بهترین-زمان-برای-هرس-کردن-شمشادها

هرس کردن شمشاد موجب اصلاح نحوه رشد آن و حفظ سلامت این گیاه میگردد، بنابراین در این مقاله تلاش کردیم که بهترین زمان برای هرس کردن شمشادها را به شما آموزش دهیم.

می دانید چه زمانی باید بوته های شمشاد را کوتاه کنید؟ شمشادها، چه به صورت پرچین رشد کنند و چه به شکل‌های هندسی بریده شوند با هرس به موقع و صحیخ روی فرم باقی میمانند.

بیشتر بخوانید:هرس کردن گوجه فرنگی


بهترین زمان هرس کردن شمشادهای تزئینی در باغ

هرس کردن بوته‌های شمشاد باعث رشد سالم آنها می‌شود. شمشادهای همیشه سبز یکی از بهترین گیاهان تزئینی در باغات و فضاهای شهری محسوب می گردند. هرس کردن شمشادها باید بصورت سالانه انجام گردد.

در ادامه نحوه هرس کردن شمشادها و زمان بهینه آن را بشما توضیح خواهیم داد.

زمان درست هرس شمشادها

با اینکه شاخ و برگ شمشاد سریع رشد نمیکند بازهم باید جهت حفظ سلامتی آن ها، هرسشان کرد. از نظر تئوری شما میتوانید شمشادها را در هر زمانی از سال کوتاه کنید. اما این مسئله کاملا درست نیست. برای مثال اگر در فصل پاییز شمشادها را هرس کنید، این گیاهان در زمستان نخواهند توانست شاخ و برگ از دست رفته را جبران کنند.

ابزار هرس شمشاد

یکی از مهمترین مسائلی که هنگام استفاده از ابزار هرس شمشاد باید به آن توجه کنید، سلامت و پاکیزگی این ابزار است. پیش از هرس شمشادها وسایل خود مانند قیچی باغبانی و غیره را ضدعفونی کرده تا آسیبی به گیاه وارد نگردد.

بهترین فصل برای هرس شمشادها

بهترین-فصل-برای-هرس-شمشادها
بهترین-فصل-برای-هرس-شمشادها

بهار بهترین زمان برای هرس کردن شمشادهاست. اما در نظر داشته باشید که جدا کردن شاخ و برگهایی که بهم گره خوردند و بریدن شاخ و برگها بصورت سطحی در هر زمانی از فصل رشد میتواند انجام بپذیرد.

هرس شمشاد در فصل بهار، آثار مخرب زمستان گذشته را از روی برگها پاک کرده و رشد بهینه گیاه را تضمین می نماید. علاوه بر این اگر برگ های گیاه دچار سوختگی و خشکی شده باشند، با هرس کردن در بهار، از شر این مشکلات خلاص میشوید.

علاوه بر موارد بالا، برخی متخصصان بر این باورند که هرس شمشاد در بهار، مقاومت بوته را در برابر بیماری ها افزایش میدهد.

نکته مهم در هرس شمشادهای شکل دهی شده

اگر قصد درخت آرایی شمشادها را دارید و نمی تواند پیش از رویش بهاری آن را هرس کنید، میتوانید شاخ و برگ ها را بعدا کوتاه کنید. اما به این نکته توجه نمایید که اگر هرس گیاه بیش از حد دیر شود، ممکن است سرمای زودرس از رشد دوباره شاخ و برگها جلوگیری کند.

بهترین زمان هر شمشادها بر اساس سن آنها

بهترین-زمان-هر-شمشادها-بر-اساس-سن-آنها
بهترین-زمان-هر-شمشادها-بر-اساس-سن-آنها

اگر شمشادها را در سنین جوانی به درستی هرس کنید، رشد آن ها طی سالهای متمادی به خوبی افزایش میابد. اگر به تازگی قصد هرس شمشادها را دارید و تا به حال این کار را بدرستی انجام نداده اید، میتوانید در فصل بهار آنها را هرس کنید. اما توجه کنید که هرس گیاهان پیر باید طی چند مرحله و در سالهای متمادی انجام گردد. بهیچ وجه تمامی گیاه را به یکباره هرس نکیند، زیرا سلامت شمشادهای مسنتر بخطر خواهد افتاد.

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید ارقام و کاشت شمشادها باید در نظر بگیرید، نحوه رشد آنهاست. حتما در هنگام هرس به جهت رشد شمشاد توجه کنید و از هرس بیش از اندازه و اضافی بپرهیزید.

دیرترین زمانی که میتوانید شمشادها را هرس کنید

طبق گفته متخصصانی مانند جوی تیلور، دیرترین زمانی که میتوانید اقدام به هرس شمشادها بکنید، اواخر فصل بهارست. با هرس در این محدوده زمانی میتوانید از رشد و مقاومت شاخ و برگها پیش از فرا رسیدن فصل سرد زمستان اطمینان حاصل کنید. توجه کنید که هر وقت شاخه ای را هرس میکنید، گیاه اقدام به جایگزینی آن میکند. گیاه تازه رشد کرده باید زمان کافی جهت رشد در اختیار داشته باشد تا بتواند در فصل سرما از خود محافظت کند.

هرس شمشاد بر رشد آن چه تاثیری دارد

طبیعتا هر گیاهی جهت رشد بهینه به هرس به موقع نیاز دارد. یک گیاهی مانند شمشاد مرتبا در حال رشد بوده و اگر شما نسبت به هرس آن بی توجه باشید، شاخ و برگهای آن بعد از مدتی در هم تنیده شده و بعد از مدتی شکل ظاهری گیاه بهم میخورد. هرس کردن شمشاد باعث رشد شاخ و برگهای جوانتر و خوش رنگ و لعابتر شده و مقاومت کلی گیاه در برابر بیماری ها، سرما و آفات افزایش می یابد.

از طرفی هرس گیاه را خلوت میکند و فضای کافی برای رشد جوانه های تازه در اختیار می گذارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.