افزایش-ماندگاری-پیاز-در-انبار

پیاز یکی از مهم ترین ارکان آشپزی بصورت روزمره میباشد و در این مقاله 3 راه افزایش ماندگاری پیاز در انبار را به شما توضیح خواهیم داد. البته باید بگوییم که رعابت نکاتی که در ادامه شرح دادیم هم درمورد نگهداری خانگی و هم در انبار مفید واقع میگردد.

بیشتر بخوانید:5 روش انبار کردن و افزایش طول عمر سیب زمینی


چگونه پیاز را انبار کنیم

طبیعتا تمامی کشاورزان زحمت بیاری برای پرورش محصول خود می کشند. همین موضوع دانستن چگونگی افزایش ماندگاری پیاز در انبار را صد چندان می کند. روش های چگونگی افزایش زمان ماندگاری و طول عمر پیاز حتی در مورد پیازی که خریداری کردید و بصورت روزانه در خانه استفاده می کنید، صدق میکند. برخی از متخصصان بر این باورند که اگر نکات مربوط به نگهداری پیاز در انبار را رعایت کنید، می توانید پیاز را تا 8 ماه در انبار نگهداری کنید.

نگهداری از پیاز در خانه

چند نکته را اگر در نگهداری پیاز در خانه رعایت کنید، میتوانید از سلامت پیاز خود تا مدتها اطمینان حاصل نمایید. پیازی که خریدید را در فضای خنکی قرار دهید. ظرفی که پیازها را در آن قرار میدهید، حتما منافذی برای جریان یافتن هوا داشته باشد.

نگهداری پیاز در مکانی خشک و بدون از تابش مستقیم نور در خانه به طول عمر آن کمک شایانی می کند. مواظب باشید که پیازها را بهیچ وجه در کیسه های پلاستیکی نگهداری نکنید.

روش موثر برای افزایش ماندگاری پیاز در انبار

یکی از روش های نگهداری پیاز در خانه آویزان کردن پیازهای خریداری شده در جورابهای زنانه بلند است. شاید تعجب کنید اما این روش بسیار کاربردی و در حفظ پیازهای خریداری شده تاثیر گذار است. شاید تعدادی پیاز که توسط بندهایی بصورت ریسه ای از دیوارِ زیر زمینهای قدیمی آویزان شده است را در فیلم ها دیده باشید.

این درواقع همان روشیست که برای نگهداری پیاز در خانه خدمتتان توضیح دادیم. پیازها را با این روشی که گفتیم و فرآهم آوری شرایطی که قبلا توضیح دادیم (فضای سرد و تاریک با وجود جریان هوا) می توانید تا چندین ماه نگهداری کنید. اما حتما به آنها سر کشی کنید. اگر آثاری از آفت زدگی یا پوسیدگی و نرم شدگی روی سطح پیازها حس کردید، آن را از بقیه جدا کنید.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای پیاز

روش درست انبار کردن پیاز

روش-درست-انبار-کردن-پیاز
روش-درست-انبار-کردن-پیاز

یکی از مواردی که پیش از انبار نمودن پیاز باید به آن دقت کنید: پیاز را پیش از انبار کردن، خشک کنید. پیازهای برداشت شده را در روی سطوح تمیز و خشک، جایی که هوا به خوبی جریان داشته باشد، رها کنید تا پوست رویی آن ها حالت کاغذی گرفته و ریشه پیازها خشک گردد. مراقب باشید که هرکدام اندکی هم که رطوبت داشته باشد، باز آماده ذخیره سازی نیست.

برای انبار کردن، ریشه های مانده روی پیاز را تا روی سطح اتصال ریشه ها به غده پیاز، ببرید. قسمتی از پوسته رویی که خشک و با فاصله از پیاز رها شده را کاملا جدا کنید. اگر قصد دارید محصولات را بصورت عمده و در کیسه های مشبک از جنس پلاستیک نگهداری کنید که میتوانید کل ساقه را ببرید. در غیر این صورت، در مورد نگهداری آنها بصورت بندی و آویزان، میتوانید 5 تا 8 سانت از ساقه را نگه دارید و بقیه را ببرید.

نگهداری درست افزایش ماندگاری پیاز در انبار

بهترین روش نگهداری پیاز در خانه پسته بندی آنها در کیسه های پلاستیکی مشبکیست که عموما نمونه بزرگ آنها را در مغازه های محلی دیدید. میتوانید پیازها را در حجم های کمتر در کیسه های مشبک پلاستیکی با فاصله از  زمین، در زیرزمین، پارکینگ و یا اتاقی از خانه که دسترسی نور و حرارت به آنها کمتر است تا چنیدن ماه نگهداری کنید. فقط سر زدن و جدا کردن پیازهای خراب از بقیه فراموش نگردد.

نحوه نگهداری از پیاز برش خورده

گاهی اوقات در حین آشپزی پیش می آید که چند عدد پیاز پوست می کنید اما یکی از آنها بنظرتان اضافی می آید. آن پیاز اضافی پوست کنده را می توانید در یخچال با دمای کمتر از 4 درجه تا مدت کوتاهی نگهداری و سپس استفاده کنید.

اما اگر پیاز برش دادید، می توانید تا چند روز آن را در یک ظرف شیشه ای نگهداری کنی و استفاده کنید. تنها شرطی که در اینجا صدق می کند، وکیوم بودن ظرف شما و عدم دسترسی هوا به درون ظرف است.

انبار کردن پیاز شیرین

انبار-کردن-پیاز-شیرین
انبار-کردن-پیاز-شیرین

پیاز شیرین از ارقامی از پیاز است که مقدار آّ بیشتری دارد. بهمین دلیل نگهداری آن دشوارتر است و نمی توانید طولانی مدت از آن نگهداری کنید. روش نگهداری و انبار کردن پیاز شیرین بدین صورت است که:

پیاز را در یک پیارچه یا روزنامه بپیچیدو سپس آنرا در یخچال قرار دهید. این کار موجب ماندگاری هرچه بیشتر پیاز شیرین نسبت به حالت عادی در خانه می گردد.

نگهداری پیاز در یخچال بهتر است یا در فضای آزاد

بهترین حالت نگهداری و انبار کردن پیاز، نگهداری آنها در فضای تاریک، دمای پایین و عاری از رطوبت (خشک) میباشد. بنابراین نه فضای آزاد خانه و نه یخچال حالت ایده آلی برای نگهداری و انبار کردن پیاز ندارند. سرما و رطوبت یخچال برای نگهداری پیاز بیش از اندازه زیاد است. اما از طرفی هوای آزاد نیز برای نگهداری پیاز دمای گرمی دارد و ایده آل نیست. هرکدام برتری و مضرات خود را دارد.

اما اگر پیاز پوست کنده شده یا برش خورده باید آن را در ظرف شیشه ای در یخچال نگهداری کنید.

بهترین راه برای نگهداری پیاز و سب زمینی

بهترین راه برای نگهداری پیاز و سیب زمینی، انبار کردن جداگانه آنهاست. درست است که از لحاظ نظری هر دو این محصولات باید در جای خشک و خنک و تاریک نگهداری شوند. اما این به معنای نگهداری آنها باهم نمی باشد.

درواقع این سیب زمینی است که نمیتواند در کنار پیاز دوام بی آورد. متخصصان بر این باورند که سیب زمینی در کنار پیاز جوانه خواهد زد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.