4-راه-پیشگیری-از-سیاه-شدن-زیر-گوجه-فرنگی-گلگاه

در این مقاله 4 راه ساده برای پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه که یک بیماری شایع در محصول گوجه فرنگیست را خدمتتان تشریح می کنیم. طبیعتا هیچ چیز لذت یک محصول سالم و خوشمزه را برای یک باغدار یا کشاورز نخواهد داشت. اما پرورش گوجه فرنگی سالم و قرمز و خوشمزه چالش های خود را به همراه دارد. یکی از سخت ترین این چالش ها بیماری پوسیدگی یا سوختگی گلگاه گوجه فرنگی است.

بیشتر بخوانید:5 راه برای درمان میوه ندادن گوجه فرنگی


علت سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه

تصور کنید که روزهای بسیاری صرف تماشا و رسیدگی به مزرعه گوجه فرنگی خود کرده اید. بنظر می رسد که همچین به درستی و در عین آرامش تمام پیشرفت می کند. گوجه فرنگی های سبزتان کم کم قرمز شده و می رسند. ناگهان متوجه یک نقطه نرم زیر گوجه های می شوید که کم کم تغییر رنگ داده سیاه می شوند. به احتمال زیاد محصول گوجه شما دچار بیماری پوسیدگی یا سوختگی گلگاه شده است.

بیماری سوختگی یا پوسیدگی گلگاه در اثر کمبود کلسیم و خشکی در گیاه ایجاد می گردد. البته کسانی که به پرورش گوجه فرنگی مشغولند احتمال زیاد حداقل یکبار با این بیماری دست و پنجه نرم کرده اند و همگی می دانند که این بیماری مختص گوجه فرنگی نیست. بلکه گیاهان دیگری از قبیل بادنجان و فلفل نیز از شر این بیماری در امان نیستند.

بیشتر بخوانید:روش های جدید و موثر برای رساندن گوجه کال و سبز

تاثیر کلسیم بر جلوگیری از بیماری گلگاه گوجه فرنگی

یکی از ابتدایی ترین راه های پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | بیماری گلگاه تامین کلسیم مورد نیاز گوجه فرنگیست. تمامی قسمت هایی از گوجه که در حال رشد هستند به عنصر کلسیم نیاز دارند. از ریشه گرفته تا خود میوه نیاز به کلسیم دارد. این کلسیم مورد نیاز گیاه توسط آب در شریان های گوجه فرنگی جابجا شده و به قسمت های مختلف خودش را می رساند. حال اگر بوته گوجه دچار کم آبی شود، دیگر کلسیم مورد نیاز نمی تواند خود را از ریشه به انتهای میوه فرنگی برساند و این کمبود تبدیل به بیماری سیاه شدن زیر گوجه فرنگی یا همان گلگاه می گردد.

دلیل اصلی ایجاد بیماری سیاه شدن گلگاه گوجه فرنگی

دلیل-اصلی-ایجاد-بیماری-سیاه-شدن-گلگاه-گوجه-فرنگی

دلیل اصلی ایجاد بیماری سیاه شدن گلگاه گوجه فرنگی

گاهی شنیده اید که می گویند بوته گوجه را همراه با پوست تخم مرغ یا قرص های خاصی بکارید. اما عموما این کار تفاوتی در داستان ایجاد نمی کند. زیرا که اکثر خاک ها به حد کافی کلسیم دارند. این آب کافیست که بیشتر منجر به ایجاد بیماری سیاه شدن گلگاه در گوجه فرنگی می گردد.

البته که به این حرف بسنده نباید کرد و حتما پیش از کاشت، خاک را آنالیز کنید تا از وجود کافی کلسیم در خاک مطمئن شوید. اولین محصول گوجه فرنگی بیشترین نیاز را به کلسیم دارد. عموما هرچه محصول سریع تر رشد کند و در زمان نیاز بازار بتوانید آن را بفروشید سود بیشتری می کنید. بهمین دلیل محصولی که برای چین اول گوجه پرورش می دهند رشد سریعی داشته و نیاز مبرمی به کلسیم کافی دارد.

حرکت کلسیم در گیاه از ریشه به سمت بالاست. در این مسیر تمامی قسمت ها سهم خود و نیاز خود را از کلسیم ها بر می دارند و ممکن است به انتهای گوجه فرنگی کلسیم لازم نرسد. دلیل اینکه سیاهی این بیماری را زیر گوجه فرنگی مشاهده می کنید نیز همین مهم است.

جلوگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه چیست

نقطه امیدواری برای محصولی که دچار بیماری سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | بیماری گلگاه گشته، عدم انتقال بیماری از بوته مریض به بوته های سالم میباشد. این بیماری بیماری واگیرداری در مزرعه نیست و تنها قسمت هایی که آب و کلسیم کم دارند را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

توجه کنید که هیچ سم شیمیایی و قارچ کشی در بازار برای از بین بردن بیماری سیاهی زیر گوجه فرنگی| گلگاه وجود ندارد. تنها زمانی قادر به جلوگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه خواهید بود که رطوبت خاک را به اندازه درست برای پرورش گوجه حفظ کنید. در ادامه 4 راه پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه را خدمتتان توضیح می دهیم.

آبیاری کافی یکی از 4 راه پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه

آبیاری-کافی-یکی-از-4-راه-پیشگیری-از-سیاه-شدن-زیر-گوجه-فرنگی-گلگاه

آبیاری کافی یکی از 4 راه پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه

گوجه فرنگی در هفته به حدود یک اینچ آب برای رشد نیاز دارد. این آب چه از طریق باران باشد و چه از طریق آبیاری دستی، باید برای تامین محیط رشد سالم برای گوجه فرآهم گردد. اگر آب بارندگی به اندازه نبود، مقدار آب مکمل را خودتان آبیاری نمایید. اگر گوجه ها را در محفظه هایی مانند گلدان پرورش می دهید که آب آن سریعتر خشک می شود، تعداد دفعات آبیاری را باید بیشتر کنید.

نکته مهم: در هنگام آبیاری سعی کنید شاخ و برگ گوجه را خیس نکنید. خیس کردن برگ ها خود می تواند عامل بیماری برگ گوجه گردد. هرچه شاخ و برگ ها خشک تر و آبیاری را روی زمین انجام دهید، آبیاری صحیحتری انجام داده اید.

مالچ پاشی یکی دیگر از 4 راه پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه

مالچ-پاشی-یکی-دیگر-از-4-راه-پیشگیری-از-سیاه-شدن-زیر-گوجه-فرنگی-گلگاه

مالچ پاشی یکی دیگر از 4 راه پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی گلگاه

یک لایه مالچ ارگانیک به ضخامت 2 اینچ را در اطراف پایه گیاهان خود پخش کنید. موادی مانند کاه، تکه های چمن، برگ های خرد شده یا پوست خرد شده همگی خوب عمل می کنند. مالچ به خاک کمک می کند رطوبت را حفظ کند، بنابراین گیاهان شما بین آبیاری یا باران به سرعت خشک نمی شوند. به علاوه، به حذف علف های هرز کمک می کند.

بیشتر بخوانید:استفاده از کاه و کلش در باغ بعنوان کود

کود دهی صحیح یکی دیگر از 4 راه پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه

کود-دهی-صحیح یکی-دیگر-از-4-راه-پیشگیری-از-سیاه-شدن-زیر-گوجه-فرنگی-گلگاه

کود دهی صحیح یکی دیگر از 4 راه پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه

استفاده بیش از اندازه از کود منجر به رشد سریع و بهم خوردن نسبت سرعت رشد به رسیدن کلسیم به نقاط مختلف گیاه شود. منظور این است که مواد مغذی و مورد نیاز گیاه بیش از حد در اختیار آن قرار می گیرد و گیاه سریعا رشد و می کند. اما کلسیم با همان سرعت سریع به نقاط انتهایی نمی رسد و زیر گوجه شرع به سیاه شدن می کند.

بهترین راه برای تقویت مواد مغذی خاک این است که قبل از کاشت در بهار، یک لایه کمپوست به ضخامت 2 اینچ از کمپوست به خوبی تجزیه شده به خاک اضافه کنید. کمپوست به آرامی مواد مغذی را آزاد می کند و در عین حال ساختار خاک را بهبود می بخشد. کود را بعد از آنالیز خاک و تعیین کمبودهای آن به خاک اعمال کنید و مطمئن شوید که دستورالعمل های روی محصولات را دقیقاً دنبال کنید.

اگر برای کاشت کوجه به کود نیاز دارید می توانید برای مشاوره با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید. پل های ارتباطی ما و شما شماره تلفن هاییست که در پایین صفحه آورده شده و واتس اپ است که می توانید با کلیک روی آن به راحتی با متخصصان فروشمان در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید:کمبود عناصر در گوجه فرنگی

نگهداری از ریشه ها برای پیشگیری از سیاه شدن انتهای گوجه فرنگی

نگهداری-از-ریشه-ها-برای-پیشگیری-از-سیاه-شدن-انتهای-گوجه-فرنگی

نگهداری از ریشه ها برای پیشگیری از سیاه شدن انتهای گوجه فرنگی

ریشه ها برای جذب کلسیم ضروری هستند که از پوسیدگی انتهای شکوفه ها جلوگیری می کند. از ایجاد مزاحمت در ناحیه ریشه گیاه گوجه فرنگی خودداری کنید تا بتواند حداکثر کلسیم را جذب کند. از بیل زدن و حفاری در ناحیه ریشه گیاه خودداری کنید و علف های هرز را با یک لایه مالچ دور نگه دارید.

بیشتر بخوانید:علت ترک خوردن گوجه فرنگی و راه حل آن

 

 

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1401 مرداد 01
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1401 مرداد 01
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1401 مرداد 01
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1401 مرداد 01
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1401 مرداد 01
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1401 مرداد 01
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1401 مرداد 01
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1401 مرداد 01
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1401 مرداد 01
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1401 مرداد 01

نظرات کاربران

ارسال نظر

best sellers

more