وحشتناک-ترین-آفات-گیاهان-آپارتمانی-و-راه-حل-درمان-آنها

در این مقاله وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها را مورد بررسی قرار میدهیم. تقریبا آفات به هرنوع گیاهی حمله میکند. اما تحت شرایطی ممکن است دوستتان که گل و گیاه در خانه دارد آفت و حشره زیادی نداشته باشد اما شما که در حال پرورش سبزیجات خوراکی در خانه و گلخانه خود هستید درگیر این آفات شوید.

به شخصه تمایلی به استفاده از اسپری های آفت کش و سموم شیمیایی در یک محیط بسته ندارد ندارم. بنابراین جهت دفع آفات انواع گیاهان آپارتمانم را به راه حل های درمان طبیعی آوردم. ترجیح دادم به جای اینکه گیاه را دور بیندازم آن را با صبر و حوصله درمان کنم. بنابراین در این مقاله انواع آفات گیاهان آپارتمانی / درمان طبیعی گیاهان آپارتمانی را موضوع بحث قرار دادیم. با ما تا انتهای بحث همراه باشید.

بیشتر بخوانید:بیماریهای ویروسی در گیاهان-کشنده ترین بیماریهای گیاهان آپارتمانی


 

آفات گیاهان آپارتمانی (وحشتنناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها)

راجع به آفت شپشک فلسدار و پسیل در مقاله قبلی توضیحاتی دادیم. به لینک زیر مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی

شپشک آردآلود در سیب زمینی

شپشک-آردآلود-در-سیب-زمینی
شپشک-آردآلود-در-سیب-زمینی

هرچند ممکن است که زیاد برخوردی با این آفات نداشته باشید. سیبزمینی از آن دسته گیاهانیست که سرعت رشد برگها و ریشه بسیار بالایی دارد. به همین دلیل زمانی که اولین بار متوجه وجود شپشک آردآلود شدم وقتی بود که به دقت داشتم گیاه را بررسی میکردم. از همان روز که این آفت را روی برگ و ساقه سیبزمینی در خانه ام مشاهده کردم، تا به امروز گیج و مست سرعت تولید مثل آن ها هستم.

این آفت نسبت به شپشک فلس دار ظاهر واضحتری دارد. اما تمایل ویژه ای به پنهان شدن در نقاط کور و دور از چشم شما دارد. برای مثال شپشک آردآلود تلاش در پنهان شدن در انتهای ساقه و نزدیک به ریشه گیاه و پشت برگهایی که هنوز باز نشده اند دارد. 

در ادامه وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

ظاهر شپشک آردآلود (وحشتنناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها)

این آفت نسبت به شپشک فلس دار ظاهر واضحتری دارد. اما تمایل ویژه ای به پنهان شدن در نقاط کور و دور از چشم شما دارد. برای مثال شپشک آردآلود تلاش در پنهان شدن در انتهای ساقه و نزدیک به ریشه گیاه و پشت برگهایی که هنوز باز نشده اند دارد.

شپشک آردآلود ترشحات مومی شکلی از خود خارج میکند که ظاهر براق و روغنی به آن میدهد. این ترشحات به شکل یک محافظ روی سطح اندام این آفت عمل میکند.

این آفت مانند خرگوش دنیای حشرات تولید مثل میکند. ماده ها میتوانند تا 600 تخم را در محفظه پنپه ای شکل زیر برگ ها یا در امتداد پنهان کنند. نوزادان در کمتر از یک هفته سر از تخم بیرون می آورند و شروع به تغذیه مینمایند.

بیشتر بخوانید:بهترین راه دفع آفات گیاهان آپارتمانی

کنترل و درمان آفت شپشک آردآلود درگیاهان آپارتمانی

بنابراین گفته های بالا و با توجه به سرعت تولید مثل این آفت، اول از همه چیز باید رشد جمعیت آن را کنترل کنید. بعضی از افراد به محضی که متوجه آفت در گیاهان آپارتمانی خود میشوند، اقدام به دور انداختن آنها میکنند. اما این کار ظلم در حق گیاهان است. در عوض میتوانید با اندکی صبر و تلاش هم گیاه خود را به زندگی برگردانید و هم از وقت و سرمایه ای که خرج گیاه کردید، را حفظ کنید.

راه های درمانی که میتوانید برای آفت شپش آردآلود در گیاهان آپارتمانی انجام دهید را در ادامه آوردیم.

پیش از هرچیزی سعی کنید کمتر از سموم شیمیایی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:کود گوگرد مایع بجای سموم کشاورزی

رها سازی دو حشره شکارچی و مفید

حشراتی وجود دارد که نه تنها برای گیاهان آپارتمانی ضرری ندارند بلکه شکارچی آفات محسوب میشوند. حشره بالتوری سبز یا green lacewing یکی از حشرات مفید برای گیاهان آپارتمانی است. که میتواند با شکار آفات گیاه شما را از بیماریهای ناشی از آنها در امان بدارد.

حشره بعدی که شکارچی اصلی آفت شپشک آردآلود به حساب می آید، نابود کننده شپشک آردآلود یا Cryptolaemus montrouzieri نام دارد.

بیشتر بخوانید:بیماری کپک سیاه در گیاهان آپارتمانی

درمان نقطه ای با استفاده از ایزوپروپیل الکل

مالیدن ایزوپروپیل الکل روی شپشک آردآلود سریعا آن را از بین میبرد. اما رهاسازی حشرات مفید میتواند کمکی شایانی در نابودی حشرات در نقاطی که از دید شما پنهان میماند، بکند.

پسیل، شپشک یا شته در گیاهان آپارتمانی (وحشتنناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها)

شته یا شپشک هم در گیاهان آپارتمانی و هم گیاهانی که خارج از خانه رشد میکنند، وجود دارد. این آفت عموما در خوشه ها و جوانه های تازه رشد کرده یافت میشوند. شپشک از نوع آفتهای مکنده است و شیره گیاه را میمکد و بعنوان غذا مصرف میکند.

در ادامه وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.

شکل ظاهری آفت پسیل، شپشک یا شته

آفت شپشک یا شته ظاهری کوچک، بدنی نرم و شفاف دارند. بسته به نژادشان در رنگهای سبز، زرد، قهوه ای، قرمز یا سیاه یافت میشوند. عوما شپشکهای بالغ بال ندارند اما بعضی از آن ها ممکن است بال در آورند. این حالت در صورتی رخ میدهد که تعداد آفتها بالا برود.

پسیل اشتهای بسیار زیادی دارد و تا میتواند از شیره گیاه میمکد. اضافات غذایی خود را به صورت مایعی شفاف و لزج از خود خارج میکند. به این مایع شفاف عسلک نیز میگویند. این مایع لزج و چسبناک علاوه بر اینکه توجه بقیه حشرات را به گیاه جلب میکند موجب ایجاد بیماری قالچ سیاه در پیاه آپارتمانی و دیگر گیاهان میشود. بیماری قارچ سیاه بیماری خطرناکی برای گیاهان محسوب شده که باید سریعا به آن رسیدگی شود.

بیشتر بخوانید:پسیل چیست | کنترل و دفع کامل آفت پسیل

راه درمان آفت پسیل یا شپشک برای گیاهان آپارتمانی

تقریبا 4000 نوع از نژادهای شپشک در تمام دنیا رشد میکند. اگر تعداد این آفات روی گیاه زیاد نباشید، عموما تاثیر مخربی روی رشد گیاه ندارند. در این صورت نیازی به اقدام خاصی نیست. هرچند اگر تعداد آنها زیاد شود موجب پیچ خوردگی در برگها، پژمردگی، زرد شدگی و عدم رشد گیاه شود.

تاثیر عمده ی این آفت، ناتوان شدن و ضعیف شدن گیاه است. چند نژاد از این آفت وجود دارد که قابلیت انتقال بیماریها را نیز دارند. این نوع آفات ویروسها را در هنگام غذا خوردن به قسمتهای دیگر گیاه منتقل میکنند.

کنه های عنکبوتی قرمز (وحشتنناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها)

این آفت حشره نیست بلکه جز بندپایان بحساب می آیند. کنه های عنکبوتی قرمز جز وحشتنناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها را در ادامه برای شما بازگو میکنیم. 

علت قرار دادن این آفت در گروه وحشتناکترین آفات، سرسختی آن و دشوار بودن خلاص شدن شما از شر آن است.

در ادامه وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.

شناسایی کنه های عنکبوتی قرمز (وحشتنناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها)

شما نمیتوانید با چشم غیر مسلح کنه های عنکبوتی قرمز رنگ موذی را ببینید. اگر با توجه به علائم مخرب ناشی از این آفات که در ادامه به شما آنهارا معرفی میکنیم، به وجود کنه های عنکبوتی قرمز در گیاه آپارتمانی خود شک کردید باید با ذره بین به دنبال آنها بگردید.

تاثیر کنه های عنکبوتی قرمز بر گیاهان آپارتمانی

1.       وجود لایه قرمز رنگ در قسمت پایین برگها

2.       وجود لکه های قهوه مایل به قرمز در گیاه

3.       یافتن تارهای عنکبوتی روی برگهای گیاه

از علائم وجود کنه های عنکبتی قرمز در گیاهان آپارتمانی است. در صورت مشاهده این علائم درنگ نکنید و سریعا راه هایی که در ادامه مقاله گفته ایم را بر گیاهتان اعمال کنید.

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

کنه عنکبوتی قرمز در گیاه آپارتمانی آلوکازیا

کنه-عنکبوتی-قرمز-در-گیاه-آپارتمانی-آلوکازیا
کنه-عنکبوتی-قرمز-در-گیاه-آپارتمانی-آلوکازیا

اولین باری که با کنه عنکبوتی قرمز برخورد کردم در یک آلوکازیای سبز مخملی رنگ زیبا بود. یکی از راه هایی که میتوانید از عدم وجود آفتها در گیاه آپارتمانی خود مطمئن شوید، بررسی آن ها در هنگام خرید و پیش از آوردن به داخل خانه است. اما مشکل اینجاست که همه آفتها را با بررسی چشمی نمیتوانید شناسایی کنید.

بعد از دو سه هفته تارها و نقاط قهوه ای رنگی روی برگهای پیداشد.

درمان کنه عنکبوتی قرمز در آلوکازیا

به محض اینکه متوجه وجود این آفت موذی شدم، سریعا آلوکازیا را زیر دوش شستم. یکی از شرایطی که کنه ها از آن متنفرند هوای مرطوب است.

اگر دچار این آفت شدید گیاه و محیط را مرطوب نگه دارید. این کار باعث شد بدون هیچ سم شیمیایی آلوکازیا از مرگ حتمی نجات پیدا کند.

علاوه بر این کنه های عنکبوتی شکارچیان طبیعی نیز دارند.

·         کنه شکارگر sp   Phytoseiulus

·         حشرات minute pirate bugs

·         و لاروهای بالتوری یا lacewing larvae

تا به اینجا سعی کردیم که تعدادی از وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.. آفتهای بیشماری برای گیاهان آپارتمانی وجود دارد که به دلیل طولانی شدن بحث سعی میکنیم در مقالات دیگری ادامه این بحث را برایتان بی آوریم. منتظر مقالات بعدی باشید. 

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.