در این مقاله به صورت تخصصی به شما توضیح میدهیم که شوری خاک چیست.

شوری خاک به میزان مواد معدنی و نمکهای قابل انحلال در آب گفته میشود. یون های معدنی که در زیر آورده شده اند منبع اصلی شوری خاک محسوب میشوند.

Na+ , Cl , Ca2+ , SO42- , HCO3 , K+ , Mg2+ , NO3

شوری خاک آثار عمیقی بر ساختار و تنوع میکروبی، گیاهی خاک و نحوه حرکت آب در آن دارد. اندازه گیری هدایت الکتریکی یکی از روشهای بدست آوردن شوری خاک است.

بیشتر بخوانید:درمان شوری خاک درختان پسته

شوری خاک به صورت فصلی تغییر میکند. همانطور که میدانید آب باران موجب شستن سطح خاک زمین زراعی شما میشود. کلا بی دلیل نیست که میگویند باران، رحمت الهیست. زیرا این آب تنها موجب رسیدن آب به ریشه ها نمیشود. این آب املاح سطح خاک را نیز میشوید. درواقع موجب کاهش شوری خاک زمین زراعی میگردد. بارشهای زمستانی شوری خاک زراعی را کم میکند. بدین ترتیب اوایل بهار، این شوری به کمترین میزان خود میرسد. بهمین دلیل است که برای مثال فصل رشد و جوانه زنی بسیاری از گیاهان است. چون همچیز در این فصل به بهترین حد خود میرسد. از طرفی در اواخر زمستان به دلیل کمبود باران و هوای گرم و تبخیر بالا، شوری خاک در بالاترین سطح خود است.

بیشتر بخوانید:تاثیر گوگرد مایع بر رفع شوری خاک

تقریبا 952 میلیون هکتار از زمینهای روی سطح کره زمین، دچاری شوری خاک هستند. به عبارت دیگر 33 درصد از زمین های کشاورزی بلقوه روی کره زمین، شور هستند.

شوری خاک زمین حاصل خیز را به زمین غیر مولد تبدیل میکند.

در ادامه مقاله اندکی دقیقتر به شوری خاک، عوامل و راه حل آن رسیدگی میکنیم. با ما همراه باشید.

ضمنا میتوانید سوالات خود را از طریق واتس آپ از ما بپرسید. کافیست روی آیکون واتس اپ، پایین سمت راست صفحه نمایش کلیک کنید.


دلایل شوری خاک

دلایل-شوری-خاک
دلایل-شوری-خاک

در ادامه مقاله “شوری خاک چیست” به دلایل شوری خاک میپردازیم.

 درواقع منابع زیادی وجود دارد که میتواند باعث شوری خاک گردد. عموما مناطق گرمسیر و خشک، با میزان بارش کمتر از 27 سانت درسال، دچار شوری خاک میگردند. زمینهایی که سطح آب کم عمقی داشته اند، تبخیر آب سطحی موجب شوری زمین آنجا گشته است. تبخیر آب باعث بجا ماندن املاح و نمک های معدنی در سطح زمین میشود.

یکی دیگر از دلایل شوری خاک، کیفیت آب و روشهای نادرست آبیاری است. روشهای آبیاری اشتباه سالانه هزاران هکتار زمین زراعی را بیکیفیت و شور میکند.

 • آب و هوای خشک و بارندگی کم، زمانی که نمک ها به از خاک خارج نمیشوند
 • تبخیر با سرعت بالا که موجب افزودن نمک به سطح زمین میشود
 • زهکشی ضیعیف و عدم انتقال نمک ها از سطح زمین
 • آبیاری با آب پر از املاح و شور
 • حذف پوشش گیاهی با ریشه های بلند و افزایش سطح آب
 • نشت رسوبات زمینی به آبهای زیر زمینی
 • انتقال املاح و رسوبات ساحلی توسط باد، به زمینهای کشاورزی همجوار
شوری-زمین-های-نزدیک-به-سواحل
شوری-زمین-های-نزدیک-به-سواحل

موارد بالا از عوامل و دلایل شوری اکثر خاک های کره زمین هستند.

علائم شوری خاک

علائم شوری خاک را در ادامه مطالعه بفرمایید.

 • کاهش جذب آب از طریق ریشه ها
 • کاهش روند رشد گیاهان
 • عدم مقاومت در مقابل بیماری ها و آفات
 • توقف رشد ریشه
 • تخریب و فرسایش بافت خاک
 • نیاز گیاه به آب بیش از حد معمول

با توجه به علائم بالا متوجه اهمیت شوری خاک و آنالیز خاک زمین زراعی خود خواهید شد. ما همیشه گفته ایم که پیش از هرچیزی، کشاورزان خاک زمین خود را آنالیز کنند.

آنالیز خاک درواقع آینده تجاری محصولات کشاورزی شما را از ابتدا مشخص میکند.

تاثیر شوری بر خاک و گیاهان

تاثیر-شوری-بر-خاک-و-گیاهان
تاثیر-شوری-بر-خاک-و-گیاهان

خب با توضیحات بالا باید تقریبا پی برده باشید که شوری خاک چیست. حال به تاثیر شوری بر خاک و گیاهان میپردازیم. زمانی که شوری خاک بالا باشد، جوانه زنی و رشد ممکن است دشوار باشد. نمک های موجود در خاک با کاهش آب در دسترس گیاهان بر گیاهان تأثیر می گذارند و شوری بالا به عنوان خشکسالی فیزیولوژیکی در نظر گرفته می شود.

شوری خاک یکی از بدترین عواملیست که بر رشد گیاهان تاثیر منفی دارد. شوری خاک زمانی که با سمیت بور همراه شود، بدترین اتفاقیست که ممکن است برای زمین و محصولتتان بیوفتد. بنابراین باید این عامل را بررسی و رفع کنید. بیشتر گیاهان در خاک شور، به حداکثر پتانسیل رشد و نمو خود نخواهد رسید. این موضوع باعث میشود که ارزش اقتصادی محصولات پایین بیاید.

سطح شوری خاک چیست

سطح-شوری-خاک
سطح-شوری-خاک

سطح شوری خاک از منطقه ای به منطقه دیگر میتواند متفاوت باشد. بنابراین سطح شوری خاک یک عامل وابسطه به منطقه اندازه گیری است. سازمان کشاورزی و جنگلداری آلبرتا (کانادا) بر اساس داده های بدست آمده از آزمایشات هدایت الکتریکی محلول نمک در اعماق مختلف خاک، چندین سطح را برای شوری خاک معین کرده است. خاک های غیر شور مقدار شوری آن ها کمتر از ds/m 2 است. در خاکهایی که شوری بالایی دارند این سطح به 8 ال 16 ds/m میرسد. این عدد ممکن است در خاکهایی که بسیار شور هستند به بالاتر از 16 هم برسد.

روش های رفع شوری

حاک که فهمیدیم شوری خاک چیست باید به روشهای رفع شوری خاک بپردازیم. روش های رفع شوری خاک به مرور زمان بهبود پیدا کرده اند. دلیل آن هم تلاش دانشمند برای رفع این معضل جهانی است. انتظار میرود که شوری خاک در سالهای آینده به صورت گیترده تر و بشدت جهان را تحت تاثیر قرار دهد. باید توجه داشت که افزایش شوری زمین با افزایش شوری آب های زیر زمینی همراه خواهد بود. بنابراین باید روشهای رفع شوری خاک را در زمینهای خود بکار بگیرید.

روشهای شیمیایی زیادی برای درمان شوری خاک استفاده شده است. یکی از روشهای رایج افزودن یون کلسیم است.

بیشتر بخوانید:کود کلسیم پلی سولفیت (گوگرد و کلسیم)

واحد شوری خاک

وجود بیش از اندازه یون سدیم در خاک باعث برهم زدن تعادل نسبی یونهای تک و دو ظرفیتی میشود. بهمین خاطر دانشمندان یک فاکتوری به اسم ESP تعریف کردند. این فاکتور مخفف exchangeable sodium percent، به معنای درصد سدیم قابل تعویض است. این متغییر نیز یکی دیگر از عوامل اندازه گیری میزان سدیم در خاک و متعاقبا شوری خاک است.

آزمایش شوری خاک | روشهای اندازه گیری

به دلیل اهمیت و تاثیر روزافزون شوری خاک، آزمایشهای متعددی برای اندازه گیری آن وجود دارد. آزمایش ها به دو دسته محلی، و آزمایشگاهی تقسیم می شوند. آزمایش های محلی در خود زمین با استفاده از دستگاه های اندازه گیری هدایت الکتریکی انجام میگردد. این دستگاه ها بر اساس عمق و محدوده زمین مورد آزمایش متغیر هستند. اندازه‌گیری‌های میدانی، نیاز به کالیبراسیون با محتوای واقعی نمک توسط آنالیز آزمایشگاهی دارد.

در آزمایشگاه ها، آزمایش شوری خاک توسط تعیین کل نمک محلول (total soluble salts) با روش تبخیر انجام میگیرد. از دیگر روش های آزمایشگاهی میتوان به اندازه گیری هدایت الکتریکی در محیطی با رقت 1 به 5 از آب مقتر و خاک یا هدایت الکتریکی در خاک اشباه شده با آب نام برد.

روش‌های اندازه‌گیری شوری خاک نسبتاً ساده به نظر می‌رسد. اما تفاوت‌های روش‌شناسی تأثیر قابل‌توجهی بر مقادیر اندازه‌گیری شده و تفسیر نتایج دارد.

بنابراین در این زمینه حتما با متخصصان ما تماس بگیرید. حداقل کاری که در این مورد میتوانیم برای شما انجام دهیم راهنمایی های اصولی و درست است. هدف ما بهبود محصولات شما و پیشبرد کشاورزی صحیح و اصولی با روش های روز دنیا است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.