گلخانه-خیار-همه-چیز-در-مورد-کاشت

در این مقاله راجع به ساخت گلخانه خیار | همه چیز در مورد کاشت خیار مطالبی رابرایتان جمع آوری کرده ایم.

بطور کلی محصول خیار رشد سریعی دارد و شما نیاز نیست انتظار زیادی بکشید. خیار یکی از محصولات گلخانه ای است که برای پرورش آن نیاز نیس نگران فضای سطح کشت خود باشید.

به طور کلی وقتی به میوه فروشیها مراجعه کنید با دو نوع اصلی از نژاد خیار مواجه خواهید شد.

بیشتر بخوانید:گلخانه

  • خیار گلخانه ای

این نوع خیار ظاهری بلند، رنگ سبز جذابی دارد. در گلخانه خیار عمل گرده افشانی انجام نمیشود. درواقع باید جنس نر را از بین ببرید تا گرده افشانی انجام نگیرد. اگر در پرورش نژاد خیار گلخانه ای، اجازه دهید که گرده افشانی انجام شود، خیار تلخ میگردد.

  • خیار مزرعه ای

این نوع خیار ظاهری کوتاه تر و حجیمتر از خیار گلخانه ای دارد. البته روش کاشت آن متفاوت تر بوده، هزینه کمتر دارد اما بازدهی آن هیچوقت به اندازه گلخانه خیار نخواهد بود. خیار در برابر سرمای زمستان و گرمای تابستان مقاومت خوبی ندارد. بهمین دلیل کشاورزان در مزارع سعی میکنند شرایط گلخانه را شبیه سازی کنند. شبیه سازی با کشیدن نایلون روی محصولات انجام میشود. البته که این روش برای کشاورزان هزینه دارد. بنابراین باید پیش از انجام هزینه و منفعت این روش را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید:گلخانه هیدروپونیک خیار

نحوه کاشت خیار گلخانه  ای | همه چیز در مورد کاشت

نحوه-کاشت-خیار-گلخانه-ای

نحوه-کاشت-خیار-گلخانه-ای

خیارهای گلخانه ای باید در کیسه های رشد (دو عدد در هر کیسه) زیر پوشش شیشه ای پرورش داده شوند. برای به دست آوردن بهترین نتایج از رشد آنها در این محیط، توصیه می کنیم نکات زیر را دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:هیدروپونیک یا آب کشت

استفاده درست از نور خورشید

خیارها به مقدار زیادی به نور خورشید نیاز دارند. بنابراین مطمئن شوید که گلخانه خود را به گونه ای تنظیم میکنید که حدود شش ساعت در روز از نور خورشید استفاده کند.

تلخ شدن خیار در گلخانه خیار | همه چیر درمورد کاشت

برخی از انواع خیارها تک پایه هستند، به این معنی که گلهای نر و ماده را در یک گیاه تولید می کنند. برای جلوگیری از تلخ شدن میوه، باید گل های نر را جدا کنید. یعنی به عبارتی از گرده افشانی آن جلوگیری کنید. به راحتی می توان آنها را از هم جدا کرد، زیرا گل های ماده در زیر آنها دارای تورم نسانه طوری هستند.

بیشتر بخوانید:علت تلخی خیار | راه حل جلوگیری از تلخ شدن محصول

آموزش گلخانه خیار | همه چیر درمورد کاشت

خیارهایی که در گلخانه رشد می کنند نیاز به آموزش دارند. توصیه می‌کنیم ساقه‌ها را روی تکیه گاه محکم کنید و نوک آن را به محض رسیدن به سطح بیرون بیاورید. حتماً شاخه ها را از شاخه های کناری نیز بیرون بیاورید. بعبارتی چون گیاهان در گلخانه بهم نزدیک هستند، نباید بگذارید که درهم فروبروند.

آبیاری صحیح گلخانه خیار

هنگامی که گیاهان شما ظاهر شدند، باید به هر یک از آنها تقریباً یک گالن در هفته بدهید. کم و اغلب همیشه یک قانون سرانگشتی خوب است!

پیشگیری و درمان آفات گلخانه خیار

بسیاری از جانوران مانند مگس سفید (سفیدک) و سوسک از آفات گلخانه خیار هستند. سعی کنید از تله های زرد آفات برای به دام انداختن آنها با یک عامل دفع کننده یا کشنده حشرات استفاده کنید.

خاک مناسب گلخانه خیار | همه چیر در مورد کاشت

خاک مناسب گلخانه خیار پیش از همه چیز باید pH مناسب رشد داشته باشد. pH مناسب کاشت خیار خنثی تا اندکی قلیایی است.

در کنار pH رطوبت خاک گلخانه خیار باید همیشه در حد متوسط باشد، نه زیاد نه کم. از کود مایع سبک حدود دو بار در ماه استفاده کنید تا آن را در شرایط مطلوب نگه دارید.

بیشتر بخوانید:همه چیز درباره ساخت گلخانه

زمان برداشت اول گلخانه خیار

اگر تمام شرایط در حد متوسط رو به بالا برای گلخانه خیار فرآهم شود بعد از دوازده هفته میتوانید اولین برداشت را داشته باشید.  ارتفاع آنها بین 15 تا 20 سانت است و شما می توانید از هر بوته 50 خیار برداشت کنید. توصیه می‌کنیم زود آن‌ها را بچینید، زیرا هر چه گیاه بیشتر روی شاخه بماند، طعم تلخ‌تری دارد. به سادگی خیارهای خود را با استفاده از یک جفت قیچی یا یک چاقوی تیز برش دهید.

هنگامی که محصول خود را برداشت کردید، خیار برای مصرف آماده است. آنها در همه چیز از سالاد گرفته تا رول سوشی مناسب هستند – و اگر علاقه ای به خوردن آنها ندارید، می توانید همیشه از آنها به عنوان بخشی از ماسک صورت خانگی استفاده کنید!

مزیت کشت خیار گلخانه ای

مزیت-کشت-خیار-گلخانه-ای

مزیت-کشت-خیار-گلخانه-ای

اگرچه خیار در مزرعه و بخصوص زیر پلاستیک به خوبی رشد می کنند، اما خیار گلخانه ای هم مزیتهای خود را دارد.

برای مثال،

  • خیار از سرما و یخبندان متنفر است، بنابراین آنها واقعاً در محیط های گلخانه ای رشد می کنند. چون در گلخانه شما به راحتی شرایط دمایی بهینه را برای رشد فرآهم میکنید.
  • مزیت دیگر این است که شما اصلاً به فضای زیادی احتیاج ندارید. در نهایت، خیار گلخانه ای رشد سریعی دارد. بنابراین لازم نیست مدت زیادی منتظر بمانید تا بتوانید از آنها لذت ببرید!

آبیاری گلخانه خیار | همه چیز مورد کاشت

آب مورد نیاز گلخانه زیاد نیست. یعنی خاک باید حالت مرطوبی داشته باشد. نه زیادی مرطوب و نه خشک. بنابراین خاک را به میزان متوسط آبیاری کنید. هنگامی که گیاهان شما ظاهر شدند، باید به هر یک از آنها تقریباً یک گالن در هفته بدهید. کم و اغلب همیشه یک قانون سرانگشتی خوب است!

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای خیار

هزینه تاسیس و راه اندازی گلخانه خیار

هزینه-تاسیس-و-راه-اندازی-گلخانه-خیار

هزینه-تاسیس-و-راه-اندازی-گلخانه-خیار

تولید گلخانه ای گران تر از تولید یک محصول مشابه در مزرعه است، اما اینکه بگوییم چقدر گرانتر است، امری دشوار محسوب میشود. در برآورد هزینه ساخت یک گلخانه، عوامل مختلفی ممکن است شامل چارچوب و پوشش گلخانه، سیستم کنترل محیطی، سرخانه و سیستم های پرورش گیاه باشد. یک گلخانه تجاری (279 متر مربع) با سیستم های گرمایش، سرمایش و تهویه کامل برای احداث و تجهیز هزینه زیادی خواهد داشت.

اما به طور کلی هزینه های ساخت گلخانه بر اساس تکنولوژی که بکار میبرید فرق میکند. اگر یک پرورش‌دهنده تصمیم به نصب سیستم کنترل محیطی دقیق‌تری داشته باشد، ممکن است در ابتدا هزینه های آن بیشتر شود، اما بلاخره بازدهی گلخانه آن بدلیل استفاده از شرایط کنتری بهتر، بیشتر میشود.

بنابراین هزینه تاسیس و راه اندازی گلخانه خیار یک امر ثابت و مشخص نیست. ابتدا باید طرح توجیهی تهیه کرده و سپس اقدام به هر کاری کنید.

هرگونه سوالی در هر زمینه ای از موارد توضیح داده شده را میتوانید از ما بپرسید. چند راه برای ارتباط با ما وجود دارد. از طریق اینستاگرام، واتس اپ و قسمت تماس با ما خود سایت پلهای ارتباطی بین ما و شما عزیزان است. فراموش نکنید که ما دوست داریم حرف شما را بشنویم.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای خیار

Related articles

more
۶-اقدام-ضروری-جهت-آماده-سازی-گلخانه-برای-زمستان-بخش-دوم

۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان-بخش دوم

...

1400 آذر 26

۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان

...

1400 آذر 26
گلخانه-هیدروپونیک-خیار

گلخانه هیدروپونیک خیار

...

1400 آذر 26
گلخانه-هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک

...

1400 آذر 26
هیدروپونیک-یا-آب-کشت

هیدروپونیک یا آب کشت

...

1400 آذر 26
کنترل-دما-در-گلخانه

کنترل دما در گلخانه

...

1400 آذر 26
همه-چیز-درباره-ساخت-گلخانه

همه چیز درباره ساخت گلخانه

...

1400 آذر 26

نظرات کاربران

    ارسال نظر

    best sellers

    more