کشت-یونجه

کشت یونجه سابقه ای بسیار طولانی دارد به طوری که قدمت آن به ابتدای تاریخ تمدن می رسد. کشت یونجه در اکثر نقاط دنیا رایج بوده و روز به روز به سطح زیر کشت آن افزوده می شود. بهترین شرایط برای رشد ونمو یونجه در مناطق خشک، آفتابی، گرم و با آب فراوان انجام می گیرد.

ترکیب صفات زیر به همراه سازگاری گسترده به محیط های متنوع, یونجه را به عنوان یک محصول منحصر به فرد معرفی نموده است این صفات عبارتند از :

 • ظرفیت رشد مجدد سریع
 • توانایی تثبیت بیولوژیکی نیتروژن
 • مقاومت به سرما و گرما
 • مقاومت به خشکی
 • دارا بودن دورۀ خاک
 • کیفیت مناسب علوفه
 • هضم پذیری بالا
 • مغذی بودن
 • واکنش پذیر بودن به مدیریت خوب
 • قابلیت ذخیره و انبار کردن
  قابلیت استفاده به صورت چرای مستقیم ، کود سبز
 • قدرت رقابت با علف های هرز
 • تکثیر به وسیله بذر ، ریزوم ، استولون
 • پایا و چند ساله بودن

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای یونجه | گوگرد مایع برای یونجه

کشت یونجه دیم

کشت-یونجه-دیم

کشت-یونجه-دیم

کشت یونجه دیم با عملکرد بالا مستلزم خاکهای عمیق است که توان ذخیره فراوان آب جهت عرضه در مدت طولانی فصل رشد را داشته باشد همچنین برای تولید یونجه با عملکرد بالا نیاز به مقادیر زیادی آب از طریق بارندگی،آب ذخیره ای و یا آبیاری است.

یونجه به ازای تولید یک تن علوفه در 6/0 هکتار در سال نیاز به تقریبا 15 سانتی متر آب در ناحیه ریشه دارد. علاوه بر این خاک هایی که در آن یونجه کشت می شود بایستی PH نزدیک خنثی (6/6-5/7 )داشته و به اندازه کافی حاصلخیز برای عرضه مقادیر زیاد مواد غذایی باشند.

کشت یونجه در زمین شور | تنظیم pH برای یونجه

 • کاهش حلالیت عناصر محلول سمی
 • افزایش دسترسی به مواد غذایی ضروری
 • افزایش فعالیت میکروارگانیسم های خاک
 • تثبیت بهتر نیتروژن

با برداشت حدود یازده تن علوفه در هکتار تقریبا 45 کیلوگرم فسفر(P) ، 90 کیلوگرم کلسیم و 198 کیلوگرم پتاسیم (k) از خاک خارج می گردد که با استفاده از کودهایی که بر اساس تجزیه خاک تعیین می شوند به خاک باز گردانده می شوند در تمام انواع خاک ( شنی ، لومی و رسی ) می توان یونجه را کشت نمود.

با این حال بایستی خاک به خوبی زهکشی شود تا از ابتدا از بیماری های ریشه جلوگیری شود و همچنین اجازه جریان اکسیژن که برای تثبیت نیتروژن به وسیله باکتری Rhizobiam لازم است ، داده شود.

خاکهای با PH نزدیک خنثی به علت در دسترس قرار دادن مواد غذایی و فعالیت باکتری Rhizobiam برای تولید مطلوب یونجه مناسب هستند.

نحوه کشت یونجه

نحوه-کشت-یونجه

نحوه-کشت-یونجه

یکی از عوامل بسیار مهم در تولید محصول بهینه یونجه انتخاب زمین و تهیه بستر مناسب است . با اجرای عملیات صحیح کاشت ، انتخاب بذر مرغوب و نیز تهیه مناسب بستر و عوامل دیگر می توان زراعت مطلوبی را ایجاد کرد.

انخاب زمین برای کشت یونجه

در انتخاب زمین برای زراعت یونجه بایستی دقت فراوانی نمود زمین مناسب برای کشت یونجه بایستی خاک حاصلخیز شنی رسی یا رسی شنی و عاری از علف های هرز داشته باشد. همچنین زمین کشت یونجه بایستی مسطح بوده و در اراضی مکانیزه ، شیب بایستی یک تا 2 در هزار در نظر گرفته شود . از طرف دیگر خاک بایستی دارای ساختمانی باشد که در آن به آسانی تهویه انجام گیرد.
ایران یکی از مناطق مناسب برای کشت یونجه است.

در این میان علاوه بر بومی بودن و سازگاری گیاه با شرایط آب وهوایی، خاک نیز در این موقعیت نقش بسزائی دارد. از عوامل مهمی که در تولید بهینه این محصول نقش داشته آهک است.

به طور کلی اغلب خاکهای ایران آهکی بوده و به همین دلیل برای زراعت یونجه مناسب اند . زیرا چنین خاکهایی کلسیم و منیزیم مورد نیاز یونجه را تأمین کرده و نیز باعث حفظ تعادل PH مناسب برای کشت یونجه می شوند.

PH مطلوب برای کشت یونجه حدود هفت (خنثی ) است, PH بالاتر از هفت هم برای کشت یونجه مناسب است ولی PH کمتر از هفت نامناسب اند، به همین خاطر در حاشیه دریای خزر یا یونجه به عمل نمی آید و یا در صورت پاگرفتن زراعت، محصول ناچیز و با طول عمر کوتاه تولید می نماید . لذا در صورت نیاز به کشت یونجه در خاکهای اسیدی اضافه نمودن آهک یکی از برنامه های مهم مدیریت مواد غذائی و PH خاک است که حتماً بایستی لحاظ گرد.

برای این منظور بایستی آهک را حدوداً شش ماه قبل از کشت و یا نصف آن را قبل از کشت و بقیه را به فرم هیدراته بعد از کشت اضافه نمود.

بیشتر بخوانید:کود کلسیم پلی سولفیت (گوگرد و کلسیم)

عملکرد یونجه

عملکرد بالای علوفه،کیفیت (ارزش غذایی)و برداشت طولانی مدت از اهداف اصلی تولید کنندگان یونجه است.

این صفات به هم وابسته بوده و تا حدودی ارتباط عکس با هم دارند. عملکرد بالای علوفه مخصوصا در یک برداشت‏، غالبا با کیفیت کم همراه است چونکه بین برداشت ها فاصله طولانی می افتد.

یونجه با کیفیت

تلاش برای به دست آوردن کیفیت بالا‏ ، مخصوصا در طول استفاده از مزرعه یونجه سبب کوتاه شدن عمر یونجه می شود چونکه برداشت زود به زود که برای کیفیت بالا ضروری است عمر یونجه را کوتاه می کند.
برای موفقیت یونجه کاران بایستی عملکرد، کیفیت و عمر یونجه را برای هر مزرعه مقدم بر عوامل دیگر بدانند. اگر کیفیت بالای ، علوفه، مد نظر است بایستی عملکرد و طول عمر تا اندازه فدای آن شود.

افزایش طول عمر یونجه

اگر طول عمر یونجه بیشتر مد نظر است بایستی کمتر به عملکرد و کیفیت توجه نمود،تنش های وارد شده از طرف آفات عملکرد و کیفیت یونجه را کاهش می دهد.

علوفه با بالاترین کیفیت از بوته های جوان یونجه با برگهای سالم وصل شده به ساقه به دست می آید.

حشراتی که از شاخ و برگ یونجه تغذیه می کنند بیشتر از برگهای آبدار تغذیه می نمایند. بیماری های برگ می توانند سبب صدمه به برگ شوند.

علف های هرز، کیفیت علوفه را کاهش داده و سایه ایجاد شده به وسیله علف های هرز ممکن است سبب خسارت به برگهای واقع در سایه گیاه شود، لذا برای حفظ عملکرد و کیفیت بالا بایستی آفات را کنترل نمود.

پلی سول مایع بنشت یک قارچ کش و حشره کش قوی است که می توان جهت کنترل آفات و حشرات از آن استفاده کرد.

کوددهی یونجه

آزمایش خاک تنها روش تعیین وضعیت حاصلخیزی و PH خاک است. برای تولید یونجه وجود حداقل 65 کیلوگرم در هکتار فسفر 350 کیلوگرم در هکتار پتاسیم و PH خاک نزدیک 7 ضروری است.

بیشتر بخوانید:خرید گوگرد مایع | قیمت سال 1400

اگر این مواد غذایی ضروری ناکافی باشد و یا PH خاک کمتر از 5/6 باشد عملکرد و طول عمر یونجه به طور معنی داری کاهش می یابد.

بایستی PH نزدیک خنثی (7= PH) باشد. باکتری Rhizobium بتواند نیتروژن مورد نیاز یونجه در این حد را تثبیت نماید. اگر آنالیز خاک نشان دهند که سطح pH پایین است، باید از آهک پاشی استفاده کنید. درکنار این مهم در نظر داشته باشید که در صورت نیاز به مواد غذایی، قبل از کاشت، باید فسفر و پتاسیم کافی به خاک برسانید.در صورت نیاز به آهک و کود بایستی در 15 سانتی متری سطح خاک داده شود.

عملکرد بالای یونجه ، مقادیر زیادی مواد غذایی را از خاک خارج می کند که در نتیجه می توان از هیپوسولفیت بنشت جهت تامین پتاسیم استفاده کرد.

برگزیده ها
محلول-پاشی-چیست

محلول پاشی چیست؟

تاثیر-گوگرد-مایع-بر-سیب-زمینی

تاثیر گوگرد مایع بر سیب زمینی

کمبود گوگرد در سیب زمینی و بیماری اسکب

کمبود گوگرد در سیب زمینی و بیماری اسکب

تاثیر-گوگرد-مایع-بر-گوجه-فرنگی

تاثیر گوگرد مایع بر گوجه فرنگی

گوگرد مایع

رضایت مشتریان از گوگرد مایع رویش پارس خوزستان - آبادی باقر منطقه شوش

گوگرد مایع بنشت

گوگرد مایع چیست؟

کشت-یونجه

کشت یونجه

مقالات مرتبط

نمایش همه
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1398 اسفند 28
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1398 اسفند 28
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1398 اسفند 28
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1398 اسفند 28
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1398 اسفند 28
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1398 اسفند 28
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1398 اسفند 28
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1398 اسفند 28
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1398 اسفند 28
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1398 اسفند 28

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

پر فروش ترین ها

نمایش همه
هیومیک-اسید-پودری
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-آهن
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-تیوسولفات-پتاسیم
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
مایع-ماهی
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
گوگرد-مایع
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-مایع-مرغی
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
سیلیکات-پتاسیم
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-فروت-ست
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید
کود-فسفر-بالا
برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید