بهترین-کود-برای-مرکبات

در این مقاله قصد داریم بهترین کود برای مرکبات را به شما معرفی کنیم. شاید بتوان گفت که کمتر طعمی میتوانید پیدا کنید که جذابتر از طعم یک پرتقال تازه باشد. آن هم پرتقالی که خودتان از درختانتان چیده باشید یک لذت خاصی بشما خواهد داد. اگر با ما در این مقاله تا آخر همراه باشید، با توجه به عوامل تاثیر گذار بشما یاد میدهیم که چگونه بهترین کود برای مرکبات را انتخاب و در نتیجه بهبود رشد، طعم رنگ و بو را در درختان و محصولات مرکباتتان تجربه کنید.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای درخت پرتقال


کود مخصوص مرکبات

کود-مخصوص-مرکبات
کود-مخصوص-مرکبات

مانند هر گیاه دیگری، اگر به درختان مرکباتتان رسیدگی به موقع و درست بکنید و از کود مخصوص مرکبات استفاده کنید، شاهد رشد و شکوفایی صد چندان در درختانتان خواهید بود. طبیعتا هرچه درخت تنومندتر و سالمتر باشد و عناصر مورد نیاز رشد ریشه به آن برسد میوه با کیفیت تر و سالمتر و خوشمزه تری خواهد داد.

بیشتر بخوانید:بیماری های مرکبات و راه حل درمان آن ها

توجه داشته باشید که بهترین کود برای مرکبات بر اساس نیاز زمین تعیین میگردد. بدین معنا که باید آنالیز خاک زمین زراعی شما تعیین گردد و بر اساس کمبودهای زمینتان کود مخصوص مرکبات را انتخاب کنید. البته که کودها و محصولات رویش پارس بر اساس نیازهای کشاورزان و تحقیقات میدانی که در اقسا نقاط کشور انجام شده تولید شده اند. یعنی برای مثال کود فروت ست را شما بدون هیچگونه نگرانی میتوانید برای باغات مرکبات خود استفاده کنید و این اطمینان را بشما میدهیم که بهترین نتیجه را در هر شرایطی خواهید گرفت.

این کود مخصوص مرکبات است و مهندسی تولید آن بصورتی بوده که بعنوان یک محصول بسیار اثیر گذار در رشد میوه در کنار گوگرد مایع برای درختان مرکبات استفاده شود.

تاثیر کود فروت ست، بهترین کود برای مرکبات

تاثیر-کود-فروت-ست،-بهترین-کود-برای-مرکبات
تاثیر-کود-فروت-ست،-بهترین-کود-برای-مرکبات

کود فروت ست بن فارم فرمولاسیونی قوی حاوی عناصر نیتروژن، روی، بور، اسید آمینه و پتاسیم می باشد که به منظور کمک به افزایش گلدهی، جلوگیری از ریزش گل و بار، کمک به تلقیح بهتر دانه و گرده فرموله شده است.

استفاده از کود فروت ست موجب بهبود رشد و شکل گیری میوه می شود. این مهم مهمترین منظر اقتصادی محصولات باغی است.  اوایل بهار و اواخر زمستان که دمای خاک کم است و برگها رشد نمی کنند و جریان شیره در گیاهان کند است، تغذیه جوانه ها بسیار مهم است زیرا گیاهان مواد مغذی را در این مدت به درستی جذب نمی کنند. در این زمان نقش کشاورز بسیار حیاتی بوده و باید کود دهی روی برگ درختان برای ذخیره سازی عناصر مورد نیازِ رشد جوانه ها، را انجام دهد.

این عمل باعث می شود که بعد از بیدار شدن گیاه در دوره جوانه زنی، فعالیت بیولوژیکی (به دلیل عدم وجود برگ و دمای پایین) مختل نشود. افزایش توانایی گیاه جهت مقاومت در برابر عواملی مانند سرما ، باران و تگرگ موجب بهبود گلدهی و تنظیم میوه دهی می شود. وجود عناصر مانند نیتروژن ، روی و بور به گیاه کمک می کند تا گلدهی ، تشکیل میوه و کیفیت محصولات کشاورزی را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید:کود فروت ست

کود دهی مرکبات

در نظر داشته باشید که کود دهی مرکبات یک روش ثابت ندارد. با تئجه به ساختار خاک و عناصر موجود در آن، و ضعفهای خاک نوع کود برای کود دهی مرکبات باید انتخاب گردد. شما براحتی میتوانید با صبر و اندکی تحقیق و آنالیز بهترین کود برای مرکبات خود را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:بهترین راه کاشت مرکبات در گلدان درون خانه

خرید بهترین کود برای مرکبات

یک سوال رایج در هنگام خرید کود برای همه پیش می آید: در هنگام خرید کود چه مواردی را باید در نظر بگیرم؟

سن درخت، نوع ساختار خاک و عناصر مغذی موجود در خاک باغ عوامل بسیار مهمی در خرید بهترین کود برای مرکبات هستند.

زمان کود دهی بهترین کود برای مرکبات

همانطور که در بالا گفتیم بهترین کودهایی که میتوانید برای مرکبات خود استفاده کنید NPK، گوگرد مایع و فروت ست است. اما سوال اینجاست که رمان کود دهی بهترین کود برای مرکبات چیست؟

زمان استفاده از کود NPK برای مرکبات

جهت اطلاع از زمان استفاده از انواع کود NPK برای درختان میوه که مرکبات نیز جز همین دسته به حساب می آیند به مقاله زیر مراجعه فرمایید. در این مقاله تمام توضیحات لازم برای اطلاع از انواع کودهای NPK تولیدی رویش پارس را به شما ارئه کردیم. ضمن اینکه در هر مرحله ای که باشید از پیش از خرید تا زمان استفاده میتوانید با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید:بررسی انواع کود کامل- کودهای NPK پودری و مایع

زمان استفاده از کود گوگرد مایع برای مرکبات

برای باغات میوه و مرکبات میتوانید قبل از میوه دهی و سفتی دانه از گوگرد مایع استفاده کنید. همانطور که پیش ازین بارها گفتیم، گوگرد مایع موجب بهبود جذب عناصر مغذی، تولید آمینواسیدها و نتیجتا پروتئینهای لازم برای رشد و نمو گیاهان و تقویت سیستم گیاهان در برابر بیماریها و آفات میگردد. در لینک زیر میتوانید تمام اطلاعات لازم برای استفاده از گوگرد مایع را کسب کنید.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع

زمان استفاده از کود فروت ست برای مرکبات

در انتهای فصل و پس از برداشت میوه عملیات تولید و ذخیره‌سازی همچنان ادامه دارد. مخازن ذخیره عناصر از میوه به جوانه‌ها تغییر می یابد و درخت تمام توان خود را صرف تقویت جوانه‌ها می‌کند. این عمل موجب می شود، گیاه در سال آینده گلدهی مناسبی داشته با شد. همچنین ریزش میوه‌ها کاهش می یابد. تغذیه پس از برداشت یک عملیات کلیدی است که باید در برنامه غذایی هر باغبان ثبت شود. در این زمان است که درخت مواد غذایی را از برگ‌ها به سمت جوانه‌ها انتقال می‌دهد. واقعیت این است که توانایی رشد اولیه جوانه‌ها و تشکیل میوه در بهار وابسته به ذخیره‌سازی عناصر در سال قبل است.

کود دهی مرکبات در بهار

به علت کمبود فعالیت ریشه‌ها و کاهش جذب عناصر غذایی در اوایل بهار، محلول‌پاشی در این زمان تأثیر کمتری نسبت به فروت ست پس از برداشت در پاییز دارد. در بسیاری از درختان حدود ۷۰ درصد عناصری که برای مرحله شروع تشکیل میوه (فروت ست) مصرف می‌شود از طریق ذخایر سال قبل تأمین می‌شود (فروت ست بعد از برداشت) و اعمال کود در همان سال (بهار) تأثیر حدود ۳۰ درصدی خواهد داشت.

تمامی اطلاعات لازم برای استفاده از کود فروت ست را در لینک زیر میتوانید ببینید.

بیشتر بخوانید:کود فروت ست

تاثیر کودهای مایع بر رشد مرکبات

برتری کودهای مایع آماده به استفاده بودن ترکیبات آن میباشد. این مهم بر جذب سریع عناصر مغذی توسط ریشه درختان تاثیر میگذارد. بسیاری از کودهای مایع را میتوانید با آب رقیق کرده و از روش اسپری بر شاخ و برگهای درختان (سریعترین روش رساندن مواد مغذی به گیاهان) کود را اعمال کنید.

تاثیر کودهای پودری بر مرکبات

کودهای پودری سرعت جذب کمتری نسبت به نوع کودهای مایع دارند. اما یک برتری که میتوان به اینگونه کودها نسبت داد، میتوان آنها را بصورت آهسته رهش تولید کرد. بدین صورت میتوانید در تمامی فصول رشد مواد مغذی را در اختیار گیاهان قرار دهید. کودهای آهسته رهش یا slow release یک پوشش پلیمری دارند که باعث میشود در خاک در طول مدت زمان خاصی بصورت تدریجی آزاد شوند. البته که همین موضوع باعث افزایش قیمت اینگونه کودها میگردد. بنابراین باید محدودهای خرید خود را شناخته و بر اساس آنها نوع کود مصرفی خود را انتخاب کنید.

در روند انتخاب بهترین کود برای مرکبات متخصصان ما در کنار شما خواهند بود. کافیست از طریق پلهای ارتباطی که برای شما فرآهم کردیم با ما تماس حاصل فرمایید.

در ادامه این مقاله در روزهای آتی راجع به مسائل زیر توضیح خواهیم داد.

آبیاری مرکبات

یکی از مسائلی که باید به آن توجه کنید کاهش نرخ آبیاری مرکبات در زمستان است. این کار به روند بهتر شدن خواب زمستانی درختان کمک شایانی میکند. مد نظر داشته باشید که در بهار و بخصوص تابستان نرخ آبیاری به ازای هفته افزایش زیادی دارد پس نگران اسن موضوع نباشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.