تاثیر-گوگرد-مایع-بر-رفع-شوری-خاک

اگر سطح شوری خاک زراعی شما بالا باشد حتما باید به تاثیر گوگرد مایع بر رفع شوری خاک توجه فرمایید.

همانطور که پیش از این در مقاله دیگری توضیح دادیم، شوری خاک به میزان مواد معدنی و نمکهای قابل انحلال در آب گفته میشود. یون های معدنی منبع اصلی شوری خاکند.

بیشتر بخوانید:کود گوگرد اصل

البته باید گفت که شوری خاک سطح ثابتی ندارد. بدین معنا که عوامل محیطی میتوانند روی سطح شوری خاک تاثیرگذار باشند. برای مثال بارش باران با شستن املاح خاک بخودی خود سطح شوری خاک را کاهش میدهد. بنابراین بارشهای زمستانی شوری خاک زراعی را کم میکند. بدین ترتیب اوایل بهار، این شوری به کمترین میزان خود میرسد. بهمین دلیل است که برای مثال فصل رشد و جوانه زنی بسیاری از گیاهان است. چون همچیز در این فصل به بهترین حد خود میرسد. از طرفی در اواخر تابستان به دلیل کمبود باران و هوای گرم و تبخیر بالا، شوری خاک در بالاترین سطح خود است.

بیشتر بخوانید:شوری خاک چیست


اصلاح شوری خاک

یکی مشکلات کشاورزی که نیاز مبرمی به رسیدگی دارد، اصلاح شوری خاک میباشد. این مسئله روزبرو نیز در حال افزایش است. برای مثال همانطور که شاهد آن هستیم هر سال مشکل کم آبی بیش از پیش خود را نمایان میکند. از طرفی کیفیت آب آبیاری موجود برای زمینهای کشاورزی نیز با کمبود بارشهای سالانه، روزبروز بد و بدتر خواهد شد. بنابراین علاوه بر اینکه باران کمتر میبارد، آب آبیاری نیز خود شوری خاک را افزایش میدهد.

بیشتر بخوانید:درمان شوری خاک درختان پسته

شاید بپرسید چرا؟

هرچه بیشتر برای آبیاری از آبهای زیر زمینی استفاده کنید و هرچه چاه ها عمیقتر شود، مقدار املاح معدنی موجود در آب آبیاری بیشتر خود را نشان میدهد. از طرفی بدلیل کمبود آب در دسترس کشاورزان (موضوعی که همین الان که این مقاله را میخوانید شاید با آن درگیر باشید) فواصل آبیاری زمینهای کشاورزی در حال افزایش بوده و آب موجود در آبیاری کاملا تبخیر خواهد شد و تنها چیزی که از آن در سطح خاک باقی میماند همان املاح موجود در آب میباشد.

با توجه به مطالب بالا، شاید توسته باشیم علت شوری روز افزون زمینها را برایتان روشن کنیم.

بیشتر بخوانید:علت ریزش گل در درختان

دلایل شوری خاک و تاثیر گوگرد مایع بر رفع آن

دلایل-شوری-خاک-و-تاثیر-گوگرد-مایع-بر-رفع-آن

دلایل-شوری-خاک-و-تاثیر-گوگرد-مایع-بر-رفع-آن

در پاراگراف قبلی یکی از دلایل شوری خاک را توضیح دادیم. در ادامه نیز سعی کردیم چند عامل دیگر را معرفی کنیم.

 • آبیاری با آبی که املاح معدنی بالایی دارد
 • پدیده موئینگی و سعود املاح از آبهای زیر زمینی به سطوح بالاتر خاک
 • گرمی هوا و تبخیر شدید آبهای سطحی پس از آبیاری و باقی ماندن املاح معدنی در سطح خاک
 • زهکشی ضیعیف و عدم انتقال نمک ها از سطح زمین
 • نشت رسوبات زمینی به آبهای زیر زمینی
 • نشت رسوبات زمینی به آبهای زیر زمینی

همانطور که مشاهده میکنید، برخی از عوامل شوری خاک را شما نمیتوانید کنترل کنید. بهمین دلیل امکان دارد با اینکه از آب آبیاری با کیفیت استفاده میکنید، بازهم سطح شوری خاک زراعیتان، افزایش یابد.

خب حال چاره چیست؟

با ما همراه باشید تا تاثیر گوگرد مایع بر رفع شوری خاک را بشما توضیح دهیم.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع چیست؟

اصلاح خاک شور با گوگرد مایع

اصلاح-خاک-شور-با-گوگرد-مایع

اصلاح-خاک-شور-با-گوگرد-مایع

طبق آمار و اعداد تقریبا 33 درصد از زمینهای کشاورزی روی کره زمین شور هستند. فرض کنید چه حجمی ازین خاک کره زمین به خاطر شوری قابل کشت نمیباشد و اگر بتوانیم شوری آنها را کنترل کنیم تا چه سطح خواهیم توانست کشاورزی را رونق ببخشیم. با توجه به موارد بالا تاثیر گوگرد مایع بر شوری خاک یکی از راه حلهای پیشنهادی مجموعه رویش پارس برای اصلاح شوری خاک است.

بارها در مقالات قبل به اهمیت گوگرد برای گیاهان اشاره کردیم. گوگرد مایع میتواند به

 • افزایش چشمگیر جذب عناصر مغذی مانند نیتروژن
 • بهبود تنفس اصلاح تهویه خاک
 • فعالسازی بسیاری از آنزیمهای خاک
 • پروتئین سازی
 • دفع حشرات
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماریها

کمک شایانی کند. حال به تمامی موارد بالا اصلاح شوری خاک را نیز بی افزایید.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع

حضـور گـوگرد در سـاختمان بتـامین، بیـوتین ، اسـیدهاي آمینـه گوگردار، موجب نقش کلیدي این عنصر در فعال کردن بسیاري از آنزیم ها، پروتئینسازي و تعدیل سمیت بعضی عناصـر سنگین در گیاهان شده است.  گوگرد علاوه بر تغذیه گیاهان، روی اصلاح خاک تاثیر بسیاری مهمی دارد.

بنابراین استفاده از گوگرد مایع در زمینهای زراعی علاوه بر بهبود قدر جذب عناصر مغذی بر اصلاح خاک نیز تاثیر بسزایی دارد. حال نحوه تاثیر گوگرد مایع بر رفع شوری خاک را توضیح میدهیم.

نحوه تاثیر گوگرد مایع بر رفع شوری خاک

پیش از هر کاری خاک زمین زراعیتان را آنالیز کنید. pH خاک یکی از عواملیست که میتوانید آنرا برای سطح شوری خاک بررسی کنید. البته که سطح شوری خاک خودش تست دارد و آزمایش محلی و آزمایشگاهی برای اندازه گیری این کمیت وجود دارد.

در خاکهای قلیای مکانیسم جذب عناصر توجه گیاه با مشکل روبرو میگردد. برای مثال عناصر ریزمغذی (آهن، بور، مس، منگنز) که گیاه به سطح کمتری از آنها نسبت به عناصر مغذی اصلی (نیتروژن، فسفر، پتاسیم) نیاز دارد، در خاکهایی که با شوری دست و پنجه نرم میکنند، به سختی جذب گیاه میگردند. یعنی همان مقدار اندک نیز بدرستی در دسترس گیاه قرار نمیگیرد.

بیشتر بخوانید:چگونه از ریزش گل در درختان جلوگیری کنیم

خاکهایی که دچار شوری سدیمی هستند، ساختار بهمریخته ای داشته و تنفس گیاهان در آنها با مشکل روبرو میگردد. در این نوع شوری خاک با افزودن گوگرد مایع، عملیات اکسیداسیون گوگرد در خاک رخ میدهد. با توجه به افزایش سطح H+ در خاک، حلالیت آهک خاک افزایش یافته و سدیم در خاک جای خود را به کلسیم پیوندی داده و شوری خاک شما از بین خواهد رفت.

بدین ترتیب عنصر سدیم که عامل اصلی شوری بوده، توسط آبشویی به اعماق زمین حرکت میکند.

بدین ترتیب تاثیر گوگرد مایع بر رفع شوری خاک را شناختید.

چرا تاثیر گوگرد مایع بر رفع شوری خاک بهتر است؟

یکی از مراحل شیمیایی که باید طی شود تا سدیم از ترکیبات شیمیایی خارج شود، سولفاته شدن گوگرد است. این عملیات همان اکسیداسیون گوگرد است. حال استفاده از گوگرد مایع موجب میشود که شما این مرحله را به خودی خود طی کرده باشید. با توجه به این توضیح ساده میفهمیم که گوگرد مایع سرعت بسیار بالاتری از گوگرد پودری یا عنصری در رفع شوری خاک دارد.

هرگونه سوالی در باره تاثیر گوگرد مایع بر رفع شوری خاک را میتوانید از متخصصان ما بپرسید. پلهای ارتباطی ما با شما، واتس آپ، سایت و اینستاگرام رویش پارس است که کارشناسان ما از طریق این راه ها  24 ساعت هفته پاسخگوی شما خواهند بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.