پسیل-پسته-چیست

اگر از یک کشاورز بپرسید که “پسیل پسته چیست”، مطمئنا از خود راجع به این آفت واکنش نشان می دهد. Agonoscena pistaciae، آفت اصلی درختان پسته در ایران است. این آفت با مکیدن شیره برگ ها، از رشد و ثمردهی آن جلو گیری می کند. ناقص، توخالی بودن و افزایش پسته های در بسته در محصول یک باغ، از عوارض این آفت است.

بیشتر بخوانید:پسیل چیست | کنترل و دفع کامل آفت پسیل

آفت پسیل پسته یک معضل جدی برای باغدارن شده و سالانه به منظور مقابله با آن هزینه های بسیار زیادی می شود. یکی از خصوصیات این نوع آفت این می باشد که سرمای زیر صفر درجه را نیز به خوبی تحمل می کند و از بین نمی رود. وجود این آفت، به لحاظ اقتصادی نیز ضربه و خسارت جبران ناپذیری وارد می کند.

حشره پسیل پسته شیره زیادی دفع می کند. این ماده شیری رنگ یا عسلک، سریعا با مجاورت هوا خشک می شود. این آفت دارای چند نسل در سال می باشد. و بهمین دلیل خسارات ناشی از آن بسیار زیاد است.

در ادامه دقیقتر به بررسی و راه حل از بین این آفت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


انواع آفت پسیل پسته

در ادامه راجع به ابنکه انواع آفت پسیل پسته چیست صحبت کرده ایم. انواع آفت پسیل پسته را می توان به دو گروه تقسیم کرد که در ادامه آورده شده است. پیش از آن در نظر داشته باشید :

پسیل رایج پسته دارای 3 مرحله کلی زندگی است. این مراحل شامل: مرحله تخم، مرحله پوره( نوزاد ) و مرحله حشره کامل ( بالغ ) می باشد. نکته منفی وجود این آفت در این است که در هر سه مرحله از درخت تغذیه می کند.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای پسته

مرحله تخم:

تخم ها در ابتدا کرم رنگ هستند ولی به تدریج نارنجی رنگ می شوند. تخم به طور معمول شکلی کشیده و بیضی دارند.

مرحله نوزاد:

نوزاد پسیل مراحل زیادی را در دوره ی نوزادی خود، طی می کند تا بالغ شود. نوزاد های پسیل تا زمان تکامل خود، قادر به پرواز نیستند.

مرحله حشره کامل:

این مرحله ای است که نوزاد پوست اندازی می کند و تبدیل به حشره کامل می گردد.

حشره کامل پسیل پسته دو نوع دارد. به ادامه مقاله توجه فرمایید.

آفت پسیل تابستانی

پسیل تابستانی زرد رنگ بوده و از اوایل اردیبهشت در باغ قابل رویت خواهند بود.

آفت پسیل زمستانی

پسیل زمستانی از اوایل مهر یا آبان در باغ با رنگ تیره تر ظاهر می شود.

آفت کامل زمستان چون قدرت پرواز بیشتری دارند آلودگی بیشتری نیز در مقایسه با آفت کامل تابستان ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید:سم پسیل پسته

انواع-آفت-پسیل-پسته

خسارات آفت پسیل پسته

با ادامه این مطلب همراه باشید زیرا که توضیح می دهیم که خسارات آفت پسیل پسته چیست که اینقدر موجب آسیب به باغ های پسته می شود. این آفت با مکیدن شیره گیاهی موجب پوکی و ریزش گل و برگ درخت می شوند. مواد قندی که این حشرات دفع می کنند، باعث جذب گرد و خاک روی برگ های گیاه می گردد.

در صورتی که سریعا اقدام به کنترل رشد این آفت نشود، خسارات جبران ناپذیری به محصولتان وارد خواهد شد.

جهت تهیه کود مخصوص جهت جلوگیری از رشد این آفات با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

کنترل پسیل پسته

روش های کنترل پسیل پسته پسیل پسته چیست؟ جهت دفع این آفت می توان از روش ارگانیک و همچنین استفاده از سموم شیمیایی استفاده نمود. در نظر داشته باشید که استفاده از سموم شیمیایی در کیفیت و طعم پسته و محیط زیست باغ شما تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین باید به دنبال راهی غیر شیمیایی برای کنترل آفات باشید. این روش باید به گونه ای باشد که نه تنها صرفه اقتصادی داشته باشد بلکه آسیب زیادی به محیط زیست وارد نکند. تنهایتا با استفاده از آن نتیجه ای رضایت بخش نیز باید حاصل شود.

بیشتر بخوانید:پسیل گلابی

کنترل-پسیل-پسته

مبارزه با آفات پسته بدون سم پاشی

از روش های مبارزه با آفت پسیل پسته به مواردی که در ادامه آورده شده می توان نام برد.

شخم زمستانه

با شخم زدن زمین در اواخر آذر یا اوایل اسفند می تواند از رشد این آفت در بهار جلوگیری نمود.

استفاده از تله حشرات

استفاده از تله حشرات باید اواخر اردیبهشت یا خرداد انجام شود. در این زمان حشرات هنوز اقدام به تخم ریزی نکرده اند.

استفاده از نژادهای مقاوم

چنین آفتی معمولا برای تمام ارقام پسته وجود دارد اما برخی ارقام ممکن است خسارت کمتری از این آفت ببینند. به همین دلیل انتخاب رقم مناسب می تواند در مدریت آفت پسیل پسته موثر باشد.

رفع پسیل پسته با استفاده از حشرات

زنبور ها یکی از دشمنان آفت پسیل پسته می باشند. البته برخی کفشدوزک ها نیز به کفشدوزک پسیل خوار معروفند و این گروه در زیر پوست تنه درخت زندگی می کنند و از حشرات پسیل تغذیه می کنند این روش نیز تا حدودی می تواند در از بین بردن این آفت موثر باشد.

بیشتر بخوانید:کنترل پسیل گلابی | راه های پیشگیری و درمان

کود مناسب پسته (رفع پسیل پسته)

استفاده از گوگرد، بهترین راه غیر شیمیایی برای از بین بردن پسیل پسته است؛ البته استفاده از گوگرد های موجود در بازار؛ مشکلات خاص خود را دارند که باعث می شود باغدارارن از استفاده ی گوگرد منصرف شوند.

بیشتر بخوانید:کود پسته

بهترین کود جهت مبارزه با پسیل پسته

شاید برای شما نیز سوال شده باشد که بهترین کود جهت مبارزه با آفت پسیل پسته چیست؟ امروزه استفاده از گوگرد مایع برای پسته یک رکن اساسی در بدست آوردن محصول با کیفیت شده است. بسیاری از باغداران از گوگرد برای کوددهی استفاده می کردند که مشکلات زیادی به همراه داشت. از جمله سوختن درخت بود که در صورت بی تجربگی باغدار ممکن بود محصولش از بین برود.

گوگرد مایع تمام این مشکلات را بر طرف کرد. به علاوه گوگرد مایع خاصیت قارچ کشی قوی دارد و مقرون به صرفه تر از گوگرد است.

مصرف گوگرد مایع می تواند به طعم، عطر، کیفیت محصول کمک کند و پسته را از آفات دور نگه دارد. گوگرد مایع یک محصول فوق العاده برای پیشگیری و درمان پسیل پسته است که نیاز شما به سموم را بر طرف خواهد کرد.

جهت خرید گوگرد مایع و مشاوره رایگان با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.