استفاده-از-تفاله-قهوه-برای-کود-دهی-گیاهان

استفاده از تفاله قهوه برای کود دهی گیاهان یکی از موضوعات قابل بحث در این روزهاست. همه ما از خواص شگفت انگیز و انرژی بخش قهوه این نوشیدنی تلخ اما دل انگیز با خبریم. هرچند که قدرت و خواص دانه قهوه فقط محدود به بدن انسان نمی شود. امروزه محففان به خواص پودر این دانه کافئینه برای گیاهان پی برده اند.

بسیاری از متخصصان در زمینه قهوه ادعا می کنند که تفاله قهوه (پودر بجا مانده بعد از استخراج عصاره در دستگاه های قهوه ساز) مقادیر قابل توجه ای نیتروژن، پتاسیم و فسفر دارد. این محتویات تفاله قهوه را تبدیل به یک گزینه بلقوه بمنظور کمپست کردن و تولید کود برای گیاهان می کند.

البته که خواص تفاله پودر قهوه به همین موضوع ختم نمیگردد. در ادامه به طور مفصل به موضوع استفاده از تفاله قهوه بعنوان کود برای گیاهان صحبت می کنیم.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی


چگونگی استفاده از تفاله قهوه برای کود دهی گیاهان

استفاده-از-تفاله-قهوه-بعنوان-کود-برای-چه-گیاهانی-بهتر-است؟
استفاده-از-تفاله-قهوه-بعنوان-کود-برای-چه-گیاهانی-بهتر-است؟

آیا می دانستید تفاله پودر قهوه را می توان به عنوان یک کود آهسته رهش در خاک استفاده کرد؟

چند وقت پیش در کافه ای که صبخ ها قهوه را در آنجا می خورم متوجه شدم باریستا کافه در حال استفاده از تفاله پودر قهوه در پای گلدانهای حیاط کافی شاپ است. شما هم در خانه می توانید همینکار را برای گیاهان آپارتمانی خود انجام دهید. تفاله بجا مانده از قهوه ذرات بزرگی دارد و ممکن است از سینک پایین نرود. بهترین راه پخش کردن این تفاله ها روی خاک و ادغام آن با خاک گلدان است. بدین صورت یک کمپوست حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم بدون هیچ هزینه ای برای گیاهانتان فرآهم کردید. تفاله قهوه خاصیت هوادهی و زهکشی و بطور کلی ساختار خاک زراعی را بهتر می کند.

بیشتر بخوانید:تفاله قهوه برای کود دهی چه گیاهانی بهتر است

تولید کمپوست با تفاله قهوه

تولید-کمپوست-با-تفاله-قهوه
تولید-کمپوست-با-تفاله-قهوه

یکی از راه های استفاده از تفاله قهوه برای کود دهی گیاهان، استفاده از آن در کمپوست است.

عموما برای تولید کمپوست دو نوع ماده باید استفاده کنید. پسماندهای سبز یا گیاهی و پسماندهای قهوه ای. پسماندهای سبز یا همان طبیعی مواد بر پایه نیتروژن هستند. میکروارگانیسم ها جهت رشد و تولید مثلشان ازین گونه مواد استفاده می کنند. پسماندهای سبز شامل بقایای میوه و سبزیجات و موادی مانند تفاله پودر قهوه میباشد.

اما در مقابل پسماندهای قهوه ای برای غذای میکروارگانیسم ها استفاده می شود که شامل بقایایی برگ و چوب خشک و روزنامه و ازین قبیل مواد می باشد.

یک درصد متناسبی از هر دو نوع مواد باید در کمپوستها استفاده گردد.

نسبت ترکیب مواد در تولید کمپوست

هنگام ترکیب پسماند های سبز و قهوه ای (برای تعریف این دو پسماند به پاراگرافت بالا مراجعه کنید) حتما نسبت 1 به 4 فراموش نگردد. یعنی اگر یک کیلو پسماند میوه و سبزیجات و تفاله قهوه استفاده می کنید، 4 کیلو شاخ و برگ و کاغذ در کمپوست با آن ها مخلوط کنید.

بوی بد کمپوست بخاطر چیست

اگر پسماندهای سبز (میوه و سبزی و تفاله قهوه ) در کمپوست به نسبت بیشتری (بیشتر از 1:4) ترکیب شده باشد، کمپوست بوی بدی می گیرد. بوی بد کمپوست ناشی از آمونیاک است. این آمونیاک محصول جانبی تولید مثل میکروارگانیسم ها در کمپوست هستند. ازآنجا که مواد مورد نیاز رشد و تولید مثل میکروارگانیسم ها به وفور در دسترسشان قرار میگیرد تولید مثلشان چند برابر شده، آمونیاک بیشتر تولید گشته و نتیجتا کمپوستتان بوی بسیار بدی از خود منتشر می نماید.

اگر مقدار پسماند سبز نیز کم باشد باز هم کمپوست عملکرد درستی نخواهد داشت و تولید عناصر مغذی برای مصرف گیاهان از کمپوست بسیار کم می شود.

بیشتر بخوانید:تفاوت بین کمپوست و کود چیست

 مدت زمان تبدیل تفاله قهوه به کود

تقریبا سه ماه بعد از استفاده از تفاله قهوه برای کود دهی گیاهان، تفاله تبدیل به کمپوست شده و گیاه می تواند از عناصر مغذی موجود در تفاله تغذیه نماید. بنابراین توقع تاثیر آنی نداشته باشید.

حتما در حین مخلوط کردن کمپوست به ادغام کامل مواد با هم توجه نمایید.

دلیل عدم تاثیر تفاله قهوه بعنوان کود

گاهی اوقات افرادی که از پودر قهوه برای کود استفاده می کنند، تفاله های پودری را بخوبی با خاک گلدان مخلوط نمی کنند. در این صورت تفاله روی سطح خاک باقی مانده و در معرض هوا خشک می گردد.

اگر این اتفاق بی افتد، تفاله قهوه به جای تقویت موجب جلوگیری از رسیدن آب به ریشه های گیاه خواهد شد. بنابراین حتما تفاله پودری قهوه را با خاک مخلوط کنید.

پودر قهوه یکی از غذا های مورد علاقه کرم ها در خاک است. بنابراین با افزودن پودر قهوه کرم ها فعالیت بیشتری در خاک کرده و موجب بهبود زهکشی و هوادهی در خاک و بطور کلی ساختار خاک گلدانتان می شوند.

البته مراقب باشید که هفته ای یک مرتبه این کار را انجام دهید. اگر پودر قهوه بیش از حد در خاک مخلوط گردد، اسیدیته خاک بالا رفته و ممکن است تاثیر عکس بدهد.

استفاده از تفاله قهوه بعنوان کود برای چه گیاهانی بهتر است؟

با توجه به تحقیقاتی که در منابع مختلف انجام دادیم، متخصصان بر این باورند که استفاده از تفاله قهوه برای کود دهی گیاهان اسید دوست بهترین تاثیر را دارد. گیاهانی مانند گل رز، یا نیلوفر رشد بهتری در محیطهای اسیدی دارند، قهوه هم که اسیدیته خاک را افزایش می دهد بنابراین بهترین راه برای کود دهی ارگانیک خاک این گل ها، استفاده از تفاله قهوه است.

برای چه گیاهانی نباید از تفاله قهوه بعنوان کود استفاده کنید

هرچند که قهوه تاثیرات مثبت غیرقابل انکاری بعنوان کود بر گیاهان می گذارد، نباید ازین مهم غافل شوید که قهوه را برای هر گیاهی نباید استفاده کنید. برخی گیاهان نسبت به محیط اسیدی حساسند. برای مثال گوجه فرنگی به پودر قهوه حساس است و نباید از قهوه بعنوان کود گوجه فرنگی استفاده نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.