بهترین-راه-دفع-آفات-گیاهان-آپارتمانی

عموما برای دفع آفات از سمپاشی استفاده میکنند اما در این مقاله ما بهترین راه دفع آفات گیاهان آپارتمانی را برایتان توضیح میدهیم. در مقالات قبلی انواع آفات گیاهان آپارتمانی را به شما توضیح دادیم. اما بنظرتان بهترین روش پیشگیری یا درمان عموم این آفتها چیست؟

حتما میدانید که پیشگیری بر درمان ارجعیت دارد. یعنی خیلی بهتر است که شما مراقب باشید که گیاهتان دچار این آفتها نشود تا اینکه آفت 50% گیاه را نابود کند و حالا مجبور باشید که با دریایی از آفتها مقابله کنید.

پیش از هرچیزی توجه داشته باشید که هیچ راه ضد در ضدی برای دفع آفات وجود ندارد. اما میتوانید بهترین راه های پیشگیری و درمان را بکار ببرید و تلاش خود را بکنید. درواقع این راه هایی که به شما معرفی میکنیم رویکرد کامل و جامعی برای حفظ سلامتی گیاهتان محسوب میشوند.

بیشتر بخوانید:وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها


بررسی گیاه پیش از خرید | بهترین راه دفع آفات گیاهان آپارتمانی

پیش از هرچیزی در زمان خرید گل و گیاه آپارتمانی در همان مغازه یا گلخانه آن را ببرسی کنید. به دنبال آثاری از آفات یا آسیب ناشی از آنها روی برگ و ساقه ها باشید. درست است که برخی از آفات با چشم غیرمسلح قابل ردیابی نیستند اما بهرحال آسیب ناشی از این آفات قابل تشخیص است.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

استفاده از گلدان و خاک تمیز و سالم | بهترین راه دفع آفات گیاهان آپارتمانی

استفاده-از-گلدان-و-خاک-تمیز-و-سالم-بهترین-راه-دفع-آفات-گیاهان-آپارتمانی
استفاده-از-گلدان-و-خاک-تمیز-و-سالم-بهترین-راه-دفع-آفات-گیاهان-آپارتمانی

استفاده از گلدان و خاک تمیز و سالم یکی از راه های پیشگیری و دفع آفات است. پیش از کاشت گل حتما از سالم بودن خاک و تمیز بودن گلدان اطمینان حاصل فرمایید. گلدان را میتوانید با صابون یا مایع سفید کننده رقیق شده ضدعفونی کنید. همیشه برای گل و گیاه جدیدتان خاک جدید تهیه کنید.

برخی آفات حتی بعد از خلاص شدن از شرشان ممکن است در خاک تخم گذاری کرده باشند. همین موضوع موجب میشود بعد از کاشت گل جدید باز آفت قبلی در گیاه جدیدتان ظاهر شود.

بیشتر بخوانید:آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی

هرگونه آفت بلقوه را از خاک حذف کنید |بهترین راه دفع آفات گیاهان آپارتمانی

برخی از حشرات یا بندپایان وجود دارند که در تعداد اندک ضرری به گیاهان نمیرسانند. حشرات یا بندپایانی مانند هزارپا در تعداد مشکلی برای گیاهتان بوجود نمی آورند. این موجودات عموما از مواد آلی پوسیده شده تغذیه میکنند و در برخی مواقع حتی برای اصلاح خاک هم مفیدند. اما زمانی که جمعیت آنها زیاد شود بخاطر منبع غذایی محدود رو به تغذیه از ریشه یا غده رشد گیاه میکنند.

برای دفع هزارپا از گیاهان آپارتمانی میتوانید از روشهای طبیعی مانند پخش کردن دیاتومه روی خاک استفاده کنید. یک روش دیگر نماتدهایی است که به مرور زمان در هزارپاها تولید مثل میکنند و موجب حذف آنها میشود. راه دیگرهم گرفتن و آزاد کردن آن ها در طبیعت است.

بیشتر بخوانید:لکه های سیاه و مرطوب روی برگهای گیاهان آپارتمانی

گیاه خود را تا چند هفته از بقیه گیاهان جدا کنید

اگر گیاه جدیدی خریداری کرده اید و به آن مشکوک هستید، میتوانید تا چند هفته ای آن را جدا از بقیه گیاهانتان در آپارتمان نگهداری کنید. پس از طی چند هفته و مطمئن شدن از سلامت گیاه، آن را پیش بقیه بگذارید.

گیاه-خود-را-تا-چند-هفته-از-بقیه-گیاهان-جدا-کنید
گیاه-خود-را-تا-چند-هفته-از-بقیه-گیاهان-جدا-کنید

از برخورد برگهای گیاهان دیگر به گیاه جدیدتان جلوگیری نمایید

نحوه چینش گیاهانتان در آپارتمان میتواند با فاصله باشد. بخصوص اگز گلدان آلوده دارید یا به آلوده بودن آن مشکوکید. برخی از آفات مانند شپشک فلس دار اگر پل ارتباطی با گیاه سالم نداشته باشند قابلیت حرکت و جابجایی به گیاه سالم را نخواهند داشت.

فراموش نکنید که بهترین راه دفع آفات گیاهان آپارتمانی مستلزم شناخت نوع آفت است. میتوانید به لینک های این مقاله مراجعه کنید تا انواع آفات گیاهان آپارتمانی را بشناسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.