شرایط-محیطی-رشد-مرکبات

شاید بپرسید چرا شرایط محیطی رشد مرکبات اهمیت دارد؟ مرکبات یکی از مهمترین محصولات مناطق گرمسیری و نیمه گرم سیری جهان است. این گیاهان از تیره سدابیان است. نژاد اصلی مرکبات بومی آسای شرقی، آسیایی جنوب شرقی، ملانزی و استرالیا است.

از مهمترین درختان این نژاد می توان پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج، ترنج، بکرایی،لیموعمانی، بالنگ و کام کوات و دارابی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:بیماری های مرکبات و راه حل درمان آن ها

براساس اعلام فائو ، تولید جهانی مرکبات در سال ۲۰۱۶ ، ۱۲۴ میلیون تن بوده است. حدود نیمی از این تولید را پرتقال تشکیل می دهد. طبق اعلام آنکتاد (UNCTAD) ، دلیل اصلی رشد کاشت مرکبات، افزایش فرهنگ اهمیت به غذای سالم در جهان بوده است.

.در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ، تولید جهانی پرتقال چهل و هفت میلیون و پانصد هزار تن تخمین زده شد. این مقدار توسط کشورهای برزیل ، مکزیک ، اتحادیه اروپا و چین به عنوان بزرگترین تولید کنندگان هدایت می شود.

در این مقاله به شرایط محیطی رشد مرکبات خواهیم پرداخت. این شرایط شامل، دما، نور، موقعیت جغرافیایی، نوع خاک، و کود دهی می باشد. هدف از این مقاله ورود به وادی معرفی بهترین محصولات جهت رشد سریع و بهبود کیفیت مرکبات است.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای درخت پرتقال


شرایط اصلی رشد مرکبات

مرکبات گیاهان چند ساله ای هستند و شرایط رشد آن ها اندکی با بقیه گیاهان متفاوت است.  از آنجا که گیاهان مرکبات با رعایت فاصله از هم کاشته می شوند، اگر در ابتدای کاشت به شرایط محیطی آن هاا دقت نشود، بعد از کاشت و رشد تغییر شرایط آن ها بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین در همان ابتدای کاشت باید شرایط اصلی رشد را مد نظر قرار دهید.

برخی بر این باورند که می توانند با کود دهی کم و کاستی هر گیاهی را برطرف کنند. اما مسئله اینجاست که کاستی نور را نمی توان فقط با کوددهی تامین کرد. شرایط بد آب و هوایی را نمی توان فقط با کاشت و کود دهی تامین نمود.

دلیل اصلی نوشته شدن این مقاله نیز همین است. هدف مجموعه ما ابتدا آگاهی دهی بیشتر در مورد شرایط اولیه کاشت است. این موارد را شما رعایت کنید، بعد از همکاری با ما نگران تامین کود و مشاوره آن نباشید.

شرط های اساسی رشد مرکبات به چند موردی که در ادامه آورده ایم تقسیم می گردد.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای درخت لیمو

شرایط-محیطی-اصلی-رشد-مرکبات

بیشتر بخوانید:علت میوه ندادن درخت پرتقال و راه حل

تاثیر دما بر شرایط رشد مرکبات

دما یکی از مهمترین عواملی است که بر رشد مرکبات تاثیر می گذارد. موقعیت جغرافیایی کاشت باید طوری باشد که شرایط دمایی مورد نیاز رشد را فرآهم کند. برای مثال دمای منطقه کاشت باید طوری باشد که در طول زمستان گیاه به تعداد ساعت های معنی دمای کمتر از 12 درجه سانتی گراد را تجربه کند تا از حالت استراحت خارج شود.

این امر یکی از مهمترین موارد محدود کننده کاشت درخت مرکبات است. اگر سرمای لازم برای آن ها فرآهم نشود شکوفه ها در بهار باز نخواهند شد.

بیشتر بخوانید:علت زرد شدن برگ درخت پرتقال

از طرفی فصل سرمای سال برای مرکبات نباید به بهار که فصل شکوفه دهی آن ها است کشیده شود. این بدین معناست که در هنگام شکوفه دهی سرما زدگی می تواند یک عامل خطرناک برای رشد مرکبات محسوب شود. بعضی مناطق سرمای در رس دارند و این اصلا مناسب رشد مرکبات نیست.

یکی دیگر از عوامل دمایی تاثیر گذار بر مرکبات، فاصله دمایی شب و روز است. برای مثال مناطق کویری که اختلاف دمای شب و روز در آن زیاد است اصلا مناسب کاشت مرکبات نیستند. مناطقی که احتمال ریزش تگرگ در فصل زمستان آن ها نیز بالا است، مناسب کاشت نیستند.

تاثیر-دما-بر-مرکبات

بیشتر بخوانید:علت میوه ندادن درخت زردآلو و راه حل

تاثیر نور بر شرایط رشد مرکبات

آیا تا بحال پرتقال تو سرخی خریده اید که در آن خبری از رنگ سرخ نباشد؟ سرخ نبودن درون پرتقال خونی یکی از نشانه های عدم نور رسانی مناسب به درختان است.

اینکه طول روز در برخی مناطق در فصل رشد بالا باشد مهم است اما شدت نوردهی عامل مهمتری است. نور باید بصورت یک دست به درختان باغ شما بتابد. دلیل اصلی تاکید ما بر چیدمان و فواصل کاشت درختان و هرس کردن صحیح و به موقع آن ها نیز همین است. هرس کردن صحیح باعث می شود که نور به صورت یک دست به تمامی میوه ها و سطوح گیاه برسد.

نور باعث بهبود فتوسنتز و رنگ مرکبات می شود.

بیشتر بخوانید:بهترین راه کاشت مرکبات در گلدان درون خانه

موقعیت جغرافیایی کاشت مرکبات

موقعیت جغرافیایی کاشت مرکبات شامل ، ارتفاع از سطح دریا ، و مقدار شیب زمین ، موقعیت محل می شود. اثر این عوامل، در درجه اول روی مقدار دمای محیط و در درجه دوم روی شدت نور است. بدین ترتیب که هرچه عرض جغرافیایی بیشتر باشد چون نور خورشید با زاویه کمتری به سطح زمین می‌تابد، میزان دمای محیط و شدت نوری که در دسترس گیاهان قرار می‌گیرد کمتر می‌شود. زیاد شدن ارتفاع از سطح دریا نیز باعث کاهش دمای محیط می‌گردد و در نتیجه گاهی مناطق شمالی تر ولی کم ارتفاع‌تر ( مانند خوزستان ) از مناطق جنوبی‌تر ولی مرتفعتر (مانند فارس) گرمترند. شیب زمین بر حسب جهت آن می‌تواند بر دما اثر مثبت و یا منفی داشته باشد. در نیمکره شمالی، ‌شیب‌های رو به جنوب حداکثر مقدار نور خورشید را دریافت می‌دارند.

شرایط-جغرافیایی-کاشت-مرکبات

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

خاک مناسب کاشت مرکبات

خاک مناسب کاشت مرکبات نباید اسیدی باشد. مرکبات اصلا تحمل شوری را ندارند. شرایط ایده‌آل pH برای رشد درختان مرکبات، محیط نسبتاً اسیدی (۶) تا قلیایی (۸) است.

پیش از کاشت اولین کاری که باید انجام شود، آنالیز و بررسی خاک زمین زراعی است. آنالیز خاک مرکبات به شما در کاشت کمک شایانی خواهد نمود. آنالیز خاک به شما می گوید که کدام عنصر مورد نیاز رشد در خاک شما کمتر است. سطح pH خاک به چه صورت است. این کار به شما کمک می کند که در خرید کود  مقدار آن دچار مشکل نشوید.

به باغ کناری اعتماد نکنید. بسیاری از باغبانان به کاری که بصورتی در منطقه انجام می شود ادامه می دهند و آن را کافی می دانند. بله شاید تجربه دیگران لازم باشد اما شرط کافی نخواهد بود. شما می توانید محصول بسیار بهتری از لحاظ کمی و کیفی نسبت به بقیه تولید کنید.

بیشتر بخوانید:آنالیز کود مایع مرغی

کود مناسب مرکبات

مجموعه رویش پارس چندین کود مناسب مرکبات دارد. محصولی که مستقیما بر رشد مرکبات تاثیر دارد کود فروت ست است. کود فروت ست هلیکس (کود فروت ست دارای ازت، روی و بور) فرمولاسیونی قوی حاوی عناصر نیتروژن، روی، بور، اسید آمینه و پتاسیم می باشد که به منظور کمک به افزایش گلدهی، جلوگیری از ریزش گل و بار، کمک به تلقیح بهتر دانه و گرده فرموله شده است.

تعداد کودهای کود مخصوص مرکبات نسبت به وزن نیتروژن (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K) را مهمترین ماده مغذی گیاه نشان می دهد. نیتروژن به طور معمول باعث افزایش رشد می شود در حالی که فسفر و پتاسیم باعث رشد و شکوفا شدن میوه ها می شوند.

شما ابتدا با آنالیز خاک نیاز خاک را مشخص کنید، جهت تامین آن نیاز کار را به ما بسپارید.

بیشتر بخوانید: کود کامل سوسپانسیون npk 20 20 20

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.