خرید-کود-NPK-(راهنمای-کامل-خرید)

گیاهان بیش از سایر مواد مغذی به نیتروژن ، فسفر و پتاسیم نیاز دارند. به همین دلیل است که خرید کود NPK یکی از دغدغه های هر کشاورز است. این سه ماده غذایی که غالباً عناصر مغذی اولیه نامیده می شوند ، جزو 17 ماده مغذی ضروری برای زندگی گیاهان هستند. عناصر دیگر ، مانند آهن ، برای بقای گیاه به همان اندازه حیاتی هستند ، اما گیاهان به مقدار کمتری به آنها احتیاج دارند. علاوه بر این ، گیاهان مختلف نیازهای مختلفی دارند.

بیشتر بخوانید:راهنمای کامل خرید کود

به عنوان مثال ، بعضی گیاهان بیشتر از دیگر گیاهان به آهن نیاز دارد ، بنابراین کودهای مخصوص مانند کود آهن کلاته بن فارم حاوی آهن اضافی هستند. این مقدار آهن در صفحه مواد تشکیل دهنده برچسب محصول نشان داده شده است ، اما در نسبت N-P-K نشان داده نمی شود.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای چغندر قند

گیاهان همه مواد مغذی ضروری خود را به طور طبیعی از هوا و خاک می گیرند ، اما خاک می تواند تخلیه شود ، به ویژه در چمنزارها و باغ های پر رونق. از آنجا که گیاهان از مقادیر بیشتری N-P-K استفاده می کنند ، این مواد مغذی نیاز به احیا دارند.

نیتروژن آزادانه در خاک حرکت می کند ، بنابراین آب حاصل از باران های شدید یا آبیاری ، در فرآیندی به نام شستشو ، نیتروژن را از بین می برد. اینجاست که کودها وارد عمل می شوند و مواد مغذی مصرف شده و از دست رفته را دوباره برمی گردانند.

بیشتر بخوانید:بررسی انواع کود کامل- کودهای NPK پودری و مایع

کود-کامل-سوسپانسیون-npk-20 20 20
کود-کامل-سوسپانسیون-npk-20 20 20

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای صیفی جات

کود NPK چیست

NPK مخفف سه عنصر نیتروژن (Nitrogen)، فسفر (Phosphorus) و پتاسیم (Potassium) است. همه محصولات کودی باید اطلاعات واضح و شفافی را ارائه دهند تا به مصرف کنندگان کمک کند محصولات را به راحتی مقایسه و انتخاب کنند. اعداد N-P-K ، درصد وزن ماده مغذی های ذکر شده را منعکس می کند.

به عنوان مثال ، برچسب روی کیسه 10 کیلوگرمی هلیکس پودری 15 5 30 نشان می دهد که این ماده حاوی 15 درصد ازت ، 5 درصد فسفر و 30 درصد پتاسیم است ، به علاوه سایر مواد مغذی مفید.

کودهای NPK انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای برنج

فواید کود NPK

هر یک از سه ماده غذایی موجود در N-P-K وظیفه خاص خود را دارد:

نیتروژن (N) باعث رشد شدید ، پربرگ و رنگ سبز غنی در چمنزارها و گیاهان دیگر می شود. بدون نیتروژن کافی ، رشد آهسته می شود و چمن ها و گیاهان رنگ پریده می شوند.

فسفر (P) انرژی را روی رشد قوی ریشه و گلها ، میوه ها و دانه ها متمرکز می کند ، در عین حال به گیاهان کمک می کند از سایر مواد مغذی به طور موثر استفاده کنند. کمبود فسفر باعث ضعف ریشه ها و فاقد گل و میوه می شود.

پتاسیم (K) رشد کلی را افزایش می دهد. به تنظیم رشد ریشه و رشد کمک می کند و گیاهان را سالم و متعادل نگه می دارد. این امر بر کلیه جنبه های رفاه چمن و باغ ، از تحمل سرما و خشکسالی تا بیماری و مقاومت در برابر آفات تأثیر می گذارد.

در مورد فواید نیتروژن، فسفر و پتاسیم بیشتر بخوانید: علائم کمبود نیتروژن در گیاهان ، علائم کمبود فسفر در گیاهان + ویدیو آموزشی ، علائم کمبود پتاسیم در گیاهان، بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

مقدار مصرف کود NPK

مقدار مصرف کود NPK باید مطابق با دستورالعمل مصرفی شرکت تولید کننده باشد. توجه کنید که در زمان خرید کود NPK باید دستورالعمل مصرف در اختیارتان قرار بگیرد یا این که روی لیبل محصول موجود باشد.

دستورالعمل مصرف کود NPK پودری هلیکس به صورت زیر است:

مصرف آبیاری کود 10-52-10

جدول مصرف محلول پاشی کود 10-52-10

مصرف آبیاری کود 15-5-30

جدول مصرف محلول پاشی کود 15-5-30

مصرف و آبیاری کود 12-12-36

مصرف محلول پاشی کود 12-12-36

نحوه مصرف و آبیاری کود 20-20-20

نحوه محلول پاشی کود 20-20-20

بهترین زمان مصرف کود NPK

بهترین زمان مصرف کود NPK در محصولات گل دار تا زمانی است که گل دهی شروع نشده باشد. حتما توجه داشته باشید که در زمان گل دهی محصول و گیاه از کود NPK نباید استفاده کرد.

زمان مصرف کودهای NPK بسته به درصد ترکیب آن ها متفاوت است. به عنوان مثال 10 52 10 که دارای درصد بالایی فسفر است را بهتر است همراه با کشت استفاده نمود. بهترین زمان کوددهی به گیاهان در فصل بهار و تابستان است. در این فصول گیاه در دوره تورم جوانه ها و فندقی شدن هستند و می توانند از کودهای NPK بهره بگیرند. در این مرحله بهتر است کوددهی به صورت محلول پاشی انجام شود.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای درخت خرما

توجه: کشاورزان باید در مورد زمان و روش مصرف با متخصصان مشورت نمایند. جهت تماس با متخصصان ما اینجا کلیک کنید.

قیمت کود NPK

قیمت کود NPK در بازار یکسان نیست و بسته به ترکیب و شرکت سازنده متفاوت است. به عنوان مثال در سال 1400 قیمت NPK پودری از 25،000 تا 55،000 تومان به ازای هر لیتر متغییر است.

البته قیمت بستگی به نوع بسته بندی محصول نیز دارد. بسته بندی های کود NPK پودری معمولا به صورت کیسه های 10 کیلوگرمی است. به عنوان مثال یک بسته بندی 10 کیلوگرمی قیمتی حدود 250،000 تومان الی 550،000 تومان دارد.

توصیه می کنیم برای اطمینان از قیمت خریداری شده بهتر است توسط یکی از این دو روش خرید کنید:

 • خرید کود NPK مستقیم از تولید کننده
 • خرید کود NPK از نمایندگی های مجاز

زمانی که مستقیم از تولید کننده و نمایندگی های مجاز خرید انجام دهید اولا از اصالت کالا مطمئو خواهید بود ثانیا دست واسطه های غیر مجاز کوتاه خواهد شد.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای درخت پرتقال

جهت اطلاع از قیمت و خرید کود NPK می توانید با مشاوران فروش ما در ارتباط باشید. شماره های تماس: 031326055-031326056

انواع کود NPK

کودهای NPK با توجه به درصد ترکیب وزنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم ، انواع مختلفی دارند می شوند. چهار ترکیب از پر کاربردترین این ترکیبات مطابق زیر هستند:

 1. کود 20 20 20 (کود سه بیست)
 2. کود 15 5 30
 3. NPK 12 12 36
 4. کود 10 52 10

هر کدام از این ترکیبات خواص و کاربرد منحصر به فرد خودشان را دارند که در ادامه تک تک بررسی خواهیم کرد. دقت کنید که در هنگام خرید کود NPK باید به این اعداد توجه کنید. همچنین توجه داشته باشید که مشخصات ذکر شده برای هر محصول مختص کود NPK هلیکس محصول شرکت رویش پارس است.

کود کامل 20 20 20 (کود سه بیست)

کودهای 20 20 20 از شناخته شده ترین کودهای دنیا هستند. 20-20-20 هلیکس با مواد ریز مغذی برای گلها ، گلهای رز ، سبزیجات ، درختچه ها ، درختان ، چمن ها و گیاهان خانگی بسیار مناسب است. این کود مواد مغذی ضروری را برای رشد بیشتر گیاهان، شکوفه ها، میوه ها و سبزیجات فراهم می کند.

NPK 15 5 30

کود 15 5 30  هلیکس یک کود با غلظت بالای پتاسیم (K2O) ، غنی شده با منیزیم (MgO) و ریز مغذی های کلاته است. این کود با بهترین مواد اولیه ، بدون کلرید ساخته شده است. این کود به دلیل خلوص و کیفیت آن و همچنین درصد مناسب نیتروژن ، مورد تقاضای طیف وسیعی از کشاورزان قرار گرفته است.

محصول کود کامل 12 12 36

کود 12-12-36 درصد پتاسیم بالایی دارد و برای برای رشد بیشتر میوه ها توصیه می شود. غلظت بالای پتاسیم عملکرد را افزایش می دهد و کیفیت ، رنگ و جنبه دیگر محصولات را بهبود می بخشد.

این کود به راحتی توسط گیاه جذب شده و بلافاصله متابولیزه می شود ، بنابراین نتایج سریع و موثر تری را ارائه می دهد. تأمین پتاسیم مکانیسم های تنظیم کننده آب را فراهم می کند ، در سنتز پروتئین ها و کربوهیدرات ها شرکت می کند و تشکیل بسیاری از آنزیم هایی را که در چندین فرآیند متابولیکی شرکت می کنند ، امکان پذیر می کند.

علاوه بر این ، سیستم رادیکولار و مقاومت مکانیکی ساقه ها را تقویت می کند.

NPK 10 52 10

کود 10 52 10 هلیکس برای سبزیجات ، نهال های جوان ، قلمه های تازه چیده شده و گیاهان زراعی ایده آل است. فسفر بالای این محصول برای کمک به تحریک رشد ریشه بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید:کود پلی میکرو

کود NPK برای پسته

نیتروژن عنصر اصلی مورد نیاز برای رشد مناسب شاخه و عملکرد خوب درخت پسته است. کمبود نیتروژن اغلب منجر به برگ زدایی بیش از حد در طول دوره محصول دهی و در نتیجه کاهش بازدهی پسته می شود. اگر کمبود نیتروژن تشخیص داده شود ، کشاورزان اغلب از طریق سیستم آبیاری کود NPK نیتروژن بالا را به خاک تزریق می کنند.

بیشتر بخوانید:پسیل پسته چیست

کمبود فسفر و پتاسیم باعث کاهش تولید و کیفیت درختان پسته می شود. حداقل سطح پتاسیم در برگها (به منظور جلوگیری از کمبود تابستان) 0.7 تا 0.9٪ است. حداقل سطح برگ فسفر از 09/0 تا 1/0 درصد است. علاوه بر این ، مشخص شده است که درختان پسته در صورت کمبود پتاسیم و فسفر به راحتی توسط قارچ ورتیسیلیوم آلوده می شوند.

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

کود-NPK-برای-پستهکود NPK برای انگور

انگور هنگام کاشت به کوددهی زیادی احتیاج ندارد ، زیرا دارای ساختارهای ریشه ای عمیق است که می تواند مواد مغذی را از زیر سطح زمین جذب کند.

سه ماده اصلی موجود در کود NPK عملکرد ویژه ای برای انگور دارند. ازت برای رشد میوه ضروری است و به بهبود کیفیت برگ کمک می کند بنابراین انگور می تواند نور خورشید را به مواد مغذی بهتر تبدیل کند. فسفر به رشد عمیق و قوی ریشه ها کمک می کند و این امر باعث می شود که انگور به اندازه کافی قند تولید کند تا هنگام رسیدن شیرین و شاداب باشد. پتاسیم برای ساختن یک انگور سالم و مقاومت در برابر بیماری کمک می کند. همچنین به رشد انگور با کیفیت بالاتر کمک می کند.

کود-NPK-برای-انگور

کود NPK برای گردو

درختان گردو حداقل کود را لازم دارند و مقدار کودهی درخت گردو بسیار کم است. کوددهی NPK به درخت گردو یکی در اواخر بهار و دیگری در تابستان عملکرد مناسبی برای درخت خواهد داشت.

به طور کلی ، درختان گردو بیشتر به نیتروژن و در مرحله بعد به فسفر و پتاسیم نیاز دارند.

همچنین بخاطر داشته باشید که هنگام افزودن مقادیر زیاد نیتروژن  pH خاک باید به طور مداوم مداوم بررسی شود.

کود NPK برای سبزیجات

سبزیجات ، به ویژه سبزیجات تابستانی ، برای رشد و تولید محصول در کل فصل به یک منبع ثابت مواد مغذی نیاز دارند. حتی خاکی که در ابتدای فصل با مواد آلی اصلاح می شود ، با شروع شکوفه و تولید محصول شروع به کاهش مواد مغذی می کند.

سبزیجات برای رشد بهتر به فسفر بالاتری نیاز دارند. به همین خاطر کشاورزان از کودهای NPK فسفر بالا برای سبزیجات استفاده می کنند. بعضی از خاک ها به اندازه کافی پتاسیم برای رشد خوب گیاه دارند و به مقدار بیشتری احتیاج ندارند.

کود 10 52 10 می تواند گزینه خوبی برای رشد سبزیجات باشد.

کود NPK برای مرکبات

ساده ترین راه برای کوددهی درخت مرکبات استفاده از کودهای NPK است. درختان مرکبات به نیتروژن (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K)  و همچنین ریز مغذی هایی مانند گوگرد ، آهن ، بور ، منیزیم ، منگنز و مس نیاز دارند. نیاز فسفر درختان مرکبات کم است ، بنابراین یک کود مرکبات خوب دارای نسبت N-P-K بالای ازت و پتاسیم است، مانند 15-5-30 .

کود-NPK-برای-مرکبات

بهترین کود NPK در بازار

کودهای NPK در میان کشاورزان بسیار محبب است زیرا با خرید یک محصول می توانید چندین مورد را در محصولاتتان بهبود ببخشید. ولی سوال اینجاست کدام کود NPK در بازار ایران بهترین است؟ بهترین کود NPK در بازار باید موارد زیر را پوشش بدهد:

 • دارا بودن درصد مناسب از عناصر میکرو و ماکرو
 • متعادل بودن عناصر با هم
 • مناسب بودن برای تمامی مراحل رشد گیاه
 • حلالیت بالا
 • قابلیت اختلاط با دیگر کودها
 • قابلیت اختلاط با سموم کشاورزی
 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه
 • ترکیبات متفاوت برای مصارف گوناگون
 • بسته بندی استاندارد

همیشه سعی کنید موارد بالا را در محصولی که خریداری می کنید بررسی کنید.

خرید-کود-NPK

شرکت تولید کننده NPK در ایران

شرکت تولید کننده کود NPK در ایران کم نیست. اگر سری به مراکز فروش کودهای شیمیایی بزنید با برندها و تولید کنندگان زیادی مواجه خواهید شد. بسیاری از این برندها وارداتی هستند و بسیاری هم تولید داخل ایران. اما کدام تولید کننده بهترین تولید کننده NPK در ایران است و می توان با اطمینان از آن ها خرید کرد؟ پاسخ به این سوال جول مشخصی ندارد اما نشانه هایی وجود دارد که می توان تولید کننده خوب را از بد تشخیص داد، مانند:

 • تولید کنندگان استاندارد اطلاعات مشخصی از محصولاتشان را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.
 • تولید کنندگان استاندارد شیوه فروش مبهم و گنگ ندارند و رویه ثابتی برای فروش دارند.
 • همیشه راه های ارتباطی با شرکت تولید کننده را پیگیری کنید. سعی کنید با آنها تماس بگیرید یا ایمیل بزنید. شرکت های معتبر معمولا پشتیبانی 12 ساعته دارند و در طول روز می توانید با آن ها تماس بگیرید.
 • بهترین شرکت تولید کننده NPK باید برند خوشنامی داشته باشدو قبل از خرید با همکاران خود یا فروشنده های معتبر مشورت کنید.

شرکت-تولید-کننده-NPK

خرید کود NPK

با توجه به مطالبی که در این مقاله خواندید اکنون می توانید بهترین تصمیم را برای خرید کود NPK بگیرید. دقت کنید که تمام کودهای NPK دارای یک ترکیب نیستند و همیشه به اعداد و ترکیب وزنی عناصر توجه داشته باشید.

قبل از خرید NPK حتما توسط متخصصان مشاوره ببینید تا با خرید اشتباه آسیبی به محصولات و زمین خود وارد نکنید.

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.