هرس-کردن-گوجه-فرنگی

کاشت، پرورش و هرس کردن گوجه فرنگی در خانه، سرگرمی شاد و لذتبخشی است. بیشتر ارقام گیاهان گوجه فرنگی به آسانی رشد می کنند. بنابراین گوجه فرنگی به نگهداری و مراقبت زیاد در طول دوره ی رشد، نیاز نخواهند داشت. مطمئنا مانند هر گیاه دیگری هرس کردن گوجه فرنگی می تواند به حفظ سلامتی گیاه کمک شایانی می کند. هرس کردن سبب تولید گوجه فرنگی بیشتر می شود. فرآیند هرس شاخه های گوجه فرنگی کار ساده و آسانی است و نیاز به ابزار خاصی برای شروع کار نخواهید داشت.

در ادامه با ما همراه باشید تا جزئیات هرس کردن گوجه فرنگی را به شما آموزش دهیم.


آموزش هرس کردن گوجه فرنگی

جهت آموزش هرس کردن گوجه فرنگی چندین مرحله را باید طی کنید. تنها نکته ای که مد نظر باید داشته باشید، حوصله و رعایت ترتیب کار است.

آموزش-هرس-کردن-گوجه-فرنگی

شروع هرس از قسمت پایینی گیاه

هرس گیاه گوجه فرنگی، از قسمت پایین به سمت بالا، روش موثرتری است. با این روش شاخه های اضافی با سرعت و دقت بالاتری حذف می شوند. با دقت و صبوری کار خود را شروع کنید، و هر شاخه ای که رشدش غیر ضروری است، هرس کنید.

ضمنا رشد گیاه گوجه فرنگی به صورتی است که تعداد شاخ و برگ های اضافی در پایین گیاه بیشتر است. بدین صورت وقتی از بالا شروع کنید، بخش عمده کار شما به انتهای فرآیند موکول می شود. بدین صورت ممکن است حوصله و تلاش کمتری برای هرس بخش پایینی بخرج دهید.

بنابراین بهتر است از پایین هرس کردن گوجه را آغاز کنید.

یک موضوع جالب دیگری که باید بدانید این است که ساقه های تازه نیز باید حذف شوند. گیاه گوجه بالغ و در حال میوه دادن نیاز به ساقه جدید ندارد.

ساقه های تازه شکل گرفته در گیاه گوجه فرنگی نیز باید حذف شوند. در واقع این ساقه ها مواد مغذی را از میوه های گوجه فرنگی دور می کنند.

بیشتر بخوانید:زردی برگ گوجه فرنگی

حذف شاخ و برگ های اضافی گوجه فرنگی

هرس گوجه فرنگی را با چیدن هر بخش از گیاه که نیازی به آن نمی باشد، شروع کنید. قبل از حذف هر شاخه از گیاه گوجه فرنگی، آن بخش از گیاه را بین انگشت شست و انگشت اشاره نگه داشته، سپس آن را جدا کنید. با حرکت آن بخش گیاه گوجه فرنگی به عقب و جلو ساقه را از گیاه جدا کنید.

اکثر قسمت های گیاه گوجه فرنگی  باید به سادگی چیده شوند.

برای هرس گیاه گوجه فرنگی به قیچی نیاز نیست. اگر بخش خیلی بزرگ از گیاه باشد که نتوان آنرا با دست جدا نمود به قیچی نیاز پیدا می کنید.

استفاده از قیچی آلوده مثال استفاده از سرنگ آلوده برای انسان ها می باشد.

اگر قیچی هرس آلوده باشد، می تواند آلودگی را به گیاه منتقل کند. بنابراین قبل از عملیات هرس گوجه فرنگی، قیچی هرس را ضد عفونی نمایید. البته اگر یکی از بوته های گوجه فرنگی، بیمار باشد عفونت به قیچی منتقل شده و باز امکان سرایت به گیاه دیگر وجود دارد.

تیغ ریش تراش هم یکی از ابزار دم دستی است که می توانید به جای قیچی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:کمبود عناصر در گوجه فرنگی

علت هرس گوجه فرنگی

علت هرس گیاه گوجه فرنگی یا کلا هر گیاهی، بهینه کردن استفاده از مواد مغذی در گیاه است. هرس کردن گوجه فرنگی باید به صورت بهینه انجام بشوند. اگر بیش از حد شاخ و برگ ها را حذف کنید، فرآیند رشد گیاه متوقف یا کند می شود. چرا که طبیعت گیاه به سمت حذف شاخ و برگ خود است. هر موجودی سعی در ادامه بقا دارد. گیاهان نیز از این موضوع مستثنا نیستند.

اگر شاخ و برگ ها زیاد حذف شوند، گیاه سعی در جبران آن ها می کند. بدین طریق مواد مغذی به جای میوه به سمت رشد دوباره شاخ و برگ ها می رود. پس رشد میوه و گیاه یا کند می شود، یا گیاه میمیرد.

از بین بردن زیاد برگ های گوجه فرنگی می تواند باعث آفتاب خوردن بیش از حد گوجه ها شود. آفتاب بیش از حد، گوجه فرنگی را خراب می کند. اگر در مورد هرس کردن گیاهتان شک دارید، بهتر است که از خیر آن بگذرید و آنرا به یک متخصص بسپارید.

حداقل یک ساقه در زمان  هرس، روی گیاه گوجه فرنگی باقی بگذارید. این ساقه ها در نهایت می توانند گوجه فرنگی اضافی تولید کنند.

حدود 4 یا 5 ساقه جانبی روی گیاه برای تولید میوه گوجه فرنگی نیاز می باشد.

اگر گوجه فرنگی ها در معرض نور خورشید بودند، بهتر است که ساقه ها و برگ ها را در آن نقطه باقی بگذارید تا ایجاد سایه بر روی گوجه ها کنند.

هنگام هرس کردن گیاه گوجه فرنگی، بیش از یک سوم کل گیاه را حذف نکنید.

بیشتر بخوانید:تاثیر گوگرد مایع بر گوجه فرنگی

زمان هرس گوجه فرنگی

زمان هرس گوجه فرنگی تقریبا یک بار در هفته است.

غریزه گیاه به سمت رشد مداوم است. بنابراین هرس کردن شاخ و برگ های ناخواسته باید به صورت مداوم انجام شود.

این سه مورد مد نظرتان باشد:

  1. بیش از اندازه هرس نکنید.
  2. هرس کردن گوجه فرنگی برای رشد آن لازم است.
  3. علاوه بر هرس گوجه، به موقع میوه آن را بچینید. این کار به رشد کمک می کند.

بهترین زمان و شرایط هرس گوجه فرنگی

بهترین زمان و شرایط هرس گوجه فرنگی بعد از روش درست، اهمیت شایانی دارد.

  1. بهترین زمان هرس در طول روز، اول صبح است. صبح زود جدا کردن بخش های گیاه راحت تر صورت می پذیرد.
  2. بهترین شرایط هرس، زمانی است که رطوبت خاک کمترین مقدار باشد. رطوبت اولین عامل رشد قارچ ها است. بنابراین هرس کردن در زمانی که رطوبت بالاست، موب در معرض خطر قرار دادن بخش هرس شده گوجه می باشد.

بهترین-زمان-هرس-کردن-گوجه-فرنگی

هرس شاخ و برگ های گوجه فرنگی

اولین موضوع موقع هرس کردن که به ذهنتان می آید این است: کدام شاخ و برگ ها را قطع کنم؟

  1. بیشتر شاخ و برگ های قسمت پایینی گیاه را حذف کنید
  2. رشد گیاه که کامل شد، ساقه های جدید اضافی را حذف کنید
  3. ساقه های بدون گل و میوه را حذف کنید
  4. برگ های زرد، مرده و بی رنگ را هرس کنید

اگر نیاز به راهنمایی هرس گوجه فرنگی داشتید، با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید. هدف ما بهبود فرآیند کشاورزی در  هر زمینه ای در تمام کشور است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.