بیماری-کپک-سیاه-در-گیاهان-آپارتمانی

اگر شما پرورش دهنده گیاهان آپارتمانی هستید حتما براین باورید که بیماری کپک سیاه در گیاهان آپارتمانی شیوع پیدا نمیکند. زیرا پیش خود فکر میکنید که این بیماری در گیاهان خارج از خانه و محیط باز ظهور میکند. اما باید بگوییم که بیماری قارچ یا کپک سیاه برای گیاهان آپارتمانی هم رخ میدهد.

بیشتر بخوانید:خشک و قهوه ای شدن برگ گیاهان

امکان دارد که توده های سیاه و دوده ای مانند روی برگ گیاهان خود مشاهده کنید. به محضی که آثاری از این بیماری مشاهده کردید، به دنبال آفتها در گیاهتان بگردید.

بیشتر بخوانید:لکه های سیاه و مرطوب روی برگهای گیاهان آپارتمانی


علت بیماری کپک سیاه گیاهان آپارتمانی

چند نوع از قارچها علت بیماری کپک سیاه در گیاهان آپارتمانی هستند. باید بدانید که مشکلی در گیاهتان نمیتواند بیماری کپک سیاه را ایجاد کند. بلکه عسلک یا باقیمانده غذای اضافی که چند مدل آفت از نوع شته و شپشکها از خود روی سطوح شاخ برگ گیاه بجایی میگذارند.

بیشتر بخوانید:لکه های رنگی روی برگ گیاهان آپارتمانی

چند نوع آفاتی که عسلک از خود تولید میکنند

شته یا شپشک

شته-یا-شپشک
شته-یا-شپشک

شپشک آردآلود

شپشک-آردآلود
شپشک-آردآلود

شپشک فلس دار

شپشک-فلس-دار
شپشک-فلس-دار

مگس سفید

مگس-سفید
مگس-سفید

زنجرک

زنجرک
زنجرک

پسیلها

پسیلها
پسیلها

در بسیاری از موارد، عسلک این آفات آسیب چندانی به گیاه نمیرساند. اما اگر مقدار آن زیاد شود تاثیرات منفی بر گیاه خواهد گذاشت. تاثیراتی مانند

  • جلوگیری از رسیدن نور خورشید به شاخ و برگها
  • جذب دیگر آفات به عسلک بجایی مانده از شپشک یا پسیلها

بیشتر بخوانید:وحشتناک ترین آفات گیاهان آپارتمانی و راه حل درمان آنها

درمان کپک سیاه گیاهان آپارتمانی

جهت درمان و پیشگیری از بوجود آمدن بیماری کپک سیاه در گیاهان آپارتمانی، باید اول آفت را از بین ببرید. ازانجایی که حشراتی مانند شته و شپشکها در رنگهای مختلفی ظاهر میشوند و قابلیت استتار بالایی دارند، بهتر است هر هفته گیاه خود را بررسی کنید. بدین طریق مطمئن میشوید که آفتی روی شاخ و برگ ها یا ساقه گیاه وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:بیماری سفیدک در گیاهان آپارتمانی

در مقالات قبلی نحوه کنترل آفات گیاهان را توضیح دادیم.

بدین طریق پیش از اینکه عسلک بجایی مانده از شته ها به مرحله کپک سیاه برسد، میتوانید آفات را کنترل نمایید.

طبیعتا میتوانید بر اساس نوع گیاهتان از صابون ها یا روغن های ضد آفات یا به اصطلاح حشره کش استفاده نماید. اما مدنظر داشته باشید که حتما از دستورالعمل نوشته شده روی جلد ضد آفات جهت استفاده، پیروی کنید.

جهت از بین بردن قارچهای دوده ای یا همان کپکهای سیاه میتوانید با استفاده از ابزار باغبانتان آنها را از سطح شاخ و برگها جدا کرده یا اینکه با آب بشویید تا پاک شوند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به لینک زیر نیز مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:درمان پسیل پسته

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.