کود-آهن-کلاته

هنگام خواندن برچسب روی بسته های کودی ، شاید با اصطلاح کود آهن کلاته روبرو شده باشید و از خود بپرسید که این چیست. ما می دانیم که گیاهان برای رشد مناسب و تولید شکوفه ها و میوه های سالم به نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم و عناصر ریزمغذی مانند آهن و منیزیم نیاز دارند. اما منظور از آهن که عنصر آهن است ، بنابراین دقیقاً آهن کلاته چیست؟ برای دریافت این پاسخ ، و نکاتی درباره زمان و نحوه استفاده از آهن کلاته به مطالعه ادامه دهید.


کود آهن چیست

علائم کمبود آهن در گیاهان می تواند شامل شاخ و برگ کلروتیک ، توقف رشد رشد برگ های جدید یا رشد بدشکل و ریزش برگ ، جوانه و میوه باشد. معمولاً علائم بیش از تغییر رنگ شاخ و برگ گیاه پیشرفت نمی کنند. برگهایی که کمبود آهن دارند به رنگ سبز رگه دار با رنگ زرد لکه دار در بافتهای گیاه بین رگها قرار می گیرند. در شاخ و برگ همچنین ممکن است حاشیه قهوه ای رنگ ایجاد شود. اگر گیاهتان شاخ و برگ به این شکل دارد ، باید مقداری آهن به گیاه بدهید.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود آهن در گیاهان

بعضی از گیاهان بیشتر در معرض کمبود آهن هستند. انواع خاصی از خاک ، مانند خاک رس ، گچ ، خاک بیش از حد آبیاری شده یا خاکهایی با PH بالا ، می توانند باعث قفل شدن آهن موجود در خاک و یا مانع دسترسی گیاهان شود. آهن یونی فلزی است که می تواند به اکسیژن و هیدروکسید واکنش دهد. وقتی این اتفاق می افتد ، آهن برای گیاهان فایده ای ندارد ، زیرا گیاهان قادر به جذب آن به این شکل نیستند. برای اینکه آهن به راحتی در دسترس گیاهان قرار گیرد ، از کلات کننده استفاده می شود. کلات کننده ها برای محافظت از آهن در برابر اکسیداسیون ، جلوگیری از شسته شدن آن از خاک و نگهداری آهن به شکلی که قابل استفاده برای گیاهان باشد ، استفاده می شود.

علائم-کمبود-آهن-در-گیاهانکود آهن کلاته

کلات کننده ها آهن را به صورت محلول نگه می دارند و با آهن پیوند برقرار می کنند. یک گیاه فقط می تواند مواد مغذی را که در آب حل شده جذب کند. به همین خاطر کود آهن همیشه به صورت کلاته می باشد. این به این دلیل است که آهن در تماس با سایر عناصر به راحتی رسوب می کند. با افزودن آهن به محلول از طریق كلاتها از این رسوبات جلوگیری می شود.

بیشتر بخوانید:کود پلی میکرو

فرمول آهن کلاته

کلات آهن انواع مختلفی دارد که همگی دارای خصوصیات خاص خود هستند. مقاومت کلات بستگی زیادی به سطح pH محلول دارد. چندین کلات در بازار وجود دارد که متناسب با هر سطح pH خاک هستند:

  • کلات EDTA: برای PH بین 3 تا 6
  • کلات DTPA: برای PH بین 6 تا 6/5
  • کلات EDDHA: برای PH بین 6 تا 10

پایداری کلات های آهن در اینجا در اولویت است. اگر یک آهن کلاته پایدار نباشد ، آنقدر قوی نیست که بتواند آهن موجود در محلول را نگه دارد. در سطح pH که کلات در آن پایدار نیست ، آهن به سرعت رسوب می کند ، در نتیجه گیاه قادر به جذب آهن کافی نیست. آهن رسوب کرده است به دلیل سطح PH نامناسب از Fe² به یک Fe³ که یک آنه بی ارزش است تبدیل می شود. قطع اتصال کلات Fe³ قابل برگشت نیست ، زیرا اکسید شده است (معروف به زنگ زدگی). بنابراین ، انتخاب یک کلات مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

مشاوره-رایگان-و-سفارش-محصول

کلاتهای آهن EDTA

EDTA ضعیف ترین کلات در بازار است. کلاتهای آهن EDTA عمدتا برای کود دهی محلول پاشی توصیه می شوند ، زیرا به اندازه کافی پایدار نیستند تا بتوانند به مخزن کود اضافه شوند. علاوه بر EDTA ، کلات HEDTA تقریباً مشخصات یکسانی با EDTA دارد.

کلاتهای آهن DTPA

کلات های DTPA استفاده بیشتری نسبت به EDTA دارند. این بدان دلیل است که خیلی از کشت ها در خاک با pH حدود 6.5 هستند. بنابراین آهن DTPA پایدار و در دسترس محصولات است. دو کلات آهن DPTA مایع وجود دارد: 3٪ و 6٪.

این دو از نظر سدیم مورد استفاده شده در تولیدشان با یکدیگر تفاوت دارند. کلات 3٪ DTPA با مقدار زیادی سدیم تولید می شود ، در حالی که نوع 6٪ آن عمدتا با آمونیوم تولید می شود. در خیلی از کشت ها ، کود سدیم گیاهان اضافه می شود و به این سدیم اضافی در کلات 3% مشکلاتی ایجاد می کند. برای جلوگیری از بروز این مشکلات ، کلات DTPA 6٪ اغلب توصیه می شود. تنها عیب DTPA 6٪ هزینه تولید بیشتر آن است و در نتیجه هزینه مصرف کننده نیز بالاتر می رود.

کلاتهای آهن EDDHA

هنگامی که pH خاک بالاتر از 6.5 رسید ، توصیه می شود که از آهن قرمز یا کلات EDDHA استفاده کنید. بیشتر مناطق کشور ایران دارای خاک های با PH بین 3 تا 10 هستند به همین دلیل کود آهن کلاته EDDHA در خاک ایران بهتر جواب می دهد.

کلات آهن EDDHA تا pH 10 پایدار است. آهن EDDHA را می توان با چندین نام در بازار یافت. حتی ممکن است در نگاه اول خصوصیات یکسان به نظر برسد ، اما شکل کلات EDDHA بسیار مهم است. کلات های EDDHA همیشه از مخلوطی از سه ساختار مختلف تشکیل شده اند. شکل زیر نمای کلی از اشکال مختلف را نشان می دهد.

کلات-آهن-EDDHA

ساختار بالا از پایدارترین کلات های آهن می باشد. به آن EDDHA ارتو-ارتو نیز می گویند. از آنجا که انواع آهن قرمز (EDDHA) موجود در بازار حاوی یکی از ساختارهای فوق الذکر است ، انتخاب محصول با بالاترین سطح ارتو-ارتو مهم است.

خرید کود آهن کلاته

کود های آهن کلاته بسیاری در بازار ایران وجود دارند. بعضی از آنها تولید داخل و بعضی تولید کشورهای دیگر هستند. هنگام خرید کود آهن کلاته دقت کنید که کلات با PH مناسب تهیه کنید. بسیاری از محصولات خارجی برای خاک همان کشور ها مورد استفاده هستند و در خاک ایران که PH بالا و متنوعی دارد مناسب نیستند. کود آهن کلاته شرکت رویش پارس که با برند هلیکس در بازار وجود دارد یکی از بهترین کودهای آهن در ایران است. این محصول دارای 6% آهن کلاته است که 4% درصد آن را ایزومر ارتو ارتو تشکیل داده است. که یعنی گیاهان به راحتی از 4٪ کلات آهن پایدار استفاده خواهند کرد.

کود-آهن-کلاته-هلیکسبهترین کود آهن کلاته در بازار

دقت کنید که درصد بالای آهن کلاته به معنی بهتر بودن یک کود نیست. یعنی بهترین کود کلاته در بازار حتما درصد آهن بالاتری ندارد. به عنوان مثال دو کود با مشخصات زیر در نظر بگیرید:

  1. کلات آهن 6% که 4% آن ایزومر ارتو ارتو است.
  2. کلات آهن 10% که 2% آن ایزومر ارتو ارتو است.

کود شماره 2 مقدار 2% ایزومر پایدار دارد که به معنی این است که 8% آن ناپایدار است و سطح جذب آن توسط گیاه پایین تر می باشد. در مقابل کود شماره 1 دارای 4% ایزومر پایدار است. این یعنی کود شماره 1 دو برابر آهن پایدار بیشتری به گیاه می رساند.

در نتیجه تنها به درصد آهن کود توجه نکنید و به ساختار کلاته و نوع آن نیز توجه داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.