علت-میوه-ندادن-درخت-پرتقال

علت میوه ندادن درخت پرتقال چه می تواند باشد؟

پرتقال یک میوه شیرین با طعمی دلچسب است که سالهای سال است در سبد میوه انسان ها قرار دارد. رشد درخت پرتقال در حیاط خانه باعث می شود شما لذت صدچندانی از طعم خوش این میوه ببرید. اما چه می شود که درخت پرتقال شما میوه نمیدهد!

فرض کنید شما مدت طولانی منتظرید که درخت پرتقالتان رشد کند و به آن رسیدگی می کنید، اما متوجه می شوید که درختتان هیچ ثمری ندارد. برای یافتن دلیل میوه ندادن درخت پرتقال در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:استفاده از پوست پرتقال برای دفع آفات در باغها


علل میوه ندادن درخت پرتقال

چند دلیل میوه ندادن درخت پرتقال در ادامه آورده شده است. اگر درخت پرتقال شما میوه نمی دهد به مکان کاشت و رسیدگی هایی که به آن می کنید دقت کنید. درخت پرتقال به نور زیاد خورشید، آبیاری زیاد و کود دهی منظم و مناسب نیاز دارد.

یک مورد دیگر که باید مدنظرتان باشد سن درخت پرتقال است. میوه درخت پرتقال سه تا پنج سال پس از کاشت نهال بدست می آید.

وقتی می خواهید علت میوه ندادن درخت پرتقال را بررسی کنید، باید احتمالات نزدیک به موقعیتی که در آن قرار دارید را بررسی کنید.

در ادامه به برخی از مواردی که موجب میوه ندادن پرتقال می شوند اشاره کرده ایم. به ادامه مقاله دقت کافی داشته باشید.

بیشتر بخوانید:علت میوه ندادن درخت زردآلو و راه حل

دلایل میوه ندادن درخت پرتقال

  • دلایل-میوه-ندادن-درخت-پرتقال
  • درخت به اندازه کافی رشد نکرده و در سن میوه دادن نیست
  • نور دهی نامناسب است و نورخورشید به شاخ و برگ ها نمی رسد
  • گرده افشانی جوانه های پرتقال به درستی انجام نمی شود
  • سرمای بیش از حد طولانی که موجب مرگ شکوفه های می شود
  • آبیاری نامناسب
  • عدم رعایت نظم در کود دهی و کود دهی نامناسب

بیشنر بخوانید:علت زرد شدن برگ درخت پرتقال

میوه دهی درخت پرتقال

میوه-دهی-درخت-پرتقال

اگر درخت پرتقال شما گل می دهد اما به میوه دهی نمی رسد، دلیل آن احتمالا عدم گرده افشانی مناسب است. در این صورت به سادگی در زمانی که درخت گل داده است، درخت را بتکانید تا گرده گل ها روی مادگی بریزد. این عمل را چند روز پیاپی تکرار کنید.

بیشتر بخوانید:شرایط محیطی رشد مرکبات

سرمازدگی درخت پرتقال

سرمای بیش از اندازه یا سرمایی که در طول یک فصل گرم ناگهانی اتفاق می افتد می تواند از میوه دادن پرتقال جلوگیری کند. تغییرات دمایی می تواند از رشد یا باز شدن گل ها جلوگیری کند. انداختن یک پتو روی سایبان درخت می تواند از ریزش و آسیب دیدگی گل ها جلوگیری کند.

رسیدگی مناسب منجر به رشد یک درخت سالم با میوه خوب می شود.

بیشتر بخوانید:علت ریزش گل در درختان

گرده افشانی درخت پرتقال

گرده-افشانی-درخت-پرتقال

چندین دلیل وجود دارد که درخت پرتقال میوه ندهد. علت میوه ندادن درخت پرتقال می تواند مشکل در گرده افشانی باشد. این مشکل خصوصا در گلخانه ها و محیطهای بسته اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

نور مناسب برای درخت پرتقال

علت بعدی میوه ندادن درخت پرتقال می تواند عدم نوردهی مناسب باشد. بطور کلی تمامی مرکبات به نور مستقیم خورشید نیاز دارند. درخت پرتقال بطور روزانه ۶ الی ۸ ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد .نور کم باعث عدم گلدهی و در نتیجه کاهش محصول خواهد شد.

ّیشتر بخوانید:5 راه برای درمان میوه ندادن گوجه فرنگی

آبیاری درخت پرتقال

آبیاری-درخت-پرتقال

دلیل بعدی میوه ندادن درخت پرتقال می تواند عدم آبیاری مناسب باشد. در نبود باران هر هفته باید درخت آبیاری شود. با استفاده از آبیاری قطره ای یا آبیاری آهسته دستی این شانس را به خاک بدهید تا آنجایی که می تواند آب جذب کند. اگر خاک شما رس سنگین است و توانایی جذب مناسب رطوبت را ندارد، آبیاری را کم کم ولی به دفعات انجام دهید.

کود درخت پرتقال

یکی از علت های میوه ندادن درخت پرتقال می تواند نحوه کود دهی باشد.کود درخت پرتقال باید حاوی مقدار زیادی نیتروژن باشد. البته مراقب باشید که مقدار بیش از حد از گل دادن جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید:علت میوه ندادن درخت هلو و راه حل

اگر درخت شما در چمنزار باشد، و مجبورید به چمن خود کود بدهید، درواقع نیتروژن بیش از اندازه به درخت رسانده می شود. یک راه پوشاندن سطح خاک بالای ریشه با مالچ است. این کار کمک می کند که در حین کود دادن به چمن، کود بیش از اندازه به ریشه درخت نرسد.

هرس کردن درخت پرتقال

هرس-کردن-درخت-پرتقال

هرس کردن درخت پرتقال جوان باعث می شود که شکل و ساختار خوبی پیدا کند. اگر این کار از ابتدای رشد درخت به درستی انجام گیرد، در سن میوه دادن خیلی کم به هرس نیاز پیدا می کند. درختان پرتقال مسن را هرس کنید و شاخ و برگ های آسیب دیده را جدا کنید. هر از سه یا چهار سال شاخه های روی سایبان درخت را هرس کنید به طوری که نور آفتاب را روی زمین ببینید. این عمل باعث می شود که به تمام شاخ و برگ ها نور آفتاب برسد.

در نظر داشته باشید که اگر هرس کردن به درستی انجام نپذیرد، باعث می شود درخت تلاش کند به جای رشد میوه، روی رشد دوباره شاخ و برگش تمرکز کند.

جهت اطلاع بیشتر راجع به هرس کردن می توانید با متخصصان ما صحبت کنید.

ریزش گل درخت پرتقال

سرمازدگی-درخت-پرتقال

سرمای بیش از اندازه یا سرمایی که در طول یک فصل گرم ناگهانی اتفاق می افتد می تواند از میوه دادن پرتقال جلوگیری کند. تغییرات دمایی می تواند از رشد یا باز شدن گل ها جلوگیری کند. باد و طوفان های شدید نیز باعث ریزش جوانه و گل درخت پرتقال می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.