کنترل-پسیل-گلابی--راه-های-پیشگیری-و-درمان

جهت کنترل پسیل گلابی، راه های پیشگیری و درمان متعددی وجود دارد. اولین قدم جهت کنترل پسیل گلابی وجود یک برنامه مدون است. متاسفانه اکثرا نوع پسیلی که در باغات کشور ما وجود دارد از نوع پسیل آسیایی است. این نوع پسیل نیاز به رسیدگی و کنترل سریع دارد.

یکی از مسائلی که پیش از هرچیزی باید به آن توجه کنید استفاده از دانه یا گیاه خارجی سالم است. بهتر است، اگر به دنبال پرورش گلابی هستید که نژاد خارجی دارد حتما دانه یا گیاهان وارداتی از موسسات کشاورزی تاییدیه داشته باشند.

مورد دیگری که باید متوجه آن باشید این است که اگر دچار این آفت شدید و نتوانستید آن را کنترل کنید، به فکر محصول سال بعدتان باشید. حتما اطمینان حاصل کنید که بقایای گیاه آسیب دیده را از بین برده اید. پیش از از هرکاری جهت کاشت سال بعد، مطمئن شوید که آثاری از آفت دیگر در باغ وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید:پسیل چیست | کنترل و دفع کامل آفت پسیل

عموما پسیل گلابی اگر در طول امسال کنترل نشود محصول سال بعد را نیز تحت تاثیر خود قرار میدهد.

در ادامه مقاله به روش های کنترل جمعیت و جلوگیری از رشد این آفت پرداخته ایم. پس با ما همراه باشید.

ضمنا هرگونه سوال خود را میتوانید از طریق واتس اپ به صورت آنلاین از ما بپرسید. آیکون واتس اپ سمت راست پایین صفحه موجود است.


کنترل طبیعی پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان

کنترل-طبیعی-پسیل-گلابی--راه-های-پیشگیری-و-درمان

کنترل-طبیعی-پسیل-گلابی–راه-های-پیشگیری-و-درمان

پیش از هر چیزی باید اطلاعاتی راجع به روشهای کنترل طبیعی پسیل گلابی کسب کنید. حشراتی وجود دارند (مانند زنبورها، کفشدوزکها، عنکبوتها) که از آفت پسیل تغذیه میکنند. درواقع باید این حشرات شکارچی را بشناسید.

جهت کنترل پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان فقط بر سموم شیمیایی تکیه نکنید. این آفت در طول زمان به برخی ترکیبات شیمیایی مصونیت پیدا کرده و انتخاب طبیعی آن را قوی تر نموده است.

یکی از این روش های طبیعی استفاده از گوگرد مایع و گوگرد پاشی باغات گلابی است. از این روش استفاده کنید تا شاهد معجزه گوگرد مایع در کنترل آفت پسیل گلابی شوید.

بیشتر بخوانید:پسیل گلابی

استفاده از تله حشرات برای کنترل پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان

تله-حشرات-برای-کنترل-پسیل

تله-حشرات-برای-کنترل-پسیل

خیلی از کشاورزان فکر میکنند که تله حشرات برای درمان پسیل گلابی استفاده میشود. اما در اصل روش استفاده از تله حشرات بیشتر یک روش نظارتیست تا درمانی.

تله های زرد رنگ با پوشش چسبنده را به شاخه گلابیهای میزبان آویزان کنید. بدین ترتیب آمار نسبی از فراوانی پسیل های بالغ و برخی انگل ها و شکارچیان پسیل بدست می آورید. بزرگسالان بسیاری از انواع حشرات جذب رنگ زرد می شوند و به تله گیر می کنند. افزایش قابل توجه تعداد پسیل‌ها در تله‌ها می‌تواند نشان‌دهنده زمان آن باشد که محلول پاشی (گوگرد پاشی) یا برش دادن پایانه‌های گیاهی (مانند اوژنیا) برای حذف قسمتهای آلوده به پسیل را آغاز کنید. توجه داشته باشید که نوع و میزان محلولی که استفاده میکنید بسیار مهم است. محلول مورد استفاده در عین حال که آفت پسیل را میکشد باید حشرات شکارچی را حفظ کند.

هر هفته یک بار تله ها را بررسی کنید و تعداد پسیل های بالغ و دشمنان طبیعی آنها را بشمارید. اگر حشرات فراوان هستند، می توانید تعداد آنها را با استفاده از پنج دسته (در زیر آورده شده است) محدوده تخمین بزنید.

  • بدون پسیل
  • 1 تا 10
  • 11 تا 25
  • 26 تا 100
  • بیش از 100 پسیل

در هر تله. پسیل ها را جدا از دشمنان طبیعی بشمارید و ثبت کنید. پس از هر شمارش، تمام حشرات و زباله ها را خراش دهید یا اگر تله ها بیش از حد آلوده بودند، آنها را جایگزین کنید. تمیز کردن یا تعویض دوره ای تله ها برای چسبناک نگه داشتن سطح و شناسایی و شمارش حشرات تازه به دام افتاده ضروری است.

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

نمونه برداری از پسیل گلابی بصورت ضربه ای یا با تکان دادن (beating or shaking)

یکی دیگر از روشهای نمونه برداری و آمارگیری از تعداد پسیلها و شکارچیان آن ضربه زدن یا تکان دادن بخش آلوده میباشد. توجه داشته باشید که این روش نیز برای کنترل پسیل گلابی | راه های درمان و پیشگیری نیست. این روش به شما میگوید که فرآوانی نسبی آفت پسیل نسبت به حشرات شکارچی آفت به چه اندازه است. آیا باید به محلول پاشی یا نوک چینی روی بیاورید یا نه.

یک سینی پلاستیکی رنگ روشن، پارچه قاب دار یا کلیپ بورد را با یک کاغذ سفید در زیر شاخ و برگ نگه دارید یا یک پارچه کوچک روی زمین زیر شاخه ها قرار دهید. برای جداکردن حشرات روی سطح جمع آوری، شاخه را چند بار تکان دهید یا بکوبید، مثلا یک یا دو بار.

بهتر است نمونه گیری در شرایط عادی از چهار قسمت در هر گیاه انجام گیرد. برای مثال یک شاخه از هر جهت اصلی را انتخاب کرده و نمونه برداری را اجرا کنید.

این کار را هر هفته یک بار در زمانی از سال که پسیل ها ممکن است مشکل ساز شوند، انجام دهید. کشاورزان میتوانند بهترین نمونه گیری را در تابستان یا بهار داشته باشند. بهترین زمان از روز برای نمونه برداری، ترجیحاً در اوایل صبح که دمای هوا خنک‌تر است، میباشد. در این زمان پسیلهای بالغ گلابی فعالیت کمتری دارند و شمارش آن آسان‌تر است.

بیشتر بخوانید:محلول پاشی گوگرد کلسیم برای مبارزه با آفت پسیل

کنترل جمعیت آفت پسیل

کنترل-جمعیت-پسیل-گلابی

کنترل-جمعیت-پسیل-گلابی

برای سرکوب جمعیت حشرات مکنده، مانند پسیل، آبیاری مناسب انجام دهید. روش دوم این است که بیرویه از کودهای نیتروژن دار استفاده نکنید. زمانی از کود استفاده کنید که ظاهر شاخ و برگ یا رشد گیاه به دلیل کمبود مواد مغذی رضایت بخش نباشد.

توجه کنید که ضعف در گیاهان همیشه به خاطر کمبود نیتروژن نیست. علائم کمبود عناصر غذایی اغلب به دلیل سلامت ریشه و شرایط نامناسب خاک، مانند خاک غرقابی ناشی از زهکشی نادرست، آبیاری مکرر، خاک قلیایی (PH بالا) و عفونت ریشه توسط پاتوژن های قارچی ایجاد می شود. افزودن کود نیتروژن این مشکلات را برطرف نمی کند (محصولات دیگری وجود دارند که خاصیت درمانی دارند که برای تهیه آن ها میتوانید به کارشناسان رویش پارس مراجعه کنید. به راحتی با یک کلیک بر آیکون واتس اپ مستقیما به آن ها وصل خواهید شد).

بیشتر بخوانید:پسیل پسته چیست

سم پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان

سم پسیل گلابی یک راه پیشگیری و درمان این آفت است. البته استفاده از سم در زمانهای نامناسب هیچ تاثیری روی پسیل نخواهد گذاشت. سموم شیمیایی که برای دفع پسیل در بازار وجود دارد عموما ماندگاری کمی دارند. زیرا اگر با ماندگاری طولانی مدت ساخته شوند کل اکو سیستم باغ شما را بهم میریزند. حشرات و موجودات مفید جهت رشد گیاه را نابود میکنند.

بنابراین اگر برای مثال شما در فصل پاییز یا زمستان شروع به سمپاشی برای دفع پسیل کنید، عملا کار بیهوده ای با هزینه ی گزافی کرده اید. چرا که اوج فعالیت و تولید مثل این آفت در بهار و تابستان است.

پس جهت سمپاشی اگر اطلاعات کافی ندارید با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

ضمن اینکه استفاده از گوگرد پاشی روش بهتری نسبت به سموم شیمیایی است. خواص گوگرد جهت دفع و درمان آفت پسیل را در لینک زیر آورده ایم.

بیشتر بخوانید:سم پسیل پسته

گوگرد مایع برای درمان پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان

امروزه استفاده از گوگرد مایع برای گلابی یک رکن اساسی در بدست آوردن محصول با کیفیت شده است. بسیاری از باغداران از گوگرد برای کوددهی استفاده می کردند که مشکلات زیادی به همراه داشت. از جمله سوختن درخت بود که در صورت بی تجربگی باغدار ممکن بود محصولش از بین برود.

گوگرد مایع تمام این مشکلات را بر طرف کرد. به علاوه گوگرد مایع خاصیت قارچ کشی قوی دارد و مقرون به صرفه تر از گوگرد است.

مصرف گوگرد مایع می تواند به طعم، عطر، کیفیت محصول کمک کند و گلابی را از آفات دور نگه دارد. گوگرد مایع یک محصول فوق العاده برای پیشگیری و درمان پسیل گلابی است که نیاز شما به سموم را بر طرف خواهد کرد.

جهت خرید گوگرد مایع و مشاوره رایگان با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید:محلول پاشی گوگرد کلسیم برای مبارزه با آفت پسیل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.