10-گیاه-که-میتواند-پشه-و-مگس-را-دفع-کند

در این مقاله قصد داریم 10 گیاه آپارتمانی که پشه و مگس را از خانه دور می کند به شما معرفی کنیم.

مگس واقعا حشره آزاد دهنده ای است. فرض کنید بعد یک روز طولانی از سر کار برگشتید و قصد دارید استراحت کنید. در همین زمان چند مگس از بالکن وارد خانه گشته اند. این اتفاق در تابستان به وفور رخ میدهد. برخی مناطق با رطوبت بالا، برای مثال مناطقی که نزدیک دریا هستند، تعداد پشه و مگس بشدت بالا بوده و واقعا زمانهایی که قصد استراحت دارید شما را آزار میدهند.

بیشتر بخوانید:بهترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا خانه


دفع پشه و مگس در رستوران ها با استفاده از گیاهان

از طرفی در رستورانها بدلیل بوی غذایی که این حشره حس میکند، تعدا پشه و مگس بسیار زیاد است. این مهم برای مشتری ها واقعا آزار دهنده است. در حدی که اگر مگس روی غذا یا ظرف غذای آنها بنشیند، دیگر آن غذایی که این روزها هزینه هنگفتی هم دارند، به دل آنها نمیشیند و با ناراحتی رستوران را ترک کرده و دیگر به آن مکان برنمیگردند. زیرا که از نظر آنها بهداشت در این مکانها رعایت نمیگردد.

آیا میدانستید که گیاهان آپارتمانی میتوانند پشه و مگس را از خانه شما دور کنند؟ در خانه نیز همین حس به ساکنین دست میدهد. حال فرض کنید که مهمان نیز دارید. طبیعتا وجود پشه و مگس در خانه وجه خوبی برای صاحب خانه نخواهد داشت. برخی گیاهان هستند که با نگهداری آنها در قسمتهایی از خانه مانند بالکن، باعث دفع مگس و پشه ها میگردد.

بیشتر بخوانید:بیماریهای ویروسی در گیاهان-کشنده ترین بیماریهای گیاهان آپارتمانی

نحوه دفع پشه و مگس توسط گیاهان آپارتمانی

تعداد کمی از حشرات به اندازه پشه منفور هستند. این حشره علاوه بر گزش‌های دردناک و خارش‌دار به قربانیان خود، به انتشار بیماری‌های خطرناکی مانند ویروس زیکا، مالاریا و تب دنگی در برخی کشورها معروف است.

گیاهان مخصوص دفع پشه و مگس با بوی خود این کار را انجام می دهند. این گیاهان با رایحه قوی که از خود منتشر میکنند، باعث میشوند مگس و پشه بوی ما را نفهمند. گیاهان دافع مگس در اصل حاوی یک نوع روغنی هستند که بوسیله آن جلو حس بویایی پشه و مگس را میگیرند. این روغن موجود در گیاه را میتوانید با خورد کردن یا سوزاندن برگهای آن آزاد کنید.

اگر در فضای هستید میتوانید روغن موجود در برگ گیاهان را به پوست خود بمالید. اگر درحال درست کردن باربکیو هستید، میتوانید برگها را کنار کباب خود بکمی بسوزانید و تمامی مگس و پشه ها دور شوند.

بهترین گیاهان برای دفع مگس و پشه

گیاهان معطر بهترین گزینه برای دفع حشراتند. جنیفر گرین، گیاه شناس و نویسنده Positive Bloom می گوید: پشه ها به دی اکسید کربنی که ما منتشر می کنیم جذب می شوند و رایحه یک گیاه اغلب می تواند آن را بپوشاند.

حتما در داروخانه نیز پوماد یا اسپریهایی را مشاهده کردید که برای دفع حشرات استفاده میگردد. ماده اصلی موجود در این اسپریها یا پومادها از روغن همان گیاهان درست میشوند.

استفاده از اسطوخودوس برای دفع مگس و پشه در خانه

استفاده-از-اسطوخودوس-برای-دفع-مگس-و-پشه-در-خانه
استفاده-از-اسطوخودوس-برای-دفع-مگس-و-پشه-در-خانه

اسطوخودوس برای دفع حشرات بسیار مناسب است. این گیاه به اندازه ای معطر است که حتی برای دفع حشرات نیازی به مالش آن روی پوست خود نخواهید داشت.

پرورش اسطوخودوس یکی از 10 گیاه آپارتمانی که پشه و مگس را از خانه دور می کند

اسطوخودوس گیاهی مدیترانه ای بوده که به هوای گرم و مرطوب عادت دارد. بنابراین برای لذت بردن از بوی خوش این گیاه و استفاده از خاصیت دفع حشرات آن در هوای سرد، آن را در خانه خود بکارید.

فقط توجه کنید که این گیاه علاقه زیادی به ساق دار شدند دارد، بهمین دلیل باید در هرس کردن آن دقت کنید تا به بهترین شکل خود رشد کند.

گیاه ریحان یکی از 10 گیاه آپارتمانی که پشه و مگس را از خانه دور می کند

گیاه-ریحان-یکی-از-10-گیاه-آپارتمانی-که-پشه-و-مگس-را-از-خانه-دور-می-کند
گیاه-ریحان-یکی-از-10-گیاه-آپارتمانی-که-پشه-و-مگس-را-از-خانه-دور-می-کند

ریحان یکی از سبزیهای مورد علاقه بسیاری از افراد، بخصوص ایرانی ها است. این گیاه خوشبو و خوش طعم را میتوانید هم در خانه و هم خارج از خانه رشد پرورش دهید. علاوه بر اینکه میتوانید برای آشپزی یا در کنار غذا از ریحانی که پرورش داده اید، استفاده کنید، بوی آن پشه و مگسها را دفع میکند.

این گیاه بوی بسیار بوی تند و خوشی دارد. حتما به پرورش آن در خانه یا در بالکن فکر کنید.

نکات مهم در پرورش ریحانیکی دیگر از 10 گیاه آپارتمانی که پشه و مگس را از خانه دور می کند

یادگیری کاشت ریحان بسیار کار آسانیست. این گیاه را میتوانید با کاشت دانه آن یا با استفاده از قلمه زدن آن در گلدان پرورش دهید. تنها مواردی که باید به آن دقت کنید، علاقه ریحان به مناطق آفتابی و آبیاری با دقت است.

البته دقت کنید که در فصل تابستان، گرما و آفتاب سوزان میتواند برای رشد گیاه مضر باشد. پس در تابستان حتما به اندکی سایه برای زمانهایی که دما بالاست فکر کنید.

گل همیشه بهار یکی دیگر از 10 گیاه که پشه و مگس را از خانه دور می کند

گل-همیشه-بهار-یکی-دیگر-از-گیاهان-دافع-پشه-و-مگس
گل-همیشه-بهار-یکی-دیگر-از-گیاهان-دافع-پشه-و-مگس

گل همیشه بهار یکی از 10 گیاه آپارتمانی است که پشه و مگس را از خانه دور می کند. این گیاه علاوه بر پر رنگ بودن، بوی متمایزی دارد که برای پشه ها و همچنین بسیاری از آفات باغ دیگر دافع است. علاوه بر این زنبورهای عسل نیز علاقه زیادی به این گل دارند.

روغن موجود در این گیاهان در بسیاری از حشره کشها نیز استفاده میگردد. گل همیشه بهار ساختار جمع و جوری دارد و میتوانید آن را در اتاق پذیرایی یا آشپزخانه نیز استفاده کنید.

زرماری برای دفع مگس و پشه در خانه

زرماری-برای-دفع-مگس-و-پشه-در-خانه
زرماری-برای-دفع-مگس-و-پشه-در-خانه

رزماری کی دیگر از 10 گیاه آپارتمانی که پشه و مگس را از خانه دور می کند، میباشد. این گیاه بوی بسیار جذابی دارد. این گیاه خواص بسیاری دارد. رزماری را میتوانید برای گرفتن بوی گوشت، جذب زبورهای عسل و بهبود گرده افشانی و دفع پشه و مگسهای مزاحل بسیار مفید است.

عصاره رزماری یا سوزاندن آن میتواند بوی بسیار مناسبی برای دفع مگسها منتشر کند. در هنگام کباب کردن چند عدد رزماری را روی منقل بی اندازید تا از شر این حشرات مکنده خون نجاب پیدا کنید.

روش پرورش رزماری در خانه

رزماری از آن دسته گیاهان گرما دوست بوده که حوای سرد جلو رشد آن را میگیرد.  بنابراین اولین کاری که باید در هوای سرد انجام دهید، گیاه را به داخل خانه بر گردانید.

البته دمای بیش از 27 درجه برای گیاه مضر است و آن را به سایه انتقال دهید.

گیاه سیترونلا میتواند پشه و مگس را دفع کند

گیاه-سیترونلا-میتواند-پشه-و-مگس-را-دفع-کند
گیاه-سیترونلا-میتواند-پشه-و-مگس-را-دفع-کند

روغن و عصاره این گیاه، ماده اصلیست که موجب دفع پشه و مگسها میگردد. زمانی که گیاه سیترونلا در حال رشد است، نمیتواند روغن و عصاره خود را آزاد کند. بنابراین در بیشتر مواقع از عصاره آن در داروهای دفع حشرات استفاده میگردد.

بهترین جا برای پرورش این گیاه ورودی خانه هاست. زیرا که موجب دفع حشراتی مانند پشه های سفید نیز میگردد. سیترونلا را می توان خرد کرد و به صورت موضعی برای دفع پشه ها استفاده کرد. این گیاه برای رشد به دمای بالا نیاز دارد، بنابراین اگر هوا خیلی سرد است باید در داخل خانه رشد کنند.

در روزهای آتی 5 گیاه دیگر که دافع پشه و مگس هستند را به شما معرفی میکنیم.

علف لیمو (Lemongrass)

علف لیمو یک نوع گیاه معطر که در آشپزی و صنعت عطرسازی استفاده زیادی دارد که عصاره آن مانند سیترونلا پشه و مگس را دفع میکند. اگرچه این گیاه شباهت ظاهری زیادی به سیترونلا دارد، با توجه به ساقه آنها میتوانید براجتی تفاوت این دو گیاه را تشخیص دهید.

علف لیمو رنگ قسمت بالایی آن سبز مایل  به زرد بوده و ساقه آن سفید رنگ است. از طرفی سیترونلا پایه قرمز رنگی دارد.

در پرورش علف لیمو عدم توانایی آن در هوای سرد دقت کنید. اگر این گیاه را در گلدان بکارید، درحقیقت از رشد آن جلوگیری کردید.

آویشن لیمویی یکی از 10 گیاه آپارتمانی که پشه و مگس را از خانه دور می کند

این گیاه بوی مرکباتی دارد و با سوزاندن آن میتوانید حشرات را از محیط خانه دور نگه دارید. از این گیاه در آشپزی استفاده میکنند و نتیجتا پرورش آن در خانه خواص مختلفی دارد. اگر خانه شما پاسیو دارد، بهترین مکان برای پرورش آویشن لیمویی، پاسیو میباشد.

کاشت نعنا در آپارتمان 

نعنا یکی از بهترین گیاهانیست که میتوانید در خانه پرورش دهید. نعنا گیاه بسیار مقاومی بوده و پرورش آن آسان است. از طرفی رایحه بسیار خوبی داشته و میتواند حشرات را از محیط خانه بدور نگه دارد.

این گیاه ارقام مختلفی دارد که هرکدام را بکارید میتوانید نتیجه دلخواه خود را بگیرید. نعنا خواص بسیاری در آشپزی، صنعت دارویی، عطر و ادکلن و … دارد. توجه داشته باشید که بهترین محیط کاشت برای نعنا، گاشت در گلدان است.

استفاده از کت نیپ (Catnip) برای دفع پشه و مگس

کت نیپ یکی از ارقام نعناها میباشد که پشه ها از بوی آن نفرت دارند. علاوه بر آن میتوانید در آشپزی نیز از آن استفاده کنید. میتوانید با جوشاندن برگها و استخراج عصاره کت نیپ، یک حشره کش طبیعی درست کنید.

مراقب باشید که گربه سانان نسبت به این گیاه حساسیت نشان میدهند.

کاشت سیر در خانه

گیاه سیر بویی از خود منتشر میکند که پشه ها بسیار بدشان می آید. این گیاهان گل بنوش رنگی دارند که به جذابیت ظاهری خانه شما می افزاید. گیاهان خانواده مارچوبه سانان نیاز به خاک زهکشی شده دارند.

بهترین گیاهانی که میتوانند پشه و مگس را دور کنند

گیاهی که پشه و مگسها بشدت از آن متنفرند سیترونلاست. البته عصاره آن باید خارج گردد. یکی از روشهایی که میتوانید خود شما نیز از آن استفاده کنید، درست کردن شمع توسط عصاره این گیاهست. البته که در حشره کشهای طبیعی نیز از عصاره این گیاه استفاده میگردد.

چه گیاهانی پشه و مگس را به خود جذب می کنند

گیاهان هم میتوانند جاذب حشرات باشند و هم دافع آنها. گیاهانی که بوی آنها پشه و مگس را دفع میکند در بالا آورده شد. حال گیاهانی را نام میبریم که کاشت آنها موجب جذب پشه و مگس میگردد.

پشه و مگس علاقه شدیدی به گیاهانی دارد که عصاره آنها شیرین باشد. برای مثال گیلاس، کاهو، سنبل و علف شیر، پشه و مگس را بشدت بخود جذب میکنند. از دیگر گیاهانی که مگسها را بخود جذب میکنند، نیلوفر آبی، گل یاس و گیاه پاپیروس است.

بنابراین این گیاهان را در فضای نزدیک به خانه و جایی که رفت و آمد دارید نکارید.

 

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.