علائم-کمبود-کلسیم-در-گیاهان

کلسیم یک ماده مغذی ضروری کم مصرف است که نقش موثری در رشد گیاه دارد به همین دلیل کمبود کلسیم در گیاهان از اهمیت بالایی برخوردار است. در برنامه هایی که برای حاصلخیزی خاک به منظور تولید بسیاری از محصولات با عملکرد بالا و با کیفیت بالا توسعه داده می شود, کود کلسیم به عنوان یک تغذیه خوب مورد تایید کشاورزان است.کمبود کلسیم نوعی اختلال در رشد گیاه است که می تواند ناشی از سطح ناکافی کلسیم موجود در محیط رشد باشد ، اما در بیشتر مواقع ناشی از تعرق کم در سرتاسر گیاه یا بخش زیادی از بافت آسیب دیده است.

گیاهان نسبت به چنین کمبودهای موضعی کلسیم در بافت های گیاه با انتقال دهی کم یا بدون انتقال دهی حساس هستند زیرا کلسیم در بافت گیاه حرکت نمی کند, کمبود کلسیم در گیاهان ممکن است به دلیل کمبود آب باشد ، که باعث کند شدن انتقال کلسیم در گیاه می شود ، جذب ضعیف کلسیم از طریق ساقه یا وجود نیتروژن بیش از حد در خاک باشد.


دلایل کمبود کلسیم در گیاهان

خاکهای اسیدی ، شنی یا درشت غالباً حاوی کلسیم کمتری هستند. رطوبت نامتعادل خاک و مصرف بیش از حد انواع کود نیز می تواند باعث کمبود کلسیم شود. در بعضی مواقع ، حتی با وجود کلسیم کافی در خاک ، کلسیم می تواند به شکل نامحلول باشد و  توسط گیاه غیرقابل استفاده باشد یا اینکه به یک “پروتئین حمل و نقل” نسبت داده شود. خاک های حاوی فسفر بالا نیز مستعد ایجاد اشکال نامحلول کلسیم هستند.
کلسیم و منیزیم نیز در سلولهای گیاهی با هم مغایر هستند و برهم کنش متقابل دارند. در نتیجه ، تعادل هموستاتیک بین کلسیم و منیزیم در گیاه برای رشد مطلوب و مناسب لازم است.

بیشتر بخوانید: فواید گوگرد مایع در کشاورزی

کمبود-کلسیم-در-ذرت
کمبود-کلسیم-در-ذرت

علائم کلی کمبود کلسیم 

علائم کمبود کلسیم در ابتدا به صورت نکروز موضعی بافت ظاهر می شود که منجر به توقف رشد گیاه ، ایجاد نکروز در حاشیه  برگ های جوان یا پیچ خوردگی برگ ها و در نهایت مرگ جوانه های کناری و نوک ریشه می شود. به طور کلی ، ابتدا رشد جوانه ها و برگ های جوان تر گیاه تحت تأثیر قرار می گیرد. برگهای بالغ به ندرت تحت تأثیر قرار می گیرند زیرا کلسیم در برگهای مسن در غلظت بالایی ذخیره می شود. کمبود کلسیم در گیاهان با کاهش قد ، گره های کمتر و سطح برگ کوچک تر همراه است.

کود کلسی مکس

علائم کمبود کلسیم به تفکیک گیاه

سیب

ایجاد “لکه تلخ” , کمبود کلسیم باعث ایجاد لکه در پوست میوه ها می شود، لکه های قهوه ای روی پوست و یا در گوشت میوه ظاهر می شود و طعم آن مناطق تلخ است. معمولاً زمانی این اتفاق می افتد که میوه در انبار است.

کمبود-کلسیم-در-سیب
کمبود-کلسیم-در-سیب

کلم و کاهو

بر اساس مشاهدات, کمبود کلسیم در گیاهانی مانند کاهو باعث ایجاد سوختگی در لبه های برگ ها می شوند.

هویج

ایجاد لکه های تیره و بیضی شکل که در مواقعی ممکن است توسط ارگانیسم های عامل بیماری به وجود آمده باشد.

کرفس

رشد کلی گیاه و برگ های مرکزی متوقف می شود.

گوجه و فلفل

ایجاد ‘پوسیدگی درانتهای شکوفه’, علائم به صورت نواحی فرو رفته و خشک در انتهای شکوفه میوه و در فاصله دورترازساقه شروع می شوند ، لزوما همه میوه های روی یک شاخه تحت تأثیرکمبود کلسیم قرار نمی گیرند. گاهی اوقات ممکن است استفاده بی رویه از کودهای ازته, پوسیدگی انتهای شکوفه را تشدید کند. مدیریت آب و جلوگیری از تنش آبی عامل اصلی به حداقل رساندن ایجاد پوسیدگی است.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود نیتروژن در گیاهان

کمبود-کلسیم-در-گوجه-فرنگی
کمبود-کلسیم-در-گوجه-فرنگی

برطرف کردن کمبود کلسیم در گیاهان

کمبود کلسیم را بعضی اوقات می توان با افزودن آهک کشاورزی به خاکهای اسیدی ، با هدف رسیدن به pH=5/6  اصلاح کرد ، مگر این که گیاهان مورد نظر به طور خاص خاک اسیدی را ترجیح دهند. برای بهبود ظرفیت خاک در نگهداری رطوبت ، باید مواد آلی به خاک اضافه شود. با این حال ، به دلیل ماهیت این اختلال (یعنی جا به جایی ضعیف کلسیم به بافتهای کم تعرق) ، به طور کلی با افزودن کلسیم به خاک نمی توان مشکل کمبود کلسیم در گیاهان را برطرف کرد. در برخی از گونه ها ، می توان با محلول پاشی بر بافت های در معرض خطر ، این مشکل را کاهش داد.

بیشتر بخوانید:کود کلسیم پلی سولفیت (گوگرد و کلسیم)

کمبود-کلسیم-در-درخت-موز
کمبود-کلسیم-در-درخت-موز

پس از ایجاد علائم کمبود کلسیم در گیاه جبران خسارت دشوار است ، بنابراین باید بلافاصله اقدامات اصلاحی انجام شود ، به عنوان مثال pH خاک باید آزمایش شود و در صورت نیاز اصلاح شود ، زیرا کمبود کلسیم غالباً با pH پایین همراه است.

در میوه های زودرس معمولاً علائم کمبود کلسیم به صورت شدیدتری ظاهرخواهد شد ، اقدامات اصلاحی، مانند آبیاری در دمای معتدل و به صورت پایدار، وقوع علائم را به حداقل می رساند.

[ratings]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.