بهترین-کود-برای-درخت-پسته

مطمئنا تمامی باغداران و پرورش دهندگان درخت پسته به دنبال بهترین کود برای درخت پسته میباشد.

درخت پسته از خاورمیانه و آسیای مرکزی نشات میگیرد. این درخت ارزشمند در کشورهای ایران، سوریه، ترکمنستان و غرب اقغانستان رشد میکند. خوشبختانه نام پسته کاملا فارسی و به لاتین آن را (Pistachio) مینامند. طبق آخرید آماری بروز شده ایران در رتبه نخست تولید پسته در جهان قرار دارد.

بیشتر بخوانید:بهترین روش آبیاری و کود دهی درختان پسته

هرچند پسته ایران و تناژ تولید آن در دنیا همیشه مثال زدنی بوده اما در دهه 90 شمسی این موضوع به نصف تولید در دهه 80 شمسی رسیده است. دلیل این کاهش در تولید

  • خشکسالیهای پی در پی
  • تغییرات اقلیمی در اثر خشسکسالیها
  • آبیاری نادرست و غیر اصولی
  • عدم آنالیز خاک پس از برداشتهای چندساله و رسیدگی به خاک

در حال حاضر ایالت کالیفرنیا آمریکا سالها روی این محصول تمرکز، و تحقیق کرده و رتبه اول تولید را کسب کرده است. علاوه بر مواردی که در بالا راجع به مشکلات پسته در ایران گفتیم، افزایش آفتها و عدم برخورد درست با این مشکل را نیز به تمامی مشکلات بی افزایید.

در ادامه سعی میکنیم روش درست پرورش پسته و استفاده از بهترین کود برای درخت پسته را به شما توضیح دهیم.

با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای پسته


بهترین کود برای درخت پسته چیست

بهترین-کود-برای-درخت-پسته-چیست

بهترین-کود-برای-درخت-پسته-چیست

اغلب کشاورزان از ما میپرسند که بهترین کود برای درخت پسته چیست؟ اولا پاسخ این سوال در گرو ارائه آنالیز خاک در سال جاری زراعیست. اما به طور کلی باید گفت که پسته مصرف کننده عمده نیتروژن است. مصرف نیتروژن در پسته به اندازه زیاد است که شما حتما باید نیتروژن کمکی مورد نیاز را در فصول رشد در اختیار این درخت قرار دهید. عدم رسیدگی به درخت و عدم کود دهی مناسب نتیجتا منجر به برگ زدایی و کوچک شدن مغز پسته میگردد. از طرفی گیاه نیز در برابر بیماریها و آفاتی مانند پسیل پسته تضعیف شده و بمرور زمان محصول دهی آن نیز به صفر میرسد.

بیشتر بخوانید:سم پسیل پسته

اگر شواهد ظاهری کمبود نیتروژن را در گیاهان مشاهده نمودید سریعا از کود NPK که درصد نیتروژن بالایی داشته باشد، استفاده کنید.

علاوه بر نیتروژن بهترین کود برای درخت پسته، گوگرد مایع میباشد. گوگرد مایع باعث دفع آفت پسیل پسته، افزایش جذب نیتروژن توسط درخت پسته تولید اسیدهای آمینه و آنزیمهای مفید میگردد. از طرفی با استفاده از گوگرد مایع برای پسته دیگر نیاز باغتان به سموم کشاورزی شیمیایی و گران قیمت کاملا کاهش میابد.

یعنی با استفاده از گوگرد مایع برای پسته یا یک محصول چندین مشکل و نیاز باغ پسته تان را برطرف میکنید. یکی دیگر از محصولات بسیار مناسب برای پسته، کود مایع مرغی میباشد. اخیرا بسیاری از کشاورزان به خاصیت و سطح بالای نیتروژن در این محصول پی برده و استفاده از آن بسیار افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:کود کامل سوسپانسیون npk 20 20 20

جهت خرید و مشاوره میتوانید با شماره تماسهایی که در پاورقی همین صفحه آورده شده تماس حاصل فرمایید.

بهترین کود برای پسته اکبری

پسته اکبری یکی از بهترین ارقام درخت پسته بوده که نوع تجاری این محصول میباشد. پسته بسیار خوش طعم درشت و کشیده که مشتریان خاص خودش را داشته و بسیار پر سود میباشد.

ممکن است پرورش دهندگان این محصول بپرسند که بهترین کود برای پسته اکبری چست؟ کود اصلی مورد نیاز درختان پسته از هر نوع که باشد همان کود NPK بوده که بر اساس خاک زمین زراعی و آنالیز آن، ترکیب درصد نیتروژن، فسفر و پتاسیم مشخص شده و میتوانید کود NPK مدنظرتان را خریداری کنید.

جهت مشاوره خرید بهترین کود برای درخت پسته اکبری با مشتخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید. ما شما حتما راهنمایی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:کود مایع مرغی برای پسته

کود پسته خنجری

ظاهر این پسته مانند نوع بادامی میباشد. تنها تفاوت ظاهری که میتوانید در این رقم پسته بیابید، برگشتگی نوع دو پوسته آن میباشد که آنرا شبیه نوگ تیغه خنجر میکند.

همانطور که در بالا گفتیم این رقم درخت پسته نیز نیازمند نیتروژن و گوگرد میباشد.

کود پسته کله قوچی

پسته کله قوچی یکی از مهشورترین محصولات پسته ایران برای صادرات میباشد. مغز خوش طعم و پر آن و باردهی زیاد این رقم، باعث شده طرفداران زیادی بین باغداران پیدا کند. گلدهی این محصول از اوایل فروردین ماه آغاز و حوالی دوازدهم همان ماه پایان میابد. پسته کله قوچی به دلیل باردهی بالایی که دارد مصرف نیتروژن بالاتری نیز دارد و شما باید مرتبا عناصر مورد نیاز پسته را با کوددهی از طریق سیستم آبیاری در اختیار آن قرار دهید.

برای کود پسته کله قوچی، کود کامل NPK سوسپانسیون رویش پارس و گوگرد مایع رویش پارس توصیه میگردد.

بهترین کود برای درخت پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی یکی دیگر از معروفترین انواع پسته بوده و ریشه در رفسنجان دارد. این پسته بسیار خوش مشتری و خوش طعم و کشیده میباشد. از طرفی بین پسته روشنترین رنگ پوسته را دارد.

برای این درخت میتوانید از NPK سوسپانسیون و گوگرد مایع استفاده کنید. در صورت کمبود عناصر دیگر با ارائه آنالیز خاک آنها را برایتان برطرف خواهیم کرد.

بهترین زمان کود دهی درختان پسته

بهترین-زمان-کود-دهی-درختان-پسته

بهترین-زمان-کود-دهی-درختان-پسته

بهترین زمان کود دهی درختان پسته در زمستان وقتیست که گیاه بتواند سطوح عناصر مورد نیاز گیاه را تا حد مطلوبی تا تابستان نگه دارد. برای مثال سطح پتاسیم در تابستان در برگها نباید کمتر از 9 تا 7 درصد برسد. حداقل سطح فسفر در برگها نیز باید بین 07/0 تا 1/0 بماند. زمان کود دهی بهترین کود برای درخت پسته اواخر زمستان است. کود کامل سوسپانسیون NPK 202020 بهترین محصولیست که میتوانیم بدین منظور بشما معرفی کنیم.

کود دهی درخت پسته در بهار

برای کود دهی پسته در بهار نیز میتوانید ازین کود استفاده کنید. البته که کود NPK ترکیب درصدهای مختلفی دارد و شما میتوانید از طریق آنالیز خاک باغات خود ترکیب درصد مناسب را بیابید. ما در این زمینه شمارا یاری خواهیم داد.

برای مشاوره و خرید کود مناسب باغ پسته به پاورقی این صفحه مراجعه نمایید.

بهترین کود برای رفع مشکل پسته های بدون مغز

بهترین-کود-برای-رفع-مشکل-پسته-های-بدون-مغز

بهترین-کود-برای-رفع-مشکل-پسته-های-بدون-مغز

اگر پسته با کمبود پتاسیم روبرو شود، مغز میوه کوچکتر میگردد. بنابراین با آنالیز خاک باید سطح پتاسیم مورد نیاز گیاه را بررسی نمایید. کشاورزان عموما 113 کیلو پتاسیم را در تابستان به ازای هر هکتار به درختان اعمال میکنند.

با این حال، مواردی که در بالا ذکر کردیم، فقط الگوهای رایجی هستند که نباید بدون انجام تحقیقات خودسرانه بدنبالشان بروید. هر موردی نیازهای مختلفی دارد. قبل از اعمال هر روش کوددهی، میزان مواد مغذی و pH خاک را باید بررسی کنید. همانطور که تقریباً در تمام درختان میوه نیز اتفاق می افتد، تجزیه و تحلیل برگ برای تشخیص و اصلاح کمبود مواد مغذی بسیار مهم است. درخت پسته برای سالم ماندن و رشد به حداقل دوازده عنصر نیاز دارد، اما درختان شما ممکن است اصلا نیازی به کوددهی نداشته باشند. مواردی وجود دارد که پسته‌کاران سال‌هاست که از هیچ روش کوددهی استفاده نمی‌کنند و همچنان به طور مداوم محصول خوبی برداشت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:کود تیوسولفات پتاسیم

 

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1400 بهمن 16
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1400 بهمن 16
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1400 بهمن 16
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1400 بهمن 16
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1400 بهمن 16
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1400 بهمن 16
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1400 بهمن 16
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1400 بهمن 16
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1400 بهمن 16
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1400 بهمن 16

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more