علائم-کمبود-گوگرد

علائم کمبود گوگرد در گیاهان ممکن است به راحتی در گیاه شناسایی نشود زیرا این مساله تنها در نمونه های شدید کمبود گوگرد دارای علائم بارز می‌باشد. خاک کشاورزی به دلایلی مانند بارندگی زیاد، اشباع خاک و سوزاندن پوشش گیاهی، ممکن است دارای کمبود گوگرد باشد. خاک‌هایی که حاوی مقدار زیادی اکسید آهن و خاک شنی هستند هر دو تمایل به کمبود گوگرد دارند. گوگرد برای رشد گیاه بسیار حیاتی است زیرا در ایجاد آنزیم در گیاهان کمک می‌کند. کمبود گوگرد بر سنتز پروتئین، ساختار و تولید کلروفیل گیاه تأثیر می گذارد و همین دلایل کافیست تا به اهمیت شناسایی علائم کمبود گوگرد در گیاهان بپردازیم.

بیشتر بخوانید:کود گوگرد اصل


نقش گوگرد در گیاه

گوگرد (S) عنصری اساسی در تشکیل پروتئین ها، آنزیم ها، ویتامین‌ها و کلروفیل در گیاهان است. این ماده در تولید گره و تثبیت کارآمد نیتروژن در حبوبات بسیار مهم است. سنتز پروتئین به مقادیر زیادی گوگرد، به ویژه در تشکیل روغن درون بذر نیاز دارد و گوگرد ترکیبی از چندین آمینو اسید و ویتامین است که هم در گیاهان و هم در حیوانات یافت می شود. بنابراین، گوگرد عامل مهمی در تعیین کیفیت تغذیه ای مواد غذایی است.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای درخت سیب

گوگرد در فتوسنتز نیز مهم است و به مقاومت محصول در زمستان کمک می‌کند. تأمین کافی گوگرد ، نه تنها برای محصولاتی با نیاز به گوگرد زیاد، مانند حبوبات (یونجه ، شبدر ، سویا و غیره) و گیاهان روغنی مانند کلزا بلکه برای محصولاتی که به میزان زیادی به ازت نیاز دارند (ذرت ، پنبه) بسیار مهم است زیرا بدون گوگرد نمی‌توانند به اندازه کافی نیتروژن دریافت کنند. میزان گوگرد کافی برای برداشت یک تن دانه روغنی با کیفیت 12 کیلوگرم، بقولات 8 کیلوگرم و غلات 4 کیلوگرم است. لذا شناسایی علائم کمبود گوگرد در گیاهان برای تولید محصول با کیفیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بیشتر بخوانید: تاثیر گوگرد مایع بر سیب زمینی

نشانه-های-کمبود-گوگرد

علائم کمبود گوگرد در گیاهان

کمبود گوگرد منجر به یک کلروز سبز کمرنگ و یکنواخت در سراسر گیاه می شود و به زبان ساده باعث رنگ پریدگی در گیاه می‌شود. در نمونه‌هایی که برگ‌های جوان به طور معمول سبز هستند (یعنی فاقد رنگدانه قرمز) ، جوانترین برگها زودتر یا شدیدتر از برگهای بالغ دچار رنگ‌پریدگی می‌شوند. کاهش قابل ملاحظه رشد یکی دیگر از علائم کمبود گوگرد در گیاهان می‌باشد. از علائم دیگر می‌توان به کاهش رشد برگ نیز اشاره کرد. علامت دیگر رنگدانه بنفش یا قهوه ای قرمز است که روی برگهای جوان و پیر ایجاد می‌شود. در نمونه هایی با نوک شاخه های سبز، دمبرگ و حاشیه برگ های جوان ممکن است قرمز شوند و الگوی مشابهی در برگ‌های مسن‌تر نیز دیده می شود اما این موضوع راجع به برگ‌هایی با سن متوسط صدق نمی کند و به طور کلی فاقد رنگدانه های بنفش می‌باشند.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای درخت بادام

کمبود گوگرد یا کمبود نیتروژن

کاهش رشد و زردی کل گیاه از علائم کمبود گوگرد در گیاهان می‌باشد که کاملاً شبیه علائم کمبود نیتروژن است. یک ویژگی متمایز و مفید رنگدانه قرمز رگبرگ‌های برگ‌های جوان در گیاهان دارای کمبود نیتروژن است اما در برگ‌های قدیمی‌تر رنگدانه ای وجود ندارد. در حالی که کمبود گوگرد ممکن است رنگدانه حاشیه برگ‌های جوان و دمبرگ را افزایش دهد. وقتی علائم رنگدانه بنفش وجود نداشته باشد، با استفاده از نوارهای آزمایش کود می‌توان مشکل را حل کرد. دو مدل کود ، سولفات آمونیوم (کود حاوی گوگرد و نیتروژن) و اوره (که فقط حاوی نیتروژن است) به هر یک از گیاهان بیمار به طور جداگانه اعمال می‌شود. بعد از یک یا دو هفته ، اگر گیاهان با سولفات آمونیوم سبز شوند، اما نه با اوره ، احتمالاً آنها از کمبود گوگرد رنج می برند. اگر هر دو روش درمانی به یک اندازه موثر باشند، مشکل احتمالاً کمبود نیتروژن است.

تعیین میزان کمبود گوگرد در مزرعه

ترکیبات گوگرد در خاک بسیار پیچیده است و هیچ اندازه گیری قابل اعتمادی از میزان گوگرد موجود در گیاه وجود ندارد که بتواند در طیف وسیعی از شرایط خاک استفاده شود. اندازه گیری های گوگرد به طور کل ممکن است فقط در زمانی پاسخگو باشد که ذخایر گوگرد خاک بسیار کم باشد و از پاسخ محصول به کود گوگرد به آن پی برد. از استخراج فسفات کلسیم برای تخمین کسر محلول بعلاوه جذب سولفات استفاده می شود. این آزمایش ممکن است برای پیش بینی کمبود گوگرد در خاک با محتوای ماده آلی کم مفید باشد، اما در اکثر خاک های گرمسیری مرطوب، گوگرد عمدتا از تخریب مواد آلی تأمین می شود. با این حال آزمایش خاک و تعیین شاخص میزان گوگرد به صورت زیر تفسیر می‌شود:

• شاخص بالای 50 نشان دهنده مقدار بالای گوگرد است.
• شاخص 26 تا 50 نشان دهنده مقدار متوسط گوگرد است.
• شاخص 25 یا کمتر نشان دهنده مقدار پایین گوگرد است.
• شاخص 0 تا 10 نشان دهنده مقدار بسیار کم گوگرد است.

در مزرعه عملی ترین راه برای تأیید کمبود گوگرد مشکوک استفاده از کود حاوی گوگرد در یک منطقه کوچک و مشاهده پاسخ طی 1-2 هفته بعدی و بررسی علائم کمبود گوگرد در گیاهان می‌باشد.

علائم-کمبود-گوگرد-در-گیاهان

درمان کمبود گوگرد

برای برطرف کردن علائم کمبود گوگرد در گیاهان ابتدا باید میزان کمبود را شناسایی کرد. برای تولیدکنندگانی که علائم کمبود گوگرد را در محصول فعلی خود تجربه می کنند این سوال است که آیا گوگرد استفاده کنند یا اینکه صبر کنند و ببینند آیا مشکل با رشد بیشتر ریشه در خاک و شروع به جذب گوگرد، خود به خود حل می شود. اگر پرورش دهنده دارای آزمایش خاک باشد که شاخص گوگرد بالای 25 را نشان می دهد به احتمال زیاد مشکل با رشد گیاه حل می‌شود ولی بهتر از از مقداری گوگرد استفاده کرد.

اگر علائم کمبود خفیف باشد و تولیدکننده مقداری گوگرد در کاشت استفاده کرده یا دارای شاخص گوگرد بیش از 25 است ، برای شبیه سازی رشد ریشه و عبور محصول از این دوره بحرانی باید گوگرد استفاده شود. دلیل اینکه حتی اگر شاخص خاک گوگرد کافی را نشان دهد بازهم تولیدکننده به استفاده از گوگرد نیاز دارد، این است که کمبود این ماده غذایی منجر به توقف رشد گیاه و ریشه می شود. بنابراین، در مواردی که علائم کمبود ظاهر شده است، گیاه قادر به تولید حجم ریشه کافی برای رسیدن به غلظت های گوگردی عمیق‌تر نیست. از طرف دیگر، اگر آزمایشات خاک سطح پایین تا بسیار پایین (25 یا کمتر) را نشان داده باشد و پرورش دهنده گوگرد را به عنوان بخشی از برنامه غذایی خود استفاده نکرده است، یا اگر علائم کمبود گوگرد در گیاه متوسط تا شدید باشد ؛ پرورش دهنده باید مقادیر بیشتری گوگرد استفاده کند.

[ratings]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.