بهترین-کود-برای-فصل-بهار

بهار دلچسب ترین و دل انگیز ترین فصل سال، فصل بیداری درختان از خواب زمستانی و شروع دوره رویشی و زایشیست، که بهمین دلیل شما باید از بهترین کود برای فصل بهارِ درختان استفاده کنید.

همانطور که میدانید، بیداری درختان از خواب زمستانی خود یک فرآیندیست که نیاز به زحمت دارد. کود دهی در فصل بهار یکی از مهمترین بخشهای کود دهی سالانه است. بهمین دلیل است که باید راجع به آن اطلاعات کسب کنید. کود دهی بهارِ را باید در بهترین زمان ممکن انجام دهید تا بهترین بهره وری را برای درختان داشته باشد. یک شروع خود در پروسه کشاورزی میتواند کمک شایانی در ادامه آن بشما بکند.

در ادامه مطالب بهترین محصولات و کودها را برای کود دهی در فصل بهار بشما معرفی میکنیم.


کود استارتر یا آغازگر

عناصر اصلی مورد نیاز گیاهان یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) که آن ها را در قالب کودهای کامل به گیاهان اعمال میکنیم، کودهای استاتر یا آغازگر محسوب میگردند. بنابر محصولی که کاشته اید باید ترکیبات مختلف کود کامل را انتخاب کنید. اما عموما ترکیب NPK یی انتخاب میشود که نیتروژن بسیار بالایی داشته باشد. زیرا که فصل بهار فصل تولید شاخ و برگ جدید برای گیاهان است و نیتروژن و فسفر در این موضوع بسیار تاثیر گذارند.

اما مواظب باشید که استفاده نادرست و بیش از حد کود امکان دارد نتیجه عکس بدهد.

کود دهی در فصل بهار

کود-دهی-در-فصل-بهار

کود-دهی-در-فصل-بهار

کود دهی در فصل بهار چند بخش دارد. ابتدا باید یک کود جهت تحریک درختان برای بیدار شدن از خواب زمستانی و همچنین برای تقویت همه جانبه آن استفاده کنید.

اعمال کود در فصل بهار برای درختان میوه میتواند با کود فروت ست که ترکیبی از نیتروژن، بور و روی و بقیه عناصر مغذی تاثیر گذار است شروع گردد.

کود فروت ست در فصل بهار

کود فروت ست بن فارم فرمولاسیونی قوی حاوی عناصر نیتروژن، روی، بور، اسید آمینه و پتاسیم می باشد که به منظور کمک به افزایش گلدهی، جلوگیری از ریزش گل و بار، کمک به تلقیح بهتر دانه و گرده فرموله شده است.

بهترین زمان مصرف (کود فروت ست بن فارم) پس از برداشت محصول و در زمان تورم جوانه ها در اواخر زمستان و اوایل بهار است.

بیشتر بخوانید:کود فروت ست

استفاده از کود فروت ست موجب بهبود رشد و شکل گیری میوه می شود. این مهم مهمترین منظر اقتصادی محصولات باغی است.  اوایل بهار و اواخر زمستان که دمای خاک کم است و برگها رشد نمی کنند و جریان شیره در گیاهان کند است، تغذیه جوانه ها بسیار مهم است زیرا گیاهان مواد مغذی را در این مدت به درستی جذب نمی کنند.در این شرایط سمپاشی کود روی برگ درختان میوه برای ذخیره مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جوانه ها ، گلدهی و تشکیل میوه بسیار مفید است.

تاثیر کود دهی زمستانه بر گیاهان و رشد گیاه در بهار

تاثیر-کود-زمستانه-بر-گیاهان-رشد-در-بهار

تاثیر-کود-زمستانه-بر-گیاهان-رشد-در-بهار

زمانی که گیاه در خواب زمستانی به سر می برد، وظیفه کشاورز رساندن مواد مغذی از طریق کود دهی است. این عمل باعث می شود که بعد از بیدار شدن گیاه در دوره جوانه زنی، فعالیت بیولوژیکی (به دلیل عدم وجود برگ و دمای پایین) مختل نشود. افزایش توانایی گیاه جهت مقاومت در برابر عواملی مانند سرما ، باران و تگرگ موجب بهبود گلدهی و تنظیم میوه دهی می شود. وجود عناصر مانند نیتروژن ، روی و بور به گیاه کمک می کند تا گلدهی ، تشکیل میوه و کیفیت محصولات کشاورزی را بهبود بخشد.

معرفی بهترین کودها برای کود دهی گیاهان در فصل بهار

همانطور که در بالا گفته شد بهترین کودهایی که برای بیدار کردن و تحریک بیدار شدن گیاه از خواب زمستانی استفاده میشود کود فروت ست است. بعد از استفاده از کود فروت ست و رسیدن فصل بهار باید از استارتر ها یا کودهای آغازگر استفاده کنید. بهترین کودها محصولاتی هستند که تمامی عناصر مغذی اصلی و نیازهای اولیه گیاهان را در بر بگیرند. بنابراین، سراغ کودهای NPK پودری یا مایع میرویم. کودهای کاملی که درصد بالای نیتروژن و فسفر داشته باشند بیشتر از بقیه کودها میتوانند تاثیر مثبت بگذارند. نیتروژن بر تولید شاخ و برگها و فسفر بر تقویت و رشد ریشه تاثیر بسیار مثبتی میگذارد.

کود کامل پودری 10-52-10 یا کود فسفر بالا، کود کامل سوسپانسیون npk 20 20 20 یا همان کود سه بیست، از محصولاتی هستند که بعنوان استارتر یا اولین کود در بهار میتوانید استفاده کنید.

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1400 اسفند 11
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1400 اسفند 11
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1400 اسفند 11
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1400 اسفند 11
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1400 اسفند 11
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1400 اسفند 11
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1400 اسفند 11
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1400 اسفند 11
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1400 اسفند 11
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1400 اسفند 11

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more