مقایسه-کود-گوگرد-مایع-و-کود-گوگرد-پودری-کدام-بهتر-است؟

“مقایسه کود گوگرد مایع و کود گوگرد پودری | کدام بهتر است؟” سوالیست که اکثر مراجعه کنندگان می پرسند. بهمین دلیل تصمیم گرفتیم که یک مقاله در این زمینه منتشر و اطلاعات لازم را به شما منتقل کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع


اطلاعات لازم برای مقایسه کود گوگرد مایع و کود گوگرد پودری

  • اکسید گوگرد یا سولفاته تنها شکلی از گوگرد است که گیاه می تواند از آن استفاده کند.
  • نحوه جذب گوگرد عنصری یا پودری توسط ریشه های گیاه به زمان ، دما و رطوبت وابستگی دارد.
  • گوگرد سولفاته یا همان سولفات گوگرد خاک را اسیدی نمی کند.

دیگر اطلاعات لازم مقایسه کود گوگرد مایع و کود گوگرد پودری | کدام بهتر است؟ را در مقالات زیر مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید:چرا کود گوگرد؟ ، دلیل اهمیت گوگرد برای گیاهانتان

لزوم مقایسه کود گوگرد مایع و کود گوگرد پودری | کدام بهتر است؟

در سالهای اخیر کمبود گوگرد به دلایلی که در مقالات پیشین گفتیم بیشتر شده است. بدین ترتیب درخواست برای کود گوگرد دار هم افزایش یافته است. گوگردی که برای گیاهان قابل جذب باشد بصورت سولفات (SO₄²⁻) که همان شکل از گوگردیست که در گوگرد مایع موجود می باشد. گوگرد عنصری یا همان S⁰ بصورت خالص و اکسید نشده است.

شناخت هر نوع کود گوگرد و خواص متفاوت آن ها و “لزوم مقایسه کود گوگرد مایع و کود گوگرد پودری یکی از مهمترین مسائلیست که باید پیش از خرید کود از آن اطلاع داشته باشید.

کود گوگرد مایع یا گوگرد سولفاته

اگرچه S به اشکال مختلف شیمیایی در طبیعت وجود دارد، گیاهان می توانند S را فقط از طریق سیستم ریشه خود به شکل SO4-2 جذب کنند. مقادیر کمی از گاز دی اکسید گوگرد را می توان از طریق برگ ها جذب کرد، اما این امر در تغذیه کلی گوگرد گیاهان تأثیر چندانی ندارد. این  به این معنی است که تمام خاک S موجود در خاک باید به SO42- تبدیل شود تا توسط گیاهان مورد استفاده قرار گیرد.

آنیون SO4-2 حامل دو بار منفی است، بنابراین به هیچ وجه توسط کلوئیدهای خاک جذب نمی شود. به مراتبی که اسیدیته خاک افزایش پیدا می کند برخی سایت های مثبت روی ذرات خاک و مواد آلی ایجاد شده که اجازه جذب مقدار محدودی از SO4-2 را می دهد. این در حالیست که SO4-2 با رطوبت بخصوص در قسمت های بالایی خاک حرکت می کند. نحوه جذب و حرکت این ماده دقیقا شبیه نیترات (N) است. بدین ترتیب به میزانی که به سمت عمق خاک حرکت کنید، غلظت سولفات موجود در خاک نیز افزایش می یابد.

به دلایلی که ذکر کردیم افزودن مقدار کمی گوگرد مایع در اوایل فصل رشد به ریشه های گیاه جوان شما کمک می کند تا رشد سریعتری داشته باشد و بتواند بهتر و بیشتر به گوگرد سولفاته ای که در اعماق خاک نفوذ کرده و ذخیره شده، دسترسی پیدا کند.

تاثیر گوگرد مایع بر محصول دهی

یک مثال در این زمینه برای شما می زنیم. در آرکانزاس آمریکا با استفاده از گوگرد مایع توانستند محصول دهی گندم را تا چهار برابر حالت عادی افزایش دهند!

کود گوگرد پودری یا گوگرد عنصری

عنصر S برای گیاهان کاملاً در دسترس نیست. گیاهان به سادگی نمی توانند S⁰ را از طریق سیستم ریشه جذب کنند. عنصر S برای گیاهان کاملاً در دسترس نیست. گیاهان به سادگی نمی توانند S⁰ را از طریق سیستم ریشه جذب کنند. گوگرد عنصری بی اثر و نامحلول در آب است. از نظر تجاری، شرکت‌ها می‌توانند آن را در فضای باز ذخیره کنند، جایی که می‌تواند سال‌ها بدون تأثیر رطوبت یا دما در جای خود باقی بماند.

اما زمانی که کشاورزان گوگرد را در قالب کود گوگرد پودری در خاک استفاده می کنند، مسئله فرق می کند. در خاک گوگرد عنصری اکسید شده، به سولفات تبدیل و قابل استفاده برای گیاه می شود. در اینجا سرعت تبدیل گوگرد پودری به سولفات در خاک است که تعیین کننده تاثیر کود بر گیاه می باشد.

بررسی و مقایسه انواع کودهای گوگردی

کارشناسان موارد زیر را به عنوان مهمترین ملاحظات در مورد استفاده از این دو شکل گوگرد (S ، SO4-2) در برنامه های باروری توصیه می کنند:

چه زمانی از کود گوگرد پودری استفاده کنیم

با توجه به تجربیاتی که در این زمینه وجود دارد، استفاده از کود گوگرد پودری پیش از کاشت محصول بهترین روش استفاده از کود گوگرد پودری بحساب می آید. اگر کود دهی را در پاییز برای محصولات بهاره انجام می دهید، کود گوگرد پودری اثرات باقی مانده بیشتری بهتری دارد و می تواند در طول زمان کماکان گوگرد مورد نیاز گیاه را در مراحل مختلف در اختیار آن قرار دهد.

چه زمانی از کود گوگرد مایع استفاده کنیم

· اگر پس از زمان کاشت محصولات بهاره قصد کودهی داشته باشید، کودهای گوگرد مایع معمولا بهترین نتیجه را دارند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که شرایط به گونه ای باشد که سرعت اکسیداسیون کاهش یابد. به عبارت دیگر، در دماهای سرد یا رطوبت بیش از حد. در کودهای اولیه یا ردیفی، شکل مایع کود گوگرد، معمولاً نتایج بهتری را ارائه می دهند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *