علت-ترک-خوردن-گوجه-فرنگی-و-راه-حل-آن

در این مقاله علت ترک خوردن گوجه فرنگی و راه حل درمان آن را از نقطه نظر متخصصان برایتان به ارمغان آوردیم.

ترک خوردن و شکافتن گوجه فرنگی یک مشکل بسیار رایج کشاورزان این گیاه ارزشمند و سود آور محسوب می گردد. پرورش گوجه فرنگی در زمره گیاهان پردردسر قرار نمیگیرد. به نظر می‌رسد برخی از آن‌ها در اواخر تابستان – پس گذار از تنشهای دمایی و خشکی – با آسیب مواجه می‌شوند.

مشکل ترک خوردن و شکافتن گوجه فرنگی امکان دارد کل محصول زراعی شما را فرابگیرد. در حالت عادی کنترل این مشکل در محصول گوجه فرنگی اندکی دشوار بنظر می رسد کما اینکه بسیاری از افراد که با این مشکل روبرو هستند این مسئله را تایید کردند. اما ما در این مقاله سعی کردیم علت ترک خوردن گوجه فرنگی را بررسی و راه حل آن را طی چند ترفند  ساده بشما توضیح خواهیم داد. تا انتها با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:5 راه برای درمان میوه ندادن گوجه فرنگی


علت ترک خوردن گوجه فرنگی چیست

علت-ترک-خوردن-گوجه-فرنگی-چیست
علت-ترک-خوردن-گوجه-فرنگی-چیست

ترک خوردن و شکافتن گوجه فرنگی زمانی اتفاق می افتد که داخل گوجه فرنگی سریعتر از بیرون آن رشد کند. این می تواند به دلایل مختلفی از جمله گرمای شدید، رطوبت زیاد، باران های شدید و اختلاف دمای شدید بین شب و روز اتفاق بیفتد. برای مثال آبیاری نامنظم و غیر اصولی یکی از مسائلی که منجر به شکافتن میوه های گوجه فرنگی میگردد.

راه جلوگیری از شکافتن و ترک خوردن گوجه فرنگی

شکافتن و ترک خوردن گوجه فرنگی سه علت اصلی دارد. شما باید این دلایل را شناخته و با ترفندهایی که در ادامه ذکر میکنید، جلو این مشکل را بگیرید.

هرس کردن بیش از اندازه علت شکافتن گوجه فرنگی

حذف بیش از حد برگ‌های گیاه، گوجه‌فرنگی را تشویق می‌کند تا پایان تابستان شکافته شود. بنابراین، زمانی که می خواهید بوته های گوجه فرنگی را سبکتر کنید، بهتر است این کار را با احتیاط انجام دهید.

آبیاری بیش از اندازه علت ترک خوردن گوجه فرنگی

آبیاری-بیش-از-اندازه-علت-ترک-خوردن-گوجه-فرنگی
آبیاری-بیش-از-اندازه-علت-ترک-خوردن-گوجه-فرنگی

آبیاری بیش از اندازه می تواند موجب رشد بیش از اندازه و بدون قاعده درون گوجه فرنگی شده و پوست رویی آن شکافته شود. زمان و تعداد مراحل آبیاری زمین زراعی شما باید طبق برنامه ای باشد که متخصص کشاورزی به شما ارائه کرده است. برای مثال یک برنامه عمومی که کشاورزان برای آبیاری گوجه فرنگی استفاده میکنند، آبیاری روزانه صبحگاهی در اوایل فصل، سپس آبیاری دو بار در روز با افزایش دما میباشد. این کار را با احتیاط انجام دهید: گوجه فرنگی تنها به 5 سانتی متر  آب در هفته نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:حفاظت از گیاهان در برابر گرمای تابستان

رطوبت خاک باید در حد متوسط نگهداری گردد. آبیاری خاک را باید بین بارندگی ها برنامه ریزی کنید.

خشکی خاک موجب شکافتن گوجه فرنگی می گردد

شما میتوانید جهت حفظ رطوبت خاک از مالچ پاشی (یا روش های دیگر آن مانند کاه و کلش) استفاده کنید. بسیاری از متخصصان کشاورزی توصیه میکنند که از 5 تا 8 سانتی متر مالچ (بخصوص مالچ ارکانیک) در زمین زراعی، استفاده کنید. این کار باعث جلوگیری از رشد علف های هرز، دفع آفات و از همه مهم تر حفظ رطوبت خاک می گردد.

استفاده از مالچ یک لایه محافظ روی سطح خاک ایجاد میکند. از این طریق گرمای خورشید کمتر به خاک رسیده و ریشه گوجه فرنگی مدت طولانی تری به آبی که استفاده کردید، دسترسی دارد.

بیشتر بخوانید:استفاده از کاه و کلش در باغ بعنوان کود

آیا گوجه فرنگی که پوست آن شکاف پیدا کرده درمان می گردد

ترک‌های افقی (ترک‌های متحدالمرکز) معمولاً خفیف هستند و اغلب بهبود می‌یابند. ترک‌های عمودی (ترک‌های شعاعی) اغلب عمیق‌تر هستند و احتمال بهبودی کمتری دارند. در واقع، آنها معمولا بدتر می شوند. بهترین کار جلوگیری از شکافتن پوست گوجه است که پیش از این دلیل و راه حل آن را توضیح دادیم.

آیا گوجه فرنگی ترک خورده را می توان خورد

در صورت عدم وجود قارچ، حشره یا باکتری که بصورت ظاهری آن را ببینید، می توانید گوجه فرنگی ترک خورده را بخورید. اگر مواردی از این قبیل روی بوته های گوجه فرنگی خود دیدید، گوجه ترک خورده را از روی شاخه جدا کرده و به درون خانه یا انبار منتقل کنید. بدین طریق گوجه را میتوانید در یک مکان با حداقل آفات و بیماری های قارچی نگه داری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.