بهترین-کود-برای-یونجه

انتخاب بهترین کود برای یونجه و گوگرد مایع برای یونجه منجر به افزایش محصول یونجه شما خواهد شد. البته که پیش از کوددهی آنالیز خاک در اولویت است. تامین این نیازها بر اساس آنالیز خاک و خصوصیات آب منطقه انجام میپذیرد. در نبراسکا تحقیقاتی انجام شده که براساس آن عموما یونجه به عناصر نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد و بور نیاز خواهد داشت. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در محصول دهی یونجه تنظیم pH آن است.

یکی دیگر از عواملی که کشاورزان به آن توجه کمتری دارند این است که مراحل برداشت یونجه زیاد است. این خود موجب کاهش روزافزون توانایی خاک و نیاز هرچه بیشتر آن به کود دهی است.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع ارگانیک

در این مقاله تلاش بر این است که بهترین کود برای یونجه جهت افزایش محصول دهی آن به شما معرفی گردد. با ما همراه باشید.

ضمنا سوالات خود را میتوانید از بخش دیدگاه های سایت از ما بپرسید. یک راه ارتباطی سریع دیگر بجز تماس، میتوانید به راحتی روی آیکون واتس آپ پایین سمت راست صفحه خود کلیک کنید و مستقیما با کارشناسان و متخصصان ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:کشت یونجه

معرفی بهترین کود برای یونجه

معرفی-بهترین-کود-برای-یونجه

معرفی-بهترین-کود-برای-یونجه

همانطور که در مقدمه مقاله گفته شد، انتخاب بهترین کود برای یونجه و گوگرد مایع برای یونجه منجر به افزایش محصول یونجه شما خواهد شد. البته که پیش از کوددهی آنالیز خاک در اولویت است. بهترین کود برای یونجه باید بتواند عناصر اصلی و ریزمغذی را دراختیار آن قرار دهد. عناصر اصلی مورد نیاز یونجه شامل نیتروژن، فسفر، پتاسیم است. در کنار این عناصر گوگرد مورد نیاز یونجه را باید برای آن فرآهم نمود.  بور جز عناصر ریزمغذی بوده که برای رشد یونجه ضروری است.

در ادامه تاثیر عناصر مختلف و کودهایی که این عناصر را تامین میکنند، به شما معرفی کرده ایم.

گوگرد مایع برای یونجه

گوگرد مایع برای رشد یونجه ضروری است. بور و گوگرد عناصر ضروری هستند که بر عملکرد، کیفیت، رشد مجدد و دوام یونجه تاثیر گذارند. یونجه گیاه حریصی در زمینه مصرف گوگرد است. این گیاه بیشتر از هر محصول زراعی دیگری گوگرد مصرف میکند. مصرف آن تقریباً 5-6 پوند به ازای هر تن ماده خشک برداشت شده است.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع چیست؟

کشاورزان بر این باورند که اضافه کردن گوگرد ضرورتی ندارد. دلیل آن ها هم این است که گوگرد موجود در خاک کفایت میکند. اما آن ها ازین موضوع غافلند که فقط رشد محصول مدنظر نیست. بهبود کیفیت و برداشت چندگانه، رشد قدی یونجه است که کیفیت آن را تعیین میکند.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع

از طرفی روبه روز گوگرد در دسترس گیاهان و موجود در خاک درحال کاهش است. این کاهش روز افزون به خاطر جلوگیری از نشر گوگرد در اتمسفر توسط کارخانجات است. این مهم بر جذب گوگرد توسط برگ ها تاثیر گذار است. از سمتی آبیاری و باران های سیل آسا خود موجب شستن گوگرد موجود در خاک میشود.

بنابراین این دلایل، ما استفاده از گوگرد مایع برای یونجه را به شما توصیه میکنیم. هدف ما بهبود محصول تولیدی شما و پیشرفت صنعت کشاورزی است.

تاثیر گوگرد مایع بر محصول دهی یونجه

تاثیر-گوگرد-مایع-بر-محصول-دهی-یونجه

تاثیر-گوگرد-مایع-بر-محصول-دهی-یونجه

پس از افزودن گوگرد مایع شما شاهد تاثیرات بسزایی در محصول خود خواهید بود. خلاصه ای از چند مورد آن در ادامه آورده شده است.

 • بهبود عملکرد یونجه
 • افزایش کیفیت محصول یونجه
 • رشد مجدد و سریع این محصول
 • افزایش قدی و دوام یونجه

این مواردی که ذکر شد تنها گوشه ای از آثال تامین گوگرد برای یونجه است. حال چرا حالت مایع این عنصر را به شما پیشنهاد میکنیم؟ دلیل آن سادگی در دسترس بودن و تغییرات بیولوژیکی است که در پیوندهای این عنصر توسط بخش مهندسی ما داده شده است. گوگرد مایع رویش پارس به سرعت  با بهرهوری بالایی جذب یونجه خواهد شد.

از طرفی این محصول موجب تقویت یونجه در برابر بیماری ها و دفع آفات آن میگردد. این باعث میشود که نیاز یونجه به سموم خطرناک شیمیایی کشاورزی موجود به حداقل برسد.

بیشتر بخوانید:کود گوگرد مایع بجای سموم کشاورزی

تاثیر نیتروژن بر یونجه

نیتروژن جز اصلی کلروفیل است و از این جهت برای گیاه  بسیار حیاتی است ، نیتروژن همچنین یکی از اجزای اصلی آمینو اسیدها ، عناصر سازنده پروتئین است. پروتئین، گیاهان را پژمرده میکند. برخی از پروتئین ها به عنوان واحدهای ساختاری در سلولهای گیاهی عمل می کنند در حالی که برخی دیگر به عنوان آنزیم عمل می کنند و بسیاری از واکنشهای بیوشیمیایی که حیات بر اساس آنها استوار است را ممکن می سازد. بدون نیتروژن ، یونجه که هیچ، حیاتی که ما آن را می شناسیم وجود نخواهد داشت.

بهترین کود برای یونجه کودی است که نیتروژن کافی در اختیار یونجه بگذارد.

فسفر برای یونجه

فسفر (P) در هر سلول زنده، اعم از گیاهی و حیوانی وجود دارد. در صورت کمبود فسفر هیچ ماده مغذی دیگری نمی تواند جایگزین آن شود. فسفر یکی از 17 ماده مغذی ضروری است که گیاهان برای رشد و تولید مثل به آن نیاز دارند. از فسفر به عنوان یکی از سه ماده اصلی مغذی برای یونجه همراه با نیتروژن (N) و پتاسیم (K) نام برده می‌شود. کمبود این عناصر به علت نقش مهمی که در رشد گیاهان دارند، رشد گیاهان را متوقف می‌کند لذا به عنوان عناصر اصلی غذایی نامیده می شوند. بهترین کود برای یونجه باید فسفر مورد نیاز آن را تامین کند.

تاثیر پتاسیم بر یونجه

نقش اصلی پتاسیم تأمین محیط یونی برای فرآیندهای متابولیکی در سیتوزول است و به عنوان عامل تنظیم کننده فرآیندهای مختلف از جمله تنظیم رشد است. برخلاف نیتروژن و فسفر ، از پتاسیم در سنتز ساختاری مولکول های مهم شیمیایی استفاده نمی شود. پتاسیم در محلول سلول های گیاهی یافت می شود،

درواقع پتاسیم یونجه را از پژمردگی باز میدارد. بنابراین یهترین کود برای یونجه باید قادر باشد که پتاسیم مورد نیاز آن را تنظیم کند.

عنصر بور چه نقشی در بهبود محصول یونجه دارد

بور از عناصر ریزمغذی است که به میزان کم برای یونجه استفاده می شود. هرچند مقدار مورد استفاده آن کم است اما تاثیر بسزایی بر محصولدهی یونجه شما دارد. این عنصر موجب میشود که

 • رشد یونجه افزایش یابد
 • ریزش برگها متوقف شود
 • قابلیت ذخیره عناصر مغذی در یونجه بیشتر شود

بور در گیاهان در تشکیل جوانه های گل و برگ ، تشکیل دانه و میوه ، متابولیسم و ​​انتقال قندها و کربوهیدرات ها نقش دارد. علائم کمبود بور معمولاً در جوانه‌های انتهایی یا جوان‌ترین برگ‌ها که در معرض شرایط حاد کمبود قرار می‌گیرند، ظاهر می‌شود. اختلالات به‌صورت قهوه‌ای شدن درون شلغم، پوسیدگی درونی چغندرقند، ساقه شکسته کرفس، سفت شدن دور برگ‌های فوقانی در سیب‌زمینی، قهوه‌ای شدن یا ساقه‌های توخالی گل‌کلم، قهوه‌ای شدن داخلی گوجه‌فرنگی، لکه سیاه در قسمت داخل زمین در حبوبات، زرد شدن بالای یونجه و غیره دیده می‌شود.

عوامل موثر در محصول دهی یونجه

تنظیم pH یونجه

خاک هایی که در آن یونجه کشت می شود بایستی PH نزدیک خنثی (6/6-5/7 )داشته و به اندازه کافی حاصلخیز برای عرضه مقادیر زیاد مواد غذایی باشند. تنظیم pH برای یونجه موجب میشود که عوامل زیر در این محصول تامین شود.

 • کاهش حلالیت عناصر محلول سمی
 • افزایش دسترسی به مواد غذایی ضروری
 • افزایش فعالیت میکروارگانیسم های خاک
 • تثبیت بهتر نیتروژن

آبیاری صحیح یونجه

یکی از مهمترین عوامل در افزایش محصول دهی یونجه آبیاری صحیح یونجه است. یونجه ریشه بلندی دارد و در مقابل کم آبی نسبتا مقاوم است، اما به هرحال نیاز به آبیاری اصلی و صحیح دارد.

 • ریشه بلند یونجه امکان استفاده بهینه آب از خاک را میدهد
 • رفت و آمد ماشین آلات کشاورزی بیش از اندازه، خاک را سفت میکند
 • روش آبیاری غرق آبی منجر به رشد علف های هرز میشود

کشاورزان باید آبیاری یونجه را از فصل بهار شروع کنند. به مرور زمان با توجه به شرایط محیطی آبیاری را افزایش دهید. هرچه دما بالاتر رود نیاز به آبیاری بیش تر است.

نیاز آبی یونجه بین 500 تا 1200 میلیمتر با توجه به فصول مختلف است. منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و ریزش باران بر آبیاری مطمئنا تاثیر گذار است. کشاورزان باید به تبخیر و تعرق یونجه توجه کنند. با توجه به مقالات، در فصول گرم تعرق یونجه به 10 میلیمتر نیز میرسد. بنابرایان باید این کمبود آبی توسط آبیاری اصولی جبران گردد.

کود دهی موثر یونجه

زمایش خاک تنها روش تعیین وضعیت حاصلخیزی و PH خاک است. برای تولید یونجه وجود حداقل 65 کیلوگرم در هکتار فسفر 350 کیلوگرم در هکتار پتاسیم و PH خاک نزدیک 7 ضروری است.

بیشتر بخوانید:خرید گوگرد مایع | قیمت سال 1400

اگر این مواد غذایی ضروری ناکافی باشد و یا PH خاک کمتر از 5/6 باشد عملکرد و طول عمر یونجه به طور معنی داری کاهش می یابد.

با توجه به کمبودهای زمین زراعیتان چندین محصول را جهت جبران کمبودها به شما معرفی میکنیم.

کود فسفر بالا ، کود تیوسولفات پتاسیم ، کود کامل سوسپانسیون npk 20 20 20 ، کود کلسیم پلی سولفیت (گوگرد و کلسیم) .

هرگونه سوالی را میتوانید با کلیک بر آیکون واتس آپ از ما بپرسید. همچنین میتوانید دیدگاه های خود را با ما دراینباره در میان بگذارید.

خرید گوگرد مایع برای یونجه

انتخاب بهترین کود برای یونجه و گوگرد مایع برای یونجه منجر به افزایش محصول یونجه شما خواهد شد. مطمئنا خرید گوگرد مایع برای یونجه، با توجه به نکاتی که در بالا گفته شده در، ذهنتان تداعی گشته است. شما با استفاده از سیستم آبیاری می توانید گوگرد مایع را بعنوان کود برای یونجه استفاده کنید. از سمتی دیگر به صورت محلول پاشی می توانید این محصول را بعنوان قارچ کش و دافع آفات استفاده فرمایید. بنابراین با خرید گوگرد مایع برای یونجه با یک تیر دوچند نشان زده اید.

قیمت گوگرد مایع برای یونجه

قیمت کود گوگرد مایع در بازار متفاوت است. بسته به تولید داخل بودن کود یا وارداتی بودن آن قیمت ها فرق دارند. در هنگام خرید توجه داشته باشید که محصولات ارزان قیمت با کیفیت پایین نمی توانند بازدهی لارم را فراهم کنند و گاها ممکن است باعث آسیب به محصولات شما نیز بشوند. توصیه می شود به دنبال محصول با کیفیت و قیمت مناسب و بهینه باشید.

اکنون در سال 1400 قیمت گوگرد مایع برای هر لیتر در بازار متغیر است. البته به دلیل نوسان زیاد قیمت ها و استعلام از قیمت کنونی محصول می توانید همینن الان روی آیکون واتس آپ پایین سمت راست صفحه کلیک کنید. میتوانید استعلام قیمت را بصورت لحظه ای بدین صورت بپرسید.

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1400 آذر 01
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1400 آذر 01
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1400 آذر 01
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1400 آذر 01
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1400 آذر 01
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1400 آذر 01
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1400 آذر 01
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1400 آذر 01
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1400 آذر 01
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1400 آذر 01

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more