انتخاب بهترین کود برای درخت خرما خیلی کار آسانی نیست. یکی از مشخصه های درخت خرما توانایی ذخیره مواد غذایی در تنه درخت است. این توانایی موجب شده پاسخگویی و نشانه تغییرات درخت بعد از کود دهی چندان واضح و سریع نباشد.

اما همانطور ه از ظاهر این درخت تنومند و پر بازده مشخص است، میزان مصرف مواد مغذی درآن زیاد است. بنابراین بهترین کود برای درخت خرما باید حاوی مواد مغذی اصلی باشد. در کنار مواد اصلی خاک مورد کشت نیز باید از سلامت بالایی برخوردار باشد. یکی از محصولات رویش پارس که حاوی نیتروژن، پتاسیم، و فسفر است، کود NPK 20-20-20 می باشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین کود برای درخت خرما را به شما معرفی کنیم.


بیشتر بخوانید:خرید کود NPK (راهنمای کامل خرید)


پرورش نخل خرما

این گیاه از درختان مناطق گرمسیری بشمار می آید. حداقل دمای رشد برای خرما ۱۰ درجه سانتی گراد و تنه آن در ۷- درجه سانتی گراد از بین می رود. جوانه های انتهایی آن که توسط الیاف پوشیده شده است، می توانند تا ۱۵- درجه سانتی گراد را تحمل کنند. خرما طالب تابستان های گرم و خشک می باشد. بویژه هنگام رسیدن میوه به هوای گرم و خشک نیاز دارد.


علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن


پرورش-نخل-خرما

کود مایع مرغی برای درخت خرما

یکی از بهترین کود برای درخت خرما که برای بسترسازی استفاده می شود، کود مایع مرغی است. کود مایع مرغی با دارا بودن عناصر نیتروژن، فسفر، کلسیم، سدیم و گوگرد بسیار غنی است. این کود در بهبود خصوصیات فیزیکی و نگهداری رطوبت خاک تأثیر فراوانی دارد.

بیشتر بخوانید:نیازهای اساسی درخت نخل خرما

کود مرغی در خاک هایی که نیتروژن، فسفر و شوری کمتری دارند، همچنین بافت خاک مناسب و سبک باشد و با آب مناسب و کافی آبیاری شود بازدهی بیشتری دارد.

این کود برای خاک هایی که شوری کمتری دارند استفاده می شود. از کود مرغی مایع مرغی هرگز نباید هر ساله و برای هر نوع خاکی استفاده گردد.

از مصرف کود مرغی در تابستان و هوای گرم جدا خودداری شود. مصرف این کود در تابستان باعث سوختگی، خشکیدگی و حتی مرگ درخت یا گیاه می شود بهترین زمان مصرف این کود فصل زمستان در بهمن و اسفندماه می باشد.

حتما پیش از خرید جهت اندازه مصرف با متخصصان ما در رویش پارس مشورت کنید.

جهت سفارش و خرید کود مایع مرغی با شماره های 03131326055-03131326056 تماس حاصل بفرمایید.

بیشتر بخوانید:بهترین کود مرغی مایع

بهترین کود برای رشد سریع درخت نخل

بهترین کود برای رشد سریع نخل خرما، کودیست که تمامی نیازهای آن را برطرف کند. یکی از کودهای رایج و بسیار حیاتی برای درخت نخل کودحیوانی است.

 برخی از کشاورزان هردو سال یک بار مقدار ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم کودحیوانی پای هر درخت خرما می ریزند. سپس آن را با بیل زیرخاک می کنند. زمان کود دادن پاییز و پس از برداشت خرما تا اسفند ماه(زمان گرده افشانی) است. ممکن است اگر منطقه زیر کشت خاک غنی داشته باشد نخل دیگر نیاز مبرمی به کود دیگری نداشته باشد. اما مدنظر داشته باشید که اگر زیر درختان خرما محصول دیگری می کارید حتماً به زمین کود دهید.

بیشتر بخوانید:روش درست هرس نخل

در کنار کود حیوانی می توانید به صورت مکمل از کودهای فسفاته و نیترات دار نیز استفاده کنید. در ادامه برخی محصولات رویش پارس که حاوی فسفات و نیترات هستند را معرفی کرده ایم.

بهترین-کود-برای-رشد-سریع-درخت-نخل

کود فسفر بالا برای درخت خرما

کود فسفر بالا را جهت گل دهی و جوانه زدن بیشتر گیاه استفاده می کنند. محصول کود فسفر بالا P45 رویش پارس درختان شما را غرق در جوانه و گل خواهد کرد. فسفر موجب تقویت و رشد ریشه می شود. اگر گیاه شما دچار کمبود فسفر باشد، رشد کاملی نخواهد داشت و در مراحل حاد رشدش متوقف می گردد. بنابراین کمبود فسفر یکی از عوامل جلوگیرنده از رشد گیاه است که دیر متوجه آن خواهید شد.

بهترین راه حل جهت جلوگیری از کمبود فسفر برای رشد گیاه ابتدا آنالیز خاک است. آنالیز خاک زراعی به شما می گوید که چه مقدار باید فسفر به خاک بیافزاید تا این کمبود برطرف شود.

اکثر منابع فسفردار دارای ماندگاری بالایی هستند و به آهستگی عمل می کنند. به همین علت از کودهای فسفری می توان در ماه های قبل از کاشت استفاده کرد. از طرفی برای رسیدن به بهترین نتیجه در مورد استفاده از کود، خاک را حفاری کرده و کود را در عمق ریشه قرار دهید.

زمین هایی که دارای خاک های شنی هستند، به مراتب بیشتر از خاک های رس و لومیا، نیازمند کود فسفر هستند. چراکه، در این گونه زمین ها گیاهان قادر به جذب تمامی فسفرهای موجود در زمین نیستند.

اکثرا زمین های زراعی درخت خرما نیز خاک شنی دارند. بنابراین استفاده از این محصول جهت رفع کمبود فسفر در گیاه می تواند بسیار مفید باشد.

بیشتر بخوانید:کود فسفر بالا هلیکس

علت ثمر ندادن درخت خرما

به طور کلی روند نگه داری از خرما تا زمان میوه دهی روند حساسی است. حساسترین مرحله بو دادن نخل های خرما است. حتما می پرسید بو داده به چه معناست؟ این کلمه محلی جنوبی است که در واقع برای عمل گرده افشانی مصنوعی توسط نخلداران، به کار می رود.

علاوه بر رسیدگی های معمول، آبیاری و کود دهی نیز دو عامل کلی است که باید حتما در فرآیند پرورش درختان خرما مدنظر قرار دهید.

در ادامه 6 دلیل اصلی درختان ثمری را به طور کلی ذکر کرده ایم.

سن درخت

 اگر درخت شما زیادی جوان باشد به مرحله زایشی وارد نمی شود.

گرده افشانی

حساسترین مرحله پرورش درخت خرما، گرده افشانی آن است.

آب و هوای مناسب

درختان نخل جهت ثمر دهی نیاز به آب و هوای گرم دارند. منطقه زیر کشت باید تابستان های گرم و زمستان های نچندان سردی داشته باشد.

هرس

تعداد شاخه های مورد نیاز برای میوه زدن درخت نخل یک حد بهینه دارد. شاخه های تحتانی و خشک هرسال باید بریده شده و از باغ خارج شوند.

فاصله گذاری بین درختان نخل

این نیز یکی از مهمترین مواردی است که باید رعایت شود. فاصله متوسط بین درختان خرما 8*8 متر است. این فاصله برای ارقام پابلند به 10 متر نیز می رسد. برای ارقام پاکوتاه 7 متر کفایت می کند.

شرایط خاک

پیش از کاشت، باید خاک زمین زراعی خود را آنالیز کنید. پیش از کشت درختان خرما، با متخصص کشاورزی مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:علائم کمبود فسفر در گیاهان + ویدیو آموزشی

قیمت کود درخت خرما

قیمت بهترین کود درخت خرما در بازار متفاوت است. بسته به نیاز زمین شما چندین محصول با قیمت های مختلف را می توانید استفاده کنید. در هنگام خرید توجه داشته باشید که محصولات ارزان قیمت با کیفیت پایین نمی توانند بازدهی لارم را فراهم کنند و گاها ممکن است باعث آسیب به محصولات شما نیز بشوند. توصیه می شود به دنبال محصول با کیفیت و قیمت مناسب و بهینه باشید.

روند تولید در مجموعه ما به صورتیست که تمامی عوامل تاثیر گذار در قیمت به بهینه ترین حد خود رسیده اند. منفعتی که شما از مصرف این محصول تولیدی رویش پارس می برید در قبال هزینه ای که می کنید کاملا منطقی و مقرون به صرفه است.

جهت سفارش و خرید بهترین کود درخت خرما با شماره های 03131326055-03131326056 تماس حاصل بفرمایید.

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1400 مهر 09
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1400 مهر 09
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1400 مهر 09
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1400 مهر 09
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1400 مهر 09
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1400 مهر 09
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1400 مهر 09
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1400 مهر 09
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1400 مهر 09
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1400 مهر 09

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more