علت-تلخی-خیار-راه-حل-جلوگیری-از-تلخ-شدن-محصول

علت تلخی خیار (راه حل جلوگیری از تلخ شدن محصول) درواقع ترکیبی با نام کوکوربیتاسین (cucurbitacin) است. کوکوربیتاسین ها به طور معمول در برگ ها، ساقه ها و ریشه گیاهان خیار یافت می شوند. هنگامی که گیاهان تحت استرس و تنش هستند، کوکوربیتاسین ها از قسمت های رویشی گیاه به میوه خیار پخش می شوند.

حال در این مقاله به شما توضیخ میدهیم که این تنش و استرسی که موجبات تلخی خیار را بوجود می آورد چیست. ازین گذشته چگونه میتوانید از تلخ شدن محصولتان در شرایط سخت جلوگیری کنید.

این مسائل در پرورش خیار باکیفیت و پر فروش بسیار تاثیر گذار است. بنابراین تا انتها با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای خیار

چرا خیار تلخ میشود | راه حل جلوگیری از تلخ شدن محصول

چرا-خیار-تلخ-میشود-راه-حل-جلوگیری-از-تلخ-شدن-محصول
چرا-خیار-تلخ-میشود | راه-حل-جلوگیری-از-تلخ-شدن-محصول

اگر شما مشغول کشت گیاه ارزشمند خیار هستید مطمئنا این سوال برایتان پیش آمده که چرا خیار تلخ میشود؟! همانطور که در بالا گفته شد دلیل اصلی تلخی خیار (راه حل جلوگیری از تلخی محصول) را در خود آن باید بیابیم. ترکیبی به اسم کوکوربیتاسین که عموما در بخشهای مربوط به رشد خیار مثل ساقه، ریشه و برگها وجود دارد، میوه خیار را تلخ میکند. این ترکیب معمولاً در انتهای ساقه خیار و درست زیر پوست متمرکز می شوند. البته ناگفته نماند که تلخی کاملا نسبی است. ممکن است دونفر یک خیار را بچشند و یکی از نظرش خیار تلخ باشد و دیگری نظری مخالف داشته باشد.

کوکوربیتاسین ترکیب تلخ مزه ای است که طعم ناخوشایندی به خیار میدهد. نفوذ این ترکیب به میوه موجب تلخی محصول شما و درواقع کاهش درآمد حاصل از فروش محصولتان میشود. چنیدن عامل وجود دارد که موجب حرکت کردن و نفوذ این ترکیب به درون میوه خیار میشود که براحتی با پیشگیری ازین عوامل میتوانید از تلخ شدن محصولتان جلوگیری کنید. در ادامه توضیح میدهیم که چگونه و با رعایت چند عامل میتوانید خیار شیرین و مناسب بازار پرورش دهید.

بیشتر بخوانید:گلخانه خیار | همه چیز در مورد کاشت

انواع ارقام خیار و علت تلخی خیار | راه حل جلوگیری از تلخ شدن محصول

انواع-ارقام-خیار
انواع-ارقام-خیار

اولین مسئله ای که باید در بررسی علت تلخی خیار (جلوگیری از تلخ شدن محصول) به آن توجه کنید، وجود ارقام مختلف خیار است. برخی از نژادهای خیار هستند که تلخی بیشتری نسبت به بقیه دارند. برخی هم اصلا ترکیب عامل تلخی را تولید نمیکنند، و به کل نیازی نیست نگران تلخی آن باشید.

بنابراین تفاوت در ارقام مختلف خیار و تلخ شدن آن ها به میزان کوکوربیتاسین تولیدی در آنها مربوط میشود.  جالب است بدانید که بهترین نژاد خیار در دنیا نژاد ایرانی یا Persian است. این نوع خیار از بقیه نژادهای خیار اندازه کوچکتری دارد و از تمامی ارقام دیگر بهتر است.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای خیار

خیار نژاد ایرانی

 • میزان کوکوربیتاسین آن بسیار کم است. بهمین دلیل تلخ نمیشود.
 • در بین ارقام خیار بهترین طعم و مزه را دارد.
 • پرورش آن به مراقبت بیشتری نیاز دارد.
 • قیمت خیار نژاد پرشین از بقیه ارقام خیار در دنیا بالاتر است

خیار نژاد آمریکایی

 • این نوع خیار کوکوربیتاسین بسیار بالایی دارد.
 • تلخترین نوع خیار در بین ارقام خیار است
 • نسبت به بقیه ارقام رنگ سبز پر رنگی دارد
 • اگر پوست این خیار را لمس کنید متوجه چربی لایه رویی آن خواهید شد
 • قسمت داخلی آن سفید رنگ است و تعداد تخم های آن کم است.

خیار نژاد انگلیسی

 • میزان کوکوربیتاسین این نژاد در حد متوسط است یعنی از نژاد آمریکایی کمتر ولی از نژاد ایرانی بیشتر است. بنابراین اگر از بین ارقام از این نوع نژاد جهت پرورش استفاده میکنید، باید مراقب عوامل و تنشهای خشکی باشید.
 • سایز آن عموما بزرگتر از بقیه ارقام خیار است
 • رنگ داخلی خیار سبزی بیشتری نسبت به خیار آمریکایی دارد و لی به زیبایی رنگ نژاد ایرانی نمیرسد

البته که نژادهای مختلف دیگری از خیار وجود دارد که صحبت کردن راجع به آنها از حوصله بحث خارج است.

شرایط محیطی علت تلخی خیار | راه حل جلوگیری از تلخ شدن محصول

ترکیب کوکوربیتاسین در خیار درواقع یک سیستم دفاعی محسوب میشود. گیاه خیار این ترکیب را برای دفاع از خود دربرابر حیوانات و آفات تولید میکند. این ترکیب در حالت عادی به میوه نفوذ نمیکند، مگر اینکه استرس و تنش به میوه وارد شود.

آب و هوا عامل اصلی تنش و استرس گیاه و دلیل عمده تلخی خیار است. منظور از تنش و استرس فقدان مواد مغذی مورد نیاز یا نور خورشید یا گرما و خشکی بیش از حد تحمل ارقام خیار است.

مثلا حتی ارقامی از خیار که مقدار کوکوربیتاسین آن بسیار کم است نیز ممکن است تلخ شود. این درحالتی اتفاق می افتد که شرایط محیطی و مواد مغذی مناسب در اختیارشان قرار نگیرد. در این شرایط ردی حتی به میزان بسیار کم از تلخی در مزه آن بوجود آید.

ارقامی که ترکیب کوکوربیتاسین زیادی تولید میکنند، در مقابل آفات و حیوان مقاومترند. اما همین ارقام به راحتی در اثر تنش تلخ میشوند.

حس چشایی خوب و گیرندهای تلخی قوی

افرادی هستند که حس چشایی بسیار قوی دارند. این افراد گیرنده های مزه آن ها بیشتر از انسان های معمولیست. مطمئنا در برخی اپلیکیشن های ارتباط اجتماعی یا فیلم ها افرادی را دیده اید که به عنوان تستر از آن ها یاد میشود. این افراد تلخی خیار را بیشتر از بقیه حس میکنند. این افراد گیرنده های مزه اشان دوبرابر افراد عادی است (25% از آدمها این خصوصیت را دارند).

این موضوع باعث میشود که نه فقط تلخی، بلکه طعمهای دیگری مثل تندی و شیرینی نیز آزارشان دهد.

چگونه تلخی خیار را بگیریم | علت تلخی خیار | جلوگیری از تلخ شدن محصول

عموما شما وقتی میوه و سبزی میخرید در خود مغازه آن ها را نمیتوانید بچشید. مطمئنا برای همه ما پیش آمده که خیار خریداری شده و در خانه متوجه تلخی همه خریدمان میشویم. حال چند روش را به شما معرفی میکنیم که تلخی خیار را کم کرده، یا حتی از خیار تلخ بتوانید استفاده کنید.

جداکردن قسمت تلخ

عموما کوکوربیتاسین اگر به میوه نفوذ کند، در انتها آن زیر بوست جمع میشود. بنابراین میتوانید یک چهارم انتهایی خیار را ببرسید، آن را بچشید و اگر باز تلخ بود یک مقدار دیگر از آن را جدا کنید تا تلخی میوه برطرف گردد.

اگر خیارتان تلخ است، یک برش از وسط ببرید و دوباره آن را بچشید تا ببینید که آیا مرکز آن تلخی کمتری دارد یا خیر. اگر برش میانی طعم بهتری داشت، فقط انتهای ساقه را دور بریزید.

گزینه دیگر این است که پوست و یک لایه زیر آن را جدا کنید، زیرا لایه زیر پوست نیز می تواند حاوی تلخی باشد

افزودن نمک

نمک یک ترکیب جادویی است که تاثیر زیادی بر حس چشایی انسان دارد. اگر خیار خریداری شده تلخ است میتوانید تلخی میوه را با افزودن خیار کاهش دهید. البته باید که گفت که نمک بر تلخی خیار یا مثلا گریپ فروت تاثیر نمیگذارد. تاثیر نمک بر حس چشایی شماست که قدرت حس چشایی شما را در چشیدن تلخی کاهش میدهد.

افزودن شکر موجب کاهش طعم تلخی میشود

شکر نیز مانند نمک حس چشایی ما را نسبت به تلخی کاهش میدهد. به همین دلیل است که به برخی نوشیدنیهایی که پایه تلخی دارند، مانند قهوه و چایی شکر می افزایند.

چگونه از تلخ شدن خیار جلوگیری کنیم

انتهای ساقه، پوست و لایه درست زیر آن دارای بیشترین میزان کوکوربیتاسین تلخ است، به همین دلیل است که پوست کندن و دور انداختن انتهای آن به کاهش تلخی کمک می کند. تلخ شدن خیار عموما در اثر تنش خشکی و گرما بوجود می آید.

عوامل محیطی موجب تلخی خیار | راه حل جلوگیری از تلخ شدن محصول

همانطور که گفته شد، شرایط محیطی عامل نفوذ کوکوربیتاسین به میوه خیار است.

 • کمبود نور خورشید
 • گرمای بیش از اندازه
 • آبیاری کم و نادرست

استفاده خیار تلخ برای خیارشور

یکی از بهترین روشها برای استفاده از خیار تلخ، تبدیل آن به خیار شور و استفاده از سرکه است. شوری و طعم ترشی میتواند بر طعم تلخ خیار غلبه کند. بنابراین به جای دور ریختن خیاری که تلخ است، از آن برای ترشی یا خیارشور استفاده کنید.

بهترین کود برای خیار

چند نوع کود وجود دارد که بهترین کود برای خیار محسوب میشود. یکی از این کودها کمپوست است. البته کمپوستی که برای ایجاد آن زمان کافی صرف شده باشد. کمپوست تقریبا دو درصد نیتروژن دارد و این برای خیار خوب است. بوته خیار نیاز چندانی به نیتروژن ندارد.

علاوه بر این، کود دیگری که تاثیر بسیار مناسبی بر خیار دارد گوگرد مایع است. گوگرد مایع برای خیار نژاد پرشین که مقاومت کمتری در برابر آفات و بیماری ها دارد بسیار گزینه مناسبی است.

محصول جدید دیگر رویش پارس که مکمل بسیار مناسب و جذابی برای خیار است کود کاپگارد است. این محصول حاوی پتاسیم فسفیت است. فسفر و پتاسیم در رشد خیار تاثیر بسیار خوبی دارند.

بیشتر بخوانید:محلول پاشی گوگرد مایع مزارع خیار و گوجه خراسان رضوی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *