کمبود-عناصر-در-گوجه-فرنگی

زردی برگ گوجه فرنگی یکی از نشانه های کمبود عناصر در این گیاه است. به طور کلی تغییر رنگ برگ گیاهان نشان دهنده وجود مشکل عمده در فرآوری آن است.

شناسایی این علائم و رفع کردن آن ها موجب افزایش مقاوت بوته گوجه فرنگی در مقابل آفات و بیماریها می گردد.

در این مقاله تاثیر کمبود عناصر بر گوجه فرنگی و نحوه رفع این کمبودها پرداخته ایم.

در صورتی که برگ بوته شما در حال زرد شدن است و علت آن را نمی دانید می توانید به متخصصان رویش پارس اعتماد کنید. با ما تماس بگیرید و حل مشکل زردی درختان و بوته های خود را به ما بسپارید. جهت پاسخ به پرسش های بالا و یک نگاه اجمالی به زردی برگ های بوته گوجه فرنگی با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

بیشتر بخوانید:4 راه پیشگیری از سیاه شدن زیر گوجه فرنگی | گلگاه


زردی برگ گوجه فرنگی در اثر کمبود عناصر مغذی

همانطور که گفته شد عناصر مفید از طریق ریشه جذب گیاه می شوند. اگر روند جذب به هر دلیلی قطع شود، عناصر ضروری رشد به گیاه نخواهد رسید. عواملی کلیدی در جذب عناصر توسط ریشه گیاه در ادامه آورده شده است.

1.      کمبود آب

آب واسطه جذب عناصر از طریق ریشه گیاه است. بنابراین باید مطمئن باشید که ریشه گیاه آب کافی در اختیارش باشد. البته توجه فرمایید که رطوبت خاک بیش از اندازه زیاد نشود. ازدیاد رطوبت منجر به پوسیدگی ریشه می شود.

بنابراین آبیاری گیاه گوجه فرنگی یک عامل بسیار مهم در رشد گیاه است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به نحوه آبیاری به لینک زیر رجوع فرمایید.

بیشتر بخوانید:زردی برگ گوجه فرنگی

زردی-برگ-های-گوجه-فرنگی

2.      خصلت قلیایی خاک گوجه فرنگی

آیا می دانید خاکی که قصد کاشت بوته گوجه فرنگی در آن دارید اسیدی است یا قلیایی؟ تنظیم بودن pH خاک یکی دیگر از مواردی است که در جذب عناصر تاثیر بسزایی دارد.

در مورد گوجه فرنگی شما باید مقداری کود به خاک اضافه کنید. افزودن کود علاوه بر تامین عناصر مفید، موجب افزایش pH خاک می شود. توجه کنید که pH خاک زیاد نباید بالا برود! پس به اندازه باید کود بدهید. توصیه می کنم به متخصصان ما در رویش پارس مراجعه فرمایید. با ما تماس بگیرید تا در کنار هم به بهبود محصولاتتان کمک کنیم.

نشانه های کمبود هر یک از عناصر در گوجه فرنگی

1.      تاثیر کمبود نیتروژن در گوجه فرنگی

زمانی که کمبود نیتروژن در گوجه فرنگی ایجاد می شود، برگهای قدیمی بخش پایینی گیاه دچار زردی می شوند. این در حالیست که برگ های بالایی کماکان به رنگ سبز روشن باقی می مانند. البته این در نگاه اول مشکلی ایجاد نمی کند اما به مرور زمان شما متوجه کاهش نرخ رشد گیاه و نهایتا عدم رشد آن خواهید شد.

در این زمان شما می توانید از کودهایی که دارای اوره و آمونیوم هستند استفاده کنید.

کمبود-نیتروژن-در-گوجه-فرنگی

بهترین کود جهت رفع کمبود نیتروژن در گوجه فرنگی

جهت رفع کمبود نیتروژن می توانید از کود کامل مایع سوسپانسیون با بالاترین کیفیت را جهت رفع کمبود نیتروژن گوجه فرنگی پیشنهاد می کنیم.

از خصوصیات این کود می توان به موارد زیر نامبرد:

  • مواد اولیه با بالاترین خلوص
  • بدون تشکیل هرگونه بلور یا رسوب
  • کودهای مایع هلیکس غنی از عناصر غذایی بوده وبر پایه جلبک دریایی با بالاترین کیفیت ساخته شده اند به طوری که 100% قابل انحلال در آب بوده و کلوخه نمی شوند.
  • این کودها عاری از هرگونه کلروسدیم می باشند.
  • از این فرمول کودی می توان هم جهت محلول پاشی برگی و هم از طریق سیستم آبیاری قطره ای و حتی سیستم هیدروپونیک استفاده نمود.
  • در فرمول این کود که حاوی اوره می باشد کیفیت اوره بسیار بالا وبیورت بسیار ناچیز است. عناصر ریز مغذی 100% کلاته بوده وجذب بسیار بالایی دارند.

علاوه بر این می توانید از کود NPK نیز استفاده کنید. این کود محصول کاملی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم سه عنصر اصلی جهت رشد گیاه شما است.

جهت خرید هر دو محصول می توانید به لینک های گذاشته شده مراجعه کرده یا با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید.

2.      تاثیر کمبود پتاسیم در گوجه فرنگی

در صورت کمبود پتاسیم در گوجه فرنگی، برگ کاملا زرد نمی شود. زردی در این حالت به صورتی است که ناحیه بین رگه ها رزد رنگ شده و ممکن است برگ پژمرده شود.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای چغندر قند

کمبود-پتاسیم-در-گوجه-فرنگی

بهترین کود جهت رفع کمبود پتاسیم 

بهترین کود جهت رفع کمبود پتاسیم در گوجه فرنگی کود سیلیکات پتاسیم مایع است. کود سیلیکات پتاسیم یک قارچ کش طبیعی است و در دفاع از حملات حشرات و قارچ ها به گیاه کمک می کند.

این محصول بصورت تضمینی دارای 10 درصد پتاسیم و 20 درصد سیلیسیم است. جهت اطلاع از نحوه مصرف و خرید کود به لینک بالا مراجعه کنید.

3.      تاثیر کمبود کلسیم در گوجه فرنگی

کمبود کلسیم موجب زرد شدن نوک برگهای جدید و در حال رشد می شود و ادامه آن موجب مرگ آن می شود. این موضوع به “پوسیدگی انتهای شکوفه” نیز معروف است. افزودن هر گونه ترکیبی که دارای کلسیم باشد می تواند از این روند جلوگیری کند.

کمبود-کلسیم-در-گوجه-فرنگی

بهترین کود جهت رفع کمبود کلسیم 

کود کلسیم پلی سولفیت (گوگرد و کلسیم) پیشنهاد ما جهت رفع کمبود کلسیم در گیاه شما است. این کود حاوی کلسیم پلی سولفید و کلسیم تیوسولفات است که علاوه بر خاصیت تغذیه ای گوگرد و کلسیم، آفت کشی ارگانیک محسوب می شود.

این محصول به صورت تضمینی حاوی 20 درصد گوگرد و 10 درصد کلسیم است. جهت اطلاع از نحوه مصرف و مراحل خرید با متخصصان ما تماس بگیرید.

همچنین در لینک بالا تمامی اطلاعاتی که در رابطه با این کود نیاز دارید در اختیار شما قرار داده شده است.

4.      تاثیر کمبود منیزیم 

کمبود منیزیم در گوجه فرنگی منجر به رویش ناقص می شود. از علائم ظاهری کمبود منیزیم می توان به زردی لبه های خارجی برگ گوجه نام برد. در واقع اگر به برگ ها نگاه کنید حس می کنید که یک لبه مرزی طلایی رنگ روی آن ها تشکیل شده است.

یکی دیگر از نشانه های کمبود منیزیم در گوجه، پیدایش نقاط زرد رنگ اطراف رگه های سبز برگ است. کم کم این نقاط رشد کرده و تنها رگه های سبزی روی برگ های گیاه باقی می ماند. این روند تا زمانی افزایش می یابد که کل برگ زرد و پلاسیده می گردد.پ

کمبود-منیزیم-در-گوجه-فرنگی

بهترین کود جهت رفع کمبود منیزیم 

بهترین کود جهت رفع کمبود منیزیم در گوجه فرنگی کود پلی میکرو است. پلی میکرو هلیکس با فرمولاسیون مخصوص به فرم سوسپانسیون با مقادیر بالای میکرو المنت‎‏های کلات شده خصوصاً منیزیم می‌باشد. این کود همچنین حاوی نیتروژن و پتاسیم برای جذب سریع مواد غذایی و کنترل تعادل آب در گیاهان می‌باشد.

با وجود عناصر میکرو المنت باکیفیت عالی در این کود می‌توان از تأمین عناصر غذای کامل و کافی برای گیاه اطمینان حاصل نمود. سایر افزودنی‌های در این کود باعث حفظ سلامتی گیاه و عدم آسیب به آن می‌شود.

با یک کلیک بر لینک بالا به صفحه این محصول رجوع داده خواهید شد. جهت خرید این محصول و مشاوره درباره آن می توانید با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید.

5.      تاثیر کمبود گوگرد در گوجه فرنگی

نشانه کمبود فسفور در گوجه زردی برگ های جدید است. زردی برگ های جدید در حالی اتفاق می افتد که برگ های قدیمی سبز و تازه باقی می مانند. کمبود فسفر در گوجه موجب رشد ناقص گیاه نیز می شود.

جهت رفع مشکل کمبود سولفور مسلما باید از کود گوگرد دار استفاده کنید اما چه کودی؟ در ادامه مطلب بهترین کود گوگرد را جهت رفع مشکلات کمبود سولفور در گوجه فرنگی به شما معرفی می کنیم.

کمبود-گوگرد-در-گوجه-فرنگی

بهترین کود جهت رفع کمبود گوگرد در گوجه فرنگی

رفع کمبود گوگرد تخصص رویش پارس است. چندین محصول برای بر طرف کردن این مشکل وجود دارد.

اولین محصول که به صورت تخصصی جهت رفع کمبود گوگرد می تواند استفاده شود، گوگرد مایع است. گوگرد مایع تولیدشده توسط شرکت رویش پارس با برند بنشت در گالن 1، 5 و 20 لیتری به فروش می رسد. این محصول به صورت تضمینی حاوی 30 درصد گوگرد است که به دلیل مایع بودن آن برای ریشه سهل الوصول است.

محصول بعدی کلسیم پلی سولفیت (گوگرد و کلسیم) است. با خرید این محصول با یک تیر دو نشان می زنید. هم مشکل کمبود گوگرد و هم کلسیم گیاه شما رفع می شود. 

جهت خرید هر کدام از این محصول ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید. می توانید با تماس با ما هر سوالی در مورد این محصول ها دارید بپرسید.

علاوه بر این صفحه اطلاعات هر کدام ازین دو محصول بصورت لینک روی اسم آن ها تگ شده است.

6.      تاثیر کمبود روی 

کمبود روی در گوجه را می توان از زردی بین رگه های روی برگ های جدید متوجه شود. علاوه بر این برگ هایی که در بارتفاع بالاتر از گیاه رشد میکنند اندازه کوچکتری خواهند داشت.

کمبود-روی-در-گوجه-فرنگی

بهترین کود جهت رفع کمبود روی در گوجه فرنگی

بهترین کود جهت رفع کمبود روی در گوجه فرنگی کود فرویت ست هلیکس  است. این کود دارای ازت، روی و بور است. این محصول به صورتی فرموله شده که می تواند به افزایش گلدهی، جلوگیری از ریزش گل و بار و تلقیح بهتر دانه و گرده کمک کند.

آنالیز این کود در صفحه آن که روی اسم محصول در بالا لینک شده آورده شده است.

اگر برگ گوجه فرنگی کاملا زرد شود چه باید کرد؟

زرد شدن برگ گوجه فرنگی لزوما نشان دنده مشکل حادی نیست. در واقع اگر برگ های قدیمی حتی کاملا هم زرد شوند نگران نشوید. زمانی باید نگران باشید و دنبال علت بگردید که برگ های جدیدی که تازه رشد می کنند هم دچار زردی شوند. این گونه زردی عموما به دنبال کمبود عناصر در گوجه فرنگی اتفاق می افتد و باید به آن رسیدگی کرد.

بیشتر بخوانید:هرس کردن گوجه فرنگی

کمبود-عناصر-در-گوجه

علت قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی

قهوه ای شدن برگ گوجه فرنگی دو حالت دارد. برگ گوجه ابتدا زرد و سپس بعد از مدتی قوه ای می شوند و از از بین می رود. حالت دوم این است که پیش از زرد شدن، برگ مستقیم قهوه ای رنگ می شود. حالت دوم حالت خطرناک تریست و بلافاصله باید به دنبال دلیل آن باشید. اگر رنگ برگ گوجه فرنگی شما در حال قهوه ای شدن است، نشان دهنده حمله قارچی است.

مطالعه موارد بالا می تواند کمک شایانی به مشکل شما بکند.

جلوگیری از تمامی مشکلاتی که در بالا گفته شد، تنها با رسیدگی به خاک امکان پذیر است.

با کود خوب می توانید از رشد کامل و سالم گوجه فرنگی خود اطمینان حاصل فرمایید. هدف ما در مجموعه رویش پارس بهبود صنعت کشاورزی است. تمامی مراحل کودهای تولیدی رویش پارس مهندسی شده و با دقت تمام انجام می شوند. ما جهت تولید کودهای مورد نیاز شما از مجرب ترین پرسنل بهره گرفته ایم، پس به ما اعتماد کنید.

هرچند که لینک های مورد نیاز شما در مقاله جهت اطلاع بیشتر قرار داده شده است اما می توانید با مراجعه به شماره های تماس قرار گرفته در سایت با متخخصان ما در ارتباط باشید و پرسش های تکمیلی خود را از آن ها بپرسید.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای صیفی جات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *