زرد شدن برگ سیب زمینی

زرد-شدن-برگ-سیب-زمینی

اگر تازه وارد وادی پرورش سیب زمینی شده اید، حتما گاهی از خود پرسیده اید: “علت زرد شدن برگ سیب زمینی من چیست؟. این موضوع را به یاد داشته باشید که زرد شدن برگ ها غالبا نشانه بلوغ گیاه است و نگران نباشید. اما گاهی این زردی نشان دهنده یک بیماری یا کمبودی در گیاه سیب زمینی شما است.

این زردی برگ ها می تواند نشانه بیماری ، کمبود مواد مغذی یا آبیاری بیش از حد باشد.

یکی از پر مصرف ترین گیاهان مورد استفاده ما سیب زمینی است. این ماده ارزشمند به راحتی پرورش یافته، نگهداری آسانی دارد و منبع عالی کالری است. و نهایتا می توان به یک میلیون روش آن را پخت.

پرورش سیب زمینی می تواند یک چالش جدید و جذاب باشد اما مشکلات خود را نیز دارد. در ادامه این مقاله یکی از رایج ترین موانع این کار را برای شما به تفضیل توضیح می دهیم، با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:زردی برگ گوجه فرنگی

علت زرد شدن برگ سیب زمینی

جهت تشخیص علت زرد شدن برگ سیب زمینی شما باید اندکی در این باره مطالعه داشته باشید. پیش از کاشت سیب زمینی اندکی در مورد این گیاه مطالعه کنید، تا بتوانید فرق بین زردی برگِ ناشی از بیماری و کمبود را از زردی زمان بلوغ تشخیص دهید.

هنگامی که گیاهان سیب زمینی بالغ و آماده برداشت هستند ، این را از طریق برگهای زرد نشان می دهند. گاهی اوقات اگر نوسانات دما باعث بلوغ زودرس شود ، گیاهان سیب زمینی زود شروع به زرد شدن می کنند. نظارت بر آب و هوا به شما کمک می کند تا بلوغ زودرس را تشخیص دهید. به عنوان مثال، هوای گرم در ابتدای فصل، گاهی اوقات می تواند گیاهان را به بلوغ زودرس وادار کند.

اغلب اوقات ، برگهای زرد به این معنی است که گیاهان سیب زمینی شما آماده برداشت هستند. اگر مشکلی وجود داشته باشد ، مهم است بدانید چه موقع باید مداخله کنید.

  • بیماری: پژمردگی باکتریایی سیب زمینی، بلایت سیب زمینی
  • کمبود مواد معدنی
  • آبیاری بیش از انداز

مواردی که ذکر شد، از دلایل رایج زرد شدن برگ سیب زمینی است. در ادامه بیشتر راجع به این دلایل صحبت می کنیم.

بیشتر بخوانید:کمبود گوگرد در سیب زمینی و بیماری اسکب

بیماری های سیب زمینی

اگر برگ گیاه سیب زمینی شما قبل از بلوغ زرد می شود، می تواند نشانه بیماری باشد. پژمردگی و پلاسیدگی شایع ترین بیماری هایی است که گیاهان سیب زمینی با آن روبرو هستند.

اگر تا به حال گوجه فرنگی (گیاه دیگری از خانواده Solanaceae) پرورش داده اید، ممکن است با پژمردگی و پلاسیدگی آشنا باشید. درمان هر دو این بیماری ها در باغچه خانه می تواند چالش برانگیز باشد. اقدامات اولیه جهت رفع بیماری ها خیلی مهم است.

پژمردگی فوزاریوم و پژمردگی ورتیسیلیوم دو بیماری ناشی از خاک هستند که گیاهان سیب زمینی را تحت تأثیر قرار می دهند. برگهای قدیمی تر که نزدیک زمین آویزان شده اند ابتدا زرد می شوند و این زردی به بقیه برگ ها و گیاه سرایت می کند.

بیشتر بخوانید:بیماری ساق سیاه سیب زمینی

بلایت سیب زمینی

بلایت سیب زمینی یکی دیگر از بیماری های شایع است که سیب زمینی در برابر آن آسیب پذیر است. بلایت سیب زمینی باعث قهوه ای شدن برگها با لکه های تیره می شود.

اگر زردی برگ گیاه شما شک برانگیز است و مشکوک به بیماری هستید، نگذارید به بقیه باغ سرایت کند. حتما عوامل پیشگیرانه را رعایت و به مواردی که در ادامه آورده شده دقت کنید.

زرد-شدن-برگ-سیب-زمینی-در-اثر-بلایت

روش جلوگیری از زرد شدن برگ سیب زمینی

جهت جلوگیری از زرد شدن برگ سیب زمینی محصول سال آینده، موارد زیر را رعایت نمایید:

  • از سیب زمینی محصول امسال که بیمار بوده برای دانه سال آینده استفاده ننمایید
  • برگ های زرد و بیمار را در کامپوست نریزید.
  • دوره کاشت حداقل سه ساله را رعایت کنید. هیچوقت سیب زمینی (یا گوجه) را طی یک دوره 4 ساله در یک مکان نکارید.
  • کودهایی استفاده کنید که گیاه را در برابر بیماری ها مقاوم کند.

زرد شدن برگ سیب زمینی در اثر کمبود مواد معدنی

زرد شدن برگ سیب زمینی می تواند نشان دهنده کمبود مواد معدنی حیاتی باشد. منیزیم و نیتروژن مواد معدنی ضروری برای رشد سالم گیاهان هستند. منیزیم مورد استفاده گیاه در تولید کلروفیل و نیتروژن برای رشد گیاه ضروری است.

اغلب کمبود منیزیم باعث زرد شدن برگها در گیاهان سیب زمینی می شود زیرا نمی تواند کلروفیل (که باعث سبز شدن گیاهان می شود) تولید کند.

کمبود نیتروژن همچنین می تواند باعث از دست رفتن رنگ برگها شود زیرا گیاه قادر به رشد نیست. بدون نیتروژن ، گیاهان نمی توانند سلول های جدیدی بسازند و بطور موثری دچار اختلال می شوند.

بیشتر بخوانید:علائم کمبود نیتروژن در گیاهان

آبیاری سیب زمینی

آبیاری گیاه سیب زمینی باید با علم بر میزان درست آب برای این گیاه انجام شود. آب زیاد در خاک می تواند باعث زرد شدن برگ های سیب زمینی شما شود. چه از بارندگی زیاد و چه از طریق آبیاری زیاد ، خاکهای مرطوب محلی برای رشد انواع و اقسام موجودات و باکتری و قارچ ها است.

گیاهانی که بیش از حد آب می خورند دچار پوسیدگی ریشه می شوند. رطوبت بالا شرایط را برای ابتلا به بیماری هایی مانند پژمردگی و بلایت فرآهم می کند. آب اضافی باعث خروج مواد مغذی می شود و خاکهای غرقاب، دسترسی ریشه ها به اکسیژن را دشوار می کند.

اگر می دانید که منطقه شما باران زیادی می بارد، نوع سیب زمینی را انتخاب کنید که مقاومت بیشتری در برابر بیماری ها دارد. در مناطق کوچک، می توانید خاک خود را اصلاح کنید تا بهتر زهکشی شود. یا به کاشت سیب زمینی در محفظه های بزرگ با زهکشی مناسب فکر کنید.

بهترین کود برای سیب زمینی

بهترین کود برای سیب زمینی، کودی است که تمامی موارد مغذی لازم را در اختیار گیاه قرار دهد. کمبود گوگرد در سیب زمینی مشابه کمبود نیتروژن نمایان می شود. همه برگ ها کوچکتر از سایز نرمال و طبیعی هستند و رنگ آنها زرد کمرنگ است. پس از آنالیز خاک و جستجوی کمبودهای خاک زمین زراعی خود، سعی کنید که گیاه سیب زمینی عناصر سه گانه اصلی رشد (NPK) را در اختیار داشته باشند. کودی که به سیب زمینی می دهید باید حاوی مواد معدنی نیز باشد. آنالیز کمبود مواد معدنی و تامین آن ها را فراموش نکنید.

علاوه بر کود کامل می توانید به مقاله تاثیر گوگرد مایع بر سیب زمینی رجوع کنید. در این مقاله از ضرورت این محصول برای رشد و جلوگیری از زرد شدن برگ سیب زمینی خود اطلاعات لازم را کسب می کنید.

بیشتر بخوانید:کود کامل سوسپانسیون npk 20 20 20

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *