو راه حل بیماری ها نیست. با تکامل ویروس ها و باکتری ها و مقاوم شدن آن ها در مقابل این دارو ها به تقطه ای خواهیم رسید که عوارض جانبی داروهای آنتی بیوتیک از تاثیر مفید آن ها بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای درخت پسته

دفع آفت پسیل پسته با سموم شیمیایی نیز مشابه این داروهای آنتی بیوتیک و تکامل عوامل بیماری زا است. هرچه سموم قوی تر استفاده شود تاثیر موقتی خواهد داشت و در طولانی مدت آفت در مقابل سموم مقامتر می شود. این روند در انتها به نقطه ای می رسد که بدتر سم موجب تخریب زیست بوم باغات شما می گردد.

بنابراین راهکار درست استفاده از سم پسیل پسته جهت دفع این آفت چیست؟

با ما همراه باشید تا بهترین راه حل استفاده از سم پسیل پسته را برای شما با جزئیات بیان کنیم.

بیشتر بخوانید:پسیل پسته چیست


آفت پسیل پسته

آفت پسیل پسته توسط “کریوخین” در سال 1946 میلادی و برای اولین بار از پسته کاری های ایران گزارش شد. این آفت علاوه بر ایران از کشورهای همسایه مانند ارمنستان، ترکیه، عراق، ترکمنستان و همچنین یونان هم گزارش شده است. عکسبرداری و گزارش تصویری آفت پسیل پسته و نحوه خسارت آن روی برگها (ایجاد کریستالهای سفید رنگ یا شکرک و ایجاد منظره سیاه رنگ پوره های پسیل روی برگها) اولین بار توسط مرحوم دواچی انجام شد.

اگر کشاورز راه درمان پسیل پسته را پیش نگیرد، این آفت می تواند خسارت زیادی به درختان و محصول وارد کند. عمدتا فصل فعالیت این آفت از بهار شروع و تا اواسط پاییز ادامه دارد. باید توجه داشته باشید که پسیل پسته خسارت زیادی به درختان وارد می کند و زحمت سالیانه کشاورز را از بین می برد. ازین جهت کشاورزان به استفاده از سم پسیل پسته رو آوردند.

بیشتر بخوانید:پسیل گلابی

خسارت پسیل پسته

این آفت با مکیدن شیره گیاهی موجب پوکی و ریزش گل و برگ درخت می شوند. مواد قندی که این حشرات دفع می کنند، باعث جذب گرد و خاک روی برگ های گیاه می گردد.

در صورتی که سریعا اقدام به کنترل رشد این آفت نشود، خسارات جبران ناپذیری به محصولتان وارد خواهد شد. جهت تهیه کود مخصوص جهت جلوگیری از رشد این آفات با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید.

با توجه به موارد گفته شده نتیجه می گیریم که باید در اسرع وقت با آفت مبارزه شود. اما چگونه؟

با ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما بهترین راه حل دفع آفت پسیل پسته را به شما آموزش می دهیم.

بیشتر بخوانید:کنترل پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان

بهترین سم پسیل پسته چیست

از نظر متخصصان بهترین سم پسیل پسته یک خیال خام است. مطالعات نشان داده که استفاده تنها از سموم روی درختان پسته جوابگو نخواهد بود. بدین دلیل که بعد از مدتی آفت در مقابل سموم مورد استفاده مقاوم می شود.

سابقه مبارزه شیمیایی بر علیه پسیل پسته در باغات پسته استان کرمان به قبل از انقلاب اسلامی ایران باز  می گردد. اولین سمومی که برای مبارزه با پسیل در باغات پسته استان کرمان مصرف شدند سموم ارگانوفسفات (organophosphates)بودند.

احتمالا باغداران با سابقه که این مقاله را میخوانند سم زلون را میشناسند. این سم، اولین سمی بود که در مقیاس وسیع برای مبارزه با پسیل پسته بکار گرفته شد. خاطره خوش سم زولون، زمانی که یک تا دو بار سم پاشی با آن، مساله پسیل پسته را حل می کرد، در خاطرات وجود دارد. به مرور، سموم مختلف دیگری از جمله آمیتراز (میتاک) که از گروه فرمامیدینها است نیز برای مبارزه با پسیل پسته در ایران بکار گرفته شد. میتاک معروفترین سم و پرکاربرد ترین سم برای مبارزه با پسیل در باغات پسته برای سالهای متمادی بوده است. کشاورزان هم رضایت نسبی از مصرف این سم در باغات پسته داشته اند.

بیشتر بخوانید:کود مایع مرغی برای پسته

این سم اخیرا بدلایل بهداشتی و زیست محیطی از چرخه تولید کارخانجات داخلی ایران خارج شده است. اندوسولفان نیز سمی با سابقه و پر کاربرد برای مبارزه با پسیل پسته محسوب می شود. مصرف اندوسولفان هم مانند آمیتراز بدلالیل بهداشتی و زیست محیطی از سوی مراجع ممنوع شده است.

طیف وسیعی از سموم مختلف وجود دارد و همگی نهایتا یک نتیجه را نشان داده اند. نتیجه استفاده از سموم این بوده که بهترین سم پسیل پسته برای دفع کامل این آفت وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

مبارزه تلفیقی علیه پسیل پسته

تجربه نشان میدهد بهترین راه حل دفع این آفت، استفاده تلفیقی از سموم و روش های بیولوژیک است. جهت درمان پسیل پسته و دفع این آفت می توان از روش ارگانیک و همچنین استفاده از سم پسیل پسته استفاده نمود. آفت پسیل پسته یک معضل جدی برای باغدارن شده و سالانه به منظور مقابله با آن هزینه های بسیار زیادی می شود. یکی از خصوصیات این نوع آفت این می باشد که سرمای زیر صفر درجه را نیز به خوبی تحمل می کند و از بین نمی رود. وجود این آفت، به لحاظ اقتصادی نیز ضربه و خسارت جبران ناپذیری وارد می کند.

هر درخت پسته 20 سال طول می کشد تا به بهترین حالت ثمردهی خود برسد. در طول این بیست سال مراقبت های زیادی لازم دارد. نباید فراموش کرد که آب و هوایی خاص رشد این درخت کشت آن را دو چندان سخت نموده است. کشاورز باید چندین سال صبر کند و سرمایه زندگی خود را در گرو رشد این درخت قرار دهد. علاوه بر این آب و هوایی با تابستان های گرم و طولانی و زمستانی با سرمایی خشک را تحمل نماید.

بنابراین هر چقدر که برای باروری و سلامت بودن این گیاه تلاش انجام شود، بیهوده نخواهد بود.

در ادامه این مقاله با همراه باشید تا راه حل های درمان پسیل پسته را بیشتر به شما توضیح دهیم. در ضمن می توانید با تماس با متخصصان ما در رویش پارس درین باره سوالات خود را بپرسید.

کنترل آفت

مصرف مکرر و بی رویه سم پسیل پسته برای کنترل آفت در باغات، مقاومت این حشره را افزایش میدهد. این سموم حشراتی که دشمنان طبیعی آفت پسیل هستند را نیز نابود میکند. زنبورهای استفاده از سموم کشاورزی عواقبی مانند موارد زیر دارد.

  • نابودی پارازیتوئید و شکارگرها
  • آلودگی آب، خاک و هوا
  • به خطر افتادن سلامتی تولید کنندگان و مصرف کنندگان این محصول

این آفت را از سال 1950 بع بعد عموما با سموم شیمیایی کنترل میکنند. و تا به حال بیش از ۶0 نوع ماده حشره کش به طور رسمی روی این آفات آزمایش شده اند. مصرف متوالی این سموم در یک دوره چند ساله به دلیل چند نسلی بودن و قدرت زادآوری بالای این آفت و همچنین سمپاشی های بی رویه کشاورزان باعث بروز پدیده مقاومت، از بین رفتن دشمنان طبیعی آفات و طغیان شدیدتر آفات گردیده است

علیرغم سال ها مبارزه شیمیایی و معرفی سموم جدید و بعضا گرانقیمت، برخی کشاورزان به دلیل عدم کسب نتیجه مطلوب، به ناچار به روش های تجربی و فاقد پشتوانه علمی چون پاشش مایع ظرفشویی )ریکا(، آبغوره، سرکه، جوش شیرین، کربنات سدیم، آهک و گوگرد …. روی آورده اند.

در ادامه یکی از موادی که اخیرا تاثیر بسیار خوبی جهت کنترل پسیل پسته بدون سم پاشی داشته را آورده ایم.

کنترل-پسیل-پستهدفع پسیل پسته بدون سمپاشی

طی چندین سال اخیر محققان تمرکز زیادی بر دفع آفت پسیل پسته بدون سمپاشی تمرکز کرده اند. برای مثال دانشمندان کائولین میکرونیزه را بعنوان یکی از مواد تاثیر گذار در این زمینه معرفی کرده اند.

استفاده از کائولین برای مبارزه با پسیل

در این روش کشاورز برگها و شاخه ها را با لایه ای از ماده معدنی کائولین (kaolin) میپوشاند. این لایه سفید رنگ نمیگذارد پسیل پسته از بافتهای گیاه تغذیه کند. بدین ترتیب به راحتی خسارات ناشی از پسیل را کنترل میکنید. به این روش اصطلاحا WP sourrond می گویند. فریب اسم جدید این روش را نخورید. استفاده از کائولین مانند دیگر سموم شیمیایی است. در این روش کشاورز میتواند به راحتی ماده معدنی کائولین را به نسبت مشخص داخل تانکر سم بریزد. سپس شروع به پاشیدن آن روی شاخ و برگها کند. این عمل تا زمانی ادامه می یابد که پوششی یکنواخت، سراسری و سفید رنگ روی درختان بوجود آید.

مکانیسم عملیاتی این ماده ارزشمند به صورت زیر است.

  • پوشش سفید و یکنواخت ایجاد شده توسط کائولین بر روي گیاهان، موجب گمراهي حشرات در شناسایي میزبان و در
  • نتیجه جلوگیري از تخمگذاري و ایجاد خسارت مي گردد.
  • انعکان نور بوسیله پوشش سفید گیاه، موجب سردرگمي و دور شدن برخي حشرات مي گردد.
  • چسبیدن کائولین به پاهاي حشرات وقتی بر روي گیاه فرود می آیند، موجب گریختن آنان مي شود.
  • برخي حشرات قادر نیستند بر روي پوشش کائولین تعادل خود را حفظ کنند و ناچار به ترك گیاه می شوند.
  • انعکان نور بوسیله پوشش سفید گیاه با انعکان نور خورشید موجب کاهش دمای سطح گیاهان و کاهش خسارت آفتاب سوختگی می شود.

این روش بصورت موفقیت آمیزی بر علیه آفات مختلف در برخی از کشورها استفاده شده است. در ایران هنوز در مراحل تحقیق و بررسی بوده و هنوز مجوز رسمی برای آن صادر نشده است.

بهترین زمان سمپاشی پسیل پسته

بهترین زمان سمپاشی پسیل پشته زمانی است که دمای هوا و خاک خیلی بالا یا پائین نباشد. مطالعات نشان داده است که بهترین زمان جذب عناصر در میکرو روزنه ها اوایل صبح است.

این نکته قابل توجه است که اکثرا فکر می کنند محلول های غذایی از روزنه های برگ جذب می شوند. این در حالی است که روزنه ها محل تبادلات گازی و بخار آب هست. عناصر غذایی از محل میکروروزنه ها جذب می شوند. محلولپاشی در زمانی که رطوبت خاک بالا باشد به مراتب اثر بخش تر از زمانی است که خاک خشک باشد. بنابراین اکیدا به کشاورزان توصیه می شود، محلولپاشی باغات پسته را یا یک روز قبل از آبیاری انجام دهند. نهایتا یک هفته پس از آبیاری محلول پاشی انجام شود. محلولپاشی عناصر مناسب مانند ازت، پتاسیم و فسفر بعد از تشکیل میوه در پسته در افزایش انس، خندانی و کاهش پوکی بسیار کارساز خواهد بود.

درمان با استفاده از حشرات

می تواند به جای سم پسیل پسته رو به درمان آفت با استفاده از حشرات آورد. زنبور ها یکی از دشمنان آفت پسیل پسته می باشند. البته برخی کفشدوزک ها را کفشدوزکهای پسیل خوار می نامند. این گروه در زیر پوست تنه درخت زندگی می کنند و از حشرات پسیل تغذیه می کنند. استفاده از این حشرات نیز تا حدودی می تواند در از بین بردن این آفت موثر باشد.

کود مناسب پسته

گوگرد مایع آفت پسیل را بدون تاثیرات مخرب دفع میکند. البته گوگرد های موجود در بازار مشکلات خاص خود را دارند.  این مشکلات بیشتر باغداران را از خرید و استفاده از گوگرد منصرف میکند.

بهترین کود جهت درمان پسیل پسته

امروزه میتوانید برای یک پسته باکیفیت از گوگرد مایع استفاده کنید. بسیاری از باغداران از گوگرد برای کوددهی استفاده می کردند که مشکلات زیادی به همراه داشت. از جمله سوختن درخت بود که در صورت بی تجربگی باغدار ممکن بود محصولش از بین برود.

گوگرد مایع تمام این مشکلات را بر طرف کرد. به علاوه گوگرد مایع خاصیت قارچ کشی قوی دارد و مقرون به صرفه تر از گوگرد است.

مصرف گوگرد مایع می تواند به طعم، عطر، کیفیت محصول کمک کند و پسته را از آفات دور نگه دارد. گوگرد مایع یک محصول فوق العاده برای پیشگیری و درمان پسیل پسته است که نیاز شما به سموم را بر طرف خواهد کرد.

جهت خرید گوگرد مایع و مشاوره رایگان با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

بهترین-کود-جهت-درمان-پسیل-پستهبیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای پسته

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.