روش-ارگانیک-کنترل-آفات-با-گیاهان-تله

هدف از مطرح کردن روش ارگانیک کنترل آفات با گیاهان تله، تشریح یک راه جایگزین برای دفع آفات مخرب از باغات است. اگر از شما نیز بپرسیم برای از دفع آفت در باغتان چکار می کنید، می گویید سم فلان را استفاده می کنم. اما همانطور که پیش ازین توضیح دادیم، سیستم تدافعی آفات بصورتیست که به مرور زمان به تکامل میرسد و هرچه آفت کش ها را قوی تر می کنید، آفات نیز مقاومت بیشتری از خود نشان داده و نسل به نسل مقاوم تر می گردند.

بنابراین استفاده از یک روش ارگانیک برای دفع آفات بسیار بهتر از آفت کش های شیمیاییست. اگر بتوانید این روش های طبیعی را بدرستی و با توجه به راهنمایی هایی که میکنیم اجرا نمایید، هزینه های نگهداری و مراقبت از گیاهانتان به شدت پایین می آید.

بیشتر بخوانید:آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی


گیاهان تله به چه گیاهانی گفته می شود

گیاهان تله به گیاهانی گفته می شود که در کنار محصول اصلی شما کاشته شده و با جذب آفات مخرب به خود، از محصول کشاورزی شما مراقبت خواهند کرد. درواقع گیاهان تله خود را قربانی کرده تا محصولات کشاورزی شما به رشد و نمو کامل برسند.

با استفاده از “گیاهان تله” یا “گیاهان قربانی شونده” شما هم به حفظ محیط زیست کمک می کنید و هم زیبایی زمین کشاورزی و باغ خود را دو چندان می نمایید. از طرفی همانطور که گفتیم هزینه های نگهداری تان هم کاهش پیدا می کند. در ضمن این گیاهان جاذب بسیار خوبی برای گرده افشان ها می باشد.

گیاهان تله چه آفاتی را جذب می کنند

گیاهان-تله-چه-آفاتی-را-جذب-می-کنند
گیاهان-تله-چه-آفاتی-را-جذب-می-کنند

گیاهان تله شما را از شر حلزون ها، شته، سوسک ها و بسیاری دیگر از آفات رهایی خواهند بخشید.

انواع گیاهان تله در روش ارگانیک کنترل آفات با گیاهان تله

در روش ارگانیک کنترل آفات با گیاهان تله باید انواع گیاهان تله را بشناسید. با توجه به تعریف متخصصان، گیاهان تله یا همان قربانی شونده، گیاهانی هستند که قبل از محصول اصلی آنها را می کارید و برای جذب آفات مخرب به آنها اجازه رشد می دهید. توجه کنید که این آفات هرکدام نوع خاصی از آفات را به خود جذب خواهند کرد. بنابراین شما باید با توجه به نوع آفت مخرب محصول خاصی که می کارید، گیاه تله خاص آن را انتخاب و پرورش دهید.

سبزیجات بعنوان گیاه تله

برای مثال آفت سوسک کک مانند (flea beetle) علاقه زیادی به سبزیجاتی مانند بروکلی، تربچه و امثالهم دارد. بنابراین اگر محصولی دارید که این سوسک مزاحم فرآیند کاشت شما میباشد، گیاهانی ازین قبیل که گفتیم را به عنوان گیاه تله در کنار محصولاتتان بکارید.

گل سیر یا پیازچه برای دفع حلزون از محصولات

اگر در باغ یا زمین زراعیتان مشکل حلزون دارید، با کاشت گیاهانی که بوی قوی تری دارند می توانید حلزون ها را از محصولات اصلی خود دور نمایید. گیاه سیر یا پیازچه که دارای بوی قوی هستند می توانند حلزون ها را به خود جذب کنند تا به محصول اصلی شما آسیبی وارد نگردد.

بیشتر بخوانید:استفاده از پوست پرتقال برای دفع آفات در باغها

انتخاب مکان درست برای کاشت گیاهان تله

انتخاب-مکان-درست-برای-کاشت-گیاهان-تله
انتخاب-مکان-درست-برای-کاشت-گیاهان-تله

در روش ارگانیک کنترل آفات با گیاهان تله جانمایی گیاهان اهمیت زیادی دارد. پس از انتخاب گیاه تله یا همان قربانی شونده با توجه به مواردی که گفتیم، به سراغ انتخاب مکان صحیح برای کاشت می رویم. برای کشت این نوع گیاهان به دو صورت می توانید اقدام کنید. یا در اطراف محصولات خود بصورت دیوار یا بصورت مخلوط بین محصولات اصلی کشت را انجام دهید. چیدمان گیاهان تله به سه مورد بستگی دارد:

  1. فضای خالی
  2. نوع آفات محصولاتتان
  3. نوع محصولی که کاشتید

یک روش معمول کاشت یک گیاه تله به ازای هر 6 گیاه محصول اصلیتان است. البته که این عدد بسته به گیاه و نوع آفت می تواند تغییر کند.

از دفع کامل آفات پرهیز کنید

متخصصان بر این باورند که نباید آفات را بطور کامل از بین برد. وقتی برای دفع آفات از گیاهان تله استفاده کنید قسمتی کمی از آفات کماکان به گیاهان اصلی خواهند رسید. البته که اصلا نگران این مهم نباشید. برخی آفات غذا یا شکار حشرات مفید باغتان هستند. بدون این حشرات مفید در وضعیت بدتری قرار خواهید گرفت. بنابراین استفاده از سموم شیمیایی می تواند از این لحاظ هم به شما ضرر بزند.

زمانی که گیاهان تله پر از آفت شدند به سادگی آنها را از جا بکنید و از شر گیاه و آفات خلاص شوید.

بیشتر بخوانید:پسیل چیست | کنترل و دفع کامل آفت پسیل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.