درمان-پسیل-پسته

جهت درمان پسیل پسته و دفع این آفت می توان از روش ارگانیک و سموم شیمیایی استفاده نمود. آفت پسیل پسته یک معضل جدی برای باغدارن شده و سالانه به منظور مقابله با آن هزینه های بسیار زیادی می شود. یکی از خصوصیات این نوع آفت این می باشد که سرمای زیر صفر درجه را نیز به خوبی تحمل می کند و از بین نمی رود. وجود این آفت، به لحاظ اقتصادی نیز ضربه و خسارت جبران ناپذیری وارد می کند.

بیشتر بخوانید:پسیل چیست | کنترل و دفع کامل آفت پسیل

هر درخت پسته 20 سال طول می کشد تا به بهترین حالت ثمردهی خود برسد. در طول این بیست سال مراقبت های زیادی لازم دارد. نباید فراموش کرد که آب و هوایی خاص رشد این درخت کشت آن را دو چندان سخت نموده است. کشاورز باید چندین سال صبر کند و سرمایه زندگی خود را در گرو رشد این درخت قرار دهد. علاوه بر این آب و هوایی با تابستان های گرم و طولانی و زمستانی با سرمایی خشک را تحمل نماید.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای چغندر قند

بنابراین هر چقدر که برای باروری و سلامت بودن این گیاه تلاش انجام شود، بیهوده نخواهد بود.

در ادامه این مقاله با همراه باشید تا راه حل های درمان پسیل پسته را بیشتر به شما توضیح دهیم. در ضمن می توانید با تماس با متخصصان ما در رویش پارس درین باره سوالات خود را بپرسید.

بیشتر بخوانید:کود کلسیم پلی سولفیت (گوگرد و کلسیم)


آفت پسیل پسته

آفت پسیل پسته توسط “کریوخین” در سال 1946 میلادی و برای اولین بار از پسته کاری های ایران گزارش شد. این آفت علاوه بر ایران از کشورهای همسایه مانند ارمنستان، ترکیه، عراق، ترکمنستان و همچنین یونان هم گزارش شده است. عکسبرداری و گزارش تصویری آفت پسیل پسته و نحوه خسارت آن روی برگها (ایجاد کریستالهای سفید رنگ یا شکرک و ایجاد منظره سیاه رنگ پوره های پسیل روی برگها) اولین بار توسط مرحوم دواچی انجام شد.

بیشتر بخوانید:آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی

اگر کشاورز راه درمان پسیل پسته را پیش نگیرد، این آفت می تواند خسارت زیادی به درختان و محصول وارد کند. عمدتا فصل فعالیت این آفت از بهار شروع و تا اواسط پاییز ادامه دارد. باید توجه داشته باشید که پسیل پسته خسارت زیادی به درختان وارد می کند و زحمت سالیانه کشاورز را از بین می برد.

بیشتر بخوانید:پسیل پسته چیست

آفت-پسیل-پسته

خسارت پسیل پسته

این آفت با مکیدن شیره گیاهی موجب پوکی و ریزش گل و برگ درخت می شوند. مواد قندی که این حشرات دفع می کنند، باعث جذب گرد و خاک روی برگ های گیاه می گردد.

در صورتی که سریعا اقدام به کنترل رشد این آفت نشود، خسارات جبران ناپذیری به محصولتان وارد خواهد شد.

جهت تهیه کود مخصوص جهت جلوگیری از رشد این آفات با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید:وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها

علائم وجود پسیل پسته

علایم اولیه خسارت شیره خشک در پسته بصورت ایجاد شکرک در سطح برگها ظاهر می شود. در مراحل پیشرفته تر زردی، خشک شدن و پیچیدگی برگها و برگریزی پیش از موعد مقرر در درختان پسته است.

بیشتر بخوانید:بیماری کپک سیاه در گیاهان آپارتمانی

آفت شدید در تابستان، خسارات شدیدتری وارد می کند. بصورتی که جوانه های زایشی (گره های زایشی) سال آینده ریزش پیدا می‌کنند. گاهی اوقات خسارت پسیل آنقدر زیاد است که شکرک ایجاد شده علاوه بر برگها در زیر درختان هم قابل مشاهده است. برگریزی شدید در باغات آلوده یکی از علایم معمول خسارت پسیل پسته در تابستان است.

بیشتر بخوانید:پسیل گلابی

انواع پسیل پسته

انواع آفت پسیل پسته را می توان به دو گروه تقسیم کرد. پیش از آن در نظر داشته باشید :

پسیل رایج پسته دارای 3 مرحله کلی زندگی است. این مراحل شامل: مرحله تخم، مرحله پوره( نوزاد ) و مرحله حشره کامل ( بالغ ) می باشد. نکته منفی وجود این آفت در این است که در هر سه مرحله از درخت تغذیه می کند.

مرحله تخم: تخم ها در ابتدا کرم رنگ هستند ولی به تدریج نارنجی رنگ می شوند. تخم به طور معمول شکلی کشیده و بیضی دارند.

مرحله نوزاد: نوزاد پسیل مراحل زیادی را در دوره ی نوزادی خود، طی می کند تا بالغ شود. نوزاد های پسیل تا زمان تکامل خود، قادر به پرواز نیستند.

مرحله حشره کامل: این مرحله ای است که نوزاد پوست اندازی می کند و تبدیل به حشره کامل می گردد.

حشره کامل پسیل پسته دو نوع دارد. به ادامه مقاله توجه فرمایید.

آفت پسیل تابستانی

پسیل تابستانی زرد رنگ بوده و از اوایل اردیبهشت در باغ قابل رویت خواهند بود.

آفت پسیل زمستانی

پسیل زمستانی از اوایل مهر یا آبان در باغ با رنگ تیره تر ظاهر می شود.

آفت کامل زمستان چون قدرت پرواز بیشتری دارند آلودگی بیشتری نیز در مقایسه با آفت کامل تابستان ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای درخت پسته

سم پسیل پسته

اولین سم پسیل پسته، که در باغات پسته استان کرمان مصرف شدند سموم ارگانوفسفات  (organophosphates)بودند. زولون سمی آشنا برای باغداران قدیمی پسته است و اولین سمی بود که در مقیاس وسیع برای مبارزه با پسیل پسته بکار گرفته شد. هنوز خاطره خوش سم زولون در زمانی که یک تا دو بار سم پاشی با آن، مساله شیره خشک را حل می‌کرد، در خاطر باغداران پر سابقه وجود دارد. با گذشت زمان، سموم مختلف دیگری و از جمله آمیتراز (میتاک) که از گروه فرمامیدینها است نیز برای مبارزه با پسیل پسته در ایران بکار گرفته شد.

بیشتر بخوانید:کنترل پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان

موضوع قابل تامل این است که به مرور زمان این سموم کارایی خود را از دست دادند. یعنی مقاومت پسیل پسته با گذشت زمان در مقابل سموم آفت کش افزایش یافته است. دیگر یک یا دوبار استفاده از زولون مشکل عسلک یا شیره خشک پسته را حل نمی کند.

به همین دلیل است که محققان به کمک کشاورزان به فکر استفاده از روش های ارگانیک تر افتاده اند. زیرا شما هرچقد سم قوی تر استفاده کنید، محصولتان از لحاظ کیفی ضعیفتر خواهد شد. از طرفی ممکن است این سموم برای آفات مفید باغ نیز مضر باشند.

بهترین سم جهت درمان پسیل پسته

به نظر ما بهترین سم جهت درمان پسیل پسته وجود ندارد. سموم شیمیایی بسیاری را شما می توانید استفاده کنید ولی خواهید دید که در فصل هجوم آفت تابستانه جوابگو نخواهند بود.

ما توصیه می کنیم کشاورزان فقط به سموم تکیه نکنند. روند درمان پسیل پسته باید تلفیقی باشد. استفاده از سم در کنار کودهای مناسب آفت کش و روش های بیولوژیکی بسیار تاثیر گذار تر از سموم قوی هستند. سموم قوی تاثیر موقتی دارند.

آفت پسبل پسته به مرور زمان می تواند مقاوم تر شود.

بیشتر بخوانید:سم پسیل پسته

بهترین-کود-جهت-درمان-پسیل-پسته

کنترل پسیل پسته

جهت کنترل پسیل پسته و دفع این آفت می توان از روش ارگانیک و همچنین استفاده از سموم شیمیایی استفاده نمود. در نظر داشته باشید که استفاده از سموم شیمیایی در کیفیت و طعم پسته و محیط زیست باغ شما تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین باید به دنبال راهی غیر شیمیایی برای کنترل آفات باشید. این روش باید به گونه ای باشد که نه تنها صرفه اقتصادی داشته باشد بلکه آسیب زیادی به محیط زیست وارد نکند. تنهایتا با استفاده از آن نتیجه ای رضایت بخش نیز باید حاصل شود.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای پسته

درمان پسیل پسته بدون سم پاشی

از روش های مبارزه با آفت پسیل پسته به مواردی که در ادامه آورده شده می توان نام برد.

شخم زمستانه

با شخم زدن زمین در اواخر آذر یا اوایل اسفند می تواند از رشد این آفت در بهار جلوگیری نمود.

استفاده از تله حشرات

استفاده از تله حشرات باید اواخر اردیبهشت یا خرداد انجام شود. در این زمان حشرات هنوز اقدام به تخم ریزی نکرده اند.

استفاده از نژادهای مقاوم

چنین آفتی معمولا برای تمام ارقام پسته وجود دارد اما برخی ارقام ممکن است خسارت کمتری از این آفت ببینند. به همین دلیل انتخاب رقم مناسب می تواند در مدریت آفت پسیل پسته موثر باشد.

رفع پسیل پسته با استفاده از حشرات

زنبور ها یکی از دشمنان آفت پسیل پسته می باشند. البته برخی کفشدوزک ها نیز به کفشدوزک پسیل خوار معروفند و این گروه در زیر پوست تنه درخت زندگی می کنند و از حشرات پسیل تغذیه می کنند این روش نیز تا حدودی می تواند در از بین بردن این آفت موثر باشد.

کود مناسب پسته (درمان پسیل پسته)

استفاده از گوگرد، بهترین راه غیر شیمیایی برای از بین بردن پسیل پسته است؛ البته استفاده از گوگرد های موجود در بازار؛ مشکلات خاص خود را دارند که باعث می شود باغدارارن از استفاده ی گوگرد منصرف شوند.

بیشتر بخوانید:کود پسته

بهترین کود جهت درمان پسیل پسته

امروزه استفاده از گوگرد مایع برای پسته یک رکن اساسی در بدست آوردن محصول با کیفیت شده است. بسیاری از باغداران از گوگرد برای کوددهی استفاده می کردند که مشکلات زیادی به همراه داشت. از جمله سوختن درخت بود که در صورت بی تجربگی باغدار ممکن بود محصولش از بین برود.

گوگرد مایع تمام این مشکلات را بر طرف کرد. به علاوه گوگرد مایع خاصیت قارچ کشی قوی دارد و مقرون به صرفه تر از گوگرد است.

مصرف گوگرد مایع می تواند به طعم، عطر، کیفیت محصول کمک کند و پسته را از آفات دور نگه دارد. گوگرد مایع یک محصول فوق العاده برای پیشگیری و درمان پسیل پسته است که نیاز شما به سموم را بر طرف خواهد کرد.

جهت خرید گوگرد مایع و مشاوره رایگان با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1400 شهریور 12
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1400 شهریور 12
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1400 شهریور 12
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1400 شهریور 12
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1400 شهریور 12
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1400 شهریور 12
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1400 شهریور 12
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1400 شهریور 12
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1400 شهریور 12
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1400 شهریور 12

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more