حفاظت-از-گیاهان-در-برابر-گرمای-تابستان

اکثر کشاورزان و مراجعه کنندگان این روزها میپرسند که بهترین راه حفاظت از گیاهان در برابر گرمای تابستان چیست؟

شاید اکثر کشاورزان راه حفاظت از گیاهان در برابر گرمای جانسوز تابستان را افزایش تعداد دفعات آبیاری میدانند. اما در سالهای اخیر دسترسی به منابع آب جهت کشاورزی بسیار کمتر شده و باید بدنبال راه های دیگری برای حفاظت از گیاهان خود در برابر گرمای تابستان باشید.

در ادامه سعی کردیم چندین روش برای حفاظت از گیاهان در برابر گرما آورده ایم که مطالعه آنها خالی از لطف نیست. تا انتها با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:علت سوختن و خشک شدن برگ گیاهان و راه حل آن


چگونه از گیاهان خود در برابر موج اولیه گرمای تابستان محافظ کنیم؟

همانطور که میدانید فصل بهار و تابستان فصل شکوفایی و رشد و میوه دهی اکثر باغات و گیاهان زراعیست. ازین رو ما همیشه منتظر فرا رسیدن این فصول هستیم تا نتیجه زحمات سالیانه خود را دریافت کنیم. اما اگر اقدامات حفاظتی برای تقویت گیاهان در برابر گرما انجام نپذیرد، امکان آسیب دیدن آنها در اثر گرما وجود دارد.

در هنگام فرا رسیدن فصل گرم سال و مواجهه شدن با اولین موج گرما اولین اقدامی که باید برای گیاهان انجام دهید، آبیاری گیاهان در زمان درست روز است.

بیشتر بخوانید:5 روش برای کاشت چمن و محافظت از آن در مقابل گرما

بهترین زمان آبیاری در تابستان برای حفاظت از گیاهان در برابر گرمای تابستان

آبیاری گیاهان در فصول گرم سال، باید انجام پذیرد. اما با وجود این کمبود آب و باران در ایران باید از اندک آبی که برای کشاورزی در اختیار دارید بنحو احسنت استفاده کنید.

در فصل گرم سال بهترین زمان آبیاری گیاهان، صبح زود یا عصر است. در این زمانها زاویه تابش خورشید در بیشترین حد خود بوده و گرمان آن در پایین ترین سطح خود قرار دارد. بنابراین آبی که به گیاهان داده اید زمان کافی برای جذب شدن توسط ریشه گیاه را خواهد داشت و زود تبخیر نمیگردد.

توجه داشته باشید که گیاهانی که در گلدان کاشته میشوند، خاک آنها زودتر خشک میشود. بنابراین گلدانها را دوبار در روز آبیاری کنید. راشل کرو، باغبانی Homes & Garden، می‌گوید: «زمان ایده آل آبیاری عصرهاست. در عصر، زمانی که خورشید از باغ خارج شد، آب زمان کافی برای نفوذ در خاک را در اختیار خواهد داشت. در غیر این صورت گیاهان را صبح زود آبیاری کنید. خاک را کاملا خیس کنید و سعی کنید از خیس شدن بیش از حد شاخ و برگ جلوگیری کنید. هرگز گیاهان را در آفتاب کامل آبیاری نکنید زیرا آب فقط تبخیر می شود و آب و زمان خود را هدر خواهید داد.

نحوه و میزان آبیاری گیاهان در تابستان

گیاهان باید سخاوتمندانه آبیاری شوند، به طوری که آب به منطقه ریشه نفوذ کند. با این حال ما در رویش پارس توصیه میکنیم که در هنگام آبیاری احتیاط کنید. آبیاری زیاد می‌تواند مواد مغذی را شسته و اکسیژن را به ریشه‌ها قطع کنند. در عوض آبیاری متمرکز را در پایه گیاه انجام دهید تا ریشه‌ها بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن سود ببرند.

اطمینان حاصل کنید که از هر چیزی که در طول آبیاری استفاده می‌کنید، آب به برگ‌های گیاه برخورد نکند یا روی آن ننشیند که باعث سوختگی برگ‌ها میگردد. اگر از آبپاش استفاده می‌کنید، امکان ندارد که هنگام آبیاری باغ، برگ‌ها را خیس نکنید، بنابراین صبح زود آبیاری کنید تا شاخ و برگ زود و سریع خشک گردد تا خطر بیماری به حداقل برسد».

بیشتر بخوانید:علت ترک خوردن گوجه فرنگی و راه حل آن

انتقال گلدان به سایه برای حفاظت از گیاهان در برابر گرمای تابستان

گیاهانی را که بصورت گلدانی پرورش میدهید بیشتر از همه در خطر آسیب دیدن از گرمای تابستان هستند. در ساعات گرم روز گلدانها را به زیر سایه منتقل کنید.

ایجاد سایه برای گیاهان

همانطور که میدانید هرسال دمای زمین بالاتر رفته و میزان آبیاری در کشورمان کمتر میگردد. بنابراین پیشنهاد میکنم که حتما از سایه بانهای پایه دار در فصول گرم سال استفاده کنید. پارچه هایی که بعنوان سایه بان استفاده میگردند، میزان عبور نور از آنها متفاوت است. بنابراین حتما به این نکته توجه کنید که برای فرار از گرما، نور مورد نیاز رشد گیاه را قطع نکنید.

در روزهای آتی راه های بیشتری برای حفاظت از گیاهان در برابر گرمای تابستان به شما ارائه میکنیم.

استفاده از کشت همراه برای ایجاد سایه

شما میتوانید برای ایجاد سایه از کشت همراه گیاهان در باغ یا باغچه خود استفاده کنید. هرچند این روش در زمینه دفع آفات و گرده افشانی مورد بحث قرار دارد. اما اگر بدرسای ازین روش استفاده کنید میتواند هزینه های ایجاد سایه بان و خرید پارچه و تجهیزات را به حداقل برساند.

میتوانید گیاهان بلند قد و مقاوم در برابر گرما را اطراف گیاهان کوتاه تر و سایه دوست بکارید. اما حتما گیاهانی که بصورت ترکیبی استفاده میکنید را مورد مطالعه قرار دهید تا مشکلی از لحاظ جذب آفت یا اخلال در گرده افشانی ایجاد نکنند.

محافظت از ریشه گیاهان در برابر موج گرما

در هوای گرم تابستان باید از ریشه ها در برابر موج گرما محافظت کنید.  استفاده از ماچ و مالچ پاشی میتواند مزیتهای بسیاری داشته باشد. برای مثال میتوانید از رشد علفهای هرز جوگیری کرده و در کنار آن رطوبت خاک را حفظ کرده و دمای مناسب رشد  و فعالیت را برای ریشه گیاه فرآهم آورید. فرض کنید در یک روز گرم تابستان در سایه ایستاده و آب میوه خنک مینوشید. این شرایطیست که مالچ یا استفاده از کاه و کلش برای ریشه فرآهم میکند.

بیشتر بخوانید:استفاده از کاه و کلش در باغ بعنوان کود

یک لایه محافظ چند سانتی متری از مالچ یا کاه میتواند ارز رسیدن گرما به ریشه درختان محافظت کند. استفاده از این روش برای سبزیجات میتواند محصول را شما را بشدت افزایش دهد. از طرفی نیاز به آبیاری را، حتی در هنگام رشد، کاهش میدهد.

انتخاب مالچ مناسب

انتخاب مالچ مناسب بر اساس منطقه جغرافیایی از لحاظ آب و هوای آن منطقه تغییر میکند. اما دقت کنید که لایه های بالایی با رنگ روشنتر مالچ گرمای بیشتری را دفع میکنند. مالچهای مختلف قدرت مختلفی در حفظ رطوبت دارند. در انتخاب مالچ مناسب دقت کنید.

انواع مالچ

مالچ ها به دو دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم میگردند. اگر به استفاده از روشهای ارگانیک علاقه دارید، میتوانید از برگها و بقایای گیاهان خود، یا کاه و کلش بعنوان مالچ ارگانیک استفاده کنید. اما در این نوع مالچ باید بشدت مراقب آتش سوزی باشید. زیرا که کاه و کلش و برگ های خشک گیاهان میتوانند به راجتی دچار آتش سوزی گردند.

اگر در منطقه ی جغرافیایی شما امکان آتش سوزی وجود دارد، میتوانید از مالچ غیر قابل اشتعال مانند سنگریزه و شن استفاده کنید.

کود دهی در فصل تابستان

اگر گیاهان دچار گرمازدگی شده اند، مراقب باشید که استفاده از کود در گرمای تابستان میتواند نتیجه عکس داده و به گیاه آسیب برساند. وظیفه شما در این شرایط حفظ رطوبت گیاه در هنگام کود دهی بوده. بدین صورت میتوانید از رسیدن مواد مغذی به ریشه گیاه اطمینان حاصل کنید.

حفاظت از چمن در گرمای تابستان

در فصل گرما چمن به آبیاری زیاد نیاز ندارد. البته این درصورتیست که چمن از ساختار و بنیه قوی برخوردار باشد. آبیاری چمن و فرآیند چمن زنی را به هفته ای یکبار، در هوای گرم تقلیل دهید.

روش درست چمن زنی در تابستان

در فصل گرم سال، باید چمن را به درستی کوتاه کنید. برای مثال تیغه چمن زن را اندکی بالاتر قرار دهید تا ساقه چمنها بتواند بر روی خاک سایه ایجاد کنید. بدین طریق رطوبت خاک را حفظ نماید.

دقیقا مسئله کاهش دفعات چمن زنی در فصل تابستان نیز به همین دلیل است. اگر چمنها در فصل تابستان بیش از حد کوتاه شوند، نور خورشید و گرما، رطوبت خاک را سریعا از بین برده و ریشه چمن خشک میگردد.

کاشت گیاه جدید در تابستان

هوای گرم به معنا این نیست که شما اصلا نباید گیاهی در تابستان بکارید. اما باید تنها چند نکته را در کشت تابستانه رعایت کنید. زمان کاشت گیاه در تابستان بسیار مهم است. گیاه جدید را در یک روز ابری یا زمانی که خورشید مستقیم نمیتابد بکارید.

اننخاب ارقام مقاوم به گرما

اگر قصد دارید گیاهی بکارید، در هنگام خرید ارقام گیاه به آب و هوای منطقه خود توجه کنید. اگر در منطقه گرم قرار دارید، ارقام مقاوم به گرما را انتخاب کنید. البته بعضی گیاهان هم هستند که در اثر گرمای بیشتر گیافتشان بالاتر میرود. برای مثال اسطوخودوس یا مرزنجوش در اثر گرما بوی قویتری از خود منتشر میکنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.