علت-قهوه-ای-شدن-برگ-آلوئه-ورا-و-راه-حل-آن

برخی از مشتریان ما در رابطه با علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا و درمان آن میپرسند. در این مقاله سعی داریم ریشه قهوه ای رنگ شدن آلوئه ورا و راه حل درمان این موضوع را برایتان روشن کنیم.

آلوئه ورا یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی با خواص بسیار و طرفداران زیاد است. گاهی برگهای گیاه آلوئه ورا زرد و سپس قهوه ای رنگ میگردند. این مشکل گاها به پوسیدگی برگها  ختم میگردد. بهمین دلیل به محض مشاهده تغییر رنگ در برگ آلوئه ورا باید به درمان و حل این مشکل بپردازید.

چند مشکل ریشه ای میتواند منجر به تغییر رنگ گیاه آلوئه ورا گردند، مشکلاتی از قبیل نور خورشید یا آبیاری و کود دهی نامناسب. در ادامه تمامی شرایط بهینه پرورش آلوئه ورا را خدمتتان توضیح میدهیم.

بیشتر بخوانید:بیماریهای گیاهان آپارتمانی


دلیل قهوه ای شدن گیاه آلوئه ورا 

دلیل-قهوه-ای-شدن-گیاه-آلوئه-ورا 
دلیل-قهوه-ای-شدن-گیاه-آلوئه-ورا

با رعایت نکات مراقبتی، گیاه آلوئه ورا میتواند تا چند سال، سالم و سرحال بماند. اما گاهی اوقات شما تمامی موارد مورد نیاز گیاه را فرآهم میکنید اما باز هم برگهای آن تغییر رنگ میدهد. بنظرتان علت چیست؟

برخی از متخصصان علت زرد و قهوه ای شدن برگهای آلوئه ورا را آبیاری نامناسب یا عفونت های قارچی و هجوم حشرات به گیاه می دانند.

آبیاری گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه حساس به میزان آبیاری بوده و باید آبیاری آن را بدقت و به اندازه انجام دهید. آلوئه ورا در اثر کم آبی قهوه ای و خشک میگردد. اما اگر آبیاری آلوئه ورا بیش از حد نیاز آن انجام گردد، برگ ها به رنگ قهوه ای تیره تغییر رنگ میدهند. در این حالت زمانی که برگها را لمس میکنید، حس نرمی زیر دستتان حس می کنید.

عفونت قارچی بیشتر بصورت لکه های قهوه ای رنگ روی گیاه ظهور میکند. حشراتی مانند شپشک‌های آردآلود یا شته‌ها نیز می‌توانند باعث قهوه‌ای شدن برگ‌ها شوند. بنابراین همیشه گیاهتان را بررسی کنید و در صورت دیدن حشرات اکشن مناسب را بگیرید.

قهوه شدن برگ آلوئه ورا در اثر آبیاری زیاد

آلوئه ورا مانند بسیاری دیگر از گیاهان از آبیاری نامناسب و بیش از اندازه منتفر است. متخصصان توصیه میکنند که برای پرورش آلوئه ورا حتما به زهکشی خاک برای رسیدن آب به ریشه ها و خشک بودن سطح خاک برای آبیاری بعدی گیاه توجه کنید.

گیاه آلوئه ورایی که از آبیاری زیاد رنج میبرد برگهای قهوه ای تیره و نرمی دارد. این آبیاری زیاد میتواند منجر به پوسیدگی ریشه های گیاه گردد.

تعداد دفعات مناسب آلوئه ورا

اکثر متخصصان کشاورزی معتقدند که آلوئه ورا را در طول تابستان هر دو هفته یکبار باید آبیاری کنید. زمانی که هوا روبه خنکی و سردی میگراید، آبیاری را به ماهی یکبار کاهش دهید. به صورت کلی گیاه را زمانی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده باشد.

ویژگی های خاک مناسب برای رشد آلوئه ورا

  1. یکی از ویژگی های خاک مناسب برای پرورش گیاه آلوئه ورا اسیدیته خاک یا همان pH آن است. محدوده pH خاک را بین 6 تا 7 نگه دارید.
  2. آلوئه ورا خاکی با ساختار شنی و زهکشی مناسب را به هر نوع خاک دیگری ترجیح میدهد.
  3. خاک گلدان آلوئه را با مواد ارگانیک مخلوط کنید تا بهتر رشد کند.

نور خورشید علت قهوه شدن برگ آلوئه ورا و راه حل آن

نور گرم و مستقیم خورشید میتواند برگهای آلوئه ورا را قهوه رنگ کند. در طول فصل تابستان این گیاه را در سایه خورشید قرار دهید. گیاه آلوئه ورا را به مکانی با خورشید صبح گاهی منتقل کنید.

اگر برگ گیاه آلوئه وراتان قهوه ای شده، آن را به داخل خانه در نزدیک پنجره (جایی که نور مستقیم به آن نتابد) منتقل نمایید.

کود دهی بیش از اندازه علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا و راه درمان آن

کود دهی بیش از اندازه میتواند به ریشه گیاه آلوئه ورا آسیب رسانده و منجر به قوه ای رنگ شدن برگ های گیاه گردد. آلوئه ورا یکی از انواع گیاهانیست که نیاز به کود دهی زیاد ندارد.

بهترین کود برای آلوئه ورا

بهترین-کود-برای-آلوئه-ورا
بهترین-کود-برای-آلوئه-ورا

کود مناسب آلوئه ورا همان کود کامل یا NPK میباشد. هر از 6 یا 12 ماهی یکبار آلوئه ورا را کود دهی کنید. نسبت عناصر نیتروژن به فسفر و پتاسیم موجود در کود 0.5-1-1 باشد. یعنی نیتروژن و فسفر به اندازه برابر و دوبرابر پتاسیم به آلوئه ورا برسد.

جهت خرید کود آلوئه ورا و مشاوره خرید میتوانید با مشاوران ما در واتس اپ از طریق آیکون واتس آپ پایین صفحه، یا بصورت تلفنی توسط شماره های موجود در پاورقی و بخش تماس با ما سایت، تماس حاصل فرمایید. مشاوران ما 24 ساعت روز در 7 روز هفته در خدمت شما عزیزان هستند.

بیشتر بخوانید:بررسی انواع کود کامل- کودهای NPK پودری و مایع

قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا در اثر هجوم حشرات و بیماری 

آلوئه ورا عموما گیاهی نیست که حشرات و آفات را به خود جذب کند. از آنجا که ساختار بیرونی گیاه آلوئه ورا به حالتیست که تمامی نقاط و برگهای آن در دسترس است، اگر عفونت یا حشراتی روی سطوح آن مشاهده کردید، میتوانید براحتی با فشار آب آن را از بین ببرید. اگر فشار آب برای از بین بردن آن کافی نبود، میتوانید با یک اسفنج آغشته به صابون آفات را پاک کنید.

بیشترین بیماری که گیاه آلوئه ورا به آن دچار میگردد، بیماریهای قارجی بوده که منجر به پوسیدگی ریشه گیاه میشوند. از طرفی ریشه بیماریهای قارچی آلوئه ورا هم آبیاری بیش از اندازه گیاه است که برای رسیدگی به این مهم میتوانید به توضیحات بالا مراجعه کنید.

سوالاتی که برایتان پیش آمده را میتوانید در بخش دیدگاه های مقاله با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ بدهیم.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.