گوگرد-مایع-برای-زعفران

کشاورزان ممکن است در استفاده از گوگرد مایع برای زعفران (Crocus sativus) غافل باشند. زعفران یا زرپران گیاهی است که از لحاظ وزنی ارزش آن از طلا هم بیشتر میشود. این گیاه به قدری ارزشمند است که ممکن است پیش خود بگویید آیا من هم میتوانم زعفران بکارم و محصول آن را برداشت کنم؟ پاسخ ما به شما بله است!

کلاله و خامه زعفران پس از برداشت و خشک کردن بعنوان چاشنی و ادویه استفاده میگردد. زعفران را گران ترین ادویه جهان بر اساس وزن قیمت گذاری میکنند.

برای هر کیلو زعفران باید 150000 دلار آمریکا بپردازید. زادگاه این گیاه ایران خودمان است. ایران بیش از 90 درصد از زعفران دنیا را تولید میکند. چین بزرگترین وارد کننده این ادویه بسیار معطر و خوشبو است.

ماده ای به نام سافرانال به زعفران عطر و مزه میبخشد. آن رنگ طلایی خوشرنگ زعفران هم بخاطر وجود ماده ای به نام کروسین یا کروچین (crocin) است. حال با توجه به توضیحات داده شده بهترین کود برای پرورش زعفران را به شما معرفی خواهیم کرد.

اگر تمام شرایط و ضوابطی که در این مقاله آورده ایم را رعایت کنید، میتوانید یکی از بهترین محصولات زعفران بازار را تولید نمایید. پس با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:بهترین گوگرد مایع در بازار


تاریخچه کاشت زعفران

حتما شنیده اید که زعفران در اسپانیا هم کاشت میشود. شاید از خود بپرسید که بین این همه کشور چرا زعفران اسپانیایی داریم؟

ایرانیان باستان ضمن صادرات زعفران از طریق جاده ابریشم به چین و علاوه بر آن به یونانیان و رومی ها، خواص این گیاه را به اعراب نیز آموختند. پس از اشغال ایران توسط اعراب و رسیدن آن ها به دروازه های آندلس، روش کاشت زعفران را به مسلمانان اطراف دریای مدیترانه آموختند. بدین صورت بود که این گیاه ارزشمند و معطر در اسپانیا نیز شروع به رشد کرد.

شرایط کاشت زعفران | گوگرد مایع برای زعفران

پیاز گیاه زعفران در فصل پاییز رشد میکند. کلاله های قرمز این گیاه ارزشمندترین قسمت آن است. این ادویه معطر و خوشبویی که ما استفاده می کنیم را درواقع از همان کلاله ها تولید میکنند.

در بهترین شرایط از هر پیاز زعفران یک گل میدهد و از هر گل سه کلاله بدست خواهد آمد.

  • زهکشی خاک
  • نور خورشید
  • کود مناسب

از مهمترین عوامل رشد این گیاه با ارزش است. خاک و نور در رشد زعفران بسیار با مهم است.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع چیست؟

محصول دهی زعفران | گوگرد مایع برای زعفران

زعفران را در عمق 7 تا 13 سانتیمتری بکارید. فاصله کاشت باید حدود 15 سانت باشد. برای هر قاشق غذا خوری ادویه زعفران حدود 50 تا 60 گل زعفران نیاز است. اما جای نگرانی نیست چون این گیاه سریع تکثیر میشود و در عرض چند سال شما تعدا زیادی گل زعفران خواهید داشت.

علاوه بر موارد گفته شده در بالا استفاده از کود مناسب مانند گوگرد مایع برای زعفران به محصول دهی کمک شایانی مینماید.

بهترین کود برای زعفران | گوگرد مایع برای زعفران

بهترین-کود-برای-زعفران

بهترین-کود-برای-زعفران

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه فردوسی مشهد، بهترین کود برای پرورش زعفران کود کامل است. کود سوسپانسیون 20 20 20 NPK رویش پارس بهترین و باکیفیت ترین زعفران را برای شما تضمین میکند.

مطمئنا خودتان اطلاع دارید که آنالیز خاک پیش از کاشت مهمترین قدم در کشاورزی است. این مهم به دانستن نقاط قوت و ضعف زمین انتخابی کمک شایانی میکند. همچنین باعث میشود که بیش از اندازه به گیاه کود نرسد. چون همانطور که میدانید کوددهی میتواند به جای تقویت زمین باعث سوزاندن ریشه گیاه شود.

بنابراین باتوجه به مصرف نیتروژن، فسفر و پتاسیم به ازای هر کیلوگرم، کود دهی زعفران یک موضوع واجب در پروسه پرورش آن محسوب میشود. زعفران به ازای هر کیلوگرم زیست توده خشک، 10.2 کیلوگرم نیتروژن، 3.2 کیلوگرم فسفر و 22.8 کیلوگرم پتاسیم مصرف میکند. بنابراین افزودن NPK به اندازه و در کنار آن گوگرد مایع برای زعفران معجزه میکند.

بیشتر بخوانید:کود کامل سوسپانسیون npk 20 20 20

استفاده از گوگرد مایع برای زعفران

در کاشت زعفران نیاید عجول باشید. این گیاه جهت رشد نیاز به صبوری و تلاش کشاورز دارد. یکی مسائلی که باید به آن توجه داشته باشید کود مناسب جهت رشد این گیاه است. استفاده از گوگرد مایع برای زعفران یکی از بهترین روشهای تضمین رشد این ادویه ارزشمند است.

خواص گوگرد مایع برای زعفران

خواص-گوگرد-مایع-برای-زعفران

خواص-گوگرد-مایع-برای-زعفران

بطور کلی زعفران گیاه حریصی نیست و مصرف عناصر مغذی آن زیاد نیست. اما کیفیت کلاله ها و عطر و طعم آن وابستگی بسیاری به عناصر مغذی اصلی در دسترس آن دارد. در کنار نیتروژن، فسفر و پتاسیم، بهترین کود، گوگرد مایع برای زعفران است. میپرسید چرا؟ چون گوگرد مایع برای زعفران موجب :

  • جذب بیشتر عناصر مغذی اصلی بخصوص نیتروژن میشود.
  • طعم و عطر زعفران را بهبون میبخشد
  • موجب افزایش مقاومت زعفران در برابر آفات و بیماری ها میگردد.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع

قیمت گوگردمایع برای زعفران | قیمت سال 1400

قیمت کود زعفران در بازار متفاوت است. بسته به تولید داخل بودن کود یا وارداتی بودن آن قیمت ها فرق دارند. در هنگام خرید توجه داشته باشید که محصولات ارزان قیمت با کیفیت پایین نمی توانند بازدهی لازم را فراهم کنند و گاها ممکن است باعث آسیب به محصولات شما نیز بشوند. توصیه می شود به دنبال محصول با کیفیت و قیمت مناسب و بهینه باشید.

اکنون در سال 1400 قیمت کود مایع زعفران برای هر لیتر را میتوانید با کلیک بر آیکون واتس آپ گوشه پایین صفحه بصورت آنلاین و بروز از کارشناسان فروش ما بپرسید. البته به دلیل نوسان زیاد قیمت ها و استعلام از قیمت کنونی محصول می توانید با ما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید:خرید گوگرد مایع | قیمت سال 1400

Related articles

more
بهترین-و-ارزان-ترین-گوگرد-مایع-قیمت-سال-1400

بهترین و ارزانترین گوگرد مایع | قیمت سال 1400

...

1400 آذر 22
گوگرد-مایع-برای-پسته

گوگرد مایع برای پسته

...

1400 آذر 22
بهترین-گوگرد-مایع-در-بازار

بهترین گوگرد مایع در بازار

...

1400 آذر 22

نظرات کاربران

ارسال نظر

best sellers

more