بهترین-روش-آبیاری-و-کود-دهی-درختان-پسته-min

بهترین روش آبیاری و کود دهی درختان پسته، شامل استفاده از آب و کود به اندازه ایست که پسته برای میوه دهی نیاز دارد. منظور از این حرف این است که اگر آب زیادی در دسترس شماست نیازی نیست که بصورت مدام درختان پسته را آبیاری کنید. رساندن آب و عناصر مغذی در قالب کود به درختان پسته اصولی دارد که در این مقاله سعی میکنیم آن را به شما آموزش دهیم.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای درخت پسته


اصول آبیاری درختان پسته

بصورت کلی اکثر ارقام درختان پسته در مقابل خشکی مقاومند. اگر به مناطقی که پسته در آنها رشد میکند توجه کنید اکثرا مناطقی با آب و هوای خشک و رطوبت پایین میباشد. اما باید توجه داشته باشید که آبیاری اصولی درختان پسته بخصوص در تابستان که مغز پسته در حال رشد و شکل گیریست، بشدت روی کیفیت محصول شما تاثیر میگذارد.

همانطور که گفتیم شما باید به اندازه باغات پسته را آبیاری کنید. برخی افراد بر این باورند که هرچه آب بیشتری در اختیار گیاه قرار دهند محصولشان بیشتر میگردد اما اینطور نیست. اگر بیش از اندازه پسته را آبیاری کنید، درخت بصورت طبیعی بر رویش شاخ و برگها تمرکز کرده و کمتر به رشد میوه و محصول دهی میپردازد. بنابراین آبیاری در اینجا میتواند نتیجه عکس دهد.

اصولا بین 4 تا 6 نوبت درختان پسته را در طول دوره رشد، آبیاری میکنند. البته که این تعداد نوبتهای آبیاری بسته به خاک و زهکشی میتواند متغییر باشد. اگر خاک زمین زراعیتان زهکشی و ساختار مناسبی داشته باشد، این مقدار آبیاری میتواند کفایت کند.

توجه کنید که بهریتن روش آبیاری و کود دهی درختان پسته، روش اصولی آن میباشد.

بیشتر بخوانید:کود مایع مرغی برای پسته

اصول کود دهی درختان پسته

اصول-کود-دهی-درختان-پسته

اصول-کود-دهی-درختان-پسته

مهمترین کود برای درختان پسته کود کامل یا NPK میباشد. روشی که برای کود دهی انجام میدهید باید بر اساس آنالیز خاک زراعیتان برنامه ریزی گردد. زیراکه مناطق جغرافیایی مختلف خصوصیات خاکشان باهم متفاوت است. اما کود پسته حتما حاوی نیتروژن خواهد بود. زیراکه پسته بیشترین نیازش نیتروژن عنصریست.

یکی از برنامه های کود دهی رایجی که در مناطقی که پسته رشد میکند استفاده میکنند، بصورتیست که در ادامه بیان میکنیم. در اواخر زمستان و اوایل بهار میتوانید بین 5/3 تا 5/6 کیلوگرم کود NPK به ازای هر درخت پسته به آن اعمال کنید. پس از آن در فصل مهم بهار از کود NPK 20 20 20  استفاده کنید.

حتما مراقب سطح پتاسیم گیاهتان باشید زیرا اگر به اندازه این عنصر به درخت پسته نرسد، پسته تهی مغز میگردد. بهترین روش آبیاری و کود دهی درختان پسته همان روش های علمی و اصولی مدیریت کاشت داشت و برداشت پسته میباشد.

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

آبیاری پسته چگونه است

برای اینکه بهترین روش آبیاری و کود دهی پسته را انتخاب کنید ما به شما ابتدا میگوییم که آبیاری پسته چگونه است. یکی از الگوهای رایج برای آبیاری پسته شامل آبیاری درختان پسته جوان در فصل زمستان بلافاصله بعد از کاشت میباشد. پس از این کشاورزان گرامی باید 8 مرتبه طی فواصل زمانی مشخص در طول اولین فصل رشد تا پاییز آبیاری را ادامه دهند. این الگوی آبیاری برای نهالها یا درختچه هاییست که آنها را جدیدا میکارید.

بعد از روش بالا وقتی درخت به بلوغ برسد آبیاری ارا از بهار تا زمستان 4 تا 6 مرتبه در طی فواصل زمانی مشخص انجام دهید.

آبیاری قطره ای پسته

آبیاری-قطره-ای-درختان-پسته

آبیاری-قطره-ای-درختان-پسته

آبیاری قطره ای پسته یکی از بهترین روشهای آبیاری درختان پسته است. کشور آمریکا که تبدیل به صادر کننده اول پسته در دنیا شده از همین روش آبیاری استفاده میکند. آبیاری قطره اصول خود را دارد و باید بصورت تخصصی پیاده گردد.

شبکه بندی آبیاری قطره نباید بصورتی باشد که مشکلی در روند برداشت محصول ایجاد کند. بهمین دلیل بهترین زمان برای اینکه سیستم آبیاری قطره ای در باغ بنا کنید قبل از این است که نهالها را بکارید. برای مثال در ایالت نیومکسیکو آمریکا، باغداران ماهی یک مرتبه در طول زمستان درختان پسته خود را از طریق سیستم آبیاری قطره ای آبیاری میکنند.

از ماه فوریه به بعد هفته ای یک مرتبه آبییاری قطره ای را ادامه میدهند. بدین ترتیب روند خارج شدن از خواب زمستانی سریعتر و راحت تر برای گیاهان انجام میپذیرد.

سیستم آبیاری پسته

برای سیستم آبیاری پسته عموما آبیاری قطره ای استفاده میگردد. این روش البته سیستم شبه آبیاری قطره ای بوده که در فاصله یک متری از هر درخت ایجاد میگردد. وقتی سن درخت بالاتر میرود سیستم آبیاری قطره ای با آبپاشهایی که بصورت موازی در همان فاصله بین دو درخت نصب شده، جایگزین میگردد. اگر قصد دارید این سیستم آبیاری را پیاده کنید، حتما در فاصله استاندارد این روش را اجرا کنید تا به ریشه های درخت فضای کافی رشد بدهید.

بهترین کود برای درختان پسته

بهترین کود برای درختان پسته یا بعبارتی اصلیترین کود، NPK میباشد. سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم سه عنصر اصلی مورد نیاز پسته است. یکی دیگر از بهترین کودها برای درختان پسته گوگرد مایع میباشد. گوگرد موجب افزایش جذب نیتروژن و آفاتی مانند پسیل پسته را دفع میکند.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای پسته

زمان مناسب آبیاری درختان پسته

همانطور که در بالا توضیح دادیم زمان مناسب آبیاری درختان پسته، بسته به روش آبیاری و سن درختان فرق میکند. اگر پسته تازه کاشته شده باشد، باید در زمستان بلافاصله بعد از کاشت آبیاری شود و در سال زراعی اول 8 مرتبه تا فصل پاییز آبیاری گردد.

زمان مناسب آبیاری درختان پسته بالغ بصورت کلی در طول فصول رشد پخش میگردد. یعنی هم زمستان و هم بهار و هم تابستان باید پسته را آبیاری کنید. برای پسته های بالغ تعداد دفعات آبیاری مقداری کمتر میشود.

اهمیت آبیاری درختان پسته

درخت پسته درست است که در برابر خشکی مقاومت بیشتری نسبت به خیلی از درختان میوه دیگر دارد. اما این امر نباید موجب گردد که کشاورزان محترم نسبت به آبیاری بیتفاوت شوند، ممکن است که بدون آبیاری مناسب درخت از بین نرود اما میوه درستی نیز به شما نمیدهد. باید گفت که اتفاقا پسته طوریست که برای تولید میوه نیاز مبرمی به آبیاری در فصل تابستان خصوصا دارد.

آبیاری درختان پسته در زمستان

آبیاری درختان پسته در زمستان باید بصورت مرتب انجام پذیرد زیرا این فصلیست که درختان به خواب زمستانی میروند و در حال استراحند. شاید بپرسید که وقتی درخت در خواب زمستانیست دیگر چرا باید آن را آبیاری کنید. اتفاقا آبیاری در این فصل بخصوص در اواخر فصل زمستان باید بدفعات بیشتری انجام پذیرد، زیرا این کار بر سهولت خارج شدن درختان از خواب زمستانی کمک شایانی میکند. البته مقدار آبیاری نباید در هر دفعه زیاد باشد. یعنی در اواخر زمستان اگر از آبیاری قطره ای استفاده میکنید، هر هفته آبیاری را خوب است که انجام دهید اما نه در مقادیر زیاد. رطوبت زیاد در فصول سرد میتواند منجر به پوسیدگی ریشه یا بیمرایهای قارچی و میکروبی در پسته گردد.

آبیاری درختان پسته در تابستان

اهمیت-آبیاری-درختان-پسته-در-تابستان

اهمیت-آبیاری-درختان-پسته-در-تابستان

آبیاری درختان پسته در تابستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا که تابستان فصل تشکیل و رشد مغز میوه پسته میباشد. آبیاری تابستانه به پر مغز شدن پسته کمک شایانی میکند. بنابراین برنامه ویژه ای برای آبیاری درختتان در این فصل تدارک ببینید.

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1400 بهمن 18
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1400 بهمن 18
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1400 بهمن 18
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1400 بهمن 18
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1400 بهمن 18
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1400 بهمن 18
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1400 بهمن 18
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1400 بهمن 18
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1400 بهمن 18
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1400 بهمن 18

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more