علت-زرد-شدن-برگ-گل-رز

اگر برگ های گل رز شما زرد شده و دنبال دلیل آن می گردید در این مقاله علت زرد شدن برگ گل رز را به شما توضیح خواهیم داد.

بوته های گل رز عموما گیاهان مقاومی هستند اما اگر برگهای زرد رنگی در گلها مشاهده کردید، باید سریعا به دنبال دلیل آن بگردید. یک ضرب و مثل معروف وجود دارد که می گوید “پیشگیری بهتر از درمانست”. این ضرب و مثل درباره پرورش همه گیاهان صدق می کند. بدین صورت که اگر حس کردید گیاه مشکلی پیدا کرده یا رد آفتی در شاخ و برگها مشاهده کردید، سریعا اقدام به پیشگیری از انتشار آن مشکل در گیاه کنید.

بیشتر بخوانید:علت زرد شدن برگ درخت پرتقال


روش صحیح کاشت گل رز

اگر قصد دارید وارد وادی پرورش گل رز شوید، اول از همه از کاشت صحیح و رسیدگی درست و اصولی به آنها اطمینان حاصل کنید. این اولین قدم درست برای شروع کاشت گل رز است.

پیش از کاشت حتما اطلاعات لازم جهت رشد و پرورش گل رز و هرس کردن آن را یاد بگیرید.

چرا برگ گل رز زرد می گردد

زرد شدن گل رز یک دلیل ندارد، بلکه ممکن است چند مشکل دست به دست هم داده و برگ های گل رز شما را زرد کرده باشد. برگ های گیاه حکم مثل پوست گیاه می ماند. برای مثال در اولین قدم خاک گلدان یا گلخانه را بررسی کنید. اگر بیش از حد گیاه را آبیاری کردید امکان پوسیدگی ریشه وجود دارد. البته که خشکی و کم آبی نیز یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگهاست. علاوه بر این بیماری های گل رز می تواند دلیل اصلی زرد شدن برگ گیاه باشد.

بیشتر بخوانید:زرد شدن برگ سیب زمینی

آبیاری کم، علت زرد شدن برگ گل رز

رایج ترین علت زرد شدن برگ گل رز کم آبیست. همانطور که در بالا گفتیم چه کم آبی و چه آبیاری بیش از حد می تواند برگهای گل رز را زرد کند. یکی از نشانه های دیگر کم آبی قهوه ای رنگ شدن ساقه گیاه گل رز است.

آبیاری بیش از اندازه، علت زرد شدن برگ گل رز

یکی دیگر از علل زرد شدن برگهای گل رز آبیاری زیاد است. درست است که گل های رز را باید مرتب آبیاری کنید، اما اگر دائم آب در دسترس گیاه باشد و بیش از اندازه آن را مرطوب نگه دارید، امکان شیوع بیماریهای قارچی و پوسیدگی ریشه وجود دارد.

برنامه آبیاری صحیح گل رز

برنامه-آبیاری-صحیح-گل-رز
برنامه-آبیاری-صحیح-گل-رز

به طور کلی، گل های رز باید هفته ای یک بار در بهار و تابستان (فصول با موج گرما) آبیاری شوند. رزهای تازه کاشته شده و گلدانی را باید یک روز در میان آبیاری کرد. البته اگر باران بارید، برنامه آبیاری خود را ست کنید.
اگر خاک شما مستعد غرقابی است، باید آبیاری را کاهش دهید و گزینه هایی را برای بهبود زهکشی در خاک در نظر بگیرید.

نور مورد نیاز رشد گل رز

نور-مورد-نیاز-رشد-گل-رز
نور-مورد-نیاز-رشد-گل-رز

گل رز برای رشد به نور خورشید نیاز دارد.گلهای رز به 6 ساعت نور خورشید نیاز دارند. بنابراین اگر ابتدا خاک را بررسی کردید و آب در دسترس گیاه مناسب بود، اما برگهای گل رز بازهم زرد شدند، ممکن است حداقل نور مورد نیاز گیاه جهت رشد، به آن نرسد.

البته برخی ارقام گل رز رشد خوبی در سایه دارند. بنابراین باید پیش از کاشت ارقامی که خریداری کردید و قصد کاشت آنها را دارید را بخوبی بشناسید.

بهترین روش جابجا کردن گل رز

طبیعتا اگر به این نتیجه رسیدید که گیاه مشکل دسترسی به نور کافی دارد، باید آن را جابجا کنید. برخی باغبانها بر این باورند که جابجا کردن گیاه گل رز مساوی مرگ گل است. یک روش پیشنهادی قبل از جابجا کردن گل رز استفاده از قارچ میکوریزا میباشد. قارچ میکوریزا را در سوراخی که برای جابجا کردن گیاه فراهم کردید بریزید. این قارچ برای تاثیر گذار شدن نیاز به دسترسی به ریشه های گل رز دارد. پس از آن که گیاه را جابجا کردید گیاه را مرتبا آبیاری کنید تا ساختار خود را در محل جدید مستحکم سازد.

گرمای زیاد، علت زرد شدن برگ گل رز

یگی دیگر از علل زرد شدن برگ گل رز قرار گرفتن در معرض موج گرماست. گل رز به گرمای بیش از حد حساس است. گرمای بیش از حد میتواند برگ های گل رز را خشک کرده و آنها را زرد یا قهوه ای رنگ کند.

اگر گلهای رز را در منطقه ای کاشتید که گیاه در معرض موج گرما قرار گرفته، یکی از اقدامات احتیاطی که باید پیش بگیرید، آبیاری روزانه است.

عدم دسترسی گیاه به عناصر مغذی

کلروز و زردی برگ های رز می تواند در اصر کمبود کود برای گیاه باشد. زردی یا کلروز برگها که در اثر کمبود کود بوجود می آید، نشانه خاصی دارد. کمبود کود ابتدا خود را بصورت زردی بین رگ برگی در برگها خود را نشان می دهد. برای مثال برگهای جوان گل رز اگر کمبود عنصر آهن داشته باشند علائم کلروز و زردی از خود نشان میدهند. این علائم در برگهای مسن تر در اثر کمبود منیزیم یا منگنز بوجود می آید.

بهترین کاری که می توانید در این رابطه بکنید، آنالیز خاک گل رزتان است. با آنالیز خاک می توانید از دسترسی گیاه به عناصر مغذی مورد نیازش اطمینان حاصل کنید.

pH مناسب برای کاشت گل رز

عدم تعادل pH در خاک یکی از دلایل بالقوه زرد شدن برگها است و به راحتی با کیت آزمایش خاک قابل تشخیص است. سطح pH ایده آل برای گل رز بین 6 تا 7 است. متخصصان می‌گویند: اگر pH خاک خیلی زیاد یا خیلی کم باشد، باید قبل از کاشت گیاهان جدید یا افزودن مواد اصلاحی مانند آهک یا گوگرد آن را تنظیم کنید.

علت ایجاد لکه سیاه در برگ گل رز

گاهی اوقات زردی برگ گل رز با لکه سیاه رنگی روی برگها همراه می گردد. لکه سیاه رنگ یک نوع بیماری قارچی در گیاه گل رز است. این بیماری قارچی برگ ها را با لکه های سیاه آلوده می کند و توانایی فتوسنتز گیاه را کاهش می دهد. با گذشت زمان، برگ ها زرد می شوند و می ریزند و در نهایت رشد گیاه را متوقف می کنند.

درمان بیماری لکه سیاه در گل رز

درمان-بیماری-لکه-سیاه-در-گل-رز
درمان-بیماری-لکه-سیاه-در-گل-رز

یکی از روش های درمان بیماری لکه سیاه در گل رز مالچ پاشی است. مالچ می تواند علاوه بر جلوگیری از شیوع بیماری لکه سیاه، رطوبت خاک را نگهداری کند و از رشد علف های هرز جلوگیری کند. میتوانید از یک لایه کود حیوانی بعنوان ماچ استفاده کنید.

یکی دیگر از روش های درمانی استفاده از ساپری های شیمیایی مخصوص بیماری لکه سیاه گل رز است. به محضی که این لکه های سیاه را روی برگ ها مشاهده کردید، این اسپری را خریداری و بر روی تمامی برگ ها با لکه سیاه اسپری کنید.

بیشتر بخوانید:بیماریهای گیاهان آپارتمانی

کاشت گل رز به روش ارگانیک

در پاراگراف قبل حرف از مواد شیمیایی برای درمان بیماری لکه سیاه شد. همانطور که در اول مقاله گفتیم، پیشگیری بهتر از درمان است.

  • کاشت گل رز در منطقه با آب و هوای مناسب رشد آن
  • آبیاری اصولی و درست گیاه گل رز
  • کود دهی و تامین عناصری مانند آهن و منیزیم برای رشد گیاه
  • نور و اکسیژن کافی برای رشد گیاه در دسترسی آن قرار دهید

نیازی ندارد که نگران شیوع بیماری و استفاده از مواد شیمیایی برای کاشت گل رز خود باشید. درواقع با رعایت این موارد می توانید گل رزهای خود را بصورت ارگانیک پرورش دهید.

آفت مضر علت زرد شدن برگ های گل رز

برخی آفات برای گل رز میتواند علت اصلی زرد شدن برگ های آن باشد. اگر در برگ ها یا گل ها سوراخ می بینید، شته ها یا حشرات فلس دار را بررسی کنید. این موجودات ریز تمایل دارند در داخل شکاف های ساقه گیاه یا در سطح زیرین برگ ها پنهان شوند. می توانید آنها را با یک جریان آب قوی از شلنگ خود اسپری کنید تا آنها را از نقاط مخفی خود خارج کنید، سپس آنها را با آب و صابون بشویید. یا سعی کنید از صابون حشره کش استفاده کنید.

کنه های عنکبوتی نیز می توانند مشکل ساز باشند. این حشرات کوچک و عنکبوت مانند از شیره گیاه تغذیه می کنند و در صورت عدم درمان می توانند آسیب شدیدی به گیاه وارد کنند.

برای یافتن آفات زیر برگ ها را بررسی کنید. عموما آنها را در آنجا میابید.

روش از بین بردن آفات گل رز

پس از یافتن آفات قدم بعدی شما باید تهیه محلولی از یک قسمت آب و دو قسمت الکل مالشی باشد. دو قطره صابون ظرفشویی را به این محلول اضافه کنید، سپس یک سواب پنبه ای را در آن آغشته کنید و آن را مستقیماً روی هر کنه یا گروهی از کنه های روی برگ های رز خود بمالید.پس از اتمام استفاده از این محلول، برگ ها را کاملاً بشویید تا هیچ اثری باقی نماند.
برای جلوگیری از هجوم بیشتر، خاک خود را با روغن چریش یا صابون حشره کش فرآوری کنید.

آیا باید برگ های زرد گل رز را هرس کنید

اگر گل رز شما بیمار است، حذف برگ های زرد به جلوگیری از انتشار کمک می کند. با این حال، انجام این کار باعث کاهش توانایی گیاه در فتوسنتز می شود.

اگر در باغچه خود گل رز می کارید، در بیشتر موارد حذف برگ های زرد از گل رز مفید است. گابریل اضافه می کند که این به جلوگیری از نفوذ قارچ و سایر آفات به گیاه شما کمک می کند.

با این حال، اگر گل رز را در داخل خانه پرورش می دهید، به طور کلی نیازی به حذف برگ های زرد نیست. در واقع، انجام این کار می تواند مضر باشد زیرا این برگ ها در واقع آب اضافی را از خاک اطراف خود جذب می کنند.

“اگر آنها حذف شوند، این آب جذب گیاه نمی شود و می تواند باعث پوسیدگی ریشه یا مشکلات دیگری شود.”

می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه از ما بپرسید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.