بهترین-روش-کود-دهی-چمن

اگر شما باغی دارید که در آن کاشت چمن انجام دادید یا بطور کلی مسئول فضای سبز شهری هستید، باید بدانید که بهترین روش کود دهی چمن چیست؟

اگر به بازار برای خرید کود چمن مراجعه کنید، امکان دارد که با دریایی از برندهای مختلف مواجه گردید. از طرفی امکان دارد که هرکس روش خاصی برای کود دهی به چمن خود داشته باشد. در این میان بهترین کود چمن و بهترین روش کود دهی چیست؟ کدام یک از کودها و روشهای کود دهی چمن تاثیر بهتری دارد.

در این سری از مقالات ما تلاش کردیم که بهترین روش کود دهی چمن و بهترین کود برای چمن را بشما معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای چمن


بهترین روش کود دهی چمن چیست

کود دهی اولیه به چمن طبیعتا به سلامت و تقویت آن کمک شایانی میکند. اما مسئله اینجاست که روند درست کود دهیست که باعث میشود در آن نیز این چمن صحیح و سالم بماند. اگر روند کود دهی را بدرستی طی کنید، چمنی که کاشتید در مقابل شرایط سخت محیطی (حتی فوتبال بازی کردن بچه ها روی چمن) مانند تنشهای دمایی مقاومت خوبی از خود نشان خواهد داد.

ناگفته نماند که اگر کود دهی بروش درست روند درستی را دنبال کند، چمن شما در مقابل بیماری و آفات و گیاهان هرز نیز مقاومت پیدا خواهد کرد.

زمان درست هرس کردن چمن پیش از کود دهی

زمان-درست-هرس-کردن-چمن-پیش-از-کود-دهی
زمان-درست-هرس-کردن-چمن-پیش-از-کود-دهی

اولین قدم در جهت بهترین روش کود دهی چمن، آماده سازی آن میباشد. منظور از آماده سازی این است که سه تا چهار روز پیش از کود دهی، با ماشین چمن زنی چمن را کوتاه کنید.

آماده سازی برای اجرای بهترین روش کود دهی چمن

با کوتاه کردن چمن، هوا و اکسیژن بیشتری در دسترس آن قرار میگیرد و علفهای هرز از بین میروند (علف های هرز پیش از کود دهی باید از بین بروند بدین صورت مواد مغذی کود را مصرف نمیکنند). همجنین اگر قصد دارید بعضی چمنها را که مشکل دارند را از جا بکنید، سه تا چهار روز پیش از کود دهی بهترین زمان برای این عمل است.

یک شب پیش از روزی که قصد کود دهی دارید، اندکی زمین را آبیاری کنید. چون اگر زمین بیش از اندازه خشک باشد، چمن مواد مغذی را جذب نخواهد کرد.

عملیات های صحیح برای بهترین روش کود دهی چمن

بهترین روش کود دهی چمن شامل کود دهی در یک روز ابری یا عصرها میباشد. کود دهی دستی و پخش کردن آن با دست بازدهی خوبی ندارد. بهترین روش استفاده از کود پخش کن ها میباشد. بدین صورت کود مورد نیاز چمنها بصورت یکسان در اختیار آنها قرار میگیرد.

برای مثال برخی از افراد میگویند که چمن آنها بصورت یک دست رشد نمیکند، قسمتی از زمین چمنهایش بلند و قسمتی دیگر چمنها کوتاه هستند. یکی از دلایل این بی نظمی در رشد، عدم کود دهی یکسان و پخش دستی کود است. میتوانید پخش کننده های دستی را از بازار تهیه فرمایید.

اگر از کود مایع استفاده میکنید، میتوانید از اسپری ها برای پخش کود استفاده نمایید.

مواد مغذی چمن را یکنواخت و برابر پخش کنید (چه پخش دستی چه با دستگاه)، سپس تمامی قسمتها را آبیاری نمایید.

بعد از کود دهی، چمن را آبیاری کنید

بعد-از-کود-دهی،-چمن-را-آبیاری-کنید
بعد-از-کود-دهی،-چمن-را-آبیاری-کنید

بسیاری از محققان و متخصصان در زمینه رشد چمن توصیه میکنند که بعد از کود دهی چمن آن را آبیاری کنید. این کار دو مزیت دارد:

  • جذب بهتر مواد مغذی موجود در کود توسط چمن
  • اگر مواد شیمیایی قوی و مخربی در کود موجود باشد، آب از خرابی چمن جلوگیری میکند.

بنابراین یا بعد از کود دهی چمن را آبیاری کنید. یا کود دهی چمن را زمانی انجام دهید که بدانید باران خواهد بارید.

پس از کود دهی چمن را بررسی کنید

چند هفته بعدازینکه کود را اعمال نمودید، چمن را بررسی کنید. اگر متوجه رشد علف هرز شدید، آنها را ریشه کنید کنید و بحای آنها تخم چمنهایی که رشد سریعی دارند بکارید.

چرخه کود دهی را تکرار کنید

چرخه-کود-دهی-را-تکرار-کنید
چرخه-کود-دهی-را-تکرار-کنید

حتما در زمان خرید کود به مقدار زمانی ماندگاری آن، روی بسته توجه کنید. در دسته کودهای گرانولی، کودهای آهسته و تند رهش وجود دارد که زمان مصرف آنها در خاک فرق میکند.

برای مثال کودهای آهسته رهش (slow release) نزدیک به سه تا چها ماه طول میکشد تا در خاک کاملا آزاد شوند. اما کودهای معمولی تقریبا یکماه بعد از کود دهی مصرف میگردند. بنابراین طبق الگوی زمان مصرف کود، برنامه کود دهی را تدوین کنید.

در آینده مقاله راجع به بهترین کود برای چمن منتشر خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.