گلخانه-هیدروپونیک-خیار

گلخانه هیدروپونیک خیار یکی از روشهای بهینه و بروز پرورش این گیاه با ارزش است.

بطور کلی خیار (Cucumis sativus) یک محصول عالی برای تولید در گلخانه است. این محصول جز گیاهان پرباری است که میوه‌های خوشرنگ و خوشمزه تولید می‌کنند. بازدهی این محصول در گلخانه هیدروپونیک شبیه گلخانه گوجه فرنگی است.

در ادامه مطالبی آورده شده است که بعد از خواندن آن دیدتان نسبت به پرورش خیار در گلخانه عوض خواهد شد. مطمئنا به پرورش این محصول در گلخانه علاقه مند میشوید.

پس با ادامه مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:گلخانه هیدروپونیک


گلخانه هیدروپونیک خیار چیست

گلخانه-هیدروپونیک-خیار-چیست

گلخانه-هیدروپونیک-خیار-چیست

گلخانه هیدروپونیک خیار را میتوان هم به صورت سرگرمی و هم برای سرمایه گذاری راه اندازی کرد. دلیل اینکه این محصول بازدهی بسیار بالایی از لحاظ اقتصادی خواهد داشت و مناسب سرمایه گذاریست. از طرفی، پرورش این محصول پیچیدگی خاصی ندارد. بهمین دلیل میتوانید به راحتی در گلخانه هیدروپونیگ خانگی خود آن را پرورش دهید.

البته این در صورتی امکان دارد که شما اطلاعات و علم لازم این کار را کسب کنید.  همچنین پیش از کاشت محصول، پیش‌بینی‌های مناسب برای رشد و تولید سریع آنها را برنامه ریزی کنید.

خیارهای هیدروپونیک برای رشد مناسب نیاز به فضای گلخانه ای کمی دارند. در شرایط مناسب، گلخانه دارها می توانند تعداد مناسبی خیار در هفته تولید کنند. بنابراین پیشنهاد میکنیم کمی برنامه ریزی در رابطه با استفاده یا فروش خیار هیدروپونیک تولید شده قبل از کشت داشته باشید.

قبل از کاشت بذر، کمی برنامه ریزی و مطالعه میتواند کمک شایانی به شما بکند. این امر باعث میشود، حداقل در دفعه اول کمی آسان تر در مورد آینده کاشت پیش بروید.

بیشتر بخوانید:کنترل دما در گلخانه

انتخاب نژاد مناسب

گلخانه هیدروپونیک خیار پتانسیل این را دارد که هر نوع نژاد خیاری را  در آن پرورش دهید. بنابراین بهتر است ابتدا نژاد و ژنتیک بوته خیار را بررسی و انتخاب کنید.  میوه‌های خیار گلخانه‌ای با همتایان مزرعه‌ای خود تفاوت دارند زیرا بدون دانه هستند و پوست نازک‌تری دارند. در نتیجه نیازی به پوست‌گیری ندارند. مهم است که ارقام مناسب را برای تولید گلخانه ای را شناخته و انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:گلخانه خیار | همه چیز در مورد کاشت

مراقبت از خیار گلخانه ای هیدروپونیک

بذر خیار گلخانه ای سرعت جوانه زنی بالایی دارد. اکثر محصولات هیدروپونیک را زمانی که گیاه به اندازه کوچک رسید و ریشه دواند در بسترها قرار میدهند. اما بذر خیار را می توان همان موقع به طور مستقیم، به صورت جداگانه، در بلوک های 10 سانتی، در بستر سنگ یا پشم معدنی، یا هر بستر مناسب مشابه برای تولید هیدروپونیک کاشت.

دمای 27 درجه برای چند روز اول، سرعت و یکنواختی جوانه زنی را بهبود می بخشد. در طول تکثیر نهال ها را با محلول حاوی عناصر غذایی در حد متوسط کود دهید. پس از اینکه گیاهان دارای سه یا چهار برگ بالغ شدند، برای پیوند آماده می شوند.

بیشتر بخوانید:هیدروپونیک یا آب کشت

تامین نور برای گلخانه هیدروپونیک خیار

گلخانه هدروپونیک خیار باید بتواند نور و گرمای مناسب رشد این گیاه را تامین کند. خیار با دمای گرم و نور زیاد بهترین رشد را دارد. دمای هوا را بین 24 درجه سانتیگراد و 29 درجه سانتیگراد در طول روز و حدود 10 درجه خنک تر، 18 درجه تا 21 درجه سانتیگراد در شب حفظ کنید. دمای خنک تر در شب می تواند رشد محصولات را آهسته تر کند. گلخانه هیدروپونیک خیار برای پرورش این محصول باید بتواند نور زیادی تولید کند. بهره وری گیاه با روشنایی به اندازه، افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید:همه چیز درباره ساخت گلخانه

برداشت مداوم از گلخانه هیدروپونیک خیار

اکثر خیارهای استاندارد زمانی برداشت می شوند که طول آنها 30 تا 40 سانت باشد. با این حال، برخی از ارقام با میوه های کوچکتر زمانی برداشت می شوند که طول میوه ها از 10 تا 20 سانت باشد. میوه ها را مرتباً برداشت کنید تا از بارهای زراعی بیش از حد جلوگیری کنید و رشد طبیعی میوه را تقویت کنید.

بسته بندی خیار گلخانه ای

بسته-بندی-خیار-گلخانه-ای

بسته-بندی-خیار-گلخانه-ای

یکی از دلایل محبوبیت خیار گلخانه ای پوست نازک آن است. اما همین پوست نازک حفظ کیفیت پس از برداشت را چالش برانگیزتر میکند.

میوه ها را در تعداد کمتر بسته بندی کنید تا از از دست دادن رطوبت جلوگیری کنید. این کار از چروک شدن میوه نیز جلوگیری میکند. به طور کلی بسته بندیهای کوچک موجب نگهداری آسان و طولانیتر خیار بعد از برداشت میگردد.

البته ارقامی از خیارهای گلخانه ای هست که پوست ضخیمتری دارد و نیازی به بسته بندیهای کوچکتر ندارد.

کنترل آفات و بیماریها در گلخانه هیدروپونیک خیار

بدتری و شایعترین بیماری خیار گلخانه ای بیماری سفیدک است. بهمین دلیل گلخانه داران باید بصورت مداوم اقدامات پیشگیرانه را جهت جلوگیری ازین بیماری در نظر داشته باشند.

بیشتر بخوانید:کود گوگرد مایع بجای سموم کشاورزی

درمان و پیشگیری سفیدک خیار

جهت درمان و پیشگیری سفیدک خیار گلخانه ای، علاوه بر مشاهده میزان رطوبت در گلخانه، ارقام مقاوم در برابر این بیماری را انتخاب کنید. همیشه بررسی گیاهان را در دستورکار قرار دهید. برای شناسایی هرگونه شته، مگس سفید یا تریپس در خیار به دقت جستجو کنید.

Related articles

more
۶-اقدام-ضروری-جهت-آماده-سازی-گلخانه-برای-زمستان-بخش-دوم

۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان-بخش دوم

...

1400 آذر 24

۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان

...

1400 آذر 24
گلخانه-خیار-همه-چیز-در-مورد-کاشت

گلخانه خیار | همه چیز در مورد کاشت

...

1400 آذر 24
گلخانه-هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک

...

1400 آذر 24
هیدروپونیک-یا-آب-کشت

هیدروپونیک یا آب کشت

...

1400 آذر 24
کنترل-دما-در-گلخانه

کنترل دما در گلخانه

...

1400 آذر 24
همه-چیز-درباره-ساخت-گلخانه

همه چیز درباره ساخت گلخانه

...

1400 آذر 24

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more