بهترین-روش-های-جلوگیری-از-سفت-شدن-و-تراکم-خاک

در این مقاله بهترین روش های جلوگیری از سفت شدن و تراکم خاک با هدف بهبود وضعیت کشاورزی و افزایش کیفیت محصولات را خدمتتان معرفی می کنیم.

فشردگی خاک یا بعبارت عامیانه تر خاک سفت برای کشاورزی یک مشکل اساسی محسوب می گردد. اگر خاک بیش از حد متراکم باشد و ضرات آن خیلی بهم نزدیک باشند، گیاهان به خوبی رشد نخواهند کرد. البته که روشهایی برای اصلاح خاک فشرده وجود دارد، اما بهترین کار انجام اقداماتی را برای جلوگیری از اعمال فشار بر خاک و متراکم شدن آن است. با ایتفاده از روشهایی که در ادامه خدمتتان توضیح می دهیم می توانید خاک زراعی خود را با فاصله مناسب بین ذرات و سالم نگهدارید.


تراکم خاک چیست

تراکم یا فشردگی خاک زمانی اتفاق می افتد که مواد تشکیل دهنده خاک  ( ماسه، سیلت، مواد معدنی، رس، مواد آلی) با حداقل فاصله ممکن در کنار هم قرار گرفته و یا حتی بهم چسبیده باشند. فشردگی خاک سالم باید بگونه ای باشد که در یک ضخامت مشخص از زمین، نیمی خاک و نیمی فضای خالی بین ذرات باشد.

وقتی خاک زراعیتان دچار فشردگی و تراکم شده باشد، کشاورزی و کاشت در آن یک سری مسائل و مشکلات به همراه دارد که در ادامه راجع به آنها صحبت می کنیم.

مضرات خاک سفت و متراکم برای کشاورزی

مضرات-خاک-سفت-و-متراکم-برای-کشاورزی
مضرات-خاک-سفت-و-متراکم-برای-کشاورزی

در زیر یک سری مصائب و مشکلاتی که در اثر فشردگی خاک برای کشاورزی ایجاد می شود را آوردیم.

  • رشد ریشه در خاک فشرده به سختی انجام می پذیرد. گیاه با ریشه کوتاه نمی تواند رشد کامل و محصول کافی بدهد
  • خاک ورزی و شخم زدن خاک به سختی انجام میگیرد
  • جذب آب توسط خاک با مشکل روبرو می شود.
  • کمبود اکسیژن مورد نیاز گیاه در خاک متراکم
  • خاک فشرده موجب می شود که کرم های خاکی نتوانند به خوبی در خاک حرکت و نفوذ کرده و تاثیرات اصلاحی خود بر خاک را نمی توانند اعمال کنند.

دلایل سفتی و متراکم شدن خاک زراعی

شخم زدن خاک خیس و مرطوب یکی از عوامل تراکم و سفت شدن خاک است. رفت آمد بیش از حد ماشین آلات کشاورزی و انسان ها روی خاک زراعی نیز موجب فشردگی و سفت شدن خاک می گردد. خاک های رسی بیشتر از هر نوع خاک دیگری در معرض خطر فشردگی و سفتی هستند. هرچه ذرات خاک ریزتر باشد خطر سفت شدن و فشردگی خاک بیشتر است.

گاهی اوقات ممکن است یکی از راه های کاهش فشردگی خاک های رسی را افزودن شن به آن بدانند. اما این کار کاملا نتیجه عکس می دهد. اگر شن به خاک رسی بی افزایید. خاک بیشتر سفت می شود.

بهترین روش های جلوگیری از سفت شدن و تراکم خاک چیست

بهترین-روش-های-جلوگیری-از-سفت-شدن-و-تراکم-خاک-چیست
بهترین-روش-های-جلوگیری-از-سفت-شدن-و-تراکم-خاک-چیست

همیشه بهترین روش درمان پیشگیریست. اگر بتوانید در وهله اول از سفت شدن خاک جلوگیری کنید، طبیعتا از تبعات آن در امان خواهید بود. روش های پیشگیری از سفت شدن خاک عبارتند از:

  • تا جایی که می توانید در بستر خاک رفت و آمد نکنید
  • استفاده حداقلی و دفعات کم از تجهیزات کشاورزی. سعی کنید تا جایی که میشود از تجهیزات کم وزن و کوچکتر استفاده کنید
  • زمانی که خاک مرطوب و خیس است روی آن کار نکنید. اصلا خاک خیس را شخم نزنید
  • استفاده از مالچ موجب کاهش و جلوگیری از فشردگی خاک در اثر رفت و آمد زیاد می گردد. از طرفی بر کیفیت آب جذب شده در خاک نیز می افزاید.

استفاده از کمپوست برای اصلاح خاک سفت

انجام روش های دیگر اصلاح خاک سفت و متراکم وقت بیشتری می برند. یکی دیگر از بهترین روش های اصلاح خاک سفت و متراکم استفاده از کمپوست است. می توانید برای اصلاح خاک فشرده و سفت از مخلوط کردن کمپوست با آن استفاده کنید. کمپوست در خاک باعث جذب کرم های خاکی می گردد. ازین طریق فواصل بین ذرات خاک را افزایش می دهد. مواد آلی هم خاک را می شکنند و هم کرم ها و میکروارگانیسم ها را جذب می کنند که بیشتر آن را تجزیه می کنند.

بیشتر بخوانید:تفاوت بین کمپوست و کود چیست

هوادهی خاک یکی از بهترین روش های جلوگیری از سفت شدن و تراکم خاک

یکی دیگر از روش های جلویگری و اصلاح خاک سفت و متراکم هوادهی به خاک است. با هوادهی می توانید از تشکیل کاهگل جلوگیری کنید.

کاشت گیاه پوششی یکی از بهترین روش های جلوگیری از سفت شدن و تراکم خاک

در زمین های زراعی بزرگ، کاشت یک محصول پوششی را در پایان فصل رشد در نظر بگیرید. می توانید در اوایل بهار آن را به خاک تبدیل کنید تا به باز شدن خاک و افزودن مواد مغذی کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.