کودهایی-که-آفت-ها-را-جذب-می-کنند

شاید تا به الان در مورد کودهایی که آفت ها را جذب می کنند چیزی نمی دانستید و برایتان عجیب باشد. اما برخی عناصر اصلی مورد نیاز گیاهان وجود دارد که استفاده بیش از اندازه لازم گیاه روی خاک خود موجب جذب آفات می گردد. در این مقاله سعی در معرفی این عناصر و راه حل رفع آن داریم.

آیا کود می تواند آفات را به گیاهان جذب کند؟

چه کودهایی آفت ها را جذب می کنند

یکی از کودهایی که آفت ها را جذب می کنند کود شمیایی نیتروژن میباشد. اینکه این نوع کود آفت ها را به خود جذب می کند سال ها مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت. حدود 50 سال کود نیتروژن شیمیایی را دانشمندان بررسی کردند و متوجه تاثیر و آسیب دیدگی بیشتر شاخ و برگ درختان توسط آفت ها نسبت به بقیه می شدند.

در طول این 50 سال، محققین در 135 تحقیق و مقاله ادعا کردند که کود شیمیایی نیتروژن آفت های برگ خار به جذب می کند. در مقابل آن کمتر از 50 مقاله نیز وجود دارد که این مسئله را رد می کند.

محققان نشان دادند که میزان نیتروژن بالا و بیش از حد نیاز در بافت های گیاهان آفت ها را جذب و از مقاومت گیاه در برابر آفات می کاهد.

اگرچه در زمینه رابطه تغذیه گیاه و آفات تحقیقات بیشتری باید انجام گردد، اما اکثر مطالعاتی که عکس العمل شته ها و کنه ها به کود نیتروژن را ارزیابی می کنند، گسترش چشمگیر تعداد آفات با افزایش نرخ کود دهی را تایید کرده اند.

منبع: (USDA’s SARE (Sustainable Agriculture Research & Education program

کودها چگونه آفت ها را جذب خود می کنند 

کوددهی محصولات می‌تواند با تغییر سطوح مواد مغذی بافت گیاه بر حساسیت گیاهان به آفات تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهد که توانایی گیاه زراعی در مقاومت یا تحمل آفات و بیماری های حشرات با خواص فیزیکی، شیمیایی و عمدتاً بیولوژیکی خاک گره خورده است.

خاکهایی با مواد ارگانیک بالا و بیولوژی خاک فعال عموماً حاصلخیزی خوبی دارند. محصولاتی که در چنین خاک‌هایی رشد می‌کنند عموماً تعداد کمتری حشره گیاه‌خوار را جذب میکنند، کاهشی که ممکن است به محتوای نیتروژن کمتر در محصولات کشاورزی ارگانیک نسبت داده شود. از سوی دیگر، شیوه های کشاورزی، مانند استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی، می تواند باعث عدم تعادل مواد مغذی و کاهش مقاومت در برابر آفات شود.

منبع: elsevier journal

کودهای ارگانیک آفات را جذب نمی کنند

کودهای-ارگانیک-آفات-را-جذب-نمی-کنند

کودهای-ارگانیک-آفات-را-جذب-نمی-کنند

مطالعات بیشتری برای مقایسه جمعیت آفات بر روی گیاهان تیمار شده با کودهای شمیایی و سنتزی و ارگانیک باید انجام گردد. درک اثرات اساسی چرایی کوددهی ارگانیک برای بهبود سلامت گیاه ما را به سمت مدیریت تلفیقی جدید و بهتر آفات و طرح‌های مدیریت یکپارچه حاصلخیزی خاک سوق داده است. همین مسئله باعث شد که تمامی محصولات مجموعه رویش پارس بر اساس عناصر ارگانیک تولید شوند. بطوری که نه تنها آسیبهای کودهای شیمیایی را ندارند بلکه در مواردی مانند کود گوگرد مایع با افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری ها گیاهان را مقاومتر می کنند. 

حاصلخیز کردن خاک بصورت طبیعی

همانطور که در بالا گفتیم شما می توانید از کودهای شیمیای برای نتیجه گیری سریع استفاده کنید. اما بعد از آن باید زمان، پول و تلاش خود را صرف استفاده از آفت کش ها کنید تا از شر مشکل خلاص شوید. بدین صورت خاک و محصول خود را بشدت در معرض آلودگی مواد شیمیایی و محصولات جانبی واکنش های آن ها قرار دادید.

همانطور که در بالا توضیح دادیم شما می توانید با استفاده از محصولات رویش پارس که بر پایه مواد ارگانیک آنها را تولید می کند، خاک خود را بصورت بیولوژیکی حاصلخیز کنید. محصولاتی مانند کود مرغی، کود مایع ماهی، گوگرد مایع  و دیگر محصولات تولیدی مجموعه رویش پارس علاوه بر تقویت گیاه تغذیه گیاهانتان را هم پوشش می دهند. 

خب تا اینجا از اهمیت استفاده از مواد ارگانیک برای کود دهی خاک و کودهایی که آفت ها را جذب می کنند را خدمتتان توضیح دادیم. در مقالات بعدی قصد داریم 5 روش طبیعی برای حاصخیز کردن خاک زمین زراعی یا باغتان را به شما معرفی کنیم. امیدواریم که با ما تا انهای این موضوع همراه باشید.

هرگونه سوالی داشتید می توانید با ما در میان بگذارید. در ضمن اگر به واتس اپ یا اینستاگرام دسترسی ندارید به راحتی می توانید با متخصصان ما در محموعه رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

کلیک کنید تا به صفحه تماس با ما منتقل شوید

 

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1401 آذر 12
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1401 آذر 12
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1401 آذر 12
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1401 آذر 12
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1401 آذر 12
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1401 آذر 12
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1401 آذر 12
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1401 آذر 12
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1401 آذر 12
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1401 آذر 12

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more