روش-درست-هرس-نخل

کسانی که باغ نخل دارند می دانند که روش درست هرس نخل یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در محصول دهی آن میباشد.

ممکن است پیش خود فکر کنید که هرس کردن نخل هم نیاز به آموزش دارد؟! برخی متخصصین کشاورزی بر این باورند این عمل ریسک و خطراتی دارد که باید روش درست هرس نخل را پیش از اقدام یاد بگیرید. در این مقاله راجع به روش درست هرس نخل، اینکه کدام قسمت شاخ و برگ ها را باید ببرید، بهترین زمان هرس درخت ، صحبت خواهیم کرد.

بیشتر اوقات هرس کردن درخت نخل می تواند منجر به آسیب آن گردد. بنابراین اگر زمان هرس درخت نخلتان فرارسید، با احتیاط و با استفاده از روش درست هرس نخل این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای درخت خرما


هرس کردن درخت نخل 

روش درست هرس نخل خرما بر اساس نظر متخصصان مانند دیگر گیاهان نیست. زیرا که دیگر درختان از ظهرشان میتوان فهمید که زمان هرس فرارسیده اما تشخیص اینکه زمان هرس کردن درخت نخل رسیده کار دشواریست. از لحاظ ظاهری فهمیدن آن سخت است.

بیشتر بخوانید:بهترین روش برای هرس کردن بامبو

زمان درست هرس نخل 

زمان-درست-هرس-نخل 
زمان-درست-هرس-نخل

اولین قدم در فرآیند هرس نخل، دانستن این است که زمان هرس فرارسیده یا نه؟ شاید در از ذهن برسد اما در اکثر اوقات پاسخ به سوال منفیست. جرمی یاماگوچی یکی از متخصصان کشاورزی می گوید: “درخت در اغلب اوقات نیازی به هرس ندارد.” این درحالیست که اکثر درختان برای تشویق رشد و محصول دهی هرس می کنند،  باید بدانید که درخت نخل را عموما نباید هرس کنید.

طبیعتا شما شاخ و برگهای سبز و شاداب را تا زمانی که مشکل خاصی پیش نیامده یا مانعی برای رشد نمحسوب نمیگردد هرس نمیکنید. دلیل آنهم این است که هرس این شاخ و برگ ها میتواند نتیجه عکس دهد و موجب جلوگیری از رشد درخت می گردد. تنها شاخ و برگهایی را باید هرس کنید که کاملا قهوه ای و ضعیف شده باشند (حتی اگر زرد رنگ هم باشند نباید آنها را هرس کنید).

بنابراین درخت نخل را برخلاف دیگر درختان به هدف زیبایی هرس نمی کنند. تنها زمانی شاخ و برگهای آن را هرس می کنند که قهوه ای خشک شده باشند.

روش درست هرس نخل چگونه است

پیش از هرکاری یکسری وسایل هرس نیاز است که باید آنها را تهیه نمایید. برخی نژادهای درخت نخل وجود دارد که برای انسان ها نیز خطرناکند و باید پیش از تماس با و هرس آنها لوازم مخصوص این کار را تهیه نمایید.

وسایل مخصوص هرس درخت نخل

متخصصان کشاورزی برای هرس نخل توصیه می کنند یک اره هرس کوچک با دسته بلند انتخاب کنید. این نوع اره برای درختان خرما در باغ شما ایده آل است. توجه کنید که باید ابزارهای خود را قبل از استفاده از آنها استریل کنید. بنابراین باید الکل را نیز در نزدیکی خود نگه دارید. بنابراین اگر درختی بیمار باشد و شما وسایل را ضدعفونی نکنید، با هرس بیماری را به دیگر درختان نیز انتقال میدهید.  ژل الکلی  تهیه کنید و در تمام مراحل از دستکش و لباس محافظ استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:درختچه های آپارتمانی با کم ترین نیاز به نور

بهترین روش هرس نخل

بهترین-روش-هرس-نخل
بهترین-روش-هرس-نخل

پس از تمیز کردن ابزار خود با الکل، باید برش های خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که هیچ بخشی از درخت روی شما یا کسی که نزدیک شماست، نمی افتد.

هرس نخل را از برگهای پایین به سمت بالا شروع کنید. بدین ضورت روند هرس نخل واضح است. زمان هرس مراقب باشید که شاخ و برگ ها را دو تا سه اینچ نسبت به تنه درخت هرس را انجام دهید.  دلیل اینکه میگویند از پایین شروع به هرس کنید این است که طبیعیست که رنگ قهوه ایشاخ و برگها در پایین کاملاواضح بوده و با هرس آنها برگ های قهوه ای بالاتر نمایان میگردند. بدین طریق می توانید به راحتی برگهای مخرب بالاتر را هرس کنید.

اگر درمورد هرس نخل مطمئن نیستید میتوانید سوالات خود را از ما بپرسید تا هرس نخل را مطمئنتر انجام دهید.

دور ریختن شاخ و برگ های هرس شده درخت نخل

شاخ و برگهای هرس شده را از محیط باغ خارج کنید. البته زمان حمل آن ها حتما مراقب باشید که آسیب نبینید. در کشورهایی مانند امریکا قوانین خاصی برای دور ریختن شاخ و برگ درختان نخل وجود دارد. اما در ایران اینکار قوانین خاصی ندارد و فقط باید مراقب خودتان باشید.

بیشتر بخوانید:بهترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا خانه

 

 

 

2 دیدگاه

 • این عکس نخل زینتی هست که گذاشتید نخل خرما نیست
  آره نباید شاخ برگ سبز نخل را برید باعث ضعیف شدن آن می‌شود من بیش از 1500 اصله نخل دارم

  • با عرض سلام و تشکر فروان راجع به مطالبی که ذکر کردید.
   بله درست می فرمایید، عکس ها بصورت تصادفی از تمامی نژادهای نخل انتخاب شده زیرا که مطلب بیان شده فقط در رابطه با نخل خرما نمی باشد و برای عموم نخل ها صادق است.
   با تشکر از شما و توجهتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.