هیدروپونیک-یا-آب-کشت

اگر در زمینه گلخانه فعال هستید حتما برایتان سوال شده که هیدروپونیک یا آب کشت چیست.

هیدروپونیک یا آب کشت، به رشد گیاهان (معمولاً محصولات زراعی) بدون خاک میگویند.

جالب به نظر میرسد نه؟ ممکن است پیش خود بگویید که اصلا امکان این هست که بدون خاک محصول خوب بدست بیاورید؟!

جواب این سوال، بله است. هیدروپونیک یک واژه بروز در دنیای گلخانه داری است که اخیرا در کشور ما هم ترند شده است. این مقاله میتواند موضوع جذابی برای همه افراد باشد. بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:گلخانه هیدروپونیک


هیدروپونیک چیست

هیدروپونیک-چیست

هیدروپونیک-چیست

هیدروپونیک به زبان ساده، رشد گیاهان بدون خاک است. جالب است بدانیدگیاهان به خاک نیاز ندارند. اما به ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند که خاک می تواند برای آنها فراهم کند. گیاهان همچنین به نور، آب، دی اکسید کربن و اکسیژن در ناحیه ریشه نیاز دارند.

در روش هیدروپونیک، تمام نیازهای گیاهان در یک محیط بی اثر مانند سنگ ها یا فیبر فراهم میشود و به آنها محلولی حاوی ترکیب کاملی از عناصر اولیه، ثانویه و ریز مغذی ها داده می شود.

جالب است بدانید که تقریباً هر نوع گیاهی را می توان به صورت هیدروپونیک پرورش داد. این گیاهان شامل سبزیجات، میوه ها و گل ها میشود. یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه آمریکا است. برای مثال هیدروپونیک به طور گسترده توسط کشاورزان و پرورش دهندگان در سراسر کالیفرنیا استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:کنترل دما در گلخانه

سیستم هیدروپونیک

سیستم هیدروپونیک یا آب  کشت به دلایل مختلفی نسبت به رشد خاک مزیت دارد. در ادامه برتری این روشِ رشد گلخانه ای را نسبت به رشد گیاهان در خاک خدمتتان توضیح میدهیم.

 1. در روش هیدروپونیک گیاهان را می توان در تمام طول سال رشد داد. زیرا شرایط آب و هوایی را می توان در این روش بصورت تصنعی کنترل کرد.
 2. در روش هیدروپونیک یا آب کشت، گیاهان در فضای کمتری کنارهم کشت میشوند. بنابراین در روش هیدروپونیک میتوان با سطح کشت کمتر، تعداد گیاهان بیشتری رشد داد.
 3. در سیستم هیدروپونیک گیاهان به طرز قابل توجهی بزرگتر هستند. گیاهان رشد یافته به دلیل وجود مواد مغذی بسیار زیاد و عدم اتلاف وقت برای رشد سیستم های ریشه ای گسترده، به طور قابل توجهی بزرگتر هستند.
 4. برتری عمده سیستم هیدروپونیک این است که گیاه همیشه به مواد مغذی دسترسی دارد. این درحالیست که خاک بعد از مدتی خالی از مواد مغذی میشود.
 5. نمونه برداری و آنالیز محلول مغذی در روش هیدروپونیک بسیار ساده تر از نمونه برداری و آزمایش خاک است. بدین ترتیب شما همیشه میتوانید وضعیت عناصر مغذی در دسترس گیاهان را بررسی کنید.

ترکیب همه این موارد از برتری کشت هیدروپونیک نسبت به کشت خاکی خبر میدهد. شاید پیش خود فکر میکنید که این روش به آب زیادی نیاز دارد و اصلا در کشور ما غیرمنطقی است. خب، این نوید را ما به شما میدهیم که در کشورهای صنعتی که نظارتها بر نحوه مصرف آب بسیار بیشتر است، کشاورزانِ بیشتری روز به روز به این روش روی می آورند. دقیقا دلیل آن هم این است که مصرف آب در این روش بسیار کمتر از پرورش گیاهان در خاک است!

بیشتر بخوانید:گلخانه هیدروپونیک خیار

روش کاشت هیدروپونیک یا آب کشت

با تمام مزایایی که در مورد کشت هیدروپونیک گفتیم، شاید فکر کنید که روش کشاورزی دشواری است. اما باید بگوییم که هرکسی میتواند از این روش برای پرورش گیاهان استفاده کند. این روش به حدی ساده است که روش کاشت هیروپونیک خانگی داریم!

برای این روش به چنتا وسیله و اندکی دانش کار نیاز دارید. در این روش ممکن است یک سری مسائل باشد که قبل از کار باید نسبت به آن ها آموزش ببینید، اما همین قشنگی کار است.

در آینده ی نزدیک درباره گلخانه هیدروپونیک یک مقاله ای منتشر خواهیم کرد. تمامی اطلاعات اولیه ای که باید برای شروع کار بدانید، در آن مقاله بصورت خلاصه ارائه خواهد شد.

علاوه بر این هر سوالی در این زمینه داشتید با کلیک بر آیکون واتس آپ گوشه راست پایین صفحه از ما بپرسید.

بیشتر بخوانید:همه چیز درباره ساخت گلخانه

هیدروپونیک خانگی

هیدروپونیک یا آب کشت روشی آسان و سازگار با محیط زیست برای پرورش طیف گسترده ای از گیاهان سالم است. با روش هیدروپونیک شما محدود به خاک خوب نخواهید شد. در این روش باغبانی در مناطقی که معمولا غیرممکن است امکان پذیر است.

کشاورزی هیدروپونیک را میتواند در:

 • مناطق با خاک فقیر
 • مناطق صخره ای
 • هیدروپونیک خانگی هم داریم! به راحتی میتوانید در بالکن ها و پشت بام ها از روش هیدروپونیک یا آبکشت استفاده کنید.

در هیدروپونیک خانگی با استفاده از نور مصنوعی در یک اتاق اضافی یا گاراژ میتوانید باغبانی کنید. هیدروپونیک عملکرد بسیار بالاتری نسبت به رشد در خاک دارد، بنابراین اگر می‌خواهید تولید باغ خود را به حداکثر برسانید، هیدروپونیک یک راه عالی برای انجام آن است!

مزایای کشت هیدروپونیک

 

مزایای-کشت-هیدروپونیک

مزایای-کشت-هیدروپونیک

 1. بازدهی بیشتر نسبت به هزینه کرد شما
 2. در روش هیدروپونیک گیاهان تا 50 درصد سرعت رشد بالاتری دارند.
 3. افزایش کیفیت محصولات
 4. کود دهی ساده تر و تاثیر گذارتر
 5. کنترل بالا بر شرایط محصولات و عناصر در دسترس
 6. نیاز به نیروی کار کمتر

کود هیدروپونیک

در کشاورزی به روش هیدروپونیک از کودهایی استفاده کنید که حلالیت بالایی در آب داشته باشند. مجموعه رویش پارس در زمینه کودهای مایع یکی از پیشرو ترین و بهترین شرکتهای تولید کود در ایران است.

شما تقریبا تمام کودهای ضروری برای گیاهان را میتوانید به صورت مایع در محصولات ما پیدا کنید. مهندسی تولید و کنترل کیفیت در رویش پارس به شدت بر جذب آسان و سریع کود توسط ریشه گیاه تمرکز دارد. بنابراین میتوانید کودهای با کیفیت بسیار بالا برای کاشت هیدروپونیک را از ما بخواهید.

بیشتر بخوانید:کود کامل سوسپانسیون npk 20 20 20

Related articles

more
۶-اقدام-ضروری-جهت-آماده-سازی-گلخانه-برای-زمستان-بخش-دوم

۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان-بخش دوم

...

1400 آذر 17

۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان

...

1400 آذر 17
گلخانه-خیار-همه-چیز-در-مورد-کاشت

گلخانه خیار | همه چیز در مورد کاشت

...

1400 آذر 17
گلخانه-هیدروپونیک-خیار

گلخانه هیدروپونیک خیار

...

1400 آذر 17
گلخانه-هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک

...

1400 آذر 17
کنترل-دما-در-گلخانه

کنترل دما در گلخانه

...

1400 آذر 17
همه-چیز-درباره-ساخت-گلخانه

همه چیز درباره ساخت گلخانه

...

1400 آذر 17

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more